نفت، گاز و پتروشیمی


صنعت نفت در دنیا از صنایع پیشرو در عصر صنعتی محسوب می‌شد و هم‌اکنون در عصر دانشی نیز جایگاه ویژه خود را حفظ نموده است. 
صنعت نفت و گاز به دلیل وسعت خود از اولین شروع‌کنندگان مدیریت دانش در دنیا محسوب می‌شود. تجربیات شرکت‌هایی مانند پیریتیش پترولیوم، شل، شلمبرجر و اکسون از اولین نمونه‌ای مدیریت دانش در کتاب‌ها و مقالات مدیریت دانش است. شرکت‌های بزرگ نفتی و گاز دنیا هم در حوزه تولید و هم در حوزه اجرای پروژه‌های مقیاس بزرگ، با مدیریت دانش توانسته‌اند بازگشت سرمایه جدی در سازمان‌های خود به وجود بیاورند. این شرکت‌ها با مدیریت دانش دانش فرآيندهای کاری خود را ثبت، توسعه و بهبود داده‌اند و در اقیانوس قرمز رقابت با شرکت‌های تراز جهانی که همواره آن‌ها را با مشکلاتی مانند شکار استعدادهایشان روبرو می‌کرده بر مدیریت سرمایه‌های دانشی تکیه کرده‌اند. بسیار از راه‌حل‌های معروف مدیریت دانش مانند مرور پس از اقدام در صنعت نفت مولد شده و بسیاری از راه‌حل‌های جدید از همین صنایع به دنیا معرفی می‌شود.

مدیریت دانش در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به‌عنوان بزرگترین صنعت کشورمان، همواره به رویکردهای نوین مدیریتی علاقه‌مند بوده است. تعریف رویکردهای مدیریتی جدید در ایران بدون توجه به صنعت نفت و گاز و پتروشیمی عملا غیر ممکن خواهد بود. شرکت‌های بزرگی در صنعت نفت و پتروشیمی کشور را می‌توان به‌عنوان آغاز‌کنندگان راه مدیریت دانش در کشور نام برد. این سازمان‌ها در زمانی که مدیریت دانش صرفا به‌صورت آکادمیک مطرح می‌شد، با همراهی مشاوران توانمند آغازگر راه مدیریت دانش در کشور بودند و امروز توانسته‌اند بازگشت سرمایه‌های ارزشمندی بر پایه مدیریت دانش به دست آورند. ۱۵ سال پیش مدیریت دانش در سازمان‌های نفتی کشور شناخته شده نبود، اما امروزه به‌عنوان یک ضرورت مورد توجه در این شرکت‌ها قابل صرف نظر نمی‌باشد.

مشاوران و مدیریت دانش در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین مجری طرح‌های مدیریت دانش در ایران، اولین طرح خود را در سال ۱۳۸۴ در شرکت ملی صنایع پتروشیمی آغاز نمود. در فاصله کوتاهی طرح‌هایی در شرکت‌های بزرگ صنعت پتروشیمی با راهبری مشاوران در پتروشیمی رازی و سپس پتروشیمی بندر امام آغاز شد که توانست درخششی بی بدیل در این حوزه در کشور به وجود آورد. در سال‌های بعد بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی کشور از جمله پالایشگاه‌ها و صنایع سازنده نفت و گاز همراهی مشاوران را برای اجرای مدیریت دانش برگزیدند و امروزه مدیریت دانش در برخی از آن‌ها به‌صورت واحدهای سازمانی منسجم با برنامه‌های اثربخش و بلندمدت در آمده است. مشاوران بسیاری از بزرگترین راه‌حل‌های مدیریت دانشی خود در ایران را مانند مستندسازی تجارب خبرگان، مدیریت دانش پروژه‌ها و نرم‌افزار مدیریت دانش را در این صنعت آغاز کرده است و توانسته بالغ بر ۶۰ قرارداد موفق با بازگشت سرمایه‌های جدی در یک دهه اخیر در این صنعت به نمایش بگذارد.
به روز باشید

اهمیت به اشتراک‌گذاری دانش در سازمان‌های ...

اهمیت به اشتراک‌گذاری دانش در سازمان‌هایی با پروژه‌های متعدد و متنوع

ادامه

اهمیت نقش رهبری در موفقیت مدیریت دانش

ادامه

5 نکته برای بهبود سیستم مدیریت دانش

ادامه

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت توسعه و ...

استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت توسعه و عمران بهناد بنا

ادامه

شایستگی‌ها و نقش مدیر ارشد دانش

ادامه

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولت ...

الزمات مهم طراحی مدیریت دانش در بخش دولتی

ادامه

ارزش حاصل از بکارگیری تکنولوژی در مدیریت ...

ارزش حاصل از بکارگیری تکنولوژی در مدیریت دانش

ادامه

بازاریابی مدیریت دانش

ادامه

منتخبی از برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی ...

منتخبی از برترین نرم‌افزارهای بین‌المللی مدیریت دانش

ادامه

چه تفاوتی میان مدیریت دانش و مدیریت محتو ...

چه تفاوتی میان مدیریت دانش و مدیریت محتوا وجود دارد؟!

ادامه

مروری بر طرح مستندسازی درس‌آموخته‌ها و ر ...

مروری بر طرح مستندسازی درس‌آموخته‌ها و راهکارهای برتر مدیریت طرح‌های توسعه‌ای 12 تا 24 پارس جنوبی

ادامه

5 اصل جهان شمول برای مدیریت دانش

ادامه

مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمي رازي

مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال 1386 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.

مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران

جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...