پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

ویژگی بسترهای نرم‌افزاری موفق مدیریت دانش

به‌منظور اجراي پيوسته و پذیرش برنامه‌هاي مديريت دانش از سوی کاربران، باید دسترسی مناسبی به اقدامات و ابتکارات انجام شده در سه حوزه افراد، فرآيندها و فناوري، ایجاد کرد. اين موارد شامل ایجاد اينترانت، پورتال و يا برنامه تلفن همراه (اپلیکشن قابل نصب بر روی تلفن همراه با فابلیت دسترسی به منابع دانشی سازمان) با لينک‌هاي مشخص به منابع دانشی موجود مي‌باشند. علاوه بر اين مي‌بايست براي کاربران با توجه به جایگاه و نقششان، دسترسي سريعی به سايت‌ها و برنامه‌هاي مرتبط فراهم کرد.
در ادامه پيشنهادات ويژه‌اي براي ايجاد يک رابط کاربري مناسب مطرح شده که اين موارد براي صفحه اصلي تلفن همراه طراحي شده‌اند؛ اما مي‌بايست این موارد در کليه اجزاي کليدي برنامه نيز اعمال شوند.

● اندازه صفحه اصلي بايد به نحوي باشد تا حدالامکان از پيمايش عمودي و افقي در صفحه جلوگيري شود. سايت مي‌بايست به سرعت بازيابي شده و در عين سادگي، جلوه بصري جذابي داشته باشد. طراحي صفحه بايد به صورتي باشد تا در محبوب‌ترين مرورگرها و همچنين در دستگاه‌هاي تلفن همراه قابل نمايش باشد.

● لينک‌هاي مستقيمي را براي رسيدن کاربر به مهم‌ترين سايت‌ها اختصاص دهيد تا کاربر نيازي به کليک‌هاي متعدد و رفتن به صفحات مختلف نداشته باشد.


● تمام اطلاعات استاتيک مانند گزارشات مأموريت را حذف کنيد تا فقط اخبار پويا و لينک‌هاي مفيد نمايش داده شوند.

● از لينک‌هاي طولاني و گيج‌کننده پرهیز کنید و ترجيحا در نوار افقي، منوهاي کشويي را قرار داده و آن را در کليه صفحات تکرار کنيد. نوار افقي مي‌بايست در تلفن همراه نيز قابل مشاهده باشد.

● در هر صفحه درون سايت يا برنامه، عناصر استاندارد را در محل مناسب قرار دهيد. اين موارد شامل آگهي‌ها، پانويس‌ها و نوارهاي ابزار استاندارد است. علاوه بر اين بنر بايد شامل يک محل جستجو و يک يا دو لينک و محل ضروري ديگر باشد که به‌طور مرتب مورد استفاده قرار مي‌گيرد. همچنين بالا و پايين صفحه بايد تاريخ آخرين به روزرساني، مالک صفحه و لينک براي بازخورد و پشتيباني وجود داشته باشد. نوار ابزار استاندارد حاوي نوار ابزار افقي با منوي کشويي و سلسله مراتب جستجو مي‌باشد که نشان مي‌دهد کاربر در کجاي وب قرار دارد و همچنین به کاربر اجازه انتخاب در هر سطح از اين سلسله مراتب را مي‌دهد.

● مرور و جستجو را براي هدايت کاربران بر اساس طبقه‌بندي استاندارد ارائه دهيد.

● از نقشه سايت براي نشان دادن ساختار کلي وب و تمام صفحات موجود در يک نمايه استفاده کنيد.

● شاخصي را براي جستجوي الفبايي کاربران فراهم کنيد. همچنين مترادف‌ها و کليدواژه‌هاي احتمالي که کاربر با آن جستجو مي‌کند را در اصطلاحنامه قرار دهيد، به‌طوري که کاربر با جستجوي هر کليدواژه به هدف خود برسد.

● يک آيکون منحصر به فرد براي هر منبع ايجاد کنيد و از آن براي نامگذاري سايت مربوطه استفاده کنيد. تمام آيکون‌ها را در يک جدول نگه داشته و در هر روز يکي از آن‌ها را در صفحه اصلي با يک لينک به سايت آن مرتبط کنيد. اين به‌عنوان يک يادآوري براي کاربران در مورد وجود منابع و هدايت آن‌ها به سايت خواهد بود.

● پيوندهايي را به 10 سايت پر بازديد، اسنادي با بيشترين تعداد دانلود و بيشترين محتواي جستجو شده، قرار دهيد. اين موارد مي‌تواند به‌طور خودکار و يا از طريق به روزرساني‌هاي ماهانه براساس آمار وب به روز شود.

● بخش‌هايي از صفحه را به معرفي افراد موفق در هر حوزه به‌منظور اشتراک با افراد علاقه‌مند در آن حوزه قرار دهيد. اين موارد مي‌تواند فهرستي از ده نفر از انگيزه‌هاي برتر، تصاوير اعضاي جامعه فعال و يا داستان‌هاي موفقيت باشد.

● چند آيتم خبري و لينک‌هايي براي ثبت‌نام در اعلان‌ها، خبرنامه‌ها، پادکست‌ها، فيلم‌ها و RSS قرار دهيد. اخبار را به روزرساني کرده و موارد قبلي را بايگاني کنيد و لينک‌هايي را به آخرين شماره‌هاي خبرنامه قرار دهيد.

● لينک‌هايي را به آموزش، اسناد، راهنما و حمايت اختصاص دهيد. براي راهنماي دانش، يک لوگوي جذاب طراحي کرده و آن لينک را در همه صفحات قرار دهيد.

● نقشه دانشي را ايجاد کنيد که شامل منابع کليدي با يک آيکون مجزا، توضيحات و پيوندهايي به هر يک از آن‌ها باشد. نقشه اين منابع را به نقش‌‌هاي مختلف کاربر، مراحل فرآيند کسب‌وکار و الزامات دانش مي‌رساند. اين نقشه بايد به اين سوال پاسخ دهد:
اگر من نقش X را بازي کنم، در مرحله Y باشم و به Z نياز داشته باشم به کجا مراجعه کنم؟
به‌عنوان مثال، من يک توسعه دهنده نرم‌افزار هستم، من برنامه‌نويسي را امتحان مي‌کنم و نياز به يک مجموعه آزمايشي استاندارد دارم. نقشه دانش بايد به سرعت نياز کاربران را در اين شرايط برطرف کند و به مولفه دانش مورد نياز پيوند دهد.

● تمام سايت‌ها و برنامه‎ها را به‌طور موثر با BYOD و کليه انواع دستگاه‌هاي تلفن همراه محبوب فعال کنيد.

● از تصاوير، آيکن‌ها، آدرس وب و شماره موبايل استفاده کنيد.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت