پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مصاحبه با استاد مدیریت دانش دانشگاه Portsmouth بریتانیا دکتر ری ویلیامز
مصاحبه مشاوران توسعه آینده با دکتر ری ویلیامزمصاحبه کننده: نیکو راحتی
کارشناس ارشد مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده

دکتر رُی ویلیامز (1)
دکتر رُی ویلیامز طراح و توسعه دهنده اپلیکیشن‌های یادگیری الکترونیکی، ارزیابی الکترونیکی و مدیریت دانش در گروه فناوری دانشگاه Portsmouth بریتانیا است. از دیگر حوزه‌‌های مورد پژوهش وی می‌توان به نظریه دانش (2) اشاره نمود. دکتر ویلیامز در ملاقات مشاوران توسعه آینده با ایشان به برخی دغدغه‌های سازمان‌های ایرانی در رابطه با مدیریت دانش پاسخ گفتند. متن مصاحبه را در زیر می‌خوانید.Roy williams.jpg

جناب دکتر ویلیامز، رزومه شما قدری با سایر همکارانتان در زمینه مدیریت دانش متفاوت است. لطفا بیشتر برای مخاطبان ما در مورد زمینه‌های اصلی علاقه‌مندی و کاری خود بگویید.


- من بیشتر در طراحی تعامل فعالیت می‌کنم.  این کار را از یادگیری الکترونیکی آغاز کردم و الگویی را برای یادگیری الکترونیکی طراحی نمودم که در بسیاری کشورها مورد استفاده قرار گرفته و همچنان در حال استفاده است. همچنین بر اساس کارهایی که سایرین انجام داده‌اند، یک بازی کسب‌وکار (3) تعاملی طراحی نموده‌ام. این بازی یک بازی کسب‌وکار مبتنی بر سناریو است و به لحاظ مفهومی کاملا ساده است. یادگیری الکترونیکی طراحی شده با استفاده از این بازی کاملا مبتنی بر وب بوده و شما می‌توانید در صورت تمایل آن را با یادگیری رودر رو ترکیب کنید.آیا در زمینه تدریس مفاهیمی مثل انجمن‌های خبرگی (COPs)  و آموزش چگونگی همکاری افراد در قالب گروه‌ها نیز کاری انجام داده‌اید؟


- بله اما این فعالیت‌ها بیشتر در زمینه محیط‌های تعاملی مانند بازی‌های کسب‌وکار و یادگیری الکترونیکی بوده است. من کارهای گوناگونی در این زمینه انجام می‌دهم. محیط‌های تعاملی گوناگونی را طراحی می‌کنم و همچنین چگونگی طراحی  آن‌ها را  به سایرین آموزش می‌دهم. آنچه که در حال حاضر به صورت مشخص بر روی آن کار می‌کنم، خاطره‌گویی (4) است.

با توجه به تجربه شما در حوزه‌های تخصصی مدیریت دانش، لطفا برای مخاطبان ما بگویید که ضرورت مدیریت دانش را در چه می‌دانید؟


- من دانش را اینگونه تعریف می‌کنم که دانش ظرفیتی است برای عملکرد موثر؛ بنابراین مدیریت دانش در یک سازمان مفید و ضروری است زیرا بخش زیادی از دانش موجود در یک سازمان کسب و استفاده نمی‌شود و در ناحیه فردی بسیاری از پرسنل باقی‌ می‌مانند. شما باید بتوانید فضای اعتماد را در سازمان به گونه‌ای ایجاد کنید که پرسنل حاضر به اشتراک‌گذاری دانش خود شوند. اما اگر در ایجاد این فضای اعتماد شکست بخورید، اشتراک گذاری اطلاعات می‌تواند روش خیلی مفیدتری برای ایجاد دانش باشد. به نظر من امروزه دوره‌ی تولید دانش در یک محیط ایزوله و دور از دیگران به پایان رسیده است. به طور نمونه حتی در کار خود من که یک کار دانشگاهی است، من قبلا مقالاتم را خودم به تنهایی می‌نوشتم. ولی اکنون همیشه با 3 تا 4 نفر از همکارانم این کار را می‌کنم. این موضوع طی سال‌های اخیر کاملا برای من جدید بوده اما فرایند بسیار بهتری است و دانش تولید شده در اثر فرایند همکاری، دانش بهتری بوده و تولید سریع‌تری دارد. بنابراین من فکر می‌کنم دورانی که در آن افراد دانش خود را نزد خود نگاه می‌داشتند به پایان رسیده است. البته هنوز برخی افراد این شیوه را حفظ کرده‌اند؛ نمی‌توان گفت که کسی دیگر از آن استفاده نمی‌کند اما برای بیشتر مردم فرایند همکاری روشی سریع‌تر و موثرتر بوده و دارای خروجی‌های با کیفیت‌تری است. بنابراین به نظر من مدیریت دانش امری ضروری در دنیای رقابتی امروز است.

آیا مدیریت دانش می‌تواند اثر مثبتی بر بازده سرمایه‌گذاری سازمان‌ها داشته باشد؟


- به نظر من می‌تواند اما منافع مدیریت دانش در بلند مدت خود را نشان می‌دهد بنابراین نباید پس از سه ماه، 6 ماه یا یک سال به دنبال نتایج آن باشیم. من معتقدم سازمان‌ها باید پیش از هرکاری فرهنگ مدیریت دانش را در میان پرسنل خود ایجاد کنند. افراد اغلب نسبت به اشتراک گذاری بدبین هستند.  اگر من از شما بخواهم آنچه می‌‌دانید با سایرین به اشتراک بگذارید خواهید پرسید چرا؟ چه نفعی از آن عاید من خواهد شد؟ بنابراین لازم است شما این فضای اعتماد را ایجاد کنید و این زمان بر است. هنگامی که اعتماد لازم ایجاد شد، مدیریت دانش می‌‌تواند در کوتاه مدت سودآورتر باشد و بازده سرمایه‌گذاری مستقیم‌تری نشان دهد. به هرحال همواره باید به‌خاطر داشت که مدیریت دانش جادو نیست و تمامی مشکلات کسب‌وکار را حل نمی‌کند.

آیا پیشتر نیز برای امر مدیریت دانش به ایران سفر کرده بودید؟


- بله، قبلا به ایران سفر کرده‌ام. به شیراز رفتم برای ارائه مطلبی در کنفرانس یادگیری الکترونیکی.

با توجه به آنچه تا کنون در فعالیت‌های مدیریت دانش ایرانی مشاهده نموده‌اید، کیفیت فعالیت‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


- برداشت کلی من از آنچه تاکنون دیده‌ام این است که افراد زیادی در ایران وجود دارند که به سختی و به خوبی بر روی موضوع مدیریت دانش در حال فعالیت هستند. البته این ارزیابی یک ارزیابی کاملا سطحی است چراکه من از بیرون به آن نگاه می‌کنم و اطلاعات زیادی ندارم.  اما آنچه می‌بینم به طور کلی خوب و قابل قبول است.
1 Roy Williams
2 Theory of knowledge
3 Business game
4 Story telling

 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت