معدنی و فلزی


به اشتراک‌گذاری دانش اقدامی مهم در سازمان‌ها برای حفظ رقابت و افزایش اثربخشی عملیاتی است. از این طريق، سازمان‌ها قادر به بهبود عملكرد عملياتي و مزيت رقابتي می‌باشند. سازمان‌ها از فن‌آوری‌های پیشرفته دانشی در دستیابی به اهداف خود و تسهیل نوآوری و انتشار دانش در طول زنجیره تولید، بهبود در بهره‌وری، کیفیت و ایجاد مزیت رقابت استفاده می‌کنند.
صنعت معدن یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین صنایع است. پراکندگی بالا در نقاط مختلف عملیاتی در این صنعت، بهره‌گیری از نیروی موقت و درس‌آموخته‌ها و تجارب خلق شده حین انجام پروژه‌ها از ویژگی‌های صنعت معدن می‌باشد. جابجایی بالای کارکنان و نبود سیستمی جهت کسب، ذخیره و به اشتراک‌گذاری دانش و تجارب آن‌ها می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری در این صنعت به همراه داشته باشد و یادگیری جمعی را با چالش‌هایی همراه سازد. بنابراین سیستم‌های مدیریت دانش جهت اخذ و مدیریت دارایی‌هایی دانشی در صنعت معدن ضروری است. 
سیستم‌های مدیریت دانش برای ایجاد و مدیریت مخازن ذخیره و توزیع دانش حائز اهمیت می‌باشند. این کار سیلوهای دانشی متعدد، افزونگی‌های مربوطه و هزینه‌های سربار را از بین می‌برد. ثبت و به‌روزرسانی دانش و به‌روش‌ها جهت ایجاد جریان دانشی در شرکت‌های این صنعت، اجرای مؤثر سیستم مدیریت دانش را تضمین می‌کند. این امر سبب ترویج نوآوری، کمک به بهبود فرآیندها با یادگیری از تجارب گذشته و افزایش بهره‌وری می‌شود. هم‌چنین تاثیر به سزایی بر جلوگیری از فرسایش نیروی کار خواهد داشت. از آنجا که سازمان‌های معدن‌کاری عموما در قالب گروه‌هایی از شرکت‌های کوچک، مستقر در مناطقی کار می‌کنند که عملیات معدنی در آن‌ها در جریان است، یک سیستم مدیریت دانش می‌تواند سبب ارتقای همکاری و شکل‌گیری یک محیط کار دانشی و یادگیرنده شود. حوزه‌های تمرکز مدیریت دانش در صنایع معدنی و فلزی شامل کسب دانش ضمنی، ادغام و اکتساب دانش، بهره‌وری و اثربخشی، مدیریت دارایی‌های دانشی، بهبود فرآیندها، ایمنی و اشتراک دانش می‌شود.

Alcoa World Alumina

شرکت آلکوآ تولیدکننده بین‌المللی آلومینا و آلومینیوم اولیه با بیش از صد سال سابقه درتولید محصولات اولیه، محصولات نورد شده و راه‌حل‌های مهندسی در صنعت آلومینیوم است. آلکوآ با در اختیار داشتن بیش از 60.000 پرسنل در حدود 30 کشور دنیا، سالانه درآمدی بالغ بر 25 میلیارد دلار دارد.  
بخش تولید آلومینیوم در مقیاس جهانی  (AWA) مسئول فرآیند Bayer است که شامل استخراج سنگ معدن بوکسیت و پالایش آن به آلومینا می‌شود. در هر یک از مراحل فرآیند Bayer می‌توان از به اشتراک‌گذاری مؤثر دانش و انتقال به‌روش‌ها سود جست، اما فعالیت‌های مدیریت دانش آلکوآ به طور خاص بر مرحلة پالایش تمرکز می‌کند. اگر چه فناوری‌ها و تجهیزات بسته به سن این تأسیسات با یکدیگر متفاوت است، فرآیندی که در هر یک از این ایستگاه‌ها انجام می‌شود، کاملاً یکسان است. این پیش‌شرط‌ها یک محیط ایده‌آل برای به اشتراک‌گذاری دانش تولید می‌کند.

برنامه مدیریت دانش شرکت آلکوآ

برنامه مدیریت دانش شرکت آلکوآ (آلومینیوم)، بر انتقال به‌روش‌ها در سراسر ایستگاه‌های عملیاتی سازمان متمرکز است. این برنامه به طور رسمی در سال 2004 و زمانی آغاز شد که گروه پالایش، اولین انجمن خبرگی خود را راه‌اندازی کرد. در 2009، تلاش‌های مدیریت دانشی AWA با ایجاد گروه «تعالی تولید» گسترش یافت. وظایف این گروه عبارت است از:
• طراحی و هدایت سیستم کسب‌وکار آلکوآ (ABS) که خود شامل مجموعه‌ای از استانداردهای تعیین کننده چگونگی  انجام کارها است.
•  آغازگر فرآیند تولید، بهره‌وری و بهبود کیفیت محصول و بازنگری‌های عملیاتی و همچنین جلسات متمرکز در واحد عملیاتی؛
•  مسئول تمام فعالیت‌های مدیریت دانش اعم از انجمن‌های خبرگی و شکل‌گیری تیم‌های مجازی فراگیر.
از سال 2004، تیم مدیریت دانش AWA، چهار فرآیند اصلی را به‌منظور تسهیل انتقال به‌روش‌ها در سراسر نقاط عملیاتی پیاده‌سازی و اجرا کرد.

عوامل کلیدی موفقیت

تیم مدیریت دانش آلکوآ به عوامل موفقیت کلیدی زیر برای برنامه مدیریت دانش خود اشاره می‌کند:
•  مدیریت دانش به‌طور رسمی توسط مدیران ارشد به رسمیت شناخته شده و دارای مشروعیت می‌باشد. 
•  انتقال به‌روش‌ها برای سازمان، به عنوان یک تسهیل‌کننده کلیدی شناخته می‌شود و انجمن‌های خبرگی و فعالیت و مشارکت در مدیریت دانش به عنوان واحدهای سازنده اساسی در بهبود بلندمدت دیده می‌شود.
•  تیم مدیریت دانش بیشترین بازخورد ممکن را از مشتریان داخلی جمع‌آوری کرده و رویکردهای خود را بهبود می‌دهد. همچنین تضمین می‌کند که کارکنان ارزش کافی از زمانی که به KM اختصاص می‌دهند را دریافت می‌دارند.
• تیم مدیریت دانش برای کمک به پرسنل در انجام وظایف خود، بر فناوری تمرکز کرده و خود را درگیر برخورد رودررو نمی‌کند. پشتیبانی قوی و درخواست نتایج از تیم مدیریت دانش، موجب تفکر انتقادی درباره بهبود فعالیت‌های کسب‌وکار می‌شود.
• مستندسازی به‌روش‌ها باید به آسانی صورت پذیرد و بین فعالیت‌هایی که از به‌روش‌های جدید استفاده می‌کنند و شرایطی که افراد فقط نیازمند دسترسی به اطلاعات و تخصص می‌باشند، تمایز قائل شد. 

مشاوران و صنعت و معدن

شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(میدکو) با هدف سرمایه‌گذاری در بخش معادن و صنایع معدنی کشور فعالیت می‌کند. گستردگی و تنوع بالای دانش و تجربه سازمانی و ماهیت پروژه‌‌محور این هلدینگ منجر به همکاری شرکت با مشاوران توسعه آینده جهت کسب و نگهداری این دانش در ستاد مرکزی و 6 شرکت زیرمجموعه در آذرماه 1393 شد. به‌منظور رشد و توسعه مستمر اقدامات انجام شده در تمام سطوح سازمانی هلدینگ، اولین طرح توسعه با مشاوران توسعه آینده شکل گرفت. از سایر راهکارهای استفاده شده در این هلدینگ می‌توان به مستندسازی تجارب خبرگان کارخانه کک‌سازی زرند ایرنیان در دی‌ماه سال 1392 و تدوین چند جلد کتاب و مولتی‌مدیا اشاره کرد. 
به روز باشید

اهمیت اشتراک‌ دانش در سازمان‌های پروژه‌م ...

اهمیت اشتراک‌ دانش در سازمان‌های پروژه‌محور

ادامه

اهمیت نقش رهبری در موفقیت مدیریت دانش

ادامه

5 نکته برای بهبود سیستم مدیریت دانش

ادامه

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت بهناد ب ...

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت بهناد بنا

ادامه

شایستگی‌ها و نقش مدیر ارشد دانش

ادامه

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولت ...

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولتی

ادامه

ارزش بکارگیری تکنولوژی در مدیریت دانش

ادامه

بازاریابی مدیریت دانش

ادامه

برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی مدیریت دا ...

برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی مدیریت دانش

ادامه

تفاوت میان مدیریت دانش و مدیریت محتوا

ادامه

5 اصل جهان شمول برای مدیریت دانش

ادامه

برگزاری کارگاه دانش‌نویسی در شرکت ملی حف ...

برگزاری کارگاه دانش‌نویسی در شرکت ملی حفاری

ادامه

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود ...