پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

نقش مدیریت دانش در حوزه دولت الکترونیک

فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، فرصت‌های گسترده‌ای جهت توسعه و رشد کشورها فراهم نموده است. بگونه‌ای که کشورها ناگزیر هستند برای ادامه حیات خود در این دهکده جهانی از این فرصت‌ها استفاده کنند. امروزه ناکارآمدی بروکراسی‌های دولتی از یک سو و توانمندی‌های روزافزون فناوری اطلاعات و ارتباطات از سوی دیگر و جهش بسوی جامعه دانش‌محور و اطلاعاتی، ضرورت حرکت بسوی ایجاد دولت الکترونیکی را ایجاب کرده است. فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی علاوه بر آنکه این امکان را فراهم می‌آورند که پایگاه‌های اطلاعات و دانش موجود در بخش‌های مختلف دولت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و امور درون سازمانی و بین سازمانی به راحتی به جریان افتد، بخش‌ها و ادارات مختلف دولت نیز می‌توانند اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و در نتیجه بسیاری از بروکراسی‌های غیرضروری حذف خواهد شد و مزایای بسیاری مانند صرفه‌جویی در وقت،تسهیل برقراری ارتباط و تعامل و صرفه‌جویی در هزینه برای دولت و سازمان‌های ذیربط و مهم‌تر از همه جلوگیری از کارهای موازی و بهره‌گیری از مزیت‌های یکدیگر و تبدیل کارکنان دفتری به کارکنان دانش را به ارمغان خواهد آورد.
امروزه دانش توسط تمام سازمان‌ها و موسسات خصوصی یا دولتی، خدماتی یا تولیدی، به عنوان یک منبع مهم و استراتژیک شناخته شده است. صرف نظر از اهمیت مدیریت دانش، سازمان‌های بخش دولتی به نسبت بخش خصوصی تمایل کمتری برای بررسی مزایای مدیریت دانش دارند. اما در حال حاضر بسیاری از سازمان‌های بخش دولتی اهمیت مدیریت دانش در تسهیل فرآیندهای اجرایی خود را درک کرده‌اند.
می‌توان گفت که موارد زیر چالش‌ها و نگرانی‌های مشترک در بخش‌های دولتی در سطح جهان هستند که از میزان اهمیت بسیاری برخوردارند:
• کنترل بازدهی در همه خدمات دولتی
• بهبود پاسخگویی
• اتخاذ تصمیمات آگاهانه
• تقویت مشارکت با ذینفعان
• اخذ دانش نیروی کار در آستانه بازنشتگی
• بهبود عملکرد کلی
برای مقابله با این چالش‌ها، بخش‌های دولتی اغلب اصلاحات متعددی شامل مدیریت دانش و همچنین از سال 2005 میلادی، دولت الکترونیک را معرفی می‌کنند. مدیریت دانش، استراتژی و تکنیک‌های کلی برای مدیریت محتوای الکترونیکی را به روشنی بیان می‌کند تا دانش را قابل استفاده‌تر و قابل دسترس‌تر و به روز نگه دارد.

مفهوم مدیریت دانش
مدیریت دانش به الگوهای تعامل میان فناوری‌ها، فنون و افراد شکل می‌بخشد . برای مثال تکنولوژی اطلاعات در خصوص گردآوری، ذخیره و اشاعهء اطلاعات به خوبی عمل می‌کند ولی در تعبیر آن ناتوان است (بات، 1998 ). در تحقیقی به این نتیجه رسیده که سازمان‌هایی که در بلندمدت از مدیریت دانش استفاده می‌کنند در روابط اجتماعی و فنی خود محتاط هستند .دستیابی به راه‌حل‌های فنی امکان‌پذیر است، اما برای مدیریت دانش، سازمان باید محیط مشارکت، همکاری و اشتراک دانش را به وجود آورد. بر اساس تحقیق ارنست و یونگ 50 درصد از متخصصان بر این باورند که تغییر رفتار بشر یکی از مسائل اجرایی مدیریت دانش است. به همین دلیل در پروژه‌های مدیریت دانش بر تغییر روندهای سنتی و تقویت ساختارها و فناوری‌ها تأکید می‌شود. بنابراین همگون ساختن تدریخی اصول مدیریت دانش در سازمان یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها است . به‌طور کلی تکمیل برنامه‌های مدیریت دانش نیاز به تغییر در فلسفه سازمانی دارد . برای مثال از نظر سنتی تعدادی شرکت بر پایه هزینه اقتصادی همکاری می‌کنند در حالیکه فلسفه مدیریت دانش بر همکاری در جهت افزودن به ارزش کالا و خدمات تأکید دارد.
 مفهوم دولت الکترونیک
دولت الکترونیک، شیوه‌ای برای دولت‌ها به‌منظور استفاده از فناوری جدید می‌باشد که به افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی، اصلاح کیفیت خدمات وارائه فرصت‌های گسترده‌تر برای مشارکت در فرایندها و نهادهای مردم سالار را اعطا می‌کند.
طبق گفته موسسه سیاست توسعه و مدیریت، " استفاده از تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات به‌منظور بهبود فعالیت‌های سازمان‌های بخش دولتی، به عنوان دولت الکترونیک تعریف می‌شود"
بر اساس یافته‌های پژوهش هیکس در سال 2008 میلادی، دولت الکترونیک سه حوزه مهم را پوشش می‌دهد:
• بهبود فرآیندهای کاری و اجرایی در دولت/ مدیریت الکترونیک با کاهش هزینه و زمان در فرآیندهای کاری و اجرایی، مدیریت عملکرد فرآیندها، ایجاد ارتباط استرتژیک در دولت و ایجاد توانمندسازی
• اتصال شهروندان از طریق مطلع ساختن آن‌ها از جزئیات فعالیت‌های بخش دولتی، افزایش ورود اطلاعات و بازخوردهای شهروندان در سیستم تصمیم‌گیری و فعالیت‌های دولت و بهبود خدمات عومی.
• ایجاد یک جامعه الکترونیکی تعاملی، که شامل بهبود روابط بین سازمان‌های دولتی و دیگر شرکت‌های دولتی و خصوصی می‌شود، تعامل میان دولت و کسب و کار. همچنین دولت الکترونیکی به فناوری‌های مبتنی بر اینترنت نیاز دارد تا دسترسی تسهیل شده به اطلاعات و خدمات دولتی و همچنین مشارکت شهروندان و شرکت‌ها از طریق پورتال دولت الکترونیکی را به عنوان یک دیدگاه جمعی از فعالیت‌های دولتی بوجود آورد.
بنابراین، واژه دولت الکترونیک اشاره به دولتی دارد که فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک را به منظور دسترسی به اطلاعات دولت و ارائه خدمات عمومی به شهروندان و بخش خصوصی به کار می‌گیرد.
برخى از عوامل زمینه‌ساز پیدایش این مفهوم عبارتند از: رشد فناورى به ویژه فناورى اطلاعات، سرمایه‌گذارى بنگاه‌هاى اقتصادى در بخش فناورى و اطلاعات و تطبیق آن با نیازها و شرایط خویش، رشد استفاده از اینترنت و عادت کردن مردم به استفاده از آن، تغییر انتظارات شهروندان و بنگاه‌هاى اقتصادى، فشارهاى ناشى از رقابت و جهانى شدن .
اهمیت مدیریت دانش در دولت الکترونیک
سازمان‌های دولتی به عنوان سازمان‌های اداری، اجرایی و قضایی در سراسر جهان با چالش‌هایی مواجه هستند که به علت تشریفات اداری و حجم اطلاعات و داده، به سمت یک محیط کاری الکترونیکی سوق داده می‌شوند. همچنین دستورالعمل‌های ساده‌سازی امور اداری و افزایش حجم کارها با وجود نیروی انسانی محدود، موجب ایجاد رویکرد جدید مدیریت اطلاعات الکترونیکی در فرآیندهای اجرایی و خدمات بخش‌های دولتی شده است.
مدیریت دانش با ارائه ابزار و تکنیک‌های یک سازمان دانشی و همچنین نظارت بر به‌روزرسانی محتوای دانش و استفاده از تمام اطلاعات لازم برای شهروندان، استراتژی کلی برای مدیریت محتوای الکترونیکی دولت الکترونیک را بوجود می‌آورد.
دو پژوهشگر به نام‌های ژو و گائو سه مزیت استفاده از مدیریت دانش در دولت الکترونیک را شناسایی کرده‌اند که به ترتیب اثربخشی در ارتقاء صلاحیت، کیفیت خدمات و سلامت توسعه دولت می‌باشند.
جهت متصل کردن شهروندان به یکدیگر و شهروندان به دولت، به منظور مشارکتی ساختن سیاست‌ها و تصمیمات دولت، دانش بایستی با در نظر گرفتن افزایش بازدهی در زمان و هزینه مدیریت شود.
این امر شفافیت دولت و توانمندسازی شهروندان را به ارمغان می‌آورد و همچنین دولت را به سمت شهروند محوری سوق می‌دهد. بنابراین، موفقیت دولت الکترونیک وابسته به پیاده‌سازی مدیریت دانش است. لذا در عصر ظهور خصوصی‌سازی و جهانی شدن پیاده‌سازی مدیریت دانش در دولت الکترونیک از یک انتخاب اختیاری به ضرورت تبدیل شده است.
دولت الکترونیک تنها تبدیل اطلاعات و نسخه‌های دستی و ستنی به دیجیتال نیست؛ بلکه یک دیدگاه جمعی از تمام فعالیت‌های دولت، چشم‌انداز و ماموریت است.
از آنجا که دولت الکترونیک عمدتا دانش و اطلاعات فشرده‌ای است، لذا به منظور ارائه کامل و مناسب فرآیندهای دولت به برنامه‌های کاربردی و تکنیک‌های مدیریت دانش نیاز دارد.
اجزا سیستم‌های مدیریت دانش در بستر دولت الکترونیک
داده : شامل آن‌ دسته از اعداد , ارقام , نمادها و… خام است که دولت الکترونیک آن‌را به طرق مختلف با توجه به نیازها و خواسته‌های مردم جمع‌آوری می‌نماید.
اطلاعات: داده‌های پردازش شده توسط دولت الکترونیک که با توجه به بودجه , امکانات , ظرفیت‌ها و قوانین و مقررات تهیه شده است و به دولت الکترونیک در امر تصمیم‌سازی یاری می‌رساند.
دانش: آن دسته از اطلاعات فرآوری شده از درگاه‌ها و جامعه که دولت الکترونیک را مترصد به سیاستگذاری و ارائه راهبرد می‌نماید.
زنجیره ارزش اطلاعات : شامل آن دسته از مراحلی است که داده به اطلاعات تبدیل می‌گردد.

pic-3web.gifدرباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت