پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مدلی از مدیریت دانش پروژه

دانش مناسب و به موقع یکی از پیش‌نیازهای مدیریت پروژه موثر به حساب می‌آید. به نقل از Sankarasubramanian (2009) نقطه مشترک تمام پروژه‌ها "دانش" می‌باشد. استاندارد مدیریت پروژه ژاپنی، دانش و تجربه را به عنوان اصلی ترین منبع کسب ارزش در پروژه می‌داند. و همچنین طبق نظر (Sauer & Reich, 2009) پروژه‌ها را می‌توان به عنوان فرایند مدیریت دانش به حساب آورد. مدیریت دانش پروژه در واقع به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت در مدیریت پروژه به خصوص در پروژه‌های پیچیده به حساب می‌آید و به همین ترتیب نبود مدیریت دانش پروژه یکی از مهم‌ترین دلایل شکست مدیریت پروژه می‌باشد (Desouza & Evaristo, 2004). دانش موجود در مورد مدیریت پروژه،چه آشکار باشد و چه پنهان، نقش بسیار تعیین کننده‌ای در مورد درک و فهم این سیستم ایفا می‌کند (Morris, 2004).
هدف اصلی این مقاله در واقع ساماندهی مدیریت دانش پروژه می‌باشد. این حوزه از مدیریت پروژه که به‌طور موازی درکنار دیگر حوزه‌های موجود در آن از جمله مدیریت ریسک، مدیریت کیفیت و یا مدیریت ارتباطات توسعه پیدا کرده‌اند اما بر خلاف آن حوزه‌ها که در (PMBOK® Guide) کامل و ساخت یافته مورد بحث قرار گرفته‌اند ، مدیریت دانش تا به حال به طور سیستماتیک مورد بحث نبوده است. یکی از دلایل این مورد را می‌توان مدت زمان تقریبا کوتاهی که مدیریت دانش پروژه توجه محققان و افراد مشغول در این حوزه را به خود جلب کرده دانست. اولین مقاله‌ در باب مدیریت دانش پروژه در سال 1987 (Boddie, 1987; Gulliver, 1987) می‌باشد که از آن سال تا به امروز مورد توجه محققان و افراد مشغول این حوزه واقع شده است. مقالات بسیار، تعدادی کتاب (Love, Fong, & Irani, 2005; Milton, 2005; Sense, 2007a) و برخی از شماره‌های مجلات حرفه‌ای که به این موضوع یعنی مدیریت دانش پروژه اختصاص یافته‌اند، به چاب رسیده‌اند. دانش پروژه در بدنه اصلی انجمن‌های مرتبط با دانش از جمله (Project Management [APM], 2006; Project Management Institute [PMI], 2008a)، استانداردها مانند( International Organization for Standardization [ISO], 2003))، استانداردهای تعالی از جمله
( International Project Management Association [IPMA], 2006 )
روش‌ها همانند Office of Government Commerce [OGC], 2005; PMAJ, 2005a, 2005b)) و مدل‌های بلوغ مثل PMI, 2008b; Software Engineering Institute [SEI], 2006)) می‌باشد.
برای اینکه بتوانیم مدیریت دانش پروژه را ساماندهی و ساخت‌یافته کنیم، ابتدا می‌بایست رویکردهای اصلی در تعاریف مدیریت دانش را بفهمیم. این تعاریف به دو دسته تقسیم می‌شوند: گروه اول بر روی فرایندهای مدیریت دانش و چرخه حیات آن تمرکز دارند. برخی از تعاریف در این گروه به قرار زیر هستند.
مدیریت دانش فرایند ساختاریافته و فعال شناسایی، فعال کردن، تکرار کردن، ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری دانش می‌باشد. (Probst, Raub, & Romhard, 2003).
مدیریت دانش روشی است که وظیفه ساده‌سازی و بهبود فرایند خلق، تسهیم، توزیع، کسب و درک دانش در سازمان را به عهده دارد. (Karlsen & Gottschalk, 2004).
فرایند مدیریت دانش شامل شناسایی، خلق، کسب، توسعه، تسهیم و به کارگیری دانش می‌باشد. (Abdul Rahman, Yahya, Beravi, & Wah, 2008)
اما گروه دیگر از تعاریف مدیریت دانش به کلیت دانش افراد و سازمان و منابع حاصل از آن تمرکز دارند. مانند:
مدیریت دانش فرایند مدیریت و استفاده موثر و فعالانه از دانش سازمان می‌باشد. (Laudon & Laudon, 1998)
چالش مدیریت دانش این است که بدانیم چگونه دانش خلق کرده و از دانش‌های انباشته سازمان در جهت ایجاد ارزش به منظور بدست آوردن مزیت رقابتی استفاده کنیم (Zhang, 2007).
مدیریت دانش بهره‌برداری از سرمایه‌های فکری و اجتماعی تمامی افراد به منظور بهبود قابلیت‌های یادگیری سازمانی می‌باشد (Swan, Newell, Scarbrough, & Hislop, 1999).
این طبقه بندی و دیدگاه‌های کلی در مورد مدیریت دانش، برای مدیریت دانش پروژه بسیار مهم و حیاتی محسوب می‌شوند. به طور مثال مقالاتی توسط برخی از نویسندگان از جمله
Prencipe and Tell (2001); Smith (2001); Boh (2007); Tan, Carrillo, Anumba, Bouchlaghem, Kamara, and Udeaja (2007); Blessing, Goerk, and Bach (2001); Schindler and Eppler (2003); Kotnour (2000); Enberg, Lindkvist, and Tell (2006); Jackson and Klobas (2008); Sense (2005); Söderlund (2004); and Whyte, Ewenstein, Hales, and Tidd (2008) فرایندهایی که در یک پروژه برای انجام دادن یک کار و یا حل یک مشکل به کسب دانش نیاز دارند را تشریح کرده‌اند. اما در حوزه مدیریت دانش پروژه انواع فرایند که وابسته به دانش هستند نیز وجود دارد. به طور مثال فرایندهایی که به دانش تیم پروژه مربوط می‌شوند و یا فرایندهای مدیریت دانشی که در سطح عملیاتی پروژه اجرا می‌شوند. دانش پروژه می‌تواند حتی در سطح سراسری نیز باشد. از دیگر انواع فرایندهای مدیریت دانش پروژه می‌توان به فرایندهای تسهیم دانش بین سطوح مختلف مدیریتی نیز اشاره کرد. تمام این فرایندها متعلق به سیستم مدیریت دانش پروژه می‌باشند.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت