پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب
معرفی کتاب
عنوان کتاب: مجموعه مقالات منتخب از پنجمین کنفرانس بین‌المللی مشترک در سه حوزة کشف دانش، مهندسی دانش و مدیریت دانش
مکان برگذاری: Vilamoura, Portugal، زمان: September 19–22, 2013معرفی کتاب.png
کتاب حاضر شامل نسخه‌های توسعه‌یافته و تجدیدنظر شده از مجموعه مقالات انتخابی ارائه شده در پنجمین کنفرانس بین‌المللی مشترک در سه حوزة کشف دانش، مهندسی دانش و مدیریت دانش است (IC3K) که در 19-22 سپتامبر 2013 در ویلامورا، پرتقال برگزار شد. IC3K توسط مؤسسة سیستم‌ها و فناوری‌های اطلاعات، کنترل و ارتباطات (INSTICC) حمایت مالی شد و سازمان‌های بسیاری از جمله انجمن پیشبرد هوش مصنوعی (AAAI) و انجمن مدیریت دانش و اطلاعات (IKMS) در برگزاری آن مشارکت داشتند. هدف اصلی کنفرانس، ایجاد نقاط اتصال برای دانشمندان، مهندسان و دست‌اندرکاران سه حوزة کشف دانش، مهندسی دانش و مدیریت دانش بود. سه کنفرانس مذکور که مکمل یکدیگرند به طور همزمان در حوزه‌های دانشی زیر برگزار شدند:


* کنفرانس بین‌المللی کشف دانش و بازیابی اطلاعات (KDIR)
* کنفرانس بین‌المللی مهندسی دانش و توسعة هستی‌شناسی (KEOD)
* کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانش و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات (KMIS)


هدف از کنفرانس بین‌المللی کشف دانش و بازیابی اطلاعات، فرآهم‌آوردن بستری برای گفتگو میان محققان برای پیشبرد علمی و فنی کشف دانش و بازیابی اطلاعات است. کشف دانش یک حوزة میان‌رشته‌ای است که بر روش‌های شناسایی الگوهای معنادار، معتبر و بالقوه مفید از داده‌ها تمرکز می‌کند و معمولاً بر مبنای مجموعه داده‌های بزرگ و اساسی استوار است. یکی از جنبه‌های اصلی کشف دانش، داده‌کاوی است که به معنای به‌کارگیری تجزیه‌وتحلیل داده‌ها برای کشف الگوریتم‌هایی است که شمارش خاصی از الگوها یا مدل‌ها را بر روی داده‌ها تولید می‌کند. کشف دانش همچنین شامل ارزیابی الگوها و شناسایی مدل‌هایی است که بر حجم دانش می‌افزاید. بازیابی اطلاعات (IR)، به معنای جمع‌آوری اطلاعات مرتبط از داده‌های غیرساختاریافته و فازی است که از لحاظ معناشناختی ممکن است در متون و رسانه‌ها به چشم بخورند و همچنین به معنای جستجوی اطلاعات درون متن‌ها و جستجوی ابرداده‌های اسنادی، پایگاه‌های دادة مرتبط با یکدیگر و شبکه جهانی وب است. بازیابی اطلاعات می‌تواند با کشف دانش ترکیب شود و نرم‌افزارهایی تولید کند که کاربران سیستم‌های پشتیبان تصمیم را در درک و به‌کارگیری بهتر دانش مجموعه‌های بزرگ، توانمند سازد.


هدف از کنفرانس بین‌المللی مهندسی دانش و توسعة هستی‌شناسی (KEOD)، ایجاد یک کانال ارتباطی برای محققان و پژوهشگران علاقه‌مند به مطالعه و توسعه روش‌ها و فناوری‌های مهندسی دانش و پیشبرد هستی‌شناسی (ontology) است. مهندسی دانش (KE) به تمامی جنبه‌های فنی، علمی و اجتماعی فعال در ساخت، نگهداری و به‌کارگیری سیستم‌های مبتنی بر دانش اشاره دارد. مهندسی دانش هم یک حوزه میان‌رشته‌ای است که مفاهیم و روش‌هایی از دامین‌های متعدد علوم کامپیوتر مانند هوش مصنوعی، پایگاه داده، سیستم‌های خبره، سیستم‌های پشتیبان تصمیم و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی را گردهم می‌آورد و در حال حاضر، به شدت به ساخت و به اشتراک‌گذاری پایگاه‌های دانش یا مدل‌های مفهومی که به عنوان هستی‌شناسی شناخته می‌شوند، وابسته است. طراحی و توسعه آنتولوژی، با هدف به وجود آوردن ساختارهای معنایی با قابلیت استفاده مجدد انجام می‌شود که می‌تواند شامل فرهنگ لغات رسمی، کاتالوگ، واژه‌نامه و همچنین ساختارهای رسمی متناهی و پیچیده بوده که نمایانگر اجزائی درون دامین و ارتباط میان آن اجزاء می‌باشد. طیف گسترده‌ای از کاربرد آنتولوژی در حال ظهور است و با تأکید بر شبکه جهانی وب، شامل مواردی همچون علوم کتابداری، جستجوی تسهیل‌شده به وسیلة آنتولوژی، تجارت الکترونیک و مدیریت فرآیندهای کسب‌وکار است.


هدف از کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانش و به اشتراک‌گذاری اطلاعات (KMIS) فرآهم آوردن امکان جلسات رودررو برای محققان و دست‌اندرکاران علاقه‌مند به مطالعه و به‌کارگیری تمامی ابعاد مدیریت دانش و به‌اشتراک گذاری اطلاعات است. مدیریت دانش، نظامی ساختارمند است که با تجزیه و تحلیل و پشتیبانی فنی از روش‌های شناسایی، خلق، ارائه، اشاعه و توانمندسازی پذیرش و به‌کارگیری بهروش‌ها در سازمان سروکار دارد و تمامی این اقدامات را در چارچوبی تعاملی از فرآیندهای سازمانی انجام می‌دهد. مدیریت دانش مؤثر یک منبع بسیار مهم کسب مزیت رقابتی  و کلید موفقیت سازمان‌ها در عصر حاضر است و منجر به تقویت تخصص و تجربة جمعی کارکنان و شرکای سازمان می‌شود. به‌اشتراک‌گذاری دانش اصطلاحی است که برای مدتی طولانی، در واژگان فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته است و به تبادل دانش، پروتکل‌های ارتباطی و زیرساخت‌های فناوری اطلاق می‌شود.
کنفرانس مشترک IC3K، بیش از 235 مقاله از 57 کشور دریافت نمود که نشان‌دهندة موفقیت و ابعاد جهانی این کنفرانس بود و از این میان 23 مقاله به صورت کامل منتشر شد و 60 مقاله برای ارائه کوتاه برگزیده و 47 مقاله به شکل پوستر ارائه شد.


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت