غذایی، بهداشت و درمان

غذایی، بهداشت و درمان


امروزه، خدمات بهداشتی و درمانی و محصولات غذایی زمينه‌ساز سلامت جسمی و روانی افراد و پيش‌نياز توسعه پايدار می‌باشند و کارکنان مشغول در این صنایع بیش از هر حرفه دیگری نیازمند حل سریع مشکلات و اخذ تصمیمات آنی هستند. پزشکان و کادر پزشکی دائما با اطلاعات جدید مواجه بوده و این موضوع ضرورت دسته‌بندی و استفاده به‌موقع از این اطلاعات را دو چندان می‌کند. از سویی دیگر با توجه به تولید و ارائه مستمر خـدمات، رابطه نزدیکی با مشتری (بیمار) و اهمیت این اقدامات در سلامت جامعه، مراکز بهداشتی درمانی از نظر یادگیری در سطحی حساس قـرار داشته و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. همچنین زنجیره تامین مواد غذایی فرآیندهای کنترل شده‌ای با ترکیب دانش، مهارت و فناوری در جهت تولید محصول می‌باشد. توانمندی در فرآیند تولید و توسعه محصولات از قابلیت‌های مزیت آفرین برای شرکت‌های این حوزه محسوب می‌شود و تولید و توسعه محصول، کاری اطلاعاتی و دانش‌محور است. از این رو مدیران در سازمان‌های بهداشتی درمانی و صنایع غذایی بایـد حرکت به سوی ایجاد سازمان یادگیرنده را آغاز کنند. 

مشاوران و صنایع غذایی، بهداشت و درمان

شرکت مشاوران توسعه آینده با بررسی متون مدیریت دانش و بهره‌گیری از متدهای روز دنیا توانسته است با استفاده از ابزارها و ابتکارات خود اقدامات موثری را در شرکت‌ها و مؤسسات حوزه بهداشت و درمان و صنایع غذایی انجام داده و نتایج قابل توجهی را کسب کند. از جمله ابزارهای مدیریت دانش در این حوزه به موارد زیر اشاره می‌شود.
•  ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات همچون سیستم‌های پشتیبانی از تصمیم، دستورالعمل‌های پزشکی کامپیوتری، فناوری‌های مرتبط با جامعه مجازی جهت تعامل، ساخت انجمن‌ها و یادگیری میان پزشکان و همچنین بیماران و غیره؛
•   ابزارهای اجتماعی همچون انجمن‌های خبرگی و شبکه‌های سازمانی؛
•  طرح‌های آموزشی و ابزارهای انسان‌محور همچون فرآیندهای انتقال دانش، شناسایی شکاف‌های دانشی که در متون مختلف نیز به آن‌ها اشاره شده است.

Buckman Laboratories International

شرکت آزمایشگاه‏‌های باکمن شرکتی خصوصی بوده و بیش از ۵۰۰ محصول تخصصی شیمیایی و خدماتی در زمینه فناوری‏‌های کاغذسازی، تصفیه آب صنعتی، مواد چرم شیمیایی، پارچه و پلاستیک را ارائه می‌دهد. مدیرعامل و رئیس سابق کمیته اجرایی باکمن می‌گوید: "ما باید از سیستم‌های ارتباطی خود برای به اشتراک‏‌گذاشتن دانش آشکار و پنهان تا حد امکان استفاده کنیم تا افراد همواره از پشتیبانی کامل شرکت اطمینان داشته و در مواجهه با رقابت احساس تنهایی نکنند."
باب باکمن در رابطه با فرهنگ دانشی می‏‌گوید: "تمرکز ما ۹۰ درصد بر روی تغییر فرهنگ و ۱۰ درصد بر تغییر تکنولوژی بوده است. تکنولوژی بخش ساده ماجراست و باید بر تغییر فرهنگ و نحوه حرکت به سمت یک مدل ارتباطی شبکه‌ای متمرکز شد."

منافع حاصل از مدیریت دانش در باکمن

هزینه کل برآورد شده برای اقدامات مدیریت دانش و یادگیری سازمانی شرکت باکمن برابر ۷۵۰۰ دلار به ازای هر کارمند در سال یا به تعبیر دیگر ۱۰.۵میلیون دلار کل هزینه‌های سالیانه شرکت (شامل کلیه هزینه‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و شبکه‌ای مرتبط با تسهیم دانش و ابزارهای همکاری) بود. اما در مقابل منافع زیر کسب شد.
•  افزایش ۵۰ درصدی فروش محصولات جدید؛
•  افزایش ۵۱ درصدی میزان فروش هر یک از همکاران؛
•  تقلیل هزینه‌های عملیاتی هر یک از شعب به ۹۳ درصد؛
•  کاهش هزینه‌‏های آموزشی مرکز یادگیری از ۱۰۰۰ دلار در ساعت به ۲۵-۴۰ دلار؛
•  بهبود سرعت کلی پاسخ‌دهی به مشتری از چند روز و هفته به چند ساعت.

هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.