شهرداری منطقه 10

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت دانش به عنوان تنها راه‌کار ضروری و اجتناب ناپذیر نقش‌آفرینی می‌کند. خصوصا در شهرداری‌ها که مدیریت، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی مفاهیم پیچیده‌ای چون انسان، خانواده، اجتماع، محیط زیست، تکنولوژی، بهداشت، حمل و نقل و ... را به عهده گرفته‌اند. تا به اتاق‌های شلوغ و پر رفت و آمد یکی از شهرداری‌های تهران قدم نگذارید و با کارمندان آن هم صحبت نشوید؛ حساسیت و پیچیدگی امور شهری را درک نخواهید کرد، به خصوص اگر این شهرداری در منطقه‌ای قدیمی و کوچک با ساختار متراکم، بافت فرسوده و تراکم جمعیت بالا باشد. تنوع خدمات شهری و تقاضای زیاد و پراکنده درکنار منابع محدود، این حساسیت و پیچیدگی را دو چندان کرده است.

حساسیت و پیچیدگی کار‌ها در جوار بافت متراکم

منطقه ۱۰ شهرداری تهران، همان منطقه کوچک، قدیمی و پرتراکم‌ است که به لحاظ ترافیک کاری و حجم دانش و تجربه تولید شده حین فرآیندهای کاری، یکی از مهم‌ترین شهرداری‌‌های مناطق ۲۲ گانه تهران بزرگ محسوب می‌شود. از این‌رو در ابتدای سال ۹۱، پروژه مدیریت دانش به عنوان یک اولویت حیاتی در دستور کار مدیران این سازمان قرار گرفت. کاهش هزینه و ریسک ناشی از‎ دوباره‎کاری‌ها‎ و اشتباهات تکراری، کمینه نمودن اتلاف تجارب و دانش‎های سازمان ناشی از جابه‎جایی‎ها و تغییر سیاست‎های راهبردی، کاهش هزینه‎ و زمان دسترسی به دانش و مهارت‎های مورد نیاز توسط کارکنان، سرعت بخشیدن به حل مسائل و مشکلات ایجاد شده حین فرآیندهای کاری و دست‌یابی به رشد پلکانی مبتنی بر دانش، از جمله مهم‌ترین اهداف پیاده‌سازی مدیریت دانش در شهرداری منطقه ۱۰ تهران به شمار می‌رود.

همراه با شهرداری منطقه 10 در سفر مدیریت دانش 

شرکت مشاوران توسعه آینده از همان ابتدا، به‌عنوان مشاور و مجری در کنار مدیران و کارکنان شهرداری منطقه ۱۰ قرار گرفت و در اولین اقدامات خود توانست با انجام مصاحبه‌های متعدد و مطالعات میدانی، شناخت خوبی از وضعیت موجود، حوزه‌های کلیدی دانش و استراتژی‌های این سازمان بزرگ شهری کسب کند. توانمندسازی کارکنان، ترویج فرهنگ به‌اشتراک‌گذاری دانش و تعریف نقش‌ها، وظایف و ساختار مدیریت دانش، در کنار استقرار و سفارشی سازی سامانه جامع مدیریت دانش MTAShare، از دیگر اقدامات این پروژه به‌شمار می‌رود.
شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور می‌باشد که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید و توانسته نتایج قابل توجه‌ای علاوه بر کاهش ریسک و هزینههای ناشی از اشتباهات تکراری، دوباره‌کاری‌ها، خروج و جابجایی نیروی انسانی کسب کند. اخذ و مدیریت مستندات دانشی، ساماندهی دانش‌های تولید شده حین فرآیند‌های کاری، اندازه‌گیری دانایی سازمان، ایجاد نقشه دانشی و کسب و انتقال دانش بازنشستگان از جمله مهمترین دست‌آوردهای این پروژه محسوب می‌شود.
 

موانع پیاده‌سازی مدیریت دانش و راه‌کارهای پیشنهادی
موانع پیاده‌سازی مدیریت دانش و راهکارهای ...
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در شرکت کود شیمیایی اوره لردگان
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در شرکت کو ...
طوفان فکری: تعریف، قوانین اساسی و تکنیک‌ها
طوفان فکری: تعریف، قوانین اساسی و تکنیک‌ ...
ارزیابی بلوغ و تدوین مسیر توسعه مدیریت دانش در شرکت فراطرح فولاد
ارزیابی بلوغ و تدوین مسیر توسعه مدیریت د ...
چالش‌ها، ریسک‌ها و مزایا اجرای استاندارد ISO 30401
بررسی چالش‌ها، ریسک‌ها و مزایای اجرای اس ...
 طرح توسعه مدیریت دانش در شرکت ایده‌پردازان صنعت فولاد
طرح توسعه مدیریت دانش در شرکت ایده‌پردا ...
استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت آب منطقه‌ای تهران
استقرار نظام مدیریت دانش در شرکت آب منطق ...
نقش شبکه‌های اجتماعی سازمانی (ESN) در پیشبرد اهداف
نقش شبکه‌های اجتماعی سازمانی (ESN) در پی ...
صنایع یاس ارغوانی
مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی
نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 
شرکت پتروشيمی رازی
مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی
مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.
شرکت ملی گاز ایران
مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران
جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.
شهرداری منطقه 10
مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10
در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.
وزارت راه و ترابری
دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری
آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.
راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 
هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.
هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...