پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
محصولاتكارفرمايانكتابخانهمجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانشپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

اخبار

برگزاری نخستین رویداد داستان‌سرایی سازمانی در اداره کل راه‌آهن قم

داستان‌سرایی، حالتی از انتقال تجربیات مربوط به حوادث، رخدادها، موفقیت‌ها و شکست‌ها در قالب کلمات و تصاویر است. داستان‌سرایی، به‌عنوان ابزاری قوی برای به‌اشتراک گذاشتن و انتقال دانش ضمنی در زمینه مدیریت دانش، بکار گرفته می‌شود و ابزاری است که به کمک آن، فرد خبره، تجربیات و دانش خود را برای افراد علاقه‌مند بیان می‌نماید. در واقع داستان‌سرایی، یکی از روش‌هایی است که به اکتساب، تسهیم و بکارگیری مجدد دانش کمک می‌کند. از این رو اداره کل راه‌آهن قم تصمیم گرفت با همکاری شرکت مشاوران توسعه آینده، در راستای کسب و تسهیم دانش از داستان‌سرایی به‌منظور افزایش میزان بکارگیری دانش از طریق نهادینه‌سازی آن در افراد اقدام نماید.
در راستای اجرایی شدن پروژه، جلسات متعددی با متولیان، کارشناسان و مدیران ارشد اداره کل راه‌آهن قم با هدف آشنایی با مفهوم، کاربرد و ضرورت‌های داستان‌سرایی برگزار شد. به‌منظور ارزیابی داستان‌ها، تعدادی افراد خبره بایستی به‌عنوان هیئت داروان انتخاب می‌شدند. پس از برگزاری جلسات اولیه، ایجاد آگاهی در کارکنان، نحوه ارائه داستان و ارزیابی داستان‌ها و معیارهای آن آموزش داده شد و سپس فراخوان دریافت داستان در سطح کل اداره کل در سه حوزه فنی و زیربنایی، ناوگان و توسعه مدیریت انجام شد.
با اتمام زمان فراخوان، حدود 240 داستان به دبیرخانه رویداد داستان‌سرایی رسید و جلسات متعدد با حضور ارزیابان سه حوزه به‌منظور انتخاب برترین داستان‌ها و اصلاح داستان‌ها با حضور صاحبان داستان برگزار شد. در نهایت مقرر شد در وهله اول 28 داستان در یک همایش دو روزه ارائه شود و برای مابقی داستان‌ها برنامه‌ریزی انجام شود تا در فواصل زمانی منظم ارائه شود.
پس از مشخص شدن 28 داستان نهایی منتخب، جلساتی با حضور همزمان ارزیابان و ارائه‌دهنده‌ها به‌منظور شبیه‌سازی همایش داستان‌سرایی در راستای اصلاح و بهبود داستان‌ها و نحوه ارائه منتخبین برگزار شد. پس از آماده شدن نهایی داستان‌ها، دوره آموزش توجیهی داستان‌سرایی برای دانشکاران منتخب برگزار شد و نکات قابل توجه در هر ارائه به آنان آموزش داده شد.
پس از انجام کارهای مربوط به داستان‌ها، هماهنگی برگزاری رویداد داستان‌سرایی شروع شد. در این گام فعالیت‌هایی مانند تعیین تیم اجرایی رویداد داستان‌سرایی، برگزاری جلسه هماهنگی اجرای رویداد داستان‌سرایی، نهایی کردن زمان رویداد، آماده کردن پوستر، استند و بروشور برای رویداد، نهایی کردن روش رای‌دهی به داستان‌ها، تعیین جوایز برترین‌ها، برگزاری رویداد دو روزه داستان‌سرایی و... به انجام رسید. در نهایت پس از هماهنگی‌های انجام‌شده، همایش داستان‌سرایی در تاریخ 9 و 10 مرداد ماه برگزار شد.
رویداد داستان‌سرایی با حضور آقای مهندس نصرت نظامی معاون مدیرعامل راه‌آهن، دکتر نظافتی مدیرعامل شرکت مشاوران توسعه آینده، آقای مهندس اعتماد مدیر کل اداره کل راه‌آهن قم و معاونین و کارکنان اداره کل راه‌آهن قم و مهمانانی از ستاد و نواحی راه‌آهن برگزار شد و 28 داستان در طی این دو روز ارائه شد. در این رویداد آقایان مهدی خطیر معاون اداره سیر و حرکت، مرتضی کولیوند رئیس گروه ایمنی و نظارت بر شبکه، هادی گائینی بازرس فنی به ترتیب به‌عنوان نفرات اول تا سوم در حوزه بهره برداری وناوگان معرفی شدند.
همچنین آقایان قره گوزلو کارشناس گروه نظارت خط رتبه اول، محمود درویش زاده بازنشسته اداره علائم و ارتباطات رتبه دوم و مهدی رضایی پور کارشناس گروه ساختمان و تاسیسات رتبه سوم را در حوزه فنی و زیر بنایی از آن خود کردند.
در حوزه توسعه مدیریت نیز به ترتیب سرکارخانم حسنی کارشناس امور قراردادها رتبه اول و آقایان مهدی صاحبی معاون امور مالی ، رضا صادق کارشناس امور مالی رتبه های دوم وسوم را کسب نمودند. 


qom205.web.gif


نمونه‌ای از بازتاب خبری برگزاری رویداد داستان‌سرایی سازمانی راه‌آهن قم، در لینک‌های زیر قابل مشاهده است.شنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۷

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت