طرح توسعه مدیریت دانش در پتروشیمی شازند

محمدحسن بختیاری کارشناس ارشد مدیریت دانش در شرکت مشاوران توسعه آینده    محمد حسن بختیاری
   کارشناس ارشد مدیریت دانش
  

تاریخ انتشار:
1400/8/29
پتروشیمی شازند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و پیشروترین پتروشیمی‌‌های کشور در سال ۱۳۹۸، دستاوردهای قابل توجهی از پیاده‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی، ساختاری و نرم افزاری در مدیریت دانش بدست آورده است. در ادامه این مسیر و جهت دستیابی به سطوح بلوغ بالاتر مدیریت دانش، اجرای مجموعه توسعه یافته از فعالیت‌‌ها ضروری به نظر می‌رسد.
پتروشیمی شازند براساس نقشه‌راه 3 ساله مدیریت دانش خود نسبت به توسعه مدیریت دانش در پایلوت‌‌های جدید و به خصوص حوزه‌‌های ستادی با ارزش دانشی بالا اقدام کرده و در سال ۱۳۹۹ اقدامات شایانی در پایلوت‌های بهره‌برداری و تعمیرات به ثمر رسید. به طوری‌که مشارکت مناسبی در حوزه‌‌های مختلف دانشی و کاربری سامانه مدیریت دانش در این میان رخ داد.
پس از پیاده‌‌سازی مدیریت دانش در چهار حوزه پایلوت در پتروشیمی شازند، طرح توسعه مدیریت دانش از مهرماه 1400 با هدف توسعه فعالیت‌‌های مدیریت دانش به کلیه واحدهای شرکت و همچنین ارتقای فرهنگ مشارکت در مدیریت دانش آغاز شد.
از دیگر اهداف این طرح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
• تداوم مشارکت پرسنل در نرم‌افزار مدیریت دانش و افزایش آن از طریق آموزش و تبلیغات در سطح پتروشیمی شازند؛
• توانمندسازی و توسعه فعالیت‌های مهندسان دانش برای جاری‌سازی حداکثری راه‌حل‌های مدیریت دانش در پایلوت‌های منتخب؛
• تداوم اثر بخشی حاکمیت دانشی از طریق فعال‌سازی شورای راهبری و تیم مدیریت دانش؛
• توسعه مدیریت دانش در حوزه‌های جدید؛
• اجرای راه‌حل مستندسازی تجارب خبرگان و راهبری تداوم آن توسط مهندسان دانش.
فازهای طرح توسعه مدیریت دانش در پتروشیمی شازند به شرح زیر است:
 توسعه مدیریت دانش در حوزه‌های جدید در پتروشیمی شازند؛
 نهادینه‌سازی ساختار مدیریت دانش در سطح پتروشیمی شازند؛
 توسعه مهندسان دانش پتروشیمی شازند؛
 اجرای راه‌حل مستندسازی تجارب خبرگان.


استقرار نظام جامع مدیریت دانش در بانک تجارت
استقرار نظام جامع مدیریت دانش در بانک تج ...
چگونه مدیریت دانش بر افزایش رضایت مشتریان تاثیر می‌گذارد؟
چگونه مدیریت دانش بر افزایش رضایت مشتریا ...
چرا تیم منابع انسانی به مدیریت دانش نیاز دارد؟
چرا تیم منابع انسانی به مدیریت دانش نیاز ...
نکاتی برای بهبود مدیریت دانش در مرکز ارتباط با مشتریان
نکاتی برای بهبود مدیریت دانش در مرکز ارت ...
 قابلیت‌‌های نرم‌افزار ComAround و 24 Bitrix در مدیریت دانش
قابلیت‌‌های نرم‌افزار ComAround و 24 Bit ...
پایداری مدیریت دانش
چند راهکار ساده اما موثر برای پایداری مد ...
نقش مدیریت دانش در زنیجیره تامین
نقش مدیریت دانش در افزایش اثربخشی مدیریت ...
هوش تجاری  و مدیریت دانش
هوش تجاری، ابزاری برای مدیریت هوشمند دان ...
مدیریت ایمنی در مدیریت دانش
6 درس‌آموخته از مدیریت ایمنی برای مدیریت ...
صنایع یاس ارغوانی
مهندس طاهری- صنایع یاس ارغوانی
نظام جامع مدیریت دانش با همکاری سازنده و تعهد کاری مجموعه مشاوران توسعه آینده توسط شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مدیریت امور فناوری اطلاعات بانک ملت، با موفقیت پیاده‌سازی شد.
با عنایت به این موضوع که استفاده افراد از فرآیندها و ابزارهای مدیریت دانش و مشارکت در این مهم کاملاً امری فرهنگی است؛ کماکان جهت مشارکت حداکثری همکاران و اثربخش‌سازی دانش‌ها و تجارب اشتراک‌گذاری‌شده در ابتدای مسیر هستیم. همچنین امیدواریم با همکاری و رهنمودهای ارزنده تیم مشاوران توسعه آینده به موفقیت کامل در این مسیر نائل آییم

