پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

سرمقاله
سرمقاله: حمایت مدیریتی


در سرمقاله شماره قبل به روش‌های جلب حمایت مدیریتی برای اجرای مدیریت دانش در سازمان‌های ایرانی براساس مجموعه‌ای از تجارب در این حوزه پرداختیم. در مطلب مذکور به مواردی همچون "توجه دادن به سرمایه‌های ناملموس سازمانی"، "بررسی فعالیت‌ها و اقدامات رقبای خارجی شرکت در حوزه مدیریت دانش"، "بررسی فعالیت‌ها و اقدامات رقبای داخلی شرکت در حوزه مدیریت دانش"، "کارگاه‌های آموزشی مدیریت دانشی برای مدیران"، "ترسیم افق فروش و عرضه تبلیغاتی دانش" و "شناسایی دقیق نیازها و انتظارات مدیران از مدیریت دانش" اشاره شد.


طبیعتاً هرکدام از روش‌های یاد شده می‌تواند در برخی سازمان‌ها با توجه به نوع فعالیت‌، اندازه سازمان و نیز سطوح سلسله مراتب مدیریتی مؤثر باشد. در این شماره‌ همای دانش مجموعه‌ای دیگر از همین راه‌حل‌ها ارائه می‌گردد.
روش هفتم: اندازه‌گیری زیان‌های سازمانی ناشی از نبود مدیریت دانش

بسیاری از واقعیات سازمانی می‌تواند تأیید کننده ضرورت و فوریت مدیریت دانش باشد، اما عموماً مدیران سازمان در میان انبوه مشغله‌های مربوط به زنجیره اصلی ارزش سازمان به این واقعیات توجه ندارند. بررسی زیان‌های ناشی از نبود فرآیند مدیریت دانش سازمان می‌تواند راه‌حلی مفید برای تسهیل کنندگان مدیریت دانش شرکت‌ها در جلب حمایت مدیران ارشد باشد. استخراج آمار مربوط به ورودی‌ها و خروجی‌های پرسنل از سازمان و یا پروژه‌های آن، استخراج زمان صرف شده در سازمان‌ها برای دستیابی به اطلاعات و دانش، استخراج میزان دسترسی به دانش‌ها و مستندات سال‌های قبل و دشواری آن، تحلیل اتلاف منابع ناشی از دوباره‌ کاری‌ها و ... نمونه‌هایی از بررسی‌هایی است که می‌تواند از سوی مجریان یا راهبران مدیریت دانش سازمان انجام ‌شود و در بسیاری مواقع اثر اقناعی بسیار خوبی در مدیران خواهد داشت.
روش هشتم: ارائه خروجی‌های ملموس و طولانی نکردن نتیجه‌گیری ها


عموم مدیران از اجرای طرح‌هایی که خروجی‌های ناملموس و صرفاً به صورت مجموعه‌ای از مستندات راهبری دارند، گریزانند. از دیدگاه این افراد چنین طرح‌هایی، فعالیت‌هایی زمان‌گیر و پر از مجادله و بحث خواهد بود که عملاً هیچ نتیجه مطلوبی نداشته و اصطلاحاً نتایج آن به صورت یک یا چند زونکن در قفسه‌ها خواهد بود. بنابراین طرح‌های مدیریت دانشی بایستی خروجی‌های ملموسی داشته باشد. این خروجی‌ها می‌تواند تأثیرگذاری بر روی شاخص‌های اصلی سازمان مانند میزان تولید، سودآوری، کاهش هزینه‌ها، کاهش زمان پروژه‌ها و ... باشد یا در زمانی کوتاهتر به صورت بسته‌های مطلوب دانشی یا انجمن‌های خبرگی فعال، سامانه مدیریت دانش فراگیر و اثربخش، فعالیت‌های مطالعه بعد از عمل و امثال آن به مدیران ارائه شود. لازمه این خروجی‌ها داشتن یک رویکرد نتیجه محور از ابتدای طرح مدیریت دانش با مقاطع اخذ دستاوردها به صورت زمان‌بندی شده است.
روش نهم: تدوین استراتژی و مأموریت دانشی متناسب با استراتژی سازمانی


بسیاری سازمان‌های ایرانی دارای سند راهبردی هستند. دراین سند علاوه بر چشم‌انداز و مأموریت سازمانی، بیانیه ارزش‌ها، اهداف کلان سازمان و استراتژی‌های دستیابی به این اهداف کلان تدوین شده است.
اگرچه این اسناد راهبردی در بسیاری موارد در سطوح مختلف سازمانی ساری و جاری نشده است، اما می‌تواند راهنمای خوبی برای تدوین استراتژی‌های دانشی باشد. استراتژی‌های دانشی سازمان، براساس اهداف و راهبردهای کلان سازمان، فیلدهای دانشی استراتژیک و نحوه دستیبای به آن‌ها را ترسیم می‌کند. این نوع استراتژی، سازمان را از سردرگمی در کسب دانش و خلق آن باز می‌دارد و تلاش مدیران و پرسنل را جهت‌دهی می‌نماید. از آنجا که معمولاً سطح مدیران ارشد مثلاً به اهمیت اسناد راهبردی پی برده‌اند، ارائه سند راهبردی دانش، تداوم حمایتشان از مدیریت دانش را به اهداف کلان سازمانی گره می‌زند و این مسأله منجر به توجه جدی‌تر آن‌ها به راه‌حل‌های مدیریت دانش و حمایت ایشان خواهد شد.
راه‌حل دهم: نمایش نیازهای کارکنان به راه‌حل‌های مدیریت دانش

بسیاری از مدیران، علاقه‌مند به تسهیل‌گری امور برای کارکنان خود در جهت اهداف سازمانی هستند. کارکنان نیز برای انجام مطلوب‌تر فعالیت‌های خود نیازمند مواردی هستند که در بسیاری راه‌حل‌های مدیریت دانش نهفته است. تنها کاری که باقی می‌ماند شفاف‌سازی نیازهای مدیریت دانش کارکنان و نمایش آن در سطح مدیران ارشد است." نیاز به دستیابی سریع‌تر به دانش‌های درون سازمانی"، " نیاز به شناخته شدن دانشی کارکنان و نمایش توانمندی‌ها" ، " نیاز به یک سیستم پرسش و پاسخ هوشمند و سریع"  و"نیاز به دستیابی طبقه‌بندی شده به اطلاعات سازمان" مواردی است که در اکثریت سازمان‌ها وجود دارد و می‌تواند به ارائه شفاف‌ و مبتنی بر ادبیات خاص سازمان راهگشای جلب حمایت مدیران ارشد از مدیریت دانش باشد.
راه‌حل یازدهم: شرکت مدیران در همایش‌ها و جوایز مدیریت

گاهی اوقات حضور مدیران در گردهمایی‌هایی که طی آن بحث‌های عملیاتی و علمی در یک زمینه جاری است، باعث ایجاد جرقه‌های اولیه، اما پایدار در رویکرد به یک مبحث مدیریتی خواهد بود. مدیریت دانش نیز با برخورداری از همایش‌های ملی داخلی و بین‌المللی که به صورت سالانه برگزار می‌شود، می‌تواند محیطی برای توجه جدی‌تر مدیران ارشد سازمان‌ها به مقوله مدیریت دانش در روبروشدن با ارائه‌ها، میزگرد و مقالات فراهم آورد.
همچنین شکل‌گیری جایزه ملی مدیریت دانش از سه سال پیش تاکنون فرصتی برای توجه جدی‌تر سازمان‌ها و مدیران آنها به مدیریت دانش است.
راه‌حل دوازدهم: ایجاد تیم مدیریت دانش مؤثر و جدی


یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که در ایجاد و تداوم حمایت مدیران از مدیریت دانش مؤثر است. ایجاد تیمی درون سازمان برای پیگیری مدیریت دانش است. تیم مدیریت دانش به عنوان متولی درون سازمانی مدیریت دانش می‌تواند با پیگیری‌های خود و نیز اجرای بسیاری از راه‌حل‌های عنوان شده در این دو نوشتار، تضمین کننده حمایت مدیریت ارشد سازمان باشد. توجه به حضور افرادی از مدیران ارشد سازمان در این تیم و همزمانی آن با اجرای راه‌حل‌های فرهنگسازی و حمایت آفرین پیشین زمینه‌ساز اجرای واقعی مدیریت دانش در سازمان خواهد بود.
***
هرکدام از سیزده راه‌حل ارائه شده برای جلب حمایت مدیران ارشد سازمان‌های ایرانی در شروع و تداوم مدیریت دانش می‌تواند تا حدی این شاخص ارزشمند و حیاتی مدیریت دانش در سازمان را بهبود بخشد و امید می‌رود با بکارگیری این روش‌ها و البته راه‌حل‌های ابتکاری و بومی و اختصاصی در شرکت‌های ایرانی هر ساله شاهد پایه‌گذاری مدیریت دانش اثربخش در کشورمان باشیم.باتشکر
دکتر نوید نظافتی
مشاوران توسعه آینده


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت