پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

رشد سرمایه‌های دانشی به‌منظور ارتقاء GDP در سنگاپور
رشد سرمایه‌های دانشی به‌منظور ارتقاء GDP در سنگاپورهاجر صداقت
مدیر تحقیق و توسعه
مشاوران توسعه آینده
مرور کلی


نمایندگی علم، فن‌آوری، تکنولوژی و پژوهش (A*STAR) پیشرو در پرورش تحقیقات علمی و مهارت‌ها در سطح جهانی به منظور ایجاد سنگاپور پر تحرک بر مبنای دانش و مبتنی بر نوآوری تحت وزارت تجارت و صنایع می‌باشد. A*START چهارده موسسه علوم پزشکی، علوم فیزیکی، و تحقیقات مهندسی، و شش کنسرسیوم و مرکز، واقع شده در Bio polis و Fusion polis را سرپرستی می‌کند. 
A*START با ارائه سرمایه‌های فکری، انسانی و صنعتی به شرکای خود در صنعت، گروه‌های کلیدی اقتصادی در سنگاپور را پشتیبانی می‌کند. همچنین تحقیقات خارج از حصار دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز تحقیقاتی، و دیگر شرکای محلی و بین‌المللی را پشتیبانی می‌نماید.
A*START یک قطب تحقیقاتی متعالی است که محققان، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها، و هر نوع موسسه تحقیقاتی که به شدت در جستجوی نوآوری در علم و فناوری هستند را جذب می‌کند. به عنوان مثال، افراد با استعداد از سراسر جهان همانند رهبران علمی، محققان، دانشجویان دکترا و فوق دکترا از بیش از شصت کشور را جذب کرده است. در ژوئن سال 2010، کل جمعیت A*START معادل 4085، متشکل از 223 پرسنل اداری، و 3862 دانشمند، محقق، کارکنان فنی و غیر فنی، شامل کارکنان توسعه صنعت و تجاری‌سازی بود.
Fusion polis با تمرکز بر تحقیقات علوم فیزیکی و Bio polis با تمرکز بر تحقیقات علوم زیستی دو جزء اصلی از A*START می‌باشند که جوامع تحقیقاتی جهانی را به سمت خود کشیده‌اند، و به‌عنوان قطب پژوهشی جلوه یافته‌اند.
بسیاری از آزمایشگاه‌های شرکت‌های بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی مشهور به این جمع پیوسته‌اند و وارد همکاری تحقیقاتی با موسسات تحقیقاتی A*START شده‌اند. محل مشترک آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی در این دو قطب آزمایشگاهی فرصت‌های غنی جهت ایجاد یک محیط پر جنب و جوش، جلو راندن مرزهای علم و راندن نوآوری‌های تکنولوژیک فراهم می‌کنند.


پیش‌زمینه

A*START در سال 1991 به عنوان یکی از نیروهای محرک استراتژی ملی سنگاپور تاسیس شد که تعهد قوی به نوآوری R&D برای رشد سرمایه دانشی‌ دارد. رشد مخارج ناخالص R&D به عنوان درصدی از GDP در سنگاپور به وضوح تلاش‌های زیاد کشور را نشان می‌دهد؛ این رقم به شدت از 1.9% در 2000 به 3% در 2010 رشد یافته است، و هدف دولت دستیابی به 3.5% تا سال 2015 از طریق افزایش هزینه‌های R&D بخش خصوصی می‌باشد.
از آنجایی که A*START تحت نظر وزارت تجارت و صنعت است، تنها بر فعالیت‌های پژوهش محور تاکید نمی‌کند، بلکه همچنین نتایج تحقیقات تجاری را نیز مدنظر دارد. تسهیلات در یک منطقه 200 هکتاری با نام "One-North" واقع شده است که شامل پارک‌های صنعتی، پارک‌های علمی، ادارات دولتی، آپارتمان‌ها، هتل‌ها، دانشگاه‌ها، پارک‌ها، سالن کنسرت، و غیره می‌باشد، تا نه تنها امکانات پژوهشی بلکه سبک زندگی راحتی را برای محققان فراهم آورد. هدف از طراحی، پرورش فرصت‌های مشارکت میان حوزه‌های تحقیقاتی مختلف همچون علوم پزشکی و فیزیکی جهت خلق نوآوری می‌باشد.
استراتژی دانش

همانطور که A*START در ماموریت و چشم‌انداز خود اعلام کرد، بر دستیابی به سنگاپوری موفق و پر جنب و جوش بر پایه اقتصاد مبتنی بر دانش از طریق تحقیقات علمی در کلاس جهانی متمرکز می‌باشد. دستیابی به این مهم برای اقتصاد سنگاپور بسیار اهمیت دارد زیرا تقریبا هیچ منبع طبیعی ندارد و سرمایه دانشی به عنوان کلیدی برای رفاه آینده شناخته شده است.
به عبارت دیگر، هدف تبدیل شدن به رأس نوآوری آسیا است، که در آن نوآوری علمی و تجاری به طور پایدار در سنگاپور ایجاد شده است، و کشور تمرکزش را بر علوم پزشکی، علوم فیزیکی، و مهندسی به عنوان منطقه استراتژیک به دنبال نوآوری قرار داده است.
جذب محققان و موسسات تحقیقاتی در سطح جهان به سنگاپور در جهت دستیابی به اهداف تعریف شده حیاتی بود. A*START با فراهم نمودن تسهیلات تحقیقاتی جدیدترین تکنولوژی برای علوم پرشکی، فیزیکی، و مهندسی از طریق دو مجتمع تجاری-تحقیقاتی Bio polis و Fusion polis به این مهم دست یافته است. بیش از 4000 محقق از بیش 200 موسسه‌ی تحقیقاتی، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها از سراسر جهان به A*START جذب شده‌اند.
آن‌ها برنامه‌های تحقیقاتی را به صورت فشرده هدایت نمی‌کنند اما اغلب با نهادهای دیگر در Bio polis و Fusion polis همکاری می‌کنند. آن‌ها عملا قطب‌های نوآوری در زمینه‌های مختلف‌اند، و A*START همچنین نقش هماهنگ‌کننده را با اتصال اجراکنندگان مختلف ایفا می‌نماید.Biopolis.png


شکل 1. Biopolis


 


Bio polis مجتمعی با امکانات با کیفیت جهت فراهم‌آوری یک محیط تحقیقاتی زیست پزشکی در سطح جهانی است. فاز 1 Bio polisدر سال 2001 با هزینه 500 میلیون دلار سنگاپور تکمیل شد. این مجموعه با هفت ساختمان، مساحت 185000 متر مربع را فراهم کرده است. زمانیکه دولت سنگاپور تصمیم به راه‌اندازی Bio polis گرفت، پزشکی و بهداشت و سلامت، در سنگاپور جزء صنایع پیشرفته محسوب نمی‌شدند. هدف استراتژیک کشور این بود که فعالیت‌های تحقیقاتی را در زمینه‌های پزشکی افزایش دهد، و Bio polis به عنوان سنگ‌بنای استراتژی ایجاد شد.
Bio polis امکانات مشترکی، همچون خدمات علمی و خدمات هسته‌ای فراهم می‌کند. این خدمات شستشو ظروف  شیشه، پارچه و آماده‌سازی محیط کشت باکتریایی را پیشنهاد می‌دهد که به محققان در صرفه‌جویی زمان، مدیریت و تدارکات تجهیزات علمی کمک می‌کند. همچنین تسهیلات مرکز حیوانات، امکاناتی برای کنفرانس‌های علمی، سمپوزیوم‌ها، سمینارها، و سخنرانی دارد و تلاش می‌کند محیط تحقیقاتی برای محققان پزشکی در سطح جهان فراهم آورد.


فاز 2 در سال 2006 تکمیل شده است. این فاز 37000 متر مربع جهت تهیه فضای بیشتر برای موسسات تحقیقات پزشکی و سازمان‌های تحقیقاتی خصوصی ارائه نمود. فاز 3 در سال 2009 جهت دستیابی به 41500 متر مربع دیگر تکمیل شد تا از تحقیقات بالینی پشتیبانی کند.
در حال حاضر بیش از 2000 محقق از سازمان‌های مختلف همچون نوارتیس، گلاکسو،  اسمیت کلاین، جانسون، ودانشگاه واسدا بیش از 100 پروژه R&D را در Bio polis انجام داده‌اند، و بسیاری از آن‌ها برنامه‌های تحقیقاتی مشترکی هستندکه توسط سازمان‌های چندگانه هدایت می‌شوند.
از زمانی که افتتاح شد، برنامه‌های تحقیقاتی در Bio polis صدها دستاورد علمی داشته است، برخی از آن‌ها به موفقیت‌های تجاری تبدیل شده است. مسیر هدف آن تبدیل شدن به مرکز نوآوری زیست پزشکی است.
Fusion polis جهت تبدیل شدن به یک قطب نوآوری R&D برای تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، رسانه‌ها، علوم فیزیکی، و مهندسی تاسیس شده بود. فاز 1 با مساحت 119000 متر مربع در سال 2008 تکمیل شد فاز 2A (104000 متر مربع) در سال 2014 راه‌اندازی شده است، در حالیکه فاز 2B (50000 متر مربع) در سال 2010 تکمیل شده است.


مشابه Bio polis، Fusion polis تسهیلات تحقیقاتی به اشتراک گذاشته‌ شده از جدیدترین تکنولوژی‌های مختلف را ارئه می‌دهد همچون محفظه بدون انعکاس با ابعاد 8 متر طول، 3 متر عرض و 3 متر ارتفاع، که با مواد جذب کننده جهت تعدیل انعکاس امواج الکترومغناطیسی پر شده است، اتاق خالص (پاک) با مساحت کف 5200 متر مربع (در سال 2014 فاز 2A تکمیل خواهد شد)، کارخانه ذوب فلز R&D، و محفظه تصویرسازی که در زمان و پول برای محققان صرفه‌جویی حاصل می‌کند.
بیش از 1000 متخصص در علوم فیزیکی و R&D از سازمان‌های مختلف همچون ابزارهای سیکو، بایدو و HP در حال هدایت بیش از 100 پروژه در Fusion polis می‌باشند. محققان دستاوردهای بسیاری داشته‌اند، که برخی از آن‌ها به موفقیت‌های تجاری تبدیل شده‌اند.
Fusion polis یک مجموعه توسعه یافته جامع است که شامل آپارتمان‌های سرویس شده، بازار‌های فروش خرده فروشی، رستوران‌ها، سوپر مارکت، مرکز تناسب اندام، تئاتر و یک ایستگاه ترانزیت سریع‌السیر می‌باشد. محیط منحصر به فردش همچنین بستر ایده‌آلی از تکنولوژی‌های جدید است که پذیرش آن از سوی جامعه را تسریع می‌کند. در حال حاضر، سوپر مارکت Fusion polis در حال آزمایش اولین سبد خرید هوشمند آسیایی است، که تکنولوژی شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) را به کار می‌برد تا مکان‌ها و پروفایل کاربران را شناسایی نماید، و تبلیغات هدفمند را از طریق صفحه نمایش  LCD ارائه نماید.Fusionpolis.png


شکل 2: Fusion polis


مجله طبیعت این محیط را این چنین تشریح می‌کند:
" آزمایشگاه ، استراحتگاه، و شاهکارهای معماری در Fusion polis از جدیدترین امکانات علمی-مگا سنگاپور است... ساختمان‌ها پیگیری تحقیقات میان رشته‌ای را نه تنها میان موسسات خود بلکه همچنین با Bio polis در نظر دارد.
محرک‌های مشارکت

در Fusion polis و Bio polis، هم مکانی سازمان‌های دولتی و صنفی فرصت‌های بی‌نظیری برای ادغام قابلیت‌های علمی فراهم کرده است. این کار را نه تنها برای تقویت ارتباط نزدیک از طریق برانگیختن تحقیقات میان رشته‌ای انجام می‌دهد، بلکه همچنین به عنوان یک کاتالیست در ارتباطات بین‌المللی با موسسات علمی مشهور از طریق مشارکت در پژوهش و آموزش فارغ‌التحصیلان انجام می‌دهد. برای تسریع بخشیدن به برنامه‌‌های تحقیقاتی مشترک با چندین اجرا کننده، کارکنان A*STAR نقش هماهنگ‌کننده و تسهیل‌کننده را ایفا می‌کنند تا چنین فعالیت‌های تحقیقاتی بین سازمانی را تشویق کنند. وقتی نویسنده Fusion polis را بازدید کرد، یک مدیر در A*STAR گفت:
" A*STAR، مؤسساتی که در مرحله اول عناوین تحقیقاتی جدید را پیشنهاد می‌دهند را فرا نمی‌خواند. در صورت نیاز، نقاط قوت موسسات تحقیقاتی را بررسی نموده و چنانچه به اندازه کافی مزیت از مشارکت وجود داشته باشد، با آن‌ها به عنوان شرکا تحقیقاتی همکاری می‌کنیم. " 
برنامه‌های تحقیقاتی میان رشته‌ای در داخل Fusion polis و Bio polis محدود نمی‌باشد؛ پروژه‌های تحقیقاتی مشترکی بین دو polis وجود دارد. به عنوان نتیجه همکاری نزدیک بین علوم پزشکی و فیزیکی، شرکت‌های خصوصی همچنین می‌توانند سبب اتصال قابلیت‌ها و تجارب جوامع پژوهشی شوند تا کسب و کارشان را رشد دهند.


تسهیلات پیشرفته، شرکای مشارکتی درجه اول به همراه تسهیلگران فعال و اختصاصی مشخصه اصلی است که محققان و موسسات جهانی در سطح جهانی از سراسر جهان را جلب می‌نماید. این عوامل همچنین خوشه‌های اقتصادی را از طریق علوم تاثیرگذار در مناطق استراتژیک متمرکز همچون علوم پزشکی، الکترونیک، ارتباطات، مهندسی و مواد شیمیایی پرورش می‌دهند. برای مثال، در حوزه‌های زیست‌شناسی، بیولوژیک، یکی از بخش‌هایی با سریع‌ترین سرعت رشد است که فرآیندهای کارخانه‌های پیچیده را شامل می‌شود تا تکنولوژی‌ها یا محصولات جدید را در حوزه‌هایی همچون درمان سل، واکسن‌ها، و آنتی‌بادی‌ها، به عنوان یکی از خوشه‌های اقتصادی کلیدی هدف قرار داده شود. همکاری با شرکت‌های دارویی و موسسات تحقیقاتی مختلف در صنعت تنها نوآوری بیولوژیک را تسریع نمی‌کند بلکه سنگاپور را قادر می‌کند تا موقعیتی برای ایجاد فرصت‌های بیشتر در زنجیره ارزش کشور داشته باشد.


پشتیبانی A*STAR پرورش و تجاری‌سازی فعالیت‌های R&D را پوشش می‌دهد. به کارگیری تکنولوژی‌های Pte Ltd (ETPL) یکی از کمکی‌های آن است. این تقویت‌کنندهA*STAR  را در انتقال اقتصاد از طریق نتایج تجاری‌سازی و بازاریابی R&D حمایت می‌کند. همچنین پروژه‌های تحقیقاتی در A*STAR در حوزه‌های مدیریت مالکیت فکری (IP)، رشد نهفته، تجاری‌سازی، و اعطای مجوز به نتایج R&D را پشتیبانی می‌کند.


مدیریت IP شامل سه مرحله است:
* افشا تکنولوژی
* بایگانی IP
* نگهداری IP


تجاری‌سازی چهار مرحله دارد:
* مدیریت راه‌اندازی
* بودجه‌گذاری
* راه‌اندازی تشکیلات
* مدیریت قبل از خروج


کارکنان در ETPL به عنوان مشاوران حرفه‌ای و تسهیلگران به کار می‌روند تا تکنولوژی‌های ایجاد شده در Fusion polis و Bio polis را به خدمات، محصولات، یا مدل‌های کسب و کار که ارزش مالی خلق می‌کنند، انتقال دهند.
درس‌آموخته‌های کلیدی

به عنوان نتیجه‌ای از پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و نوآورانه در polis و Bio polis، بسیاری از دستاوردهای علمی و نتایج تجاری توسعه داده یافته‌اند. بدیهی است A*STAR  نیز به طور موفقیت‌آمیزی محققان در سطح جهانی را از سراسر جهان جلب کرده است.
مهم است که خوانندگان درک کنند A*STAR یک نقش حمایتی برای پروژه‌های تحقیقاتی ایفا می‌کند. آن‌ها با جلب کردن محققان در سطح جهانی، و تامین امکانات تحقیقات فیزیکی یک محیط مساعد برای جریان‌های دانش فراهم کرده‌اند و نقش یک تسهیل‌کننده وهماهنگ‌کننده را ایفا می‌نمایند.


A*STAR یک اکوسیستم دانش متشکل از بیوشیمی، علوم فیزیکی، و مهندسی ایجاد کرده است، و تا حد زیادی از سنگاپور برای تبدیل شدن به راس نوآورانه آسیا حمایت می‌کند. این مطالعه به طور آشکار نشان می‌دهد که نهادهای دولتی به طور بالقوه قادرند تا مراکز نوآوری با تمرکز بر اکوسیستم دانش ایجاد نمایند که در آن دانش جدید، روش‌های جدید نگرش و دیدگاه، روش‌های جدید از انجام فعالیت‌ها به طور پایدار ایجاد شده‌اند تا نهایتا سبب افزایش نوآوری شوند.


 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت