پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

گفت‌وگویی دوستانه با فرید مظفری، مدیر آموزش مشاوران توسعه آینده
گفت‌وگویی دوستانه با فرید مظفری، مدیر آموزش مشاوران توسعه آیندهزینب سنجری
کارشناس مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده
آغاز سخن

فرید مظفری متولد تیر ماه سال 1368است و مدرک لیسانس مهندسی راه آهن خود را از دانشگاه علم و صنعت گرفته است بعد فیلش یاد هندوستان کرده و در رشته مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب‌وکار الکترونیک ادامه تحصیل داده است. در حال حاضر مدیریت واحد آموزش شرکت مشاوران توسعه آینده را برعهده دارد. من زینب سنجری پور عضو کوچک خانواده مشاوران دقایقی پای صحبت او نشستم تا برایمان از مشاوران و مدیریت دانش و تجربه خود از سازمان‌های ایرانی بگوید:DSC_1446.JPG
از ورودتان به مشاوران بگویید

در آبان ماه سال 1391 به جمع مشاوران توسعه آینده پیوستم. بعد از حدود سه ماه دوره کارآموزی و آشنایی اولیه با شرکت، در پروژه‌های مختلف وظایف کوچکی به من سپرده شد و کم کم با فضای شرکت آشنا شدم، تونستم با همکاران ارتباط برقرار کنم و بعد از مدتی اولین پروژه خودم را در پتروشیمی رازی آغاز کردم. 
از وقتی که وارد مشاوران شدید تا به امروز چه تغییراتی در شرکت ایجاد شده است؟


خب همانطور که گفتم من کارم را با یک دوره کارآموزی سه ماهه شروع کردم و این دوره فرصت خوبی بود که من با جو شرکت بیشتر آشنا بشم. آن زمان تعداد همکاران کم‌تر از امروز بود و فضای بسیار دوستانه بین آن‌ها حاکم بود.  وقتی من کارم را شروع کردم، فضای فیزیکی شرکت کوچکتر از امروز بود، ساختمان قبلی شرکت واقع در خیابان فلسطین بود، با وجود اینکه امکانات امروز را هم نداشتیم اما فضای کاری بسیار مطلوبی وجود داشت و همین باعث شد که با علاقه به کارم در شرکت ادامه بدم. هرچند بعد از تغییر ساختمان شرکت و تغییرات ظاهری و ساختاری در شرکت همچنان این فضای دوستانه برقرار ماند و تا به الان خدا رو شکر این تعامل بین خانواده مشاوران برقرار بوده و ان شالله خواهد ماند.
گفتید از زمانی که به مشاوران آمدید تا به امروز تغییرات زیادی به وجود آمده، کمی از این تغییر و تحولات بگویید


خوب یکی از مهم‌ترین این تغییرات لااقل از نظر من که مدت زیادی در جمع مشاوران حضور دارم، تغییر ساختمان شرکت بود، پروژه‌ها زیاد شده بود و بالطبع تعداد افراد بیشتری برای انجام پروژه‌ها نیاز بود به همین دلیل  تصمیم گرفته شد که فضای کاری جدیدی برای شرکت در نظر گرفته بشه. همزمان با این جابجایی فیزیکی، تغییرات ساختاری که البته از قبل برنامه‌ریزی‌هایی برای آن انجام شده بود، در شرکت ایجاد شد. و آن تعریف واحدهای توسعه بازار، تحقیق و توسعه و  واحد کنترل پروژه در شرکت بود.
در مشاوران، از همان ابتدا مدیر پروژه علاوه بر امور اجرایی پروژه مسئولیت کنترل و نظارت پروژه‌ها را هم عهده دار بود اما پس از افزایش تعداد پروژه‌ها و نیاز به نظارت دقیق بر پروژه‌ها و اطمینان از اتمام به موقع  پروژه‌ها در چارچوب زمان و هزینه مقرر تصمیم گرفته شد که واحد کنترل و نظارت بر پروژه‌ها به صورت مستقل این مسئولیت را بر عهده بگیرد. خب همانطور که میدونید مشاوران، تجربه پیاده‌سازی مدیریت دانش در بیش از 70 سازمان ایرانی  را داشته و در آن زمان نیاز به وجود واحد توسعه بازار در شرکت احساس شد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مشاوران به نظر من این است که هر خلایی که در شرکت احساس بشود به سرعت به آن پاسخ می‌دهیم و برای آن راه‌حلی پیدا می‌کنیم. 
هم‌چنین با توجه به افزایش مشتریان مشاوران و احساس نیاز به توسعه بیشتر با توجه به نیازهای جدید سازمان‌ها  و بروز کردن راهکارهای مشاوران، واحد تحقیق و توسعه تعریف شد. در ابتدای تشکیل این واحد، مدیریت آن را  به مدت یکسال بر عهده داشتم. تا اینکه از ابتدای سال 94 واحد جدیدی به نام مدیریت آموزش تعریف شد. در آن زمان شرکت درخواست‌های مکرری برای برگزاری دوره آموزشی مدیریت دانش از سازمان‌های مختلف داشت. پیش از آن مشاوران تمایل چندانی به فعالیت‌های آموزشی نداشت. اما به خاطر درخواست‌های متعدد و از طرف دیگر احساس نیاز به آموزش صحیح مدیریت دانش در سازمان‌ها، واحد مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی در شرکت ایجاد شد. 
نظرتان در مورد فضای کاری در مشاوران توسعه آینده چیست؟


آن چیزی که مشاوران توسعه آینده را متمایز کرده، فرهنگ سازمانی خاص آن است و این فرهنگ نیز به خاطر اعتقاد مدیران شرکت توانسته به خوبی در بین پرسنل شرکت نهادینه شود و منجر به استحکام خانواده مشاوران  شده است. فضای شرکت از ابتدای ورودم بسیار دوستانه بود، روابط خیلی رسمی وجود نداشت. این فرهنگ دوستانه حتی پس از بزرگتر شدن شرکت و افزایش کارکنان دچار خدشه نشد و روز به روز بهتر شد. خانواده مشاوران در حال حاضر 20 نفره شده است و در کنار هم به فعالیت مشغول هستیم. به جرأت می‌توانم بگویم این جو دوستانه و سالم در میان شرکت‌های ایرانی منحصر بفرد است و همواره همه تلاش پرسنل مشاوران در ارتقای هر چه بهتر این فضای دوستانه و تعاملی بوده است.
وجه تمایز مشاوران توسه آینده از نظر شما چه چیزی است؟


به نظر من دو چیز باعث متمایز شدن مشاوران در میان شرکت‌های مشاور ایرانی شده است: اول اینکه شرکت ما در این زمینه پیشرو بوده و همیشه در بازار نوآوری‌های خاص خودش را داشته و دوم وجود همکاران و مدیران مشاوران. ما در مشاوران خود را به عنوان عضوی از یک خانواده بزرگ می‌بینیم و  مدیران شرکت همواره سعی بر این داشته‌اند که به مسائل و مشکلات همکاران رسیدگی کنند و همین موضوع باعث ایجاد همدلی در بین ما شده است.
کمی از کارهایی که در مدیریت آموزش و توسعه منابع انسانی انجام دادید، بگویید

از مهم‌ترین اقدامات ما در واحد آموزش، برگزاری دوره‌های آموزشی به نام پودمان مدیریت دانش بود. علت اینکه ما دوره‌های پودمان مدیریت دانش را برگزار کردیم این بود که متوجه شدیم که دوره‌های آموزشی مدیریت دانش در سازمان‌ها مشکل عمده‌ای دارند و آن عدم انسجام و یکپارچگی محتوایی و کارایی اندک این دوره‌ها برای سازمان‌ها بود. به همین دلیل مشاوران به منظور پر کردن این خلأ، برنامه پودمان مدیریت دانش را تعریف کرد. این دوره‌ها، اولین دوره آموزشی جامع مدیریت دانش در کشور است که شامل سه سطح است: سطح مقدماتی، پیشرفته و راهبران حرفه‌ای. پودمان‌های برگزار شده از سوی مشاوران توسعه آینده دو  نوع اند: پودمان‌های متمرکز  که نمونه‌ای از آن در سال گذشته با همکاری پژوهشکده سیستم‌های پیشرفته صنعتی برگزار شد و پودمان‌های برگزار شده در محل شرکت‌ها که  سال گذشته نمونه‌ای از این نوع پودمان را در شرکت ملی پتروشیمی داشتیم. خدا را شکر میزان رضایت این سازمان‌ها از دوره‌های آموزشی طبق نظرسنجی‌هایی که انجام دادیم بسیار خوب بوده و برای امسال هم درخواست‌هایی را داشتیم.
علاوه بر برگزاری دوره‌های پودمان، برنامه‌های آموزشی دیگری نیز در واحد آموزش مشاوران تعریف شده، از جمله تهیه پکیج کامل آموزشی برای افراد تازه ‌وارد به شرکت. هدف ما از ایجاد این پکیج علاوه بر اینکه فرد تازه ‌وارد آموزش‌های لازم و متناسب با نیازهای شغلی خود را می‌بیند، از این طریق با فرایندهای کاری مشاوران بیشتر آشنا می‌شود و زودتر خودش را با فرایندهای کاری مشاوران انطباق می‌دهد. هم‌چنین به منظور نهادینه‌سازی فرهنگ یادگیری در درون مجموعه مشاوران،  ما برنامه‌های آموزشی به صورت هفتگی در داخل شرکت برگزار می‌کنیم.
برنامه مدیریت آموزش در سال جدید چه خواهد بود؟


برنامه مدیریت آموزش در سال جدید علاوه بر اینکه براساس درخواست سازمان‌ها، دوره‌های پودمان مدیریت دانش را ادامه می‌دهیم، دوره‌های آموزشی مجزایی را  هم به منظور تربیت مشاور مدیریت دانش  برگزار خواهیم کرد. علاوه بر این قصد داریم در سال جدید eventهای یک روزه را مانند eventهای انتقال تجارب برگزار کنیم.
آینده مشاوران توسعه آینده را چگونه می‌بیند؟


در حال حاضر استقبال از مدیریت دانش در کشورهای مختلف از جمله کشور ما  افزایش چشم‌گیری داشته است، سازمان‌های ایرانی  بیش از گذشته به ضرورت پیاده‌سازی مدیریت دانش پی برده‌اند و روز به روز مشتریان ما در حال افزایش‌اند. سال گذشته ما شانزده پروژه در دست اجرا داشتیم. امسال هم پروژه‌های جدیدی تعریف شده و هر ساله شاهد استقبال بیشتری از مدیریت دانش در سازمان‌های ایرانی هستیم. مشاوران توسعه آینده به عنوان شرکت پیشرو در مدیریت دانش قطعاً نقش پررنگی خواهد داشت، چرا که مشاوران همواره دغدغه بهبود را داشته  و این ضامن موفقیت مشاوران است.


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت