برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی مدیریت دانش

مهرناز قربانی    مهرناز قربانی
   کارشناس ارشد مدیریت دانش
  

تاریخ انتشار:
1399/7/23
هدف از نرم افزار مدیریت دانش، متمرکز کردن اطلاعات در یک مکان قابل دسترس است. وقتی این اتفاق بیفتد، هم کارمندان و هم مشتریان می‌توانند مشکلات را سریع‌تر حل کنند. کارمندان می‌دانند که منابع مهم را در کجا پیدا کنند و مشتریان می‎توانند از راه‎حل‌های موجود برای غلبه بر موانع مشترک استفاده کنند. هنگامی‌که تیم شما راه‎حل‎های سریعتری ارائه دهد، می‎توانید انتظار افزایش رضایت مشتری را داشته باشید.
در ادامه به معرفی 10 مورد از برترین نرم‎افزارهای مدیریت دانش می‎پردازیم.

بهترین نرم‌افزار مدیریت دانش

HubSpot

یکی از محبوب‌ترین ابزارهای مدیریت دانش برای کاربران است و دلیل این امر استفاده آسان و ذخیره داده‌های مشتریان می‌باشد. شما می‌توانید از تابع جستجو برای یافتن پروفایل‌های مخاطبان و پیگیری همه تعاملات مشتریان خود استفاده کنید. CRM در کلیه مراکز بازاریابی، فروش و خدمات مشتری HubSpot یکپارچه شده و امکان تغییر اطلاعات در بخش‌های مختلف را می‎دهد. علاوه بر این، HubSpot's ServiceHub امکان افزودن یک پایگاه دانش را به وب سایت شما می‎دهد. 
این نرم‌افزار دارای ابزار جمع‌آوری بازخورد مشتریان است و شما بر اساس بازخورد مشتری، محتوای دانشی جدیدی ایجاد می‌کنید. این ویژگی‌ها برای سازمان‌هایی که به دنبال ایجاد یک سیستم پشتیبانی دانش محور هستند، فوق‌العاده است.

Guru

Guru  برای اتصال تمام داده‌های شرکت شما به یکدیگر طراحی شده و اطلاعات مورد نیازتان را به موقع به شما پیشنهاد می‌دهد. در راستای نیل به این هدف نرم‌افزار Guru از تکنیک‌های هوش مصنوعی استفاده کرده و به همین دلیل تیم شما حتی مجبور به جستجوی داده‌ها در مدت زمان خدمت‌دهی نمی‌شود. با استفاده بیشتر از Guru و با تکمیل بانک دانش آن، عملکرد نرم‌افزار تحت تاثیر الگوریتم‌های هوش مصنوعی به مرور بهبود می‌یابد.

Bitrix 24

Bitrix 24 یک پلتفرم مدیریت دانش است و شامل ابزارهای متنوعی جهت جمع‎آوری اطلاعات و توزیع آن‌ها می‎باشد. این نرم‌افزار شامل CRM و همچنین ابزارهای ارتباطی درون سازمانی است و تیم شما برای مشارکت در حل مشکلات از آن‌ها استفاده می‌کند. Bitrix 24 علاوه بر ویژگی‌های مدیریت دانش، داشبوردهای راهنما و مراکز تماس را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد، این ابزارها نرم‌افزار مدیریت دانش را ارتقا بخشیده و به تیم مدیریت دانش جهت اجرای تمام خدمات مشتری خود را از طریق یک رابط کمک می‌کنند.

Sabio

Sabio به عنوان " service ware solution " و جهت کسب نتایج مطلوب از ورودی‎ها و اطلاعات طراحی شده است. این سیستم دائماً به‌روزرسانی شده و اغلب موارد جدید و گسترده‎ای را ایجاد می‎کند. یکی از قابل‌توجه‌ترین ابزارهای آن "Tree" است که به کاربران اجازه می‌دهد تا به سرعت مقاله‌های مرتبط را در پایگاه دانش خود مرور کنند. این ابزار به دلیل همسو کردن محتوا و اهداف سبب بهبود تجارب کاربران می‎شود.  

Quip

Quip یک ابزار قدرتمند جهت نگهداری اسناد داشته و به شما امکان ایجاد و بارگذاری مقالات جدید دانش بنیان را می‌دهد. همچنین امکان بارگذاری صفحات گسترده، اسلایدها، مکالمات مشتری و مجموعه‌ای از انواع پرونده‌ها و ذخیره تمام داده‌های شرکت در یک مکان را فراهم می‌کند. Quip یک محیط چت جهت تدوین محتوا از طریق همکاری میان تیم شما ایجاد کرده و از سوءاستفاده‌های ناشی از محتوای نادرست یا گیج‎کننده جلوگیری می‌کند.

Service Now

  ServiceNow راه‌حل‌های مدیریت دانش درون‎سازمانی و برون‎سازمانی را ارائه می‌دهد. دانش‎های درون‎سازمانی به تیم‌های IT کمک می‎کنند تا با ذخیره و ثبت خدمات در یک پایگاه داده مرکزی، درخواست‌های خدمات دریافتی را مدیریت و ضبط کنند.

Bloomfire

Bloomfire یک نرم افزار مدیریت دانش ابری است که کارمندان و مشتریان را به خودکفایی ترغیب می‎کند. این ابزار از برچسب‎های تولید شده توسط هوش مصنوعی برای طبقه‌بندی اطلاعات استفاده کرده و دسترسی به داده‌های پرکاربرد را آسان‌تر می‎نماید. همچنین این برنامه دارای قابلیت یکپارچه‌سازی برنامه‌های مختلف بوده و شما می‌توانید ابزارهایی مانندSlack ، Dropbox و Google Drive را به پایگاه داده مرکزی خود متصل کنید. به این ترتیب، اسناد موجود را در Bloomfire بارگذاری کرده و سپس آن‌ها را به مقالات پایگاه دانش خود تبدیل کنید.

Helpjuice

Helpjuice ابزارهای سفارشی‌سازی منحصر به فردی دارد و به شما امکان طراحی تمام جنبه‌های پایگاه دانش را می‌دهد. در این نرم‌افزار کاربران برای ورود اطلاعات جدید با یکدیگر همکاری نموده و آن را به صورت پیش‌نمایش به اشتراک می‌گذارند. به علت قابلیت ثبت تمام اطلاعات در این ابزار شما امکان ویرایش اطلاعات خود را به هنگام بروز خطا دارید.

Tettra

Tettra یک نرم‌افزار مدیریت دانش است که برای تیم‌های درون‌سازمانی طراحی شده و دارای یک خط اتصال است که به راحتی قابل استفاده و جستجو می‎باشد. مهم‌ترین ویژگی آن گزینه یکپارچگی با Slack است که به کاربران امکان پرسش و پاسخ از طریق Slack را می‌دهد. به این ترتیب، کارکنان بدون ترک ابزار پیام‌رسانی داخلی خود، جواب‌ها را از پایگاه دانش جستجو کرده و با آن‌ها به اشتراک می‌گذارند.

IntelligenceBank

IntelligenceBank ابزاری است که به تیم خدمات کمک می‌کند تا با فرآیندهای فروش و بازاریابی همسو شوند. به عنوان مثال، علاوه بر ویژگی‌های معمول، با قابلیت فروش، به تیم فروش این اطمینان را می‌دهد که جدیدترین اطلاعات مشتریان را در دسترس دارد. این ابزار همچنین به نمایندگان فروش اجازه سفارشی‌‎سازی پیشنهادات جهت به‌روزآوری گزارشات مورد نیاز مدیران را می‌دهد.

به روز باشید

عوامل مهم شکست پروژه‌های مدیریت دانش با بررسی 9 شرکت بزرگ!

عوامل مهم شکست پروژه‌های مدیریت دانش با ...

عوامل مهم شکست پروژه‌های مدیریت دانش با بررسی 9 شرکت بزرگ!

تسهیم دانش را فراموش و جستجوی دانش را تشویق کنید.

تسهیم دانش را فراموش و جستجوی دانش را تش ...

تسهیم دانش را فراموش و جستجوی دانش را تشویق کنید.

طرح مستندسازی تجارب مدیریتی خبرگان شرکت ساتکاب

طرح مستندسازی تجارب مدیریتی خبرگان شرکت ...

طرح مستندسازی تجارب مدیریتی خبرگان شرکت ساتکاب

پنج به‌روش برای مدیریت دانش در مؤسسات مالی

پنج به‌روش برای مدیریت دانش در مؤسسات ما ...

پنج به‌روش برای مدیریت دانش در مؤسسات مالی

نقش سیستم مدیریت دانش در حوزه فروش و کسب و کار شرکت‌ها

نقش سیستم مدیریت دانش در حوزه فروش و کسب ...

نقش سیستم مدیریت دانش در حوزه فروش و کسب و کار شرکت‌ها

چرا کارکنان دانش خود را به اشتراک نمی‌گذارند؟

چرا کارکنان دانش خود را به اشتراک نمی‌گذ ...

چرا کارکنان دانش خود را به اشتراک نمی‌گذارند؟

مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی

مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی

نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 

مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی

مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.

مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران

مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران

جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.

مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10

مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10

در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.

دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری

دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری

آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.

دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای


کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 

مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس

مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس

شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.

دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)

دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)

به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.

هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...