مروری بر پروژه مدیریت دانش طرح توانا

زهرا اسلامی    زهرا اسلامی
   کارشناس ارشد مدیریت دانش
  

تاریخ انتشار:
1399/10/1
طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران، پس از سال‌ها تلاشی ساخت‌یافته  و مطالعاتی در برابر این پرسش بوده است: "ساختار صنعت نفت ایران چگونه باید باشد؟". علی‌رغم تعجیلاتی که معمولاً در دست‌یابی به خروجی چنین طرح‌هایی وجود دارد، این طرح به‌صورت سازمان‌دهی شده از تعریف مسئله، تعریف سناریوهای اجرای طرح، شناسایی برترین مشاور بین‌المللی و انتخاب گزینه برتر  شروع و مراحل آن گام‌به‌گام با حمایت وزیر محترم نفت و همراهی تمامی ذی‌نفعان در ستاد وزارت نفت و چهار شرکت اصلی طی شد. 
پروژه مدیریت دانش طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران در ابتدای سال 1398 با حمایت معاونت محترم توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، جناب آقای دکتر فرزین مینو و نیز مساعدت ریاست محترم موسسه مطالعات بین المللی انرژی جناب آقای دکتر مبینی با مجری¬گری شرکت مشاوران توسعه آینده آغاز شد. هدف کلی این پروژه مستندسازی تجارب مدیریتی طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران با رویکرد استخراج دانش انسان‌محور بوده است تا با اخذ دانش‌هایی اعم از دروس‌آموخته و تجارب، راهکارها، موفقیت‌ها و ناکامی‌ها و دیدگاه‌ها پیرامون موضوعات کلیدی مدیریتی پیش آمده در طرح توانا، از خبرگان فعال در این پروژه، مجموعه‌ای ارزشمند برای آیندگان به یادگار بگذارد.
برخی از مهم‌ترین اهداف مورد انتظار از اجرای پروژه مدیریت دانش طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران در شکل زیر قابل مشاهده است:
این طرح مبتنی بر متدولوژی‌ها و تکنیک‌های مدیریت دانش پروژه همچون مرور بعد از اقدام (AAR) و انتقال دانش پروژه در ساختاری یکپارچه و در فرمت قریب به 40 جلسه فردی (120 نفر-ساعت کارگاه‌های گروهی) با حضور خبرگان و دست اندرکاران پروژه و همچنین چندین جلسه تحلیل، بررسی، بازبینی و مرور، اجرایی شد.
طرح مذکور در شش فاز کلی شناخت طرح‌ (‌تشکیل تیم اجرایی، مطالعات اولیه، برنامه‌ریزی پروژه و استخراج درخت فیلدهای دانشی)، کسب دانش طرح، تدوین بسته های دانشی طرح، مدیریت و ساماندهی اسناد و مدارک طرح، تدوین مستندهای نهایی طرح و استقرار سامانه نرم‌افزاری مدیریت دانش (به همراه بارگذاری بسته‌های دانشی و اسناد و مدارک) به انجام رسیده است. خروجی نهایی طرح نیز به شرح زیر می‌باشد:

رویه جامع طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران

پس از مطالعه مستندات این طرح از جمله پروپوزال ارائه شده توسط شرکت ADL  و مستندات هر یک از فازهای اجرایی طرح، همچنین گردآوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات حاصل از جلسات مصاحبه، تیم اجرایی مدیریت دانش این رویه جامع را تهیه و تدوین کرد. این کتاب منبع بسیار خوبی برای پروژه‌های مشابه چه در صنعت نفت و چه در سایر صنایع کشور بوده و تجارب و دانش فنی مشاور بین‌المللی و نیز تیم کارفرمای درونی در آن گردآوری شده است.

 گنجینه تجارب مدیریتی طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران

این کتاب دومین خروجی پروژه مدیریت دانش طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران است. محتوای این کتاب شامل تجارب و درس‌آموخته‌های مهم 8 خبره صنعت پیرامون بحث ساختار و منابع انسانی، طی 15 جلسه می‌باشد. این خبرگان از اعضای شورای راهبری این طرح بوده‌اند و در نتیجه تجارب مربوط به این طرح از سطوح کلان نیز مورد بحث قرار گرفته و در کتاب درج شده است. تجارب طرح از دیدگاه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران.

