نفت، گاز و پتروشیمی

نفت، گاز و پتروشیمی


صنعت نفت به عنوان  یکی از صنایع پیشرو در عصر صنعتی توانسته است جایگاه ویژه خود را در عصر دانشی نیز حفظ کند. صنعت نفت و گاز به دلیل ماهیت راهبردی، درآمد و گستردگی بالا از پیشگامان مدیریت دانش در دنیا محسوب می‌شود. تجربیات شرکت‌هایی مانند بریتیش پترولیوم (British Petroleum)، شل (Shell)، شلومبرژره (Schlumberger) و اکسان (Exxon) از اولین نمونه‌های مدیریت دانش در کتاب‌ها و مقالات مدیریت دانش است. شرکت‌های بزرگ نفت و گاز دنیا هم در حوزه تولید و هم در حوزه اجرای پروژه‌های مقیاس بزرگ، توانسته‌اند با بهره‌گیری از مدیریت دانش بازگشت سرمایه قابل توجه‌ای را تجربه کنند. این شرکت‌ها دانش فرآيندهای کاری خود را ثبت، توسعه و بهبود داده‌اند و در اقیانوس قرمز رقابت با شرکت‌های تراز جهانی که همواره آن‌ها را با مشکلاتی مانند شکار استعدادهایشان روبرو می‌کرده بر مدیریت سرمایه‌های دانشی تکیه کرده‌اند. بسیاری از راه‌حل‌های معروف مدیریت دانش مانند مرور پس از اقدام (After Action Review) در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی متولد شده است.

مدیریت دانش در صنایع نفتی ایرانی

صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به‌عنوان بزرگترین صنعت ایران، همواره به رویکردهای نوین مدیریتی علاقه‌مند بوده است. تعریف رویکردهای مدیریتی جدید در ایران بدون توجه به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی عملا غیر ممکن خواهد بود. در ایران نیز شرکت‌های بزرگ صنعت نفت و پتروشیمی به عنوان آغاز‌کنندگان راه مدیریت دانش محسوب می‌شوند. این سازمان‌ها زمانی که مدیریت دانش صرفا به‌صورت آکادمیک مطرح می‌شد، با همراهی مشاوران توانمند، آغازگر راه مدیریت دانش در کشور بودند و امروز توانسته‌اند بازگشت سرمایه‌های ارزشمندی بر پایه مدیریت دانش به دست آورند. ۱۵ سال پیش مدیریت دانش در سازمان‌های نفتی کشور شناخته شده نبود، اما امروز به‌عنوان یک ضرورت جدی مورد توجه مدیران این صنعت قرار گرفته است.
 
صنایع نفتی

پانزده سال تجربه درخشان در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی کشور

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین مجری طرح‌های مدیریت دانش در ایران، اولین طرح خود را در سال ۱۳۸۴ در شرکت ملی صنایع پتروشیمی آغاز نمود. همچنین طرح‌هایی در شرکت‌های بزرگ صنعت پتروشیمی با راهبری مشاوران در پتروشیمی رازی و سپس پتروشیمی بندر امام آغاز شد که توانست درخششی بی بدیل در این حوزه به وجود آورد. در سال‌های بعد بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی کشور از جمله پالایشگاه‌ها و صنایع سازنده نفت و گاز همراهی مشاوران را برای اجرای مدیریت دانش برگزیدند و امروزه مدیریت دانش در برخی از آن‌ها به‌صورت واحدهای سازمانی منسجم با برنامه‌های اثربخش و بلندمدت در آمده است. مشاوران توسعه آینده بسیاری از راه‌حل‌های مدیریت دانشی خود مانند مستندسازی تجارب خبرگان، مدیریت دانش پروژه‌ها و نرم‌افزار مدیریت دانش را در این صنعت آغاز کرده و در یک دهه اخیر توانسته است با انعقاد بیش از ۶۰ قرارداد موفق در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی صرفه‌جویی مالی قابل توجهی را برای این صنعت ارزشمند رقم بزند.
نفت، گاز و پتروشیمی

طرح اول توسعه مدیریت دانش در شرکت پایانه‌های نفتی ایران
طرح اول توسعه مدیریت دانش در شرکت پایانه ...
طرح توسعه مدیریت دانش در شرکت پتروپالایش کنگان
طرح توسعه مدیریت دانش در شرکت پتروپالایش ...
طرح جامع مدیریت دانش در شرکت پتروشیمی ایلام
طرح جامع مدیریت دانش در شرکت پتروشیمی ای ...
استقرار طرح جامع مدیریت دانش در شرکت پتروپالایش کنگان
استقرار طرح جامع مدیریت دانش در شرکت پتر ...
داستان‌سرایی ابزاری جهت تسهیم دانش در سازمان
داستان‌سرایی ابزاری جهت تسهیم دانش در سا ...
مدیریت دانش در  PMBOK
تجزیه و تحلیل مدیریت دانش در PMBOK با ر ...
آیا می‌توان مدیریت دانش را بدون ارزیابی عملکرد، پیاده‌سازی نمود؟
چگونه اثربخشی مدیریت دانش را اندازه گیری ...
ISO 30401: تحقق مدیریت دانش از طریق کاربردی شدن
ISO 30401: تحقق مدیریت دانش از طریق کارب ...
ثبت 1660 دانش در سامانه مدیریت دانش شرکت پالایش نفت آبادان
ثبت 1660 دانش در سامانه مدیریت دانش شرکت ...
شرکت پتروشيمی رازی
مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی
مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.
شرکت ملی گاز ایران
مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران
جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.
پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...