غذایی، بهداشت و درمان


امروزه، خدمات بهداشتی و درمانی و محصولات غذایی در هر جامعه زمينه‌ساز سلامت جسمی و روانی افراد و پيش‌نياز توسعه پايدار است. کارکنان این صنایع بیش از هر حرفه دیگری نیازمند حل سریع مشکلات و تصمیم‌گیری‌های آنی هستند. پزشکان و کادر پزشکی دائما با اطلاعات جدید مواجه هستند و دسته‌بندی و استفاده به‌موقع از آن‌ها ضروری است. از سویی دیگر مراکز بهداشتی درمانی بـه علت تولید و ارائه خـدمات بهداشتی درمانی، رابطه نزدیک با مشتری(بیمار) و اهمیتی که این اقدامات در سلامت جامعه دارد، از نظر یادگیری در سطحی حساس قـرار دارند و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. همچنین زنجیره تامین مواد غذایی فرآیندهای کنترل شده‌ای با ترکیب دانش، مهارت و فناوری در جهت تولید محصول می‌باشد. توانمندی در فرآیند تولید و توسعه محصولات از قابلیت‌های مزیت آفرین برای شرکت‌های این حوزه محسوب می‌شود و تولید و توسعه محصول، کاری اطلاعاتی و دانش‌محور است. از این رو مدیران در سازمان‌های بهداشتی درمانی و صنایع غذایی بایـد حرکت به سوی یادگیرنده بودن را آغاز نمایند. 

مشاوران و صنایع غذایی، بهداشت و درمان

شرکت مشاوران توسعه آینده با بررسی متون مدیریت دانش و بهره‌گیری از متدهای روز دنیا توانسته است با استفاده از ابزارها و ابتکارات خود اقدامات موثری را در شرکت‌ها و مؤسسات حوزه بهداشت و درمان و صنایع غذایی انجام داده نتایج قابل توجهی را کسب کند. از جمله ابزارهای مدیریت دانش در این حوزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
•  ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات همچون سیستم‌های پشتیبانی از تصمیم، دستورالعمل‌های پزشکی کامپیوتری، فناوری‌های مرتبط با جامعه مجازی جهت تعامل، ساخت انجمن‌ها و یادگیری میان پزشکان و همچنین بیماران و غیره؛
•  ابزارهای اجتماعی همچون انجمن‌های خبرگی و شبکه‌های سازمانی؛
•  طرح‌های آموزشی و ابزارهای انسان‌محور همچون فرآیندهای انتقال دانش، شناسایی شکاف‌های دانشی که در متون مختلف نیز به آن‌ها اشاره شده است.

Buckman Laboratories International

شرکت آزمایشگاه‏‌های باکمن یک شرکت خصوصی است که بیش از 500 محصول تخصصی شیمیایی و خدماتی در زمینه فناوری‏‌های کاغذسازی، تصفیه آب صنعتی، مواد چرم شیمیایی، پارچه و پلاستیک فعالیت می‌کند. مدیرعامل و رئیس سابق کمیته اجرایی باکمن می‌گوید: "ما باید از سیستم‌های ارتباطی خود برای به اشتراک‏‌گذاشتن دانش آشکار و پنهان تا حد امکان استفاده کنیم تا افراد همواره از پشتیبانی کامل شرکت اطمینان داشته باشند و در مواجهه با رقابت احساس تنهایی نکنند."
باب باکمن در رابطه با فرهنگ دانشی می‏‌گوید: "تمرکز ما 90 درصد بر روی تغییر فرهنگ و 10 درصد بر روی تغییر تکنولوژی بوده است. تکنولوژی بخش ساده ماجراست و تمرکز باید بر روی تغییر فرهنگ و نحوه حرکت به سمت یک مدل ارتباطی شبکه‌ای باشد.

منافع حاصل از مدیریت دانش در باکمن

هزینه کل برآورد شده برای اقدامات مدیریت دانش و یادگیری در داخل شرکت باکمن برابر 7500 دلار به ازای هر کارمند در سال یا به تعبیر دیگر 10.5میلیون دلار کل هزینه‌های سالیانه شرکت (شامل کلیه هزینه‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و شبکه‌ای مرتبط با تسهیم دانش و ابزارهای همکاری) بود. اما در مقابل منافعی زیر کسب شد.
•  افزایش 50 درصدی فروش محصولات جدید؛
•  افزایش 51 درصدی فروش هر یک از همکاران؛
•  تقلیل هزینه‌های عملیاتی هر یک از شعبات به 93 درصد؛
•  کاهش هزینه‌‏های آموزشی مرکز یادگیری از 1000 دلار در ساعت به 25-40 دلار؛
•  بهبود سرعت کلی پاسخ‌دهی به مشتری از چند روز و هفته به چند ساعت.
به روز باشید

اهمیت به اشتراک‌گذاری دانش در سازمان‌های ...

اهمیت به اشتراک‌گذاری دانش در سازمان‌هایی با پروژه‌های متعدد و متنوع

ادامه

درس‌آموخته‌هایی از به‌کارگیری مدیریت دان ...

درس‌آموخته‌هایی از به‌کارگیری مدیریت دانش در پروژه WISECARE

ادامه

اهمیت نقش رهبری در موفقیت مدیریت دانش

ادامه

5 نکته برای بهبود سیستم مدیریت دانش

ادامه

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت توسعه و ...

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت توسعه و عمران بهناد بنا

ادامه

شایستگی‌ها و نقش مدیر ارشد دانش

ادامه

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولت ...

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولتی

ادامه

ارزش حاصل از بکارگیری تکنولوژی در مدیریت ...

ارزش حاصل از بکارگیری تکنولوژی در مدیریت دانش

ادامه

بازاریابی مدیریت دانش

ادامه

منتخبی از برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی ...

منتخبی از برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی مدیریت دانش

ادامه

چه تفاوتی میان مدیریت دانش و مدیریت محتو ...

چه تفاوتی میان مدیریت دانش و مدیریت محتوا وجود دارد؟!

ادامه

5 اصل جهان شمول برای مدیریت دانش

ادامه

مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس

شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.