گنجینه تجارب فنی طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران

این کتاب آخرین خروجی پروژه مدیریت دانش طرح بازآرایی ساختار سازمانی، بازطراحی و ارزیابی مشاغل صنعت نفت ایران است. پس از برگزاری بیش از 40 جلسه مصاحبه و 5 جلسه بازنگری پس از اقدام با نمایندگان هر یک از شرکت‌های اصلی و نیز ستاد وزارت نفت، تیم اجرایی مدیریت دانش توانست با دسته‌بندی موضوعات مختلف که توسط هر یک از افراد در جلسات مجزا و نیز گروهی بیان شده بود، دانش و تجارب این طرح ملی را اخذ و آن را به رشته تحریر درآورد. این کتاب تجارب و دیدگاه‌های مدیران و کارشناسان 4 شرکت اصلی و نیز ستاد وزارت نفت، پیرامون این طرح را با دسته‌بندی موضوعات مختلف، مورد بحث قرار داده است که سرفصل‌های اصلی آن به شرح زیر می‌باشد:
•  تجارب طرح از دیدگاه وزارت نفت؛
•  تجارب طرح از دیدگاه شرکت ملی نفت ایران؛
•  تجارب طرح از دیدگاه شرکت ملی گاز ایران؛
•  تجارب طرح از دیدگاه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران؛ مستندسازی تجارب تیم چنین طرح مهمی در صنعت نفت کشور که با حضور یکی از بهترین مشاوران بین المللی حوزه طراحی ساختار سازمانی اجرا شده بود، تجربه‌ای کاملاً تازه برای مدیریت دانش در ایران بوده است و جز با همکاری تنگاتنگ اعضای راهبری طرح از معاونت محترم وزیر نفت تا موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی ممکن نبود. امید است اجرا و خروجی این پروژه بتواند راهنمایی برای اجرای این گونه طرح‌ها در سایر صنایع کشور عزیزمان ایران باشد.

 

به روز باشید

غول اشتراک دانش 20 ساله شد!

غول اشتراک دانش 20 ساله شد!

ادامه
تسهیم دانش، رفتاری اجتماعی

تسهیم دانش، رفتاری اجتماعی

ادامه
دستورالعمل مدیریت دانش در دستگاه‌های اجرایی

دستورالعمل مدیریت دانش در دستگاه‌های اجر ...

دستورالعمل مدیریت دانش در دستگاه‌های اجرایی

ادامه
چگونه می‌توان اثربخشی انتقال درس‌آموخته‌ها را محاسبه کرد؟

چگونه می‌توان اثربخشی انتقال درس‌آموخته‌ ...

چگونه می‌توان اثربخشی انتقال درس‌آموخته‌ها را محاسبه کرد؟

ادامه
مدیریت دانش بر اساس نیاز، مسئله و استراتژی‌

مدیریت دانش بر اساس نیاز، مسئله و استرات ...

مدیریت دانش بر اساس نیاز، مسئله و استراتژی‌

ادامه
استقرار مدیریت دانش در شرکت‌های مالیاتی و حسابرسی

استقرار مدیریت دانش در شرکت‌های مالیاتی ...

استقرار مدیریت دانش در شرکت‌های مالیاتی و حسابرسی

ادامه
استراتژی مدیریت دانش متناسب با دوره فراگیری ویروس کووید-19

استراتژی مدیریت دانش متناسب با دوره فراگ ...

استراتژی مدیریت دانش متناسب با دوره فراگیری ویروس کووید-19

ادامه
استقرار طرح جامع مدیریت دانش در شركت بهينه‌سازی مصرف سوخت

استقرار طرح جامع مدیریت دانش در شركت بهي ...

استقرار طرح جامع مدیریت دانش در شركت بهينه‌سازی مصرف سوخت

ادامه
کابین خودرو آتش نشانی، خط مقدم یادگیری از عملیات

کابین خودرو آتش نشانی، خط مقدم یادگیری ا ...

کابین خودرو آتش نشانی، خط مقدم یادگیری از عملیات

ادامه
طرح مستندسازی تجارب خبرگان شهرداری تهران

طرح مستندسازی تجارب خبرگان شهرداری تهران

ادامه
مدیریت دروس آموخته به سبک هنری دریانورد

مدیریت دروس آموخته به سبک هنری دریانورد

ادامه
آینده آنتولوژیک و تفاهم ماشینی در مدیریت دانش

آینده آنتولوژیک و تفاهم ماشینی در مدیریت ...

آینده آنتولوژیک و تفاهم ماشینی در مدیریت دانش

ادامه
مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی

مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی

نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 

مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی

مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.

مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران

مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران

جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.

مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10

مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10

در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.

دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری

دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری

آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.

دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای


کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 

مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس

مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس

شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.

دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)

دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)

به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.

هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...