پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

روند جهانی و مطالعات موردی کوتاه از مدیریت دانش

زمانی که "نمی‌دانم" بهترین پاسخ است!

زمانی که کارم را در ناسا شروع کردم در اوج بودم و گمان می‌کردم همه چیز را می‌دانم! زیرا جوانی بودم که تازه فارغ‌التحصیل شده بودم و از شهری کوچک در ویرجینیای غربی، به شهر بزرگ هوستون، برای کار در ناسا آمده بودم!
اولین شغل من، در مرکز آموزش شاتل فضایی بود و برای اینکه بتوانم به‌عنوان یک مربی در این مرکز فعالیت کنم، بایستی در دوره‌های آموزشی مشخصی شرکت می‌کردم تا از مربی ارشد گواهینامه معتبر دریافت کنم.
در اولین کلاس‌هایی که در این راستا حضور پیدا کردم، دیدم که مربی ارشد بیش از دو ساعت از زمان کلاس را به پرسش سوالاتی می‌گذراند که من جواب همه آن سوالات را می‌دانستم و تعجب کردم که چطور مربی ارشد پاسخ آن‌ها را نمی‌داند!
بعد از کلاس، دقایقی را با مربی ارشد گذراندم و متوجه شدم که پاسخ سوالاتی را که گمان می‌کردم می‌دانم، در واقع نمی‌دانستم و به نوعی در یک توهم از دانستن به سر می‌بردم! آنجا بود که مربی ارشد به من گفت حوزه کاری ما به‌طور مستقیم با جان افراد سر و کار دارد و جایی برای خطا نیست! برای همین تا زمانی که نسبت به موضوعی اطمینان بسیار بالایی پیدا نکردید نباید تصورات خود را به اشتراک بگذارید.
این نکته مهم‌ترین درس‌آموخته من طی سال‌ها فعالیت در شرکت ناسا است و بارها موقعیت‌هایی پیش آمد که از این درس‌آموخته استفاده کردم و اگر از پاسخ سوالی مطمئن نبودم به راحتی می‌گفتم:
" نمی‌دانم! اجازه دهید پاسخ سوال شما را پس از جستجو و اطمینان به شما منتقل کنم."
در حال حاضر گاهی می‌بینم که تعدادی از پرسنل ناسا از گفتن "نمی‌دانم" هراس دارند و من امیدوارم که با مطالعه این مطلب رویکرد خود را تغییر دهند.

منبع: بخشی از درس‌آموخته جاستین اسمیت (تحلیلگر بخش استراتژیک ناسا) در سامانه درس‌آموخته‌های ناسا


مدیریت دانش؛ قدرتی برای سازمان‌ها
سرمایه‌گذاری بر روی دانش، همواره بیشترین بهره را باز می‌گرداند. «بنجامین فرانکلین»

نخستین بار کشورهای غربی و خصوصاً آمریکا به مفهوم مدیریت دانش پرداختند ولی در سال‌های گذشته مدیریت دانش به آسیا و خصوصاً خاورمیانه نیز ورود پیدا کرده و به شدت در حال رشد است. برگزاری کنفرانس سال 2015 APQC (مرکز بهره‌وری و کیفیت آمریکا )در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) با محوریت امارات متحده عربی و با حضور سخنرانان برجسته از ناسا و مایکروسافت، گواهی بر این ادعاست.

پروفسور دانشگاه کویت، Laila Marouf، که از پژوهشگران حوزه مدیریت دانش و اولین کسانی است که در جهت آوردن این مفهوم به خاورمیانه و خصوصاً امارات متحده عربی، تلاش بسیار کرده است بیان می‌کند که: «امارات متحده عربی به شدت در حال رشد است و نهادینه‌کردن مدیریت دانش در فرآیندهای کاری کلیه سازمان‌های فعال در این کشور، می‌تواند این رشد را تسریع بخشد.»

شواهد زیادی از اثربخش بودن پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان‌های مطرح جهان و برخی از سازمان‌های پیشگام در خاورمیانه و همچنین دستاوردهای مالی ناشی از آن وجود دارد که به عنوان مثال می‌توان به شرکت‌های ال پسو آمریکا و نفت کویت اشاره کرد که طبق آمار منتشر شده توسط خودشان به ترتیب 1.2 میلیون دلار و 250 هزار دینار کویت، از محل پیاده‌سازی مدیریت دانش و در سال اول آن، صرفه‌جویی مالی داشته‌اند.

با توجه به موارد مذکور، اهمیت مدیریت دانش بیش از پیش در سازمان‌ها احساس می‌شود و می‌توان پیش‌بینی کرد که با ورود اصولی مدیریت دانش به سازمان‌های حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا، موج جدیدی از این مفهوم در سطح جهان ایجاد شود.


"مدیریت دانش" و "بهبود مستمر"
"بهبود مستمر" نگرش و مفهومی است که بر جستجوی راهکارهای بهتر دلالت دارد. از چرخه «برنامه‌ریزی»، «اجرا»، «بازنگری» و «اقدام اصلاحی»، به عنوان قلب این مفهوم یاد می‌شود که گاهی هم به‌صورت «برنامه‌ریزی»، «اجرا»، «سنجش» و «یادگیری» بیان می‌شود.

"مدیریت دانش" نگرش و مفهومی است که بر یادگیری سازمانی دلالت دارد. از «یادگیری قبل از عمل»، «یادگیری حین عمل» و «یادگیری بعد از عمل» به عنوان چرخه مدیریت دانش در سازمان یاد می‌شود.

همانطور که در شکل زیر می‌بینید، مدیریت دانش و بهبود مستمر در گام "یادگیری" با هم تلاقی می‌کنند که این ارتباط بر سه موضوع زیر تأکید دارد:

1. یادگیری بعد از «اجرا»، می‌آید، بدان معنا که اقدام اجرایی پیش‌نیاز یادگیری است.
2. یادگیری بعد از «سنجش» می‌آید، بدان معنا که اقدامات بهینه و نقاط قابل بهبود بعد از سنجش اقدامات اجرایی حاصل می‌شود.
3. یادگیری قبل از «برنامه‌ریزی» می‌آید، بدان معنا که برخلاف آنچه که در چرخه دمینگ آمده است، یادگیری از تجارب گذشته؛ باید قبل از برنامه‌ریزی باشد.

بودجه سازمان‌های مورد مطالعه APQC برای مدیریت دانش
آمار زیر براساس پیش‌بینی ایست که مرکز بهره‌وری و کیفیت آمریکا، در ماه ژوئن 2015، پیرو بودجه اختصاص داده شده به برنامه‌های مدیریت دانش در سازمان‌های مورد مطالعه خود منتشر کرده است:
۱. ۴۸ درصد از سازمان‌ها بودجه مدیریت دانش خود را افزایش می‌دهند.
۲. ۳۸ درصد از سازمان‌ها بودجه مدیریت دانش خود را تغییری نمی‌دهند.
۳. ۱۴ درصد از سازمان‌ها بودجه مدیریت دانش خود را کاهش می‌دهند.
۴. به طور میانگین بودجه اختصاص داده شده برای مدیریت دانش در این سازمان‌ها معادل ۲۵۰ دلار به ازای ۱ میلیون دلار درآمد و یا ۰.۰۲۵ درصد از درآمد آنها خواهد بود.
۵. این سازمان‌ها به طور سالانه ۲.۲ میلیون دلار به برنامه‌های مدیریت دانش خود اختصاص می‌دهند.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت