معدنی و فلزی


در صنعت معدن و حفاری، حفظ ثبات و پایداری سازة اطراف محل حفاری، چالشی عمده در موفقیت‌آمیز بودن عملیات در تأسیسات حفاری است. هم‌چنین در عملیات استخراج از معدن زغال‌سنگ، ثبات گذرگاه‌ها و معابر، از لحاظ ایمنی و بهره‌وری عملیات، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین پیاده‌سازی یک برنامه پشتیبان مناسب، در کارآمدی اقتصاد معدن بسیار مؤثر است. شواهد نشان می‌دهد که هزینه‌های مرتبط با جبران خسارت حوادث در معدن رو به افزایش است و یک جزء مهم از چنین سوانحی معمولاً فرو ریختن سقف/ستون گذرگاه‌ها است. قوانین مدیریتی پشتیبان، معمولاً در اثر تجربیات گذشته در معادن اطراف محل حفاری و استاندارد‌های بین‌المللی توسعه داده می‌شوند. بنابراین به وضوح آشکار است که قوانین مدیریتی، در چارچوب دانش ضمنی طبقه‌بندی می‌شوند؛ چرا که این قوانین، حاوی اطلاعاتی هستند که بر اساس تجربه، دانش چگونگی و اسرار تجاری پایه‌گذاری شده‌اند. به علاوه، انتشار و ابلاغ قوانین مدیریتی به طرف‌های ذی‌نفع، به معنی روشی جهت تبدیل این دانش به صورتی روشن و آشکار است. بهترین شیوه جهت پیشبرد فرآیند گردش گسترده‌تر اطلاعات و دانش، استقرار یک پایگاه دانش مبتنی بر وب است به گونه‌ای که اطلاعات مرتبط بر روی وب‌سایت قرار داده شود.
 

Alcoa World Alumina

شرکت آلکوآ تولیدکنندة بین‌المللی آلومینا و آلومینیوم اولیه با بیش از صد سال سابقه درتولید محصولات اولیه، محصولات نورد شده و راه‌حل‌های مهندسی در صنعت آلومینیوم است. آلکوآ با در اختیار داشتن بیش از 60.000 پرسنل در حدود 30 کشور دنیا، سالانه درآمدی بالغ بر 25 میلیارد دلار دارد.  
بخش تولید آلومینیوم در مقیاس جهانی  (AWA) مسئول فرآیند Bayer است که شامل استخراج سنگ معدن بوکسیت و پالایش آن به آلومینا می‌شود. در هر یک از مراحل فرآیند Bayer می‌توان از به اشتراک‌گذاری مؤثر دانش و انتقال به‌روش‌ها سود جست، اما فعالیت‌های مدیریت دانش آلکوآ به طور خاص بر مرحلة پالایش تمرکز می‌کند. اگر چه فناوری‌ها و تجهیزات بسته به سن این تأسیسات با یکدیگر متفاوت است، فرآیندی که در هر یک از این ایستگاه‌ها انجام می‌شود، کاملاً یکسان است. این پیش‌شرط‌ها یک محیط ایده‌آل برای به اشتراک‌گذاری دانش تولید می‌کند.

برنامه مدیریت دانش شرکت آلکوآ

برنامه مدیریت دانش شرکت آلکوآ (آلومینیوم)، بر انتقال به‌روش‌ها در سراسر ایستگاه‌های عملیاتی سازمان متمرکز است. این برنامه به طور رسمی در سال 2004 و زمانی آغاز شد که گروه پالایش، اولین انجمن خبرگی خود را راه‌اندازی کرد. در 2009، تلاش‌های مدیریت دانشی AWA با ایجاد گروه «تعالی تولید» گسترش یافت. وظایف این گروه عبارت است از:
• طراحی و هدایت سیستم کسب‌وکار آلکوآ (ABS) که خود شامل مجموعه‌ای از استانداردها است که تعیین می‌کند کارها چگونه در سازمان به انجام می‌رسد.
•  آغاز فرآیند تولید، بهره‌وری و بهبود کیفیت محصول و بازنگری‌های عملیاتی و همچنین جلسات متمرکز در واحد عملیاتی؛
•  مسئول تمام فعالیت‌های مدیریت دانش اعم از انجمن‌های خبرگی و شکل‌گیری تیم‌های مجازی فراگیر.
از سال 2004، تیم مدیریت دانش AWA، چهار فرآیند اصلی را به‌منظور تسهیل انتقال به‌روش‌ها در سراسر نقاط عملیاتی پیاده‌سازی و اجرا کرد.

عوامل کلیدی موفقیت

تیم مدیریت دانش آلکوآ به عوامل موفقیت کلیدی زیر برای برنامه مدیریت دانش خود اشاره کرد:
•  مدیریت دانش به‌طور رسمی توسط مدیران ارشد به رسمیت شناخته شده و دارای مشروعیت می‌باشد. 
•  انتقال به‌روش‌ها برای سازمان، به عنوان یک تسهیل‌کنندة کلیدی شناخته می‌شود و انجمن‌های خبرگی و فعالیت و مشارکت در مدیریت دانش به عنوان واحدهای سازندة اساسی در بهبود بلندمدت دیده می‌شود.
•  تیم مدیریت دانش بیشترین بازخورد ممکن را از مشتریان داخلی جمع‌آوری می‌کند و رویکردهای خود را بهبود می‌دهد. همچنین تضمین می‌کند که کارکنان ارزش کافی از زمانی که به KM اختصاص می‌دهند را دریافت می‌دارند.
• تیم مدیریت دانش برای کمک به پرسنل در انجام وظایف خود، بر فناوری تمرکز کرده و خود را درگیر برخورد رودررو نمی‌کند. پشتیبانی قوی و درخواست نتایج از تیم مدیریت دانش، موجب تفکر انتقادی درباره بهبود فعالیت‌های کسب‌وکار می‌شود.
• مستندسازی به‌روش‌ها باید به آسانی صورت پذیرد و بین فعالیت‌هایی که از به‌روش‌های جدید استفاده می‌کنند و شرایطی که افراد فقط نیازمند دسترسی به اطلاعات و تخصص می‌باشند، تمایز قائل شد. 

مشاوران و صنعت و معدن

شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه(میدکو) با هدف سرمایه‌گذاری در بخش معادن و صنایع معدنی کشور فعالیت می‌کند. گستردگی و تنوع بالای دانش و تجربه سازمانی و ماهیت پروژه‌‌محور این هلدینگ منجر به همکاری شرکت با مشاوران توسعه آینده جهت کسب و نگهداری این دانش در ستاد مرکزی و 6 شرکت زیرمجموعه در آذرماه 1393 شد. به‌منظور رشد و توسعه مستمر اقدامات انجام شده در تمام سطوح سازمانی هلدینگ، اولین طرح توسعه با مشاوران توسعه آینده شکل گرفت. از سایر راهکارهای استفاده شده در این هلدینگ می‌توان به مستندسازی تجارب خبرگان کارخانه کک‌سازی زرند ایرنیان در دی‌ماه سال 1392 و تدوین چند جلد کتاب و مولتی‌مدیا اشاره کرد. 
به روز باشید

تعریف چشم‌انداز و دامنه مدیریت دانش در س ...

ادامه

10 شباهت بین دانش و الکتریسیته

ادامه

روش‌‌های اطلاع‌‌رسانی موفقیت‌‌ها و دستاو ...

ادامه

مدیریت دانش واکنشی یا مدیریت دانش پیشگیر ...

ادامه

ISO 30401: تحقق مدیریت دانش از طریق کارب ...

ادامه

بررسی چند نمونه موفق در پیاده‌سازی مدیری ...

ادامه

6 روش و رویکرد اثبات شده مدیریت دانش

ادامه

آیا می‌توان مدیریت دانش را بدون ارزیابی ...

ادامه

مذاکرات MTA با بخش KM شرکت HP در اروپا

ادامه

مذاکرات با شرکت USU آلمان برای طرح های م ...

ادامه

ارائه مقاله در کنفرانس مدیریت دانش اتریش

ادامه

كارگاه آموزشي مستندسازي تجارب مديران در ...

ادامه

هلدینگ میدکو از اوایل دهه نود توسعه مدیریت دانش را با همکاری مشاوران توسعه آینده آغاز نمود. اجرای مدیریت دانش در میدکو با یک پروژه پایلوت در سطح ستاد آغاز شد و به سرعت در شرکت های زیرمجموعه توسعه پیدا...

عدم مشارکت نیروی انسانی در فعالیت‌های مدیریت دانش به عنوان یکی از چالش‌های سازمانی شناخته شده است. لذا بسیاری از سازمان‌های کشور به هنگام پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان خود ...