چگونه می‌توان اثربخشی انتقال درس‌آموخته‌ها را محاسبه کرد؟

فرید مظفری    فرید مظفری
   کارشناس ارشد مدیریت دانش
  

تاریخ انتشار:
1399/10/24
سیستم درس‌آموخته باید به عنوان زنجیره تامین برای خلق دانش‌های جدید در نظر گرفته شود. اما سوال مهم این است که چگونه می‌توان اثربخشی آن را محاسبه کرد؟ برای اثربخشی دانش‌های جدید شناسایی شده باید آن‌ها را به سایر دانشکاران منتقل کرد. در صورت عملکرد مناسب سیستم مدیریت درس‌آموخته، دانش، جمع‌آوری و نگهداری شده و وارد مستندات و راهنماهای سازمان می‌شود و در فعالیت‌های آتی سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دید نیک میلتون زنجیره تامین درس‌آموخته‌ها به سه مرحله زیر تقسیم می‌شود:
•  کسب و مستندسازی دروس‌آموخته حاصل از تجارب پروژه‌ها؛
•  به‌روزآوری مستندات و دستورالعمل‌ها به عنوان راهنمای کارکنان بر اساس درس‌آموخته‌های جدید؛
•  به‌کارگیری مستندات راهنما در پروژه‌های آتی سازمان.
اثربخشی درس آموخته ها
به منظور سنجش اثربخشی انتقال دروس‌آموخته، وی پرسشنامه‌ای تدوین و نظر کارکنان یک شرکت را در خصوص موارد زیر جویا شد. شرکت مورد بررسی در این تحقیق، زنجیره تامین مناسبی برای دروس آموخته نداشته و اکثر کارکنان از طریق جستجو به دروس آموخته مورد نیاز خود دست می‌یابند. افراد می‌توانند با صفر درصد، 20 درصد، 40 درصد، 60 درصد، 80 درصد و 100 درصد در مورد هر گزاره، تخمین خود را بیان کنند. 
متوسط پاسخ افراد به شرح زیر می‌باشد: 
•  آیا دروس‌آموخته‌ پروژه مستند می‌شوند؟ (46%)
•  آیا برای به‌روزرسانی مستندات راهنما از درس‌آموخته‌ها استفاده می‌شود؟ (32%)
•  آیا در پروژه‌ها از مستندات راهنما استفاده می‌شود؟ (43%)
•  آیا در فرآیند انجام پروژه‌ درس‌آموخته‌های مستندشده را جستجو می‌کنید؟ (44%)
•  آیا با جستجو کردن، درس‌آموخته‌های جدید را می‌یابید؟
با استفاده از فرمول‌های زیر می‌توان اثربخشی انتقال دروس‌آموخته ‌را تخمین زد.
این آمار بسیار پایین می‌باشد. در ادامه نتایج ارائه شده از شرکتی با زنجیره تامین مناسب برای نهادینه‌سازی دروس‌آموخته در رویه‌ها و مستندات راهنما بیان می‌شود. 
آیا درس‌آموخته‌های پروژه مستند می‌شود؟ (100%، درس‌آموخته‌ها به عنوان یک قسمت اجباری از پروژه کسب می‌شوند.)
•  آیا درس‌آموخته‌ها به منظور به‌روزرسانی مستندات راهنما استفاده می‌شود؟ (93%، این آمار هر سه ماه یک بار استخراج شده و معمولا بین %88 تا %95 می‌باشد)
• آیا در پروژه‌ها از مستندات راهنما استفاده می‌شود؟ (100%، تمامی فعالیت‌ها توسط رویه‌های عملیاتی پشتیبانی می‌شود که برای برنامه‌ریزی عملیاتی باید مورد استفاده قرار گیرد.)
با توجه به این آمار اثربخشی انتقال درس‌آموخته‌ها در شرکت مذکور %93 است. 


بازبینی پروژه خط انتقال آب به دشت فیروزآباد
بازبینی پروژه خط انتقال آب به دشت فیروزآ ...
طرح توسعه مدیریت دانش در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
طرح توسعه مدیریت دانش در سازمان راهداری ...
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در کمیته امداد امام خمینی (ره)
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در کمیته ا ...
شناخت سازمانی و استخراج درخت‌واره سازمان حفاظت محیط زیست
شناخت سازمانی و استخراج درخت‌واره سازمان ...
مدیریت دانش در پروژه‌های شرکت پلیمر آریاساسول
مدیریت دانش در پروژه‌های شرکت پلیمر آریا ...
مدیریت دانش و صنعت 4.0 پارادایم های جدید برای خلق ارزش
مدیریت دانش و صنعت 4.0 پارادایم های جدید ...
صنایع یاس ارغوانی
مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی
نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 
شرکت پتروشيمی رازی
مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی
مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.
شرکت ملی گاز ایران
مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران
جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.
شهرداری منطقه 10
مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10
در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.
وزارت راه و ترابری
دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری
آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.
راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 
هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.
هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...

شرکت آب تهران در سال ۱۳۳۴ پس از ۹ سال مطالعه و اقدامات مختلف جهت تامین آب وتصفیه و توزیع آن رسما“ تاسیس و شروع به کار نمود، سپس  درســال ۱۳۴۳ قانون تاسیس وزارت آب وبرق به تصویب مجلس رسید و ...

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین مشاور و مجری طرح‌های مدیریت دانش در ایران
مشاوران با بیش از 15 سال تجربه و با پایبندی به اصول مشاوره مدیریت و مدل‌های مدیریت دانش به اولین و بزرگ‌ترین مجری طرح‌ها و سامانه‌های مدیریت دانش در ایران تبدیل شده است. ... بیشتر