 
شرکت پتروشيمی رازی
مهندس اقتداریان- شرکت پتروشيمی رازی
مشاوران توسعه آینده به‌عنوان اولین شرکت ایرانی که از سال ۱۳۸3 در حوزه مدیریت دانش فعالیت داشته، توانسته است با بکارگیری روش‌های نوین و به‌روزآوری شیوه‌های کاری در صنایع بزرگ کشور ایفای نقش نماید. این نقش آفرینی با کشف، استخراج و غنی‌سازی دانش سازمانی و بهبود روش‌های انجام کار، به شکل چشم‌گیری در طیف وسیعی از مشتریان منجر به کاهش دوباره‌کاری‌ها، افزایش مزیت رقابتی و تاب‌آوری آن‌ها در فضای کسب‌و‌کار شده است.
شرکت ملی گاز ایران
مهندس صدری- شرکت ملی گاز ایران
جمع‌آوری قریب به 1500 بسته دانشی ارزشمند از 50 مدیر ارشد و خبره شرکت ملی گاز ایران ،کاری دشوار اما کم نظیر بود که تیم اجرایی و کارشناسان به خوبی از عهده آن بر آمدند.
شهرداری منطقه 10
مهندس شریف زاده- شهرداری منطقه 10
در سال ۱۳۹۱ به همت اداره آموزش شهرداری منطقه ۱۰ تهران، سیستم مدیریت دانش شهرداری منظقه ۱۰ راه‌اندازی شد. با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده مراحل شناخت، SWOT، شناسایی فیلدهای دانشی شهرداری، مصاحبه با خبرگان و... انجام پذیرفت و در نهایت با نصب نرم‌افزار مدیریت دانش، سامانه شهرداری منطقه ۱۰ راه‌اندازی شد. شهرداری منطقه ۱۰ تهران اولین شهرداری در سراسر کشور است که دارای این سامانه بوده و به‌طور فعالانه نسبت به استخراج و اشتراک دانش کارکنانش اقدام می‌نماید.  توسعه مشارکت عمومی کارکنان در فرآیندهای سازمانی، توسعه یادگیری در سطح کارکنان، پرهیز از دوباره‌کاری، کاهش هزینه‌ها و... بخشی از ثمرات راه‌اندازی این سیستم می‌باشد.
وزارت راه و ترابری
دکتر جعفرپور- مدیر دانش اسبق وزارت راه و ترابری
آینده شرکت مشاوران توسعه آینده در حوزه مدیریت دانش بسیار درخشان است. این شرکت آغازگر خوبی برای مدیریت دانش در ایران بوده است.
راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
دکتر فلاح کهن- مسئول مدیریت دانش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

کادر مجرب و دانش آموخته شرکت مشاوران توسعه آینده با پیاده‌سازی سیستم مدیریت دانش و استقرار نرم‌افزار مرتبط به همراه ارائه بیش از ۱۶۰۰ نفر ساعت آموزش و ثبت ۱۸۰ بسته دانشی گامی بلند در جهت دستیابی به اهداف دانشی و ارتقاء بینش کارکنان سازمان برداشته است.
 
هلدینگ کشاورزی پارس
مهندس تهرانخواه- هلدینگ کشاورزی پارس
شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، توانست ضمن جمع‌آوری تجربیات مربوط به "طراحی و ساخت گلخانه‌ها" بستر نرم‌افزاری مناسبی را برای درج تجربیات جدید طراحی گلخانه‌ها ایجاد و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
دکتر لطیفی- شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)
به دنبال گسترش فعالیت‌های شرکت ساتکاب، ایجاد بانک دانشی و آشنایی افراد با تکنیک‌های مدیریت دانش امری الزامی محسوب می‌شد که شرکت مشاوران توسعه آینده با ارائه خدمات تخصصی در این حوزه توانست ما را در این امر یاری کند.
هلدينگ میدکو

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

شهرداری منطقه 10

امروزه گسترش فعالیت‌ها، تنوع و تعدد نیازهای زندگی شهری، فرصت اشتباه و اختراع دوباره چرخ را از سازمان‌های خدماتی گرفته است. هزینه تولید دوباره دانش و ریسک از دست دادن آن افزایش یافته و مدیریت...

پالایش نفت تهران

شرکت پالایش نفت تهران به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور از سال ۱۳۸۷ سفر مدیریت دانشی خود را با مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. در آن سال‌ها بسیاری در مورد کارایی ا...

صنایع مس شهید باهنر

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود با ای...