هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا کرد. میدکو با توسعه سریع همزمان فعالیت های معدنی، اجرای پروژه‌های بزرگ معدنی و بهره‌برداری از واحدهای معدنی به شدت نیازمند گردش دانشی حداکثری و نیز جمع‌آوری دانش در سطح سازمان گسترده خود برای کاهش خطاها و هم‌افزایی‌ها بود. بنابراین مدیریت دانش بایستی در تمامی این حوزه‌ها با راه‌حل‌های متناسب آغاز می‌شد.
مشاوران توسعه آینده در اولین اقدامات خود برای ساختارسازی مدیریت دانش اقدام به توسعه تیم‌های مدیریت دانش در سطح چهارده شرکت زیرمجموعه هلدینگ نمود و برای انواع مختلف این سازمان‌ها مجموعه‌های متفاوتی از راه‌حل‌های مدیریت دانش را ارائه داد. در ادامه تنها به بخشی از این راه‌حل‌ها اشاره می‌شود:
 

مستندسازی تجارب مدیریتی پروژه‌ها و طرح‌ها 

این مدل "جاروب دانشی پروژه‌ها"  از کارخانه کک‌سازی زرند آغاز و با کارخانه کاتد مس و لوله مسی بابک ایرانیان ادامه یافت و هم‌اکنون این روش در مورد اکثر طرح‌های بزرگ هلدینگ اجرایی می‌شود. با انتشار و کاربری مجدد همین درس‌آموخته‌ها روند رو به رشد هلدینگ میدکو در سال‌های اخیر دو چندان شده است. لازم به ذکر است میدکو رکورد بالاترین سرمایه‌گزاری معدنی در کشور را در سال‌های مختلف داشته است.

مستندسازی درس‌آموخته‌های خبرگان

میدکو را گنجینه‌ای از بزرگان خبره معدنی کشور می‌دانند. در همین راستا از اوایل دهه نود راه‌حل مستندسازی تجارب خبرگان با برنامه‌ای منسجم شکل پیدا کرد و در زمان کوتاهی فرآیند مستندسازی تجارب در مورد بسیاری از خبرگان این شرکت عملیاتی شده و هم‌اکنون نیز با روش‌های گوناگون و ابتکاری تداوم دارد. این راه‌حل تاثیر به‌سزایی در جامعه‌پذیری دانشی نیروهای جدید و آموزش آن‌ها با کمترین هزینه و نیز با بهره‌گیری از ناب‌ترین تجارب بومی سازمانی داشته است. 

 

توسعه نرم‌افزار مدیریت دانش

نرم‌افزار مدیریت دانش MTAShare به بهترین نحو در میدکو از اوایل دهه نود پیاده‌سازی شده است و تا کنون رکوردهای بسیار ارزشمندی در تولید و کاربری دانش داشته است. این سامانه با بیش از ۲۰۰۰ عضو در سراسر هلدینگ از سطوح مختلف تکنسینی تا مدیریتی گنجینه‌ای ارزشمند از بیش از ۱۰۰۰۰ دانش ارزیابی و کاربردی شده و مستند دانشی و انجمن خبرگی فعال در خود دارد که یکی از سرمایه‌های هلدینگ میدکو محسوب می‌شود. لازم به ذکر است رکورد بیش از ۲۰۰۰۰۰ کاربری دانشی در این سامانه بازگشت سرمایه‌های تأیید شده بیش از ده‌ها میلیارد تومانی را ایجاد نموده است.

توسعه فرهنگ سازمانی مدیریت دانش

میدکو با تعریف ساختار منسجم مدیریت دانش و تعریف تیم‌های مسئول در سطح شرکت‌های زیرمجموعه خود و نیز اجرای یکی از بهترین ساختارهای انگیزشی مدیریت دانش در کشور و همینطور با انتشار خبرنامه‌های مدیریت دانش به‌صورت منظم در نزدیک به یک دهه گذشته یک فرهنگ‌سازی کم‌نظیر مدیریت دانشی را رقم زده است که بدون تردید سرچشمه آن نگاه ارزشمند مدیران ارشد سازمان به دانش بوده است.
 

میدکو؛ الگوی فرا ملی برای مدیریت دانش

میدکو هم‌اکنون الگویی کم‌نظیر از مدیریت دانش را پدید آورده است که نه تنها در مقیاس ملی بلکه در مقیاس جهانی سرآمد بوده است که از آن جمله می‌توان به کسب جوایز متعدد MAKE و EFQM (با سرآمدی در ملاک 4E) و KM4D اشاره نمود. همچنین در مراسم سال 2018 هفته دانشی در محل سازمان توسعه تجارت جهانی (WTO) که با حضور قائم‌مقام سازمان تجارت جهانی،  نماینده سازمان ملل و مدیران ارشد و اساتید برجسته مدیریت دانش و انجمن‌های مدیریت دانش سوئیس، هلند و اتریش شکل گرفت دو سازمان از طرف اعضای کمیته‌های علمی و فنی به‌عنوان برنده جایزه سال 2018 معرفی شدند که شرکت میدکو بخاطر سبک رهبری و  مدیریت در توسعه و اشتغال‌زایی با به‌کارگیری و مدیریت صحیح دانش و مهارت خبرگان در راه‌اندازی واحدهای تولیدی موفق به کسب این جایزه شد.
مشاوران توسعه آینده افتخار داشته است که در آغاز و تداوم این راه درخشان در کنار مدیران و دانشکاران هلدینگ بزرگ میدکو به خلق راه‌حل‌های بومی مدیریت دانش ایرانی پرداخته است.

به روز باشید

7 به‌روش برای تغییر فرهنگ سازمانی

ادامه

اهمیت اشتراک‌ دانش در سازمان‌های پروژه‌م ...

اهمیت اشتراک‌ دانش در سازمان‌های پروژه‌محور

ادامه

درس‌آموخته‌هایی از پروژه WISECARE

ادامه

اهمیت نقش رهبری در موفقیت مدیریت دانش

ادامه

5 نکته برای بهبود سیستم مدیریت دانش

ادامه

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت بهناد ب ...

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت بهناد بنا

ادامه

شایستگی‌ها و نقش مدیر ارشد دانش

ادامه

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولت ...

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولتی

ادامه

طرح جامع مدیریت دانش در بانک پارسیان

ادامه

ارزش بکارگیری تکنولوژی در مدیریت دانش

ادامه

بازاریابی مدیریت دانش

ادامه

برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی مدیریت دا ...

برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی مدیریت دانش

ادامه

مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی

نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی می‌باشد؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم.
 

مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمي رازي

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال 1386 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.

مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران

جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.

مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10

در سال 1391 به همت اداره آموزش شهرداری منطقه 10 تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه 10 راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه 10 راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه 10 تهران اولین شهرداری در سراسر کشور می‌باشد که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.

دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری

آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.

مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس

شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود ...