پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

Case Study تجربه مدیریت دانش در شرکت دایملر-کرایسلر
تجربه مدیریت دانش در شرکت دایملر-کرایسلرترجمه و تلخیص: ارژنگ یزدی
کارشناس مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده
1- مقدمهمدیریت دارایی‌های فکری و دانش در بازار بسیار رقابتی و خلاق جهانی، یک موضوع بسیار چالش برانگیز است. برخورد با تغییرات سریع و پیچیده در مدل‌های کسب و کار، ترجیحات مشتریان و مانند اینها، نیاز به اشکال جدید سازمانی به جای فرماندهی و کنترل زنجیره‌های سنتی رایج در محیط‌های تولید را پدید می‌آورد. در برخورد با چالش‌های مدیریت دانش به ابزارهای متعددی نیاز داریم همانند انجمن‌های خبرگی (1) که به معنای واقعی باعث ایجاد بهبود در فرآیندهای کاری گردد.
در این مقاله به توصیف انجمن خبرگی می‌پردازیم، اینکه چرا آنها مفید هستند، به چه دلیل ممکن است بخواهید از انجمن خبرگی در شرکت خود استفاده کنید، کارکرد آنها به چه صورت است، چه کسانی باید درگیر انجمن خبرگی شوند، برخی از درس‌های آموخته شده و غیره.2- مدیریت دانش در شرکت کرایسلر

دایملر-کرایسلر پیشرو در صنعت خودرو و حمل‌ونقل و خدمات ترابری است، هدف شرکت این است که ارائه دهنده برتر محصولات و خدمات خودرو و حمل‌ونقل برای مشتریان، سهام‌داران و کارکنان خود در سطح دنیا باشد. کرایسلر با حضوری قدرتمند در شمال آمریکا و اروپا درحال حاضر به شدت در حال گسترش خدمات خود در آسیا است.


توزیع دانش به خصوص از نقطه‌نظر فناوری و فرهنگی، یکی از بزرگترین چالش‌هایی است که یک شرکت بزرگ و مطرح جهانی مانند کرایسلر با آن مواجه است. در این شرکت دانش در قالب درس‌های آموخته شده (2) و بهترین شیوه عملکرد (3) شکار شده و در سرتاسر سازمان به اشتراک گذارده می‌شود. مدیریت دانش از طریق ایجاد انجمن‌های خبرگی تضمین می‌کند که دانش بین جزایر مجزای دانشی موجود در شرکت به سهولت جریان پیدا نماید. انجمن‌های خبرگی گروهی از کارکنان شرکت هستند که با فرآیندهای بهبود کسب و کار در یک حوزه دانشی تغذیه می‌شوند.


دستور کار، دامنه و ترکیب انجمن‌های خبرگی، توسط فرآیندهای کسب و کار و حوزه‌های دانش مرتبط تعیین می‌شود. به عنوان مثال یک انجمن خبرگی مهندسی ممکن است شامل تمامی مهندسان سیستم ترمز خودرو باشد. وظیفه چنین گروهی این است که سیستم ترمز را طراحی نموده و تأمین کننده‌ها در سرتاسر گروه توسعه محصول را شناسایی نمایند. انجمن خبرگی رویکردی مبتنی بر بهینه سازی فرآیندهای کسب و کار مربوط به هر عضو در انجمن را دنبال می‌کند.
عناصر کلیدی از طرح مدیریت دانش در شرکت دایملر-کرایسلر در جدول 1 لیست شده است. تحت کنترل درآوردن جنبه‌های مختلف چارچوب مدیریت دانش نیاز به قابلیت‌ها و رویکردهای بسیار متفاوت دارد که در جدول 1 خلاصه شده است.
فرهنگ سازمانی، حمایت مدیریت ارشد، شیوه‌های به اشتراک‌گذاری دانش، فرصت‌های آموزشی، نظام پاداش و تقدیر، باعث ایجاد اثر مثبت در کارکنان و خلق ارزش افزوده در سازمان می‌گردد. در شرکت دایملر کرایسلر بر اهمیت سیستم‌ها و فرآیندها برای مدیریت مؤثر دانش و سرمایه‌های انسانی تأکید می‌شود.Untitled 32.png


3- نرم افزار مدیریت دانش EBoK در شرکت دایملر-کرایسلر


انجمن‌های خبرگی و بسته‌های دانش بهترین روش شناخته شده از فعالیت‌های به اشتراک گذاری دانش در شرکت کرایسلر است. نرم افزار (4) مدیریت دانش EBoK اشاره به مخازن الکترونیکی، سلسله مراتبی، امن و تعاملی از هسته‌های دانش شرکت کرایسلر دارد (به عنوان مثال بهترین شیوه عملکرد، درس‌های آموخته شده). این نرم‌افزار یک راه‌حل برای تسهیل اشتراک دانش است. یک عکس از صفحه اصلی نرم‌افزار EBoK در شکل 1 نشان داده شده است.


 Untitled 4.png


شکل 1: نرم‌افزار EBoK 
EBoK سیستمی مبتنی بر وب برای جمع‌آوری و توزیع دانش می‌باشد و دارای محیطی کاربر پسند، امن، کارآمد، انعطاف‌پذیر و مؤثر می‌باشد. کاربر برای استفاده از این نرم‌افزار به هیچ گونه ابزاری جز مرورگر اینترنت احتیاج ندارد. EBoK در حقیقت فروشگاه دانشی است که محصولات آن به شکل درس‌های آموخته شده و بهترین شیوه عملکرد است. این نرم‌افزار به یک قسمت مفید از کار هر مهندس تبدیل شده و هر مهندس به طور متوسط حداقل یک صفحه دانشی در روز مطالعه می‌کند. EBoK شامل چندین مجموعه کتاب دانشی است که با کلیک کردن بر روی هر یک از آیکون‌ها، کاربر وارد سطح بعدی از جزئیات می‌گردد. بدین ترتیب دانشکار می‌تواند به لایه‌های زیرین محتویات نرم‌افزار دسترسی پیدا کند (مانند فصل‌ها و زیرفصل‌ها) و در نهایت به تک‌تک بسته‌های دانشی دست می‌یابد.


سه راه اصلی برای استفاده از نرم‌افزار وجود دارد:
 کاربر می‌تواند کتاب‌ها، مجموعه‌ها، دانش‌ها و بسته‌های دانشی موجود را جستجو کرده و باز کند و بهترین تجربیات و درس‌های آموخته شده را به طور تصادفی مطالعه نماید.
 کاربر می‌تواند از ساختار لایه‌ای نرم‌افزار برای حرکت در فصل‌های یک کتاب استفاده کند.
 کاربر می‌تواند اطلاعات در مورد یک موضوع خاص را با کلمات کلیدی جستجو کند.


در EBoKخوانندگان می‌توانند نظرات خود را در مورد فصل‌ها و زیرفصل‌ها با فرستادن ایمیل به صاحبان و نویسندگان کتاب ارائه کنند. پس از ارائه بازخورد، نویسنده و صاحبان کتاب مطلع شده و به بازخورد پاسخ مناسب می‌دهند.


 


 Untitled 8.png
شکل 2: چرخه عمر CoP و EBoK


به منظور ایجاد انگیزه و حمایت از نویسندگان دانش در EBoK،  یک عامل به روز رسان در نرم‌افزار گنجانده شده است تا اسناد قدیمی را مشخص نماید و گنجینه دانش را به روز نگه‌دارد. سازمان همچنین دوره‌های آموزشی برگزار می‌نماید تا مهارت‌های نویسندگی مهندسان را ارتقا دهد و اشتراک دانش را حمایت و تشویق نماید. همچنین فرآیند بررسی کارآمد و سیستماتیک در نرم‌افزار تعبیه شده تا شفافیت و انگیزه اشتراک دانش را افزایش دهد.
4- بهترین روش‌های مدیریت دانش: انجمن‌های خبرگی و اشتراک دانش


مقدار متون تخصصی تولید شده در مدیریت دانش به طور کلی و به طور خاص در انجمن‌های خبرگی بسیار زیاد و رو به رشد است. در نتیجه در شرکت کرایسلر بیشتر بر انجمن‌های خبرگی موجود و با کارایی خوب تمرکز نموده و از ایده‌ها و چارچوب‌های تئوری اجتناب می‌شود. یک انجمن ابداعی به نام Austauschgruppe یا گروه تبادل دانش (5) در شرکت ایجاد گردیده که به عنوان نمونه برجسته‌ای از انجمن‌های خبرگی کارآمد در شرکت‌های بین‌المللی (از سوی مرکز مطالعات بهره‌وری و کیفیت آمریکا) به رسمیت شناخته شده است. در واقع دایملر-کرایسلر طی مطالعات تطبیقی (6) مرکز مطالعات بهره‌وری و کیفیت آمریکا در موضوع «ایجاد و استمرار انجمن‌های خبرگی» به عنوان شریک برتر انتخاب گردیده است.

5- Austauschgruppe: چرخش پرسنل در سرتاسر حوزه‌های دانش استراتژیک
مأموریت Austauschgruppe یا ATG (گروه تبادل دانش) که اعضای آن از 21 کشور در سرتاسر دنیا تشکیل شده یکپارچه سازی مدل کسب و کار دایملر-کرایسلر و واحدهای عملیاتی در سرتاسر دنیا از طریق انتقال دانش استراتژیک است. تمرکز این انتقال دانش، فردی است و ابزار اصلی، چرخش پرسنل و بکارگیری آن‌ها در حوزه‌های دانش استراتژیک است  که معمولا دو سال به طول می‌انجامد. هدف اصلی، انتقال پیشرفت‌های فناوری از واحد تحقیقات و فناوری کرایسلر به مهندسی، ساخت، فروش و بازاریابی است. دانش در مورد تغییر سلیقه و ترجیحات مشتری به واحد پژوهش و فناوری ابلاغ می‌شود تا به طور مداوم تلاش‌های تحقیقاتی را جهت دهی و منطبق نماید. اعضای ATG به منظور ایجاد ارتباط بین حوزه‌های دانش استراتژیک و همچنین ارتباط بین کارآفرینان درون سازمان، دائما به چالش گرفته می‌شوند.

6-نکات قابل استفاده از تجربه مدیریت دانش شرکت دایملر-کرایسلر
تجربه‌های متنوع نویسندگان دانش در شرکت دایملر-کرایسلر بسیار آموزنده بوده و بهترین روش‌های مدیریت دانش مؤثر را یادآوری می‌کند. در ادامه به تعدادی از نکات طلایی که حاصل کار مدیریت دانش شرکت کرایسلر است اشاره می‌کنیم:

• مؤلفه‌های مدیریت دانش تنها زمانی می‌توانند موفقیت‌آمیز باشند که نقش افراد را در نظر بگیرند. تمام مسائل مدیریت دانش توسط پرسنل سازمان خلق و اداره می شود. نیازهای دانشی کارکنان باید در نظر گرفته شود. یک رابطه مستقیم بین مؤلفه‌های مدیریت دانش و عملکرد پرسنل وجود دارد. تمامی متخصصین مدبریت دانش هنگام طراحی مؤلفه‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند.
• افراد، فرآیند و فناوری به ترتیب سه رکن اساسی مدیریت دانش است.
• مشوق‌هایی برای فرآیند به‌اشتراک گذاری دانش در نظر بگیرید، هر ابتکار باید با یک عملکرد و پاداش همراه باشد.
• فرآیندها را در اطراف جریان‌های دانشی طرح‌ریزی نمایید.
• تسهیل و تشویق به اشتراک گذاری دانش، بحث و همکاری در بین دپارتمان‌ها
• برقراری ارتباط بین استفاده مجدد از دانش، خلاقیت و ارزشیابی


1) Communities of Practice
2) Lesson Learned
3) Best Practice
4) Engineering Book of Knowledge
5) Exchange Group
6) Benchmark


مأخذ:
KnowledgeManagement Toolsand Techniques, Practitioners and ExpertsEvaluate KM Solutions, Edited by MadanmohanRao, انجمن خبرگی yright © 2005, Elsevier