ارزش بکارگیری تکنولوژی در مدیریت دانش

فرید مظفری    فرید مظفری
   کارشناس ارشد مدیریت دانش
  

تاریخ انتشار:
1399/8/7
در نمودار زیر، نتایج نظرسنجی که توسط شرکت Knoco در سال 2014 و 2017 انجام شده است نمایش داده می‌شود. این نمودار بر اساس میزان استفاده و مزایای ایجاد شده از تکنولوژی‌های مدیریت دانش ترسیم شده است. 
از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی خواسته شد تا منافعی که هر کدام از تکنولوژی‌ها برای برنامه‌های مدیریت دانش آن‌ها ایجاد کرده است را با یکی از گزینه‌های زیر انتخاب کنند.
•  ارزش زیاد
•  ارزش متوسط
•  ارزش کم
•  بدون ارزش
•  برای اظهارنظر زود است
•  استفاده نمی‌کنیم
513 نفر در این نظر سنجی شرکت کردند. پاسخ‌ها به ما این امکان را می‌دهد که نه تنها میزان استفاده از تکنولوژی‌ها را بررسی کنیم بلکه ارزش افزوده ناشی از آن‌ها (از طریق میانگین وزنی 4 مورد اول) را نیز در نظر بگیریم. 
در نمودار مذکور، تکنولوژی‌ها بر اساس ارزش ایجادشده توسط آنان نمایش داده شده و درصد هر کدام از جواب‌ها مشخص شده است. قسمت بالای خاکستری تیره، درصد استفاده از این تکنولوژی‌ها را نشان می‌دهد (یا به عبارتی قسمت خاکستری روشن، افراد و سازمان‌هایی را نشان می‌دهد که از این تکنولوژی استفاده نمی‌کنند.) قسمت بالای رنگ سبز، درصد افرادی را نمایش می‌دهد که اعتقاد دارند این تکنولوژی ارزش بالایی برای برنامه‌های مدیریت دانش آن‌ها ایجاد کرده است.
در ادامه این تکنولوژی‌ها بر اساس میزان استفاده و میزان ارزش ایجادشده دسته‌بندی شده‌اند. 

این نتایج به ما چه می‌گوید؟

نمودار و لیست ارائه شده، میزان استفاده از تکنولوژی‌های مختلف و ارزش ایجاد شده توسط آن‌ها  را در قالب برنامه‌های مدیریت دانش نشان می‌دهند. از نتایج حاصل شده از نمودار می‌توان به همبستگی زیاد و ارتباط مستقیم بین میزان استفاده و ارزش ایجاد شده توسط آن تکنولوژی اشاره کرد. بنابراین تکنولوژی‌هایی که ارزش افزوده بالاتری ایجاد کنند، بیشتر نیز مورد استفاده شرکت‌ها قرار خواهند گرفت. دلیل استفاده مکرر از تکنولوژی‌های موجود در بالای لیست، دو شاخص تسهیل جریان دانش و اطلاعات و ایجاد ارزش افزوده بالاتر برای سازمان می‌باشد. بالعکس کمبود جریان دانش و اطلاعات و ارزش افزوده کمتر در تکنولوژی‌های موجود در پایین لیست، به مرور زمان سبب کاهش میزان استفاده از این تکنولوژی‌ها شده است. 
ما می‌توانیم به دنبال پیدا کردن تکنولوژی‌هایی "با ارزش عملکردی مطلوب" باشیم و تکنولوژی‌های "با ارزش عملکردی نامطلوب" را حذف کنیم. بر اساس این استدلال، دو تکنولوژی Enterprise Search و Expert System جزء تکنولوژی‌های با عملکرد مناسب هستند که میزان ارزش ایجاد شده توسط آنان 6 رتبه بالاتر از میزان استفاده از آنان است و به همین ترتیب Blog که میزان ارزش ایجاد شده توسط آن 10 رتبه پایین‌تر از میزان استفاده از آن بوده و به عنوان تکنولوژی با عملکرد ضعیف شناخته می‌شود. البته این به معنی عدم خلق ارزش Blog نیست بلکه به این معنی است که روش استفاده از این ابزار نمی‌تواند ارزش قابل انتظار از آن را ایجاد کند. 
در سال 2017 هم نتایج مشابه سال 2014 با تفاوت‌های اندکی به دست آمد. تکنولوژی‌های Microblog و Video Publication بیشترین استفاده را بین سال‌های 2014 تا 2017 داشته و تکنولوژی Innovation funnel بیشترین میزان کاهش نسبت به سال 2014 را داشته است.
 


تاثیرات پیاده‌سازی مدیریت دانش در بخش HSE شرکت‌ها و سازمان‌ها
تاثیرات پیاده‌سازی مدیریت دانش در بخش HS ...
پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت مخابرات عربستان
پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت مخابرات ع ...
چگونه می‌توان استراتژی‌های مدیریت دانش سازمان را بهبود بخشید؟
چگونه می‌توان استراتژی‌های مدیریت دانش س ...
برگزاری دوره های دانش نویسی و آموزش نرم افزار در پتروشیمی کارون
برگزاری دوره های دانش نویسی و آموزش نرم ...
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در شرکت نفت سپاهان 
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در شرکت نف ...
صنایع یاس ارغوانی
مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی
نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 
شرکت پتروشيمی رازی
مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی
مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.
شرکت ملی گاز ایران
مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران
جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.
شهرداری منطقه 10
مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10
در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.
وزارت راه و ترابری
دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری
آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.
راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 
هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.
هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...

شرکت آب تهران در سال ۱۳۳۴ پس از ۹ سال مطالعه و اقدامات مختلف جهت تامین آب وتصفیه و توزیع آن رسما“ تاسیس و شروع به کار نمود، سپس  درســال ۱۳۴۳ قانون تاسیس وزارت آب وبرق به تصویب مجلس رسید و ...

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین مشاور و مجری طرح‌های مدیریت دانش در ایران
مشاوران با بیش از 15 سال تجربه و با پایبندی به اصول مشاوره مدیریت و مدل‌های مدیریت دانش به اولین و بزرگ‌ترین مجری طرح‌ها و سامانه‌های مدیریت دانش در ایران تبدیل شده است. ... بیشتر