پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

سرمقاله: رویکردهای جدید به مدیریت دانش در چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانشرویکردهای جدید به مدیریت دانش در چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش

چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش در بهمن ماه سال 1390 برگزار گردید. چهار دوره برگزاری می‌تواند داده‌های مناسبی برای ارزیابی عملکرد این کنفرانس و نیز رشد مفاهیم مدیریت دانش در ایران در اختیارمان قرار دهد.
کنفرانس ملی مدیریت دانش از جمله کنفرانس‌هایی در مباحث علمی است که قبل از توجه عمومی صنایع به مدیریت دانش آغاز به کار نمود و از این لحاظ می‌توان سهم مناسبی از فرهنگ‌سازی مدیریت دانشی در کشور را به آن نسبت داد.
زمانی که اولین کنفرانس ملی مدیریت دانش در سال 1386 برگزار شد، هنوز شالوده‌های ذهنی مسئولان و مدیران بخش‌های دولتی و خصوصی نسبت به این حوزه شکل نگرفته بود و به نظر می‌رسید چون خمیری شکل نیافته، اما با قابلیت‌های بالا می‌تواند تجسم واقعیت‌های سودمند آتی باشد.

اکنون که به چهارمین کنفرانس ملی مدیریت دانش رسیده‌ایم، به نظر می‌رسد موج مدیریت دانش بسیاری از سازمان‌های دولتی و بخش قابل توجهی از بخش خصوصی را در نوردیده است. موجی که فرصت فرهنگ‌سازی عمومی را پدید آورده و البته تهدیدهایی از جمله مدگرایی، عمل‌گرایی و دستورگرایی را پررنگ‌تر نموده است. با این وجود نگاهی گذرا به بخش‌های مختلف کنفرانس ملی مدیریت دانش، نشانگر واقعیت‌هایی است که خلاصه‌وار در ادامه می‌آید.

1)حرکت از مدیریت دانش شکل گرا به مدیریت دانش نتیجه گرا
مدیریت دانش در سال‌های آشوبناکی اولیه در ایران، روندی شکل‌گرا به خود گرفت که در این روند مهمترین مسأله چگونگی انجام مدیریت دانش در سازمان‌ها بود. در سال‌های گذشته سوال اصلی این بود که "مدیریت دانش چگونه و به چه شکلی درسازمان‌های ایرانی قابل اجراست؟" . اما امسال مسیر ارائه‌ها و مباحث به سمتی نتیجه‌گرا معطوف گردید که تلاشی برای پاسخگویی به این سوال اصلی محسوب می‌شد که " از پیاده‌سازی مدیریت دانش و راه‌حل‌های آن چه نتیجه‌ای گرفته‌اید؟".
البته قضاوت درباره بلوغ این دیدگاه نتیجه‌گرا در اولین سالی که چنین تغییری رخ داده، صحیح به نظر نمی‌رسد، اما می‌توان این مسیریابی جدید را بهبودی ملموس دانست.

2) تخصص‌گرایی در مدیریت دانش
در کنفرانس‌های قبلی به مدیریت دانش به صورت عام در صنایع و موضوعات کلی اشاره می‌شد. امسال خوشبختانه رویکردهای تخصصی کاملاً واضح بود. رویکرد تخصصی به مدیریت دانش در صنایع نفت، نیرو، بانکداری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، دولت و حاکمیت و امثال آن که در تخصیص سالن‌ها و پنل‌ها و نیز تا حدی مقالات هویدا بود، امیدهایی جدی در تخصصی‌شدن مدیریت دانش در حوزه‌های کاری ایجاد می‌نمود.

3) تقویت جنبه‌های فروش دانش

در حوزه نتیجه‌گرایی مدیریت دانش نتایج خوبی در سازمان‌های ایرانی در زمینه فروش دانش پدید آمده بود که گزارش‌های نسبتاً مناسبی در این زمینه ارائه شد.

4) توجه جدی به موردکاوی‌ها
به نظر می‌رسید دست‌اندرکاران کنفرانس، زمان را برای توجه مشخص به موردکاوی‌ها مناسب دیده‌اند و به همین لحاظ سالن‌ها و بحث‌های مجزای مورد کاوی در نظر گرفته شده بود، که می‌تواند در آینده به بلوغ خود برسد.

5) ساخت‌یافتگی در حوزه جایزه ملی مدیریت دانش
جایزه ملی مدیریت دانش که سومین تجربه خود را پشت سر می‌گذاشت با شتاب خوبی، به ساخت‌یافتگی دست پیدا کرده است. روال منظمی که در مراحل ارزیابی‌ها، هیأت داوران، بازدیدها و عارضه‌یابی انجام شد علاوه بر مفید بودن برای شرکت‌کنندگان در رقابت، زمینه‌ای برای انتقال تجارب بهترین عملکردها فراهم نمود.
به نظر می‌رسد با توجه به اقبال مناسبی که به جایزه ملی مدیریت دانش در صنایع گوناگون ایرانی وجود دارد، بهبود این فرآیند می‌تواند فراهم کننده جایگاهی برای معرفی الگوهای تخصصی دانش بنیان در کشور باشد.

6)  ضعف‌ها
از نگاه یک ناظر بیرونی به نظر می‌رسد ضعف‌هایی نیز در کنفرانس چهارم وجود داشت که امید می‌رود تذکر آن برای دست‌اندکاران مفید باشد.
از جمله ضعف‌هایی که فهرست‌وار قابل اشاره است می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-    ضعف برخی مقالات ورودی به کنفرانس که می‌تواند نشانگر لزوم توجه دوباره به فرآیند ارزیابی مقالات و نیز رشد حوزه علمی مدیریت دانش در دانشگاه‌ها باشد.
-    تکراری بودن مفاهیم برخی سخنرانی‌ها که متأسفانه نشان از کم لطفی برخی بزرگواران در آماده‌سازی مطالب ارزشمند‌تر و جدید برای ارائه به مخاطبان کنفرانس بود.
-    عدم وجود راهنمایی‌های مفید علمی در کنفرانس؛ با توجه به چهار برنامه موازی در سالن‌های مختلف به نظر می‌رسد با ایجاد غرفه‌ای برای دبیرخانه علمی کنفرانس، می‌توان از سردرگمی مخاطبان در میان انبوه ارائه‌ها و سخنرانی‌ها جلوگیری کرد.

امید است با تلاش و پیگیری دست‌اندرکاران کنفرانس و نیز مخاطبان اندیشمند و دانشگاهیان، کنفرانس پنجم علاوه بر بهبود قوت‌ها، زمینه‌ساز استفاده بهتر از فرصت‌های صنعتی و علمی کشور در زمینه مدیریت دانش باشد.

با تشکر
دکتر نوید نظافتی
مشاور عالی و مجری طرح ها
    درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت