بررسی ارتباط میان فرهنگ کشورها و مدیریت دانش

آقای امیر خسروانی مدیر اجرایی پروژه‌های مدیریت دانش    امیر خسروانی
   مدیر اجرایی پروژه‌ها
  

تاریخ انتشار:
1400/6/17
یکی از بحث برانگیزترین مطالعات در خصوص فرهنگ ملی، توسط "Geert Hofstede" انجام شده است.
در این مطالعه، هافستد با بررسی فرهنگ کارمندان IBM از ملیت‌های مختلف، فرهنگ را به 6 بعد تقسیم کرد.
• فاصله طبقاتی؛ میزان پذیرش توزیع قدرت به‌صورت نابرابر توسط اعضای کم‌قدرت سازمان‌ها و موسسات و انتظارات آن‌ها؛
• فردگرایی؛ میزان مشارکت افراد در گروه‌ها؛
• اجتناب از بی‌اعتمادی؛ میزان تحمل جامعه در برابر بی‌اعتمادی و شک و تردید؛
• مردسالاری؛ میزان توزیع نقش‌های عاطفی بین جنسیت‌ها؛
• جهت‌گیری بلندمدت؛ افق زمانی جوامع؛
• زیاده‌خواهی/ خویشتن‌داری؛ میزان تلاش اعضای جامعه برای کنترل خواسته‌ها و انگیزه‌های خود.
داده‌های مربوط به این ابعاد برای طیف گسترده‌ای از کشورها وجود دارد و در این مطلب از مجموعه داده‌های موجود در اینجا استفاده شده است.
هیچ مطالعه تطبیقی در مورد بلوغ مدیریت دانش کشورها وجود ندارد، اما در مطلب منتشر شده توسط نیک میلتون تعداد مدیران دانش هر کشور در لینکدین به ازای کل جمعیت آن، مشخص شده است. بنابراین به‌عنوان مثال می‌توان گفت مدیریت دانش در کشوری همچون هلند، با داشتن 249 مدیر دانش نسبت به کشور برزیل با 25 مدیر دانش بالغ‌تر است.
در نتیجه می‌توان از فرمول نسبت ذکر شده در سطر فوق، به‌عنوان یک رتبه‌بندی تقریبی برای سنجش بلوغ مدیریت دانش استفاده و آن را با ابعاد Hofstede برای برخی کشورها ترسیم کرد. نقشه‌های حاصل در شکل زیر نشان داده شده است.
هر نقطه در نمودارهای زیر نشان‌دهنده یک کشور مستقل است. خط ترسیم شده بر روی این نمودار نیز بیانگر ضریب همبستگی (R2) محاسبه شده برای شاخص ها می‌باشد.

بین شاخص فاصله طبقاتی و رتبه‌بندی بلوغ مدیریت دانش با ضریب همبستگی 22 درصد رابطه معکوس منفی وجود دارد. در کشورهایی که مدیران دانش بیشتری دارند (و می‌توان مدیریت دانش را پیاده‌سازی کرد) تمایل کمتری به فاصله طبقاتی وجود دارد. وجود فاصله طبقاتی کمتر به معنای توانمندسازی بیشتر بوده و این موضوع یک توانمندی عالی برای مدیریت دانش محسوب می‌شود.
فردگرایی
بین فردگرایی و بلوغ مدیریت دانش رابطه مثبت معقولی با ضریب همبستگی 21 درصد وجود دارد (در بالا). کشورهایی با فردگرایی بالا، از نظر وجود افرادی با تخصص مدیریت دانش در لینکدین، در رده‌بندی مدیریت دانش، رتبه بالاتری دارند. 
اجتناب از بی اعتمادی
هیچ شواهدی مبنی بر وجود رابطه معنادار بین اجتناب از بی‌اعتمادی و بلوغ مدیریت دانش وجود نداشته و خط روند دارای ضریب همبستگی  0.02 درصد است (بالا).
مردسالاری
بین مردسالاری و بلوغ مدیریت دانش (در بالا) رابطه بسیار کمی با ضریب همبستگی 0.017 درصد وجود دارد.
جهت گیری بلندمدت
به‌طور بالقوه رابطه مثبت بسیار ضعیفی بین جهت‌گیری بلندمدت و بلوغ مدیریت دانش وجود دارد و ضریب همبستگی آن 2.6 درصد است.
زیاده خواهی /خویشتنداری

به‌طور بالقوه رابطه مثبت بسیار ضعیفی بین زیاده خواهی/ خویشتن‌داری و بلوغ مدیریت دانش با ضریب همبستگی 5 درصد وجود دارد.
نتیجه‌گیری
در مورد این مطلب نکات بسیار زیادی وجود دارد، اما با توجه به داده‌های خام موجود به نظر می‌رسد کشورهایی با بالاترین بلوغ مدیریت دانش، که با درصد دارندگان پست مدیریت دانش در LinkedIn اندازه‌گیری می‌شوند، کشورهایی با فاصله طبقانی کمتر و فردگرایی بالا هستند. سایر روابط با 4 بعد دیگر هافستد بسیار ضعیف‌تر می‌باشند.
دلیل این همبستگی روشن نبوده و همبستگی به معنای علیت نیست. با این حال می‌توان استدلال کرد مدیریت دانش در کشورهایی با دانشکاران توانمند، ضروری‌تر و قدرتمندتر است.
در صورت تایید استدلال فوق، می‌توان از ابعاد Hofstede همچون فاصله طبقاتی و فردگرایی به‌عنوان یک شاخص تقریبی به منظور سنجش دشواری نسبی جهت پیاده‌سازی مدیریت دانش استفاده کرد.

منبع:
www.nickmilton.com


داده کاوی در مدیریت دانش
داده‌کاوی (Data Mining) و کاربرد آن در م ...
مدیریت دانش در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
استقرار طرح جامع مدیریت دانش در سازمان ث ...
پیاده‌سازی مدیریت دانش در صنعت فولاد
طرح جامع مدیریت دانش در شرکت ایده‌پردازا ...
همکاری با ذی‌‌نفعان داخلی در پیشبرد استقرار مدیریت دانش
همکاری با ذی‌‌نفعان داخلی در پیشبرد استق ...
تاثیر هوش مصنوعی (AI) بر مدیریت دانش چیست؟
تاثیر هوش مصنوعی (AI) بر مدیریت دانش چیس ...
استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت فولاد خوزستان
استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت فولاد خ ...
مدیریت تغییر؛ اصول پیاده‌سازی و ابزارهای مورد استفاده
مدیریت تغییر؛ اصول پیاده‌سازی و ابزارهای ...
حفظ و انتقال دانش
حفظ و انتقال دانش ؛ استراتژی‌ها و نکات ک ...
طرح جامع مدیریت دانش در شرکت پتروشیمی ایلام
طرح جامع مدیریت دانش در شرکت پتروشیمی ای ...
صنایع یاس ارغوانی
مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی
نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 
شرکت پتروشيمی رازی
مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی
مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.
شرکت ملی گاز ایران
مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران
جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.
شهرداری منطقه 10
مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10
در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.
وزارت راه و ترابری
دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری
آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.
راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 
هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.
هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...