وزارت آموزش‌ و پرورش


وزارت آموزش و پرورش یکی از وزارتخانه‌های دولت جمهوری‌‌ اسلامی ‌ایران بوده و مسئولیت آموزش کودکان و نوجوانان را برعهده دارد. آموزش و پرورش سنگ‌بنای فرهنگ و یادگیری در جوامع بوده و دانش و مهارت جزئی جدایی‌ناپذیر از این نظام آموزشی است.
با توجه به بند ۱۶ سیاست‌های کلی نظام در بخش مدیریت نظام اداری" دانش بنیان کردن نظام اداری از طریق به‌کارگیری اصول مدیریت دانش و یکپارچه‌سازی اطلاعات  با ابتنا بر ارزش‌های اسلامی" و تاکید برنامه جامع اصلاح نظام اداری بر بهبود در نظام‌ها و فناوری‌های مدیریتی و "طراحی و استقرار نظام مديريت دانش و جمع‌بندی تجارب در دستگاه‌های دولتی "، وزارت آموزش و پرورش نیز مدیریت دانش را امری حیاتی دانست.
این سازمان بزرگ از سرمایه‌های دانشی انبوهی بهره‌مند بوده و مدیریت این سرمایه نیازمند دقت نظر بیش ‌از‌ پیش است. بنابراین مدیران این مجموعه بر‌ آن‌ شدند تا در راستای ثبت، نگهداری، به‌ اشتراک‌گذاری و به‌کارگیری دانش‌های تولیدشده، پیاده‌سازی طرح جامع مدیریت دانش را در ۵ فاز اجرایی شامل ارزیابی بلوغ، طراحی ساختار، فرهنگ‌سازی و راه‌اندازی سامانه مدیریت دانش در دستور کار خود قرار دهند.

رونمایی از «سامانه مدیریت دانش» توسط وزیر محترم آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش پیرو بند 16 سیاست‌های کلی نظام در بخش مدیریت نظام اداری و همچنین تاکید برنامه جامع اصلاح نظام اداری بر بهبود در نظام‌ها و فناوری‌های مدیریتی و لزوم طراحي و استقرار نظام مديريت دانش و جمع‌بندي تجارب در دستگاه‌هاي دولتي، پروژه مطالعه و استقرار نظام جامع مدیریت دانش را در 4 فاز اجرایی شامل سنجش بلوغ مدیریت دانش و تدوین نقشه راه، طراحی ساختار سازمانی و رویه‌‌های مدیریت دانش، فرهنگ‌سازی و آموزش و نصب و استقرار سامانه مدیریت دانش در فروردین ماه 1400 آغاز کرد.
در راستای اجرای فعالیت‌‌های این پروژه و پس از نصب و استقرار سامانه مدیریت دانش، آیین رونمایی از «سامانه مدیریت دانش» همزمان با مراسم رونمایی از «سند بهره‌‌وری»، با حضور اعضای شورای معاونین، تیم مشاور و با ارتباط مستقیم مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها در 16 مرداد 1400 برگزار شد. وزیر محترم آموزش و پرورش، جناب آقای محسن حاجی میرزایی پس از رونمایی از "سند بهره‌‌وری"، ضمن تبریک بهره‌‌برداری از سامانه مدیریت دانش، استفاده از مدیریت دانش در دنیای امروز را بسیار حائز اهمیت دانستند. بر همین اساس وی به اهمیت واکاوی و مستندسازی فرآیند مذکور تاکید داشته و مدیریت دانش را از جمله آموزه‌‌های ناب و دقیقی دانستند که پرداختن به آن، حافظه سازمانی و ملی را توسعه بخشیده و تقویت می‌‌کند.
در ادامه پس از ارائه گزارش از روند پیشرفت پروژه و راه‌‌اندازی سامانه مدیریت دانش توسط جناب آقای علی اللهیار ترکمن معاون برنامه‌‌ریزی و ‌توسعه منابع، جناب آقای امیر خسروانی مدیر پروژه مدیریت دانش در وزارت آموزش و پرورش به رونمایی و نمایش قابلیت‌‌های این سامانه به حاضرین در جلسه پرداختند. 
به منظور بررسی جزئیات این مراسم به وبسایت وزارت آموزش و پرورش مراجعه کنید.