پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

چه کسانی در تیم مدیریت دانش حضور دارند؟

از اهداف تیم مدیریت دانش سازمان، فراهم ساختن خدمات و راه‌حل‌های مدیریت دانش برای سازمان می‌باشد. منظور از اجرای مدیریت دانش در سازمان در واقع، یادگیری از تجارب، نوآوری، به اشتراک‌گذاری دانش در کل سازمان و به کارگیری بهترین درس‌آموخته‌های سازمان می‌باشد. در حقیقت سازمان‌ها به خدمات و قابلیت‌های مدیریت دانش به‌منظور رسیدن به اهداف ، اجرای موثر و کارآمد فرآیندها و همچنین حمایت کارکنان برای بهبود سطح شغلیشان، نیاز دارند.
بنابراین بسیار ضروریست که بدانیم چه کسی باید در تیم مدیریت دانش حضور داشته باشد تا بتواند خدمات لازم را برای سازمان فراهم نماید. قطعا اعضای تیم مدیریت دانش بنا به اولویت کار، نوع سازمان و پایلوتی که مدیریت دانش در را اجرا می‌شود، متفاوت خواهد شد. با این وجود، در ادامه راهنمای ساده‌ای برای چینش اعضای تیم مدیریت دانش، فارغ از آنکه ممکن است عناوین دیگری نیز از آن‌ها شنیده باشید، آورده شده است.

تیم متولی
تیم متولی وظیفه انتقال نیازها و خواسته‌های تیم راهبری، ذینفعان اصلی و کاربران به تیم اجرایی مدیریت دانش برای ایجاد برنامه‌های عملی در راستای اهداف تعیین شده را به عهده دارد. این وظیفه نیازمند توانایی‌های زیادی از جمله مدیریت کسب و کار، تغییر و پروژه در کنار رهبری می‌باشد. همچنین هماهنگ کردن تمام فعالیت‌های مدیریت دانش در راستای اهداف و نیازهای سازمان، نیز بسیار ضروری است. این نقش از مدیریت دانش باید با دیگر فعالیت‌های هم‌سطح آن کاملا درگیر و هماهنگ باشد. تیم متولی بالاترین سطح اجرایی از مدیریت دانش به حساب می‌آید که به تیم راهبری گزارش می‌دهد. این تیم در واقع باید برنامه‌های سازمان را به سطح عملیاتی مدیریت دانش منتقل کند، واحدهای مناسب سازمان برای پیاده‌سازی مدیریت دانش را شناسایی نماید و برنامه‌های سالانه و بلند مدتی برای رسیدن به اهداف تعیین شده، طراحی کند.

تیم راهبری
تیم راهبری به‌عنوان بالاترین سطح مدیریت دانش وظیفه هدایت کل فعالیت‌های آن را به عهده دارد. در واقع وظایف این تیم در کمک رسانی و مشاوره در زمان وقوع مشکلات حیاتی در سازمان و همچنین تعیین بودجه برای فعالیت‌های مدیریت دانش، خلاصه می‌شود. به‌طور معمول اعضای تیم راهبری از نفرات هیئت مدیره و مدیر عامل تشکیل خواهد شد.

ذینفعان ارشد
منظور از ذینفعان ارشد، مدیران و افراد ارشد سازان در هر واحد است که از جمله ذینفعان مدیریت دانش به حساب می‌آیند. این افراد نیز همانند دیگر کارکنان نظرات و نیازهای خاص خود را دارند که در فعالیت‌های مدیریت دانش باید لحاظ شوند.

گروه کاربران
به علت اینکه تمام کاربران و کارکنان سازمان دارای بازخوردها ، نیازها و نظرات با ارزشی هستند که می‌تواند به‌عنوان یک ورودی بسیار مهم برای مدیریت دانش به حساب آید، ایجاد گروه‌های تعریف شده‌ای از آن‌ها بسیار مفید و موثر خواهد شد. این گروه از کاربران می‌توانند نکات بسیار مهمی را فراهم نمایند که تمام مدیران و ذینفعان ارشد سازمان، مشتاق به شنیدن آن هستند.

تیم فناوری
استفاده از فناوری اطلاعات برای بیشتر سازمان‌های بزرگ به‌عنوان یک ابزار قدرتمند مدیریت دانش به حساب می‌آید. به‌طور معمول IT ایجاد قابلیت مدیریت محتوا و بستری برای مشارکت و همکاری را ایجاد می‌کند. چه این تیم جزوی از تیم مدیریت دانش باشد و یا از آن جدا، وجود یک ارتباط دوسویه بین تیم IT و تیم مدیریت دانش الزامیست، زیرا مدیریت دانش باید با IT سازمان خود در ارتباط بوده و آن را کاملا درک کند تا اینکه واحد IT نیز بتواند شناخت واضحی از نیازهای سازمان داشته باشد. تیم فناوری اطلاعات مسئولیت ایجاد و مدیریت زیرساخت‌ها، خدمات و راهکارهایی از جمله یکپارچه‌سازی و توسعه نیازهای خبرگان را به عهده خواهد داشت.

در کنار تشریح تیم‌ها و گروه‌های موجود در مدیریت دانش، سه حوزه بسیار مهم در مدیریت دانش عبارتند از: مدیریت محتوا، تسهیلگری و توانمندسازی و انجمن‌ها.

مدیریت محتوا
در سازمان گروهی لازم است مسئولیت مالکیت و پیاده‌سازی معماری اطلاعات سازمان که باعث توانمندسازی مدیریت دانش خواهد شد را به عهده بگیرد. امروزه به نظر می‌رسد مدیریت محتوا کاملا مربوط به بخش فناوری اطلاعات می‌باشد، اما در واقع این بخش علاوه بر فناوری اطلاعات به‌طور برابر به کسب و کار و کاربران نیز مرتبط است. اگرچه بیشتر مفاهیم مدیریت محتوا از جمله اینترانت، جستجو، سیستم اسناد و ... در حوزه فناوری اطلاعات قرار دارد، اما شکل و جنس حقیقی آن می‌بایست کاملا کاربر محور بوده و انعکاسی از ساختار و فعالیت‌های کسب و کار باشد.

تسهیلگری و توانمندسازی
منظور از تسهیلگری در واقع ایجاد بستری برای فراهم آوردن فناوری اطلاعات، فرآیندها و معماری اطلاعات برای ذینفعان و استفاده از آن‌ها به‌منظور توسعه و بهبود سازمان و کمکی برای پیشرفت کارکنان است. تسهیلگری یک فعالیت مشاوره‌ای است که برای توسعه تمام حوزه‌ها از جمله ارتباطات مشتریان، حمایت‌گری، مدیریت تغییر و پروژه، بهبود فرآیندها و طراحی راهکارها می‌باشد.

انجمن‌ها
یکی از بهترین راهکارهای مدیریت دانش، انجمن‌های خبرگی است ( COP ). انجمن خبرگی به‌عنوان بستری برای شبکه‌سازی کارکنان ارشد، ایجاد روش کمک همکار، توسعه توانایی‌ها و قابلیت‌ها و همچنین القای حس تعلق و داشتن هدف می‌باشد. انجمن‌های خبرگی نیازمند یک مدیر و دبیر برای هماهنگی‌ها و مدیریت موضوع و جلسات است. در واقع وجود چنین انجمن‌هایی، راهنمایی است برای دیگر گروه‌های فعال تا اینکه به‌کارگیری و اشتراک‌گذاری بهترین تجارب خود را در دستور کار قرار دهند. چنین انجمن‌هایی نقش تسهیلگری نیز در سازمان ایفا خواهند کرد.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت