هلدينگ میدکو

هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا کرد. میدکو با توسعه سریع همزمان فعالیت های معدنی، اجرای پروژه‌های بزرگ معدنی و بهره‌برداری از واحدهای معدنی به شدت نیازمند گردش دانشی حداکثری و نیز جمع‌آوری دانش در سطح سازمان گسترده خود برای کاهش خطاها و هم‌افزایی‌ها بود. بنابراین مدیریت دانش بایستی در تمامی این حوزه‌ها با راه‌حل‌های متناسب آغاز می‌شد.
مشاوران توسعه آینده در اولین اقدامات خود برای ساختارسازی مدیریت دانش اقدام به توسعه تیم‌های مدیریت دانش در سطح چهارده شرکت زیرمجموعه هلدینگ نمود و برای انواع مختلف این سازمان‌ها مجموعه‌های متفاوتی از راه‌حل‌های مدیریت دانش را ارائه داد. در ادامه تنها به بخشی از این راه‌حل‌ها اشاره می‌شود:
 

مستندسازی تجارب مدیریتی پروژه‌ها و طرح‌ها 

این مدل "جاروب دانشی پروژه‌ها" از کارخانه کک‌سازی زرند آغاز و تا کارخانه کاتد مس و لوله مسی بابک ایرانیان ادامه یافت و هم‌اکنون این روش در مورد اکثر طرح‌های بزرگ هلدینگ اجرایی می‌شود. با انتشار و کاربری مجدد همین درس‌آموخته‌ها روند رو به رشد هلدینگ میدکو در سال‌های اخیر دو چندان شده است. 

میدکو

مستندسازی درس‌آموخته‌های خبرگان

در بین صنایع معدنی کشور، میدکو را گنجینه‌ای از بزرگان خبره معدنی می‌دانند. در همین راستا از اوایل دهه 90، راه‌حل مستندسازی تجارب خبرگان با برنامه‌ای منسجم شکل پیدا کرد و در زمان کوتاهی فرآیند مستندسازی تجارب در مورد بسیاری از خبرگان این شرکت عملیاتی شده و هم‌اکنون نیز با روش‌های گوناگون و ابتکاری تداوم دارد. این راه‌حل تاثیر به‌سزایی در جامعه‌پذیری دانشی نیروهای جدید و آموزش آن‌ها با کمترین هزینه و بهره‌گیری از ناب‌ترین تجارب بومی سازمانی داشته است.

تسهیلگری با نرم‌افزار مدیریت دانش

نرم‌افزار مدیریت دانش (MTAShare) از اوایل دهه 90 به بهترین نحو در میدکو پیاده‌سازی شده و تا کنون رکوردهای بسیار ارزشمندی در تولید و به‌کار گیری دانش داشته است. این سامانه با بیش از ۲۰۰۰ عضو در سراسر هلدینگ، از سطوح مختلف تکنسینی تا مدیریتی، گنجینه‌ای ارزشمندی بیش از ۱۰۰۰۰ دانش ارزیابی و کاربردی شده و مستند دانشی و انجمن خبرگی فعال در خود دارد که یکی از سرمایه‌های هلدینگ میدکو محسوب می‌شود. لازم به ذکر است رکورد بیش از ۲۰۰۰۰۰ کاربری دانشی در این سامانه، بازگشت سرمایه‌های تأیید شده بیش از ده‌ها میلیارد تومانی را ایجاد نموده است.

توسعه فرهنگ سازمانی مدیریت دانش

شرکت مشاوان توسعه آینده با همکاری مدیران ارشد میدکو فرهنگ‌سازی کم‌نظیر مدیریت دانشی را رقم زده است. در ادامه به کارهای انجام شده در این زمینه اشاره شده:
•  تعریف ساختار منسجم مدیریت دانش
•  تعریف تیم‌های مسئول در سطح شرکت‌های زیرمجموعه خود
•  اجرای یکی از بهترین ساختارهای انگیزشی مدیریت دانش در کشور 
•  انتشار خبرنامه‌های مدیریت دانش به‌صورت منظم در نزدیک به یک دهه گذشته
 

میدکو؛ الگوی فرا ملی برای مدیریت دانش

میدکو هم‌اکنون الگویی کم‌نظیر از مدیریت دانش را پدید آورده است که نه تنها در مقیاس ملی بلکه در مقیاس جهانی سرآمد بوده که از آن جمله می‌توان به کسب جوایز متعدد MAKE  و EFQM (با سرآمدی در ملاک ۴E)و وKM4D شاره نمود. همچنین در مراسم سال ۲۰۱۸ هفته دانشی در محل سازمان توسعه تجارت جهانی (WTO) که با حضور قائم‌مقام سازمان تجارت جهانی،  نماینده سازمان ملل و مدیران ارشد و اساتید برجسته مدیریت دانش و انجمن‌های مدیریت دانش سوئیس، هلند و اتریش شکل گرفت، دو سازمان از طرف اعضای کمیته‌های علمی و فنی به‌عنوان برنده جایزه سال ۲۰۱۸ معرفی شدند که شرکت میدکو به دلیل سبک رهبری و  مدیریت در توسعه و اشتغال‌زایی با به‌کارگیری و مدیریت صحیح دانش و مهارت خبرگان در راه‌اندازی واحدهای تولیدی موفق به کسب این جایزه شد.
شرکت مشاوران توسعه آینده افتخار داشته که از آغاز و در تداوم این راه درخشان، در کنار مدیران و دانشکاران هلدینگ بزرگ میدکو به خلق راه‌حل‌های بومی مدیریت دانش ایرانی  بپردازد.
 

بازبینی پروژه خط انتقال آب به دشت فیروزآباد
بازبینی پروژه خط انتقال آب به دشت فیروزآ ...
طرح توسعه مدیریت دانش در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
طرح توسعه مدیریت دانش در سازمان راهداری ...
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در کمیته امداد امام خمینی (ره)
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در کمیته ا ...
شناخت سازمانی و استخراج درخت‌واره سازمان حفاظت محیط زیست
شناخت سازمانی و استخراج درخت‌واره سازمان ...
مدیریت دانش در پروژه‌های شرکت پلیمر آریاساسول
مدیریت دانش در پروژه‌های شرکت پلیمر آریا ...
مدیریت دانش و صنعت 4.0 پارادایم های جدید برای خلق ارزش
مدیریت دانش و صنعت 4.0 پارادایم های جدید ...
صنایع یاس ارغوانی
مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی
نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 
شرکت پتروشيمی رازی
مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی
مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.
شرکت ملی گاز ایران
مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران
جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.
شهرداری منطقه 10
مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10
در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.
وزارت راه و ترابری
دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری
آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.
راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 
هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.
هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...

شرکت آب تهران در سال ۱۳۳۴ پس از ۹ سال مطالعه و اقدامات مختلف جهت تامین آب وتصفیه و توزیع آن رسما“ تاسیس و شروع به کار نمود، سپس  درســال ۱۳۴۳ قانون تاسیس وزارت آب وبرق به تصویب مجلس رسید و ...

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین مشاور و مجری طرح‌های مدیریت دانش در ایران
مشاوران با بیش از 15 سال تجربه و با پایبندی به اصول مشاوره مدیریت و مدل‌های مدیریت دانش به اولین و بزرگ‌ترین مجری طرح‌ها و سامانه‌های مدیریت دانش در ایران تبدیل شده است. ... بیشتر