پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

چهار عامل کلیدی مدیریت دانش به مثابه پایه های یک میز

در مفاهیم و رویه‌های مدیریت دانش همواره 4 عامل کلیدی مورد توجه قرار می‌گیرند که همانند چهار پایه یک میز، حفظ تعادل برنامه‌های مدیریت دانش را تضمین می‌کنند؛ این عوامل امکان جریان، تسهیم و ذخیره دانش را فراهم می‌نمایند. این 4 عامل عبارتند از :
تکنولوژی و فناوری؛ مانند پرتال‌ها، ابزارهای تسهیل‌کننده ارتباط و همکاری، موتورهای جستجو، سیستم‌های مدیریت دروس‌آموخته و ...
نقش‌ها و مسئولیت‌ها؛ مانند رهبران انجمن خبرگی، مدیران دانش و صاحبان دانش
فرایند؛ بازبینی پس از عمل، کسب و حفظ درس‌آموخته ها ، ایجاد دارایی‌های دانشی و ...
حاکمیت؛ مانند سیاست‌ها و انتظارات مدیریت دانش ، معیارها و انگیزاننده‌ها ، چارچوب‌ها و پروتکل‌ها ، طبقه‌بندی و حمایت‌های مدیریتی و ...
تمامی این عوامل باید به صورت دوسویه نقش حمایتی و تکمیلی را ایفا نمایند. در واقع به همان اندازه که نقش‌ها و مسئولیت‌ها در مدیریت دانش از فناوری و کاربردهای آن در مدیریت دانش حمایت می‌کنند، فناوری‌ها نیز باید در راستای حمایت از نقش‌های تعیین شده ، نقش حمایتی خود را ایفا نمایند؛ همان‌گونه که فرایندها از نقش فناوری حمایت می‌کنند بایستی فناوری نیز از فرایندها حمایت کند. این موضوع برای عناصر نقش‌ها و مسئولیت‌ها و عناصر حاکمیتی نیز صدق می‌نماید. همانند چهار پایه مختلف یک میز که در حفظ تعادل آن نقش و اهمیت یکسانی دارند، مولفه‌های مدیریت دانش نیز از اهمیت یکسانی برخوردار هستند و هیچکدام از مولفه‌ها نسبت به دیگری برتری ندارند. همه این عوامل در کنار نقش حمایتی از یکدیگر، از مدیریت دانش در همه فرآیندهای کسب و کار نیز حمایت می‌کنند. با استفاده از این عوامل محتوا و تبادل اطلاعات و دانش ایجاد و جریان می‌یابد. 


nokat-web.gif

اگر در استراتژی فکری مدیران و نیروی انسانی مرتبط با مدیریت دانش، هر کدام از این 4 عامل ذکر شده دارای اهمیت بیشتری باشد، طبیعتا خطر ناپایداری ساختار مدیریت دانش آن سازمان وجود خواهد داشت و اگر به هر دلیل هر یک از این عوامل نادیده گرفته شوند، مدیریت دانش به‌طور کامل از بین خواهد رفت. با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی و فضای تبادل اطلاعات در بستر اینترنت، عموما پژوهش‌ها و مستندات تولید شده در حوزه‌های مختلف از این طریق در اختیار عموم قرار می‌گیرد. غنی بودن محتوای بانک اطلاعاتی موتورهای جستجو و همچنین اتصال آن‌ها به پایگاه‌های اطلاعاتی علمی، موجب می‌شود که بتوان از آن‌ها به عنوان مرجع و منبع میزان مطالعات انجام شده در هر زمینه استفاده نمود.
به منظور بررسی میزان توجه به هر کدام از عوامل کلیدی چهارگانه مدیریت دانش و مستندات تهیه شده و پژوهش‌های مرتبط با آن‌ها، از موتور جستجوی گوگل به عنوان یک منبع اطلاعاتی بهره گرفته شد. بدین منظور نتایج حاصل از جستجوی 4 فاکتور فرایند، حاکمیت ، فناوری و نقش‌ها و مسئولیت‌ها در موتور جستجوی گوگل بررسی شد. در نمودار زیر نتایج این جستجو نمایش داده شده است : 

نمودار2-web.gif

جستجوی عبارت " فرایند مدیریت دانش " 330000 نتیجه ؛ " تکنولوژی و فناوری مدیریت دانش" 246000 نتیجه؛ "نقش‌ها در مدیریت دانش" 68000 نتیجه و "حاکمیت مدیریت دانش" 34700 نتیجه را بدنبال داشت. اگر به‌طور انتزاعی این 4 عامل را پایه‌های یک میز در نظر بگیریم طول بلندترین پایه میز 10 برابر کوتاه ترین پایه میز می‌باشد و طبیعتا این میز نامتعادل خواهد بود و ماهیت خود را از دست می‌دهد.
همان‌طور که در نمودار بالا به چشم می‌خورد دو عامل فرایند و تکنولوژی بیش از دو عامل دیگر مورد توجه قرار گرفته است که این امر می‌تواند برنامه مدیریت دانش سازمان را دچار مشکلات متعددی نماید. عدم توجه به عامل نقش‌ها، هویت مدیریت دانش، متولی آن در سازمان و نیروی انسانی متخصص مرتبط با آن را دچار مشکل خواهد نمود. عامل حاکمیت در مدیریت دانش، شرایط را برای ورود مدیریت دانش در ابعاد و فرایندهای سازمانی فراهم می‎کند؛ که این امر عامل کلیدی " نقش" را نیز کاملا رسمیت بخشیده و برنامه‌های مدیریت دانش را از نظر تثبیت در بخش‌های مختلف سازمان حمایت می‌کند. بنابراین تمامی مدیران حوزه مدیریت دانش، باید توجه به هر 4 عامل را به صورت جدی پیگیری نمایند تا با ایجاد موازنه بین این عوامل و رویکرد دوسویه حمایتی بین این عوامل، یک برنامه مدیریت دانش کاملا متناسب و مناسب را تهیه، تدوین واجرا نمایند.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت