پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

تقویت مدیریت دانش از طریق ایجاد منافع شخصی

این موضوع یکی از جالب‌ترین ایده‌هایی است که تا به‌حال با آن مواجه شده‌ایم. یک ایده جدید مانند یک کشف جدید است و نگاهی نوآورانه به مسائل دارد.
مقاله اخیر گارتنر در این باره بحث می‌کند که چگونه می‌توان وفاداری بیشتر افراد (کارکنان) را با جذب از طریق ایجاد احساس تعلق و همراستا بودن با ارزش‌های شخصی آن‌ها کسب کرد. در مقاله اخیر مجله هاروارد (BHR) Business Harvard Review چیزهایی که کارمندان واقعا به آن‌ها نیاز دارند مطرح شده است. در اینجا 9 شاخص گارتنر/ 3 شاخص مزایای شخصی BHR دوباره تفسیر شده است که می‌تواند به‌عنوان نقشه راه جهت افزایش مشارکت و همکاری در مدیریت دانش استفاده شود.


تعلق- امنیت- عزت نفس (اجتماع از نظر BHR)
این موضوع در مورد شناخته شدن و عضوی از جامعه بودن است، جامعه‌ای که اعضایش یکدیگر را می‌شناسند و از یکدیگر حمایت و مراقبت می‌کنند و افراد دارای احساس وابستگی و تعلق به گروه یا جامعه هستند. احساس امنیت در واقع پذیرفته شدن به‌عنوان عضوی از جامعه، داشتن حق و سهم برابر و توانایی آزادانه و صادقانه صحبت کردن با بقیه اعضای جامعه است. بنابراین فرد در چنین جامعه‌ای احساس ارزشمندی می‌کند و به رسمیت شناخته شده و مورد قدردانی واقع می‌شود و چنین جامعه‌ای قسمتی از هویت شخص می‌شود.
چگونه به چنین امری می‌توان دست یافت؟ با برگزاری جشن‌ها و رویدادهایی در سازمان که همه افراد را در برگیرد، آنان را تشویق کند و فرصت‌هایی برای کمک به یکدیگر فراهم آورد. به‌عنوان مثال: جلسات کلینیک پروژه، بررسی کار یکدیگر و همفکری، ایجاد شبکه کمکی و ایجاد انجمن‌هایی برای مشارکت و گفتگوی اعضا. اگر برنامه رسمی برای موضوع این انجمن‌ها ندارید نگران نباشد، گفتگو میان اعضا خود به خود اتفاق خواهد افتاد، اما به‌عنوان میزبان اطمینان حاصل کنید که کسی انجمن را ترک نخواهد کرد و هر فردی می‌تواند به انجمن وارد شود. همه پیام‌ها را تایید کنید و نمایش دهید و فضایی امن به دور از سرزنش ایجاد نمایید.

انرژی- هدف زندگی- هویت‌یابی ( دلیل مدل BHR)
این موضوع علاقه نسبت به یک ایده یا کاری که می‌خواهید مطابق با ارزش‌هایتان انجام دهید را نشان می‌دهد و ممکن است به ایجاد هدف عمیق‌تری از چشم‌انداز کاریتان بینجامد. در واقع منظور داشتن نوعی پشتیبانی اخلاقی در دستیابی به اهداف و ارزش‌ها است.
چگونه این اتفاق خواهد افتاد؟
با تاکید کردن بر استانداردهای حرفه‌ای، درست انجام دادن کارها، ارتباط با اثرات مثبت اجتماعی کارمان و چگونگی تبدیل مهارت به راندمان کاری بیشتر، اثربخشی و دستیابی به نتایج بهتر برای مشتریان، مصرف‌کنندگان و جامعه این اتفاق خواهد افتاد و در پایان همواره زمانیکه فردی کار درستی را از راه درست انجام می‌دهد از او حمایت کنید.

شایستگی- خودمختاری- رشد (شغل از نظر مدل BHR)
این موضوع در ارتباط با محترم شمرده شدن، احترام به خود و احترام متقابل برای کاری است که جامعه(گروه) آن را می‌داند، می‌آموزد، تمرین می‌کند و بهبود می‌دهد و توانایی تمرین خودمختاری حرفه‌ای در بکار بستن دانش و مهارت‌های آموخته شده و رشد دانش شخصی و اجتماعی است و این در واقع پیشرفت در کار است.
چگونه این کار محقق می‌شود؟ این کار از طریق درگیر کردن همه اعضای سازمان در یاد دادن، یاد گرفتن، تمرین کردن محقق می‌شود. آموزش خود را توسعه داده و اجرایی کنید و به همین ترتیب، مدل‌ها، روش‌ها‌، ابزارها و تکنیک‌ها را نیز ارتقا دهید و اجازه دهید همه در این موضوع نقش داشته باشند.
در شکل زیر 9 مزیت شخصی مدل گارتنر مشخص شده است، رنگ‌ها گروه‌بندی‌های بالا را مشخص می‌کند.
در گروه همکاران احساس امنیت ایجاد کنید و ارزش‌های مشترک را در دستیابی به خواست‌های بالاتر، تمرین و بهبود کار خود به کار گیرید. این یک لیست مشخص از اقدامات برای یک سازمان دانشی است.

sharafi.web.gif

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت