پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مدیریت دانش و صنایع پتروشیمی ایرانی
مدیریت  دانش و صنایع پتروشیمی ایرانیپیام حقیقی بروجنی / مدیر توسعه بازار
مشاوران توسعه آینده
صنعت پتروشيمي در ايران با قدمتي 50 ساله یکی از اولین صنایع کشور محسوب می گردد. در اواخر دهه پنجاه، وزارت اقتصاد وقت، به منظور گسترش صنعت پتروشيمي در كشور، بنگاه شيميائي كشور را تأسيس و بعد از آن در قالب پنج مرحله، روند توسعه و تحول صنعت پتروشيمي در ایران انجام گرفت. مشاوران توسعه آینده با شناخت مناسب و سابقه فعالیت 10 ساله در این حوزه، راهکارها و فرایندهای لازم جهت محقق ساختن مدیریت دانش در این صنعت را تعریف و پیاده سازی نموده است.
موفقیت مشتریان ما در این حوزه، گواه این ادعا بوده و استمرار و ادامه همکاری با شرکت‌ها و صنایع زیرمجموعه پتروشیمی کشور، همگامی و همراهی مشاوران و صنعت پتروشیمی ایران را نوید می‌دهد. در ادامه به خلاصه‌ای از فعالیت‌هایمان، طی 10 سال در این حوزه خواهیم پرداخت.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی              NPC.jpg

شركت ملي صنايع پتروشيمي در سال 1342 با مالكيت دولت و تحت پوشش شركت ملي نفت ايران تأسيس گرديده و كليه فعاليت‌هاي مرتبط با ايجاد و توسعه صنايع پتروشيمي در اين شركت متمركز است. شركت ملي صنايع پتروشيمي در طی مدت برنامه‌های توسعه‌ای، تمامي تلاش و همت خود را به كار بسته تا با دستيابي به موقعيت برتر و حداكثر استفاده از مزيت‌هاي نسبي كشور حضوري موثرتر، در منطقه و جهان بدست آورد. این سازمان بالادستی و سیاست گذار در صنعت پتروشیمی کشور، با حجم بسیار بالای دانش، پیاده سازی طرح جامع مدیریت دانش را در اواخر سال 1393 در دستور کار خود قرار داد و از طریق شناخت نقاط قوت و ضعف دانشی سازمان، باقی فعالیت‌ها و فرایندهای مدیریت دانش در سه حوزه فرهنگ، ساختار و فناوری را پیگیری خواهد نمود.
شرکت پتروشیمی رازی           razi-Shadaneh.Com_.jpg


شرکت پتروشیمی رازی با استفاده از مشاوره و همراهی شرکت مشاوران توسعه آینده در سال 1386 اقدام به پیاده‌سازی طرح جامع مدیریت دانش نمود. با استقرار مدیریت دانش در شرکت، دانش‌های کارکنان ثبت و به اشتراک گذاشته شد، ساختار مدیریت دانش شکل گرفت و نرم‌افزار MTAShare  مورد استقبال و استفاده پرسنل واقع گردید. شرکت پتروشیمی رازی با توجه به پیاده‌سازی موفق مدیریت دانش، موفق به دریافت 2بار تندیس جایزه ملی مدیریت دانش نیز گردید. مدیران شرکت با درک مزایای مدیریت دانش، توسعه و نهادینه‌سازی مدیریت دانش در فرآیندهای شرکت را در دستور کار خود قرار داده و در سال 92 و93 و در قالب دو طرح توسعه، به ارتقای سطح بلوغ مدیریت دانش، اقدام نموده و با اولین حضور در جایزه MAKE در جمع پنج سازمان برتر دانشی ایران قرار گرفتند. 
برگزاری دوره‌های آموزشی همراه‌سازی مهندسان دانش، برگزاری جلسات تیم مدیریت دانش با رویکرد مدیریت تغییر، نهادینه‌سازی مدیریت دانش در فرآیندهای توسعه و پژوهش و منابع انسانی، ارتقاء نرم افزار مدیریت دانش، آموزش، تشکیل و راهبری انجمن‌های خبرگی در سطح شرکت، تحلیل و ترمیم شکاف دانشی شرکت، برگزاری انجمن های خبرگی با رویکرد داستان سرایی و .... تنها بخشی از فعالیت های انجام گرفته در شرکت پتروشیمی رازی بوده است.


شرکت پتروشیمی بندر امام                 لوگو بندر امام پتروشیمی.png
موفق‌ترین سازمان صنایع پتروشیمی ایران در حوزه مدیریت دانش، شرکت سهامي پتروشيمي بندرامام بوده که به عنوان بزرگترين مجتمع توليد فرآورده‌هاي پتروشيمي کشور، با تکیه بر تجارب و دانش بسیار بالای فردی و سازمانی، الگو و منبع دانشی صنایع پترشیمی کشور می‌باشد. این شرکت در سال 1388 و با استفاده از مشاوره و همراهی شرکت مشاوران توسعه آینده اقدام به پیاده‌سازی طرح جامع مدیریت دانش نمود و در سال 92 و 93، با عزمی راسخ جهت فتح قله‌های دانشی و استمرار فرایندهای شکل گرفته، این همکاری با پیاده‌سازی دو طرح توسعه مدیریت دانش در پتروشیمی بندرامام ادامه یافت و ثمره آن قرارگیری پتروشیمی بندرامام در جمع برترین سازمان‌های دانشی کشور برای سومین سال متوالی بود.
   برگزاری سمینارها و دوره‌های آموزشی مختلف مدیریت دانش در تمامی سطوح، بازنگری و بهبود ساختار مدیریت دانش شرکت، بازنگری و بهبود آیین‌نامه پاداش‌دهی مدیریت دانش ، تشکیل و راهبری جلسات شورای راهبری و تیم مدیریت دانش ، برگزاری دوره‌های آموزشی همراه‌سازی مهندسان دانش، تبلیغات محیطی و ارتباط عمومی با دانشکاران در خصوص مدیریت دانش، اجرا و راهبری مستندسازی تجارب خبرگان در آستانه بازنشستگی ، ایجاد و راهبری شبکه بازنشستگان بخشی از فعالیت های انجام گرفته یا در دست اقدام، طی طرح های مختلف بوده است.
شرکت پتروشیمی بوعلی سینا           petroshimi-booali.jpg


شرکت پتروشیمی بوعلی سینا به عنوان یکی از جوان‌ترین شرکت‌های پتروشیمی در زمینی به مساحت 36 هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان، در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)  و در سال 1377 تاسیس گردید. فعالیت و فرایند اصلی این شرکت تولید محصولات آروماتیکی بوده و در راستای کسب بهینه دانش‌ها و تجارب ارزشمند تولید شده در حین فرآیندهای کاری، شرکت پتروشیمی بوعلی سینا پیاده‌سازی مدیریت دانش را امری حیاتی برای فعالیت‌های خود دانست و با همراهی و همکاری مشاوران توسعه آینده، طرح جامع مدیریت دانش در قالب یک پروژه 7 ماهه در 1391 اجرا شد. این شرکت با اولین حضور خود در جایزه ملی مدیریت دانش، تندیس نقره‌ای جشنواره را از آن خود ساخت.
شناخت سازمان به لحاظ نقاط قوت و ضعف مدیریت دانش، ترسیم درخت فیلدهای دانشی شرکت، فرهنگ‌سازی برای تسهیم و اخذ دانش، طراحی ساختار سازمانی مدیریت دانش، تدوین رویه‌ها و استانداردهای ضروری برای پیاده‌سازی مدیریت دانش، پیاده‌سازی نرم افزار جامع مدیریت دانش و ...  فعالیت های طرح جامع مدیریت دانش در پتروشیمی بوعلی سینا را شامل می‌شود.

nerkhbox_album_87.jpg 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت