غذایی، بهداشت و درمان

غذایی، بهداشت و درمان


امروزه، خدمات بهداشتی و درمانی و محصولات غذایی زمينه‌ساز سلامت جسمی و روانی افراد و پيش‌نياز توسعه پايدار می‌باشند و کارکنان مشغول در این صنایع بیش از هر حرفه دیگری نیازمند حل سریع مشکلات و اخذ تصمیمات آنی هستند. پزشکان و کادر پزشکی دائما با اطلاعات جدید مواجه بوده و این موضوع ضرورت دسته‌بندی و استفاده به‌موقع از این اطلاعات را دو چندان می‌کند. از سویی دیگر با توجه به تولید و ارائه مستمر خـدمات، رابطه نزدیکی با مشتری (بیمار) و اهمیت این اقدامات در سلامت جامعه، مراکز بهداشتی درمانی از نظر یادگیری در سطحی حساس قـرار داشته و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. همچنین زنجیره تامین مواد غذایی فرآیندهای کنترل شده‌ای با ترکیب دانش، مهارت و فناوری در جهت تولید محصول می‌باشد. توانمندی در فرآیند تولید و توسعه محصولات از قابلیت‌های مزیت آفرین برای شرکت‌های این حوزه محسوب می‌شود و تولید و توسعه محصول، کاری اطلاعاتی و دانش‌محور است. از این رو مدیران در سازمان‌های بهداشتی درمانی و صنایع غذایی بایـد حرکت به سوی ایجاد سازمان یادگیرنده را آغاز کنند. 

مشاوران و صنایع غذایی، بهداشت و درمان

شرکت مشاوران توسعه آینده با بررسی متون مدیریت دانش و بهره‌گیری از متدهای روز دنیا توانسته است با استفاده از ابزارها و ابتکارات خود اقدامات موثری را در شرکت‌ها و مؤسسات حوزه بهداشت و درمان و صنایع غذایی انجام داده و نتایج قابل توجهی را کسب کند. از جمله ابزارهای مدیریت دانش در این حوزه به موارد زیر اشاره می‌شود.
•  ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات همچون سیستم‌های پشتیبانی از تصمیم، دستورالعمل‌های پزشکی کامپیوتری، فناوری‌های مرتبط با جامعه مجازی جهت تعامل، ساخت انجمن‌ها و یادگیری میان پزشکان و همچنین بیماران و غیره؛
•   ابزارهای اجتماعی همچون انجمن‌های خبرگی و شبکه‌های سازمانی؛
•  طرح‌های آموزشی و ابزارهای انسان‌محور همچون فرآیندهای انتقال دانش، شناسایی شکاف‌های دانشی که در متون مختلف نیز به آن‌ها اشاره شده است.

Buckman Laboratories International

شرکت آزمایشگاه‏‌های باکمن شرکتی خصوصی بوده و بیش از ۵۰۰ محصول تخصصی شیمیایی و خدماتی در زمینه فناوری‏‌های کاغذسازی، تصفیه آب صنعتی، مواد چرم شیمیایی، پارچه و پلاستیک را ارائه می‌دهد. مدیرعامل و رئیس سابق کمیته اجرایی باکمن می‌گوید: "ما باید از سیستم‌های ارتباطی خود برای به اشتراک‏‌گذاشتن دانش آشکار و پنهان تا حد امکان استفاده کنیم تا افراد همواره از پشتیبانی کامل شرکت اطمینان داشته و در مواجهه با رقابت احساس تنهایی نکنند."
باب باکمن در رابطه با فرهنگ دانشی می‏‌گوید: "تمرکز ما ۹۰ درصد بر روی تغییر فرهنگ و ۱۰ درصد بر تغییر تکنولوژی بوده است. تکنولوژی بخش ساده ماجراست و باید بر تغییر فرهنگ و نحوه حرکت به سمت یک مدل ارتباطی شبکه‌ای متمرکز شد."

منافع حاصل از مدیریت دانش در باکمن

هزینه کل برآورد شده برای اقدامات مدیریت دانش و یادگیری سازمانی شرکت باکمن برابر ۷۵۰۰ دلار به ازای هر کارمند در سال یا به تعبیر دیگر ۱۰.۵میلیون دلار کل هزینه‌های سالیانه شرکت (شامل کلیه هزینه‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و شبکه‌ای مرتبط با تسهیم دانش و ابزارهای همکاری) بود. اما در مقابل منافع زیر کسب شد.
•  افزایش ۵۰ درصدی فروش محصولات جدید؛
•  افزایش ۵۱ درصدی میزان فروش هر یک از همکاران؛
•  تقلیل هزینه‌های عملیاتی هر یک از شعب به ۹۳ درصد؛
•  کاهش هزینه‌‏های آموزشی مرکز یادگیری از ۱۰۰۰ دلار در ساعت به ۲۵-۴۰ دلار؛
•  بهبود سرعت کلی پاسخ‌دهی به مشتری از چند روز و هفته به چند ساعت.تسهیم دانش را فراموش و جستجوی دانش را تشویق کنید.
تسهیم دانش را فراموش و جستجوی دانش را تش ...
نقش سیستم مدیریت دانش در حوزه فروش و کسب و کار شرکت‌ها
نقش سیستم مدیریت دانش در حوزه فروش و کسب ...
چرا کارکنان دانش خود را به اشتراک نمی‌گذارند؟
چرا کارکنان دانش خود را به اشتراک نمی‌گذ ...
موفقیت اقدامات مدیریت دانش در گرو نظرات کاربران
موفقیت اقدامات مدیریت دانش در گرو نظرات ...
راهنمای گام به گام تدوین و توسعه نقشه دانش
راهنمای گام به گام تدوین و توسعه نقشه دا ...
پیوند مستقیم به‌اشتراک‌گذاری دانش و پاداش‌های مالی را سست کنید!
پیوند مستقیم به‌اشتراک‌گذاری دانش و پادا ...
هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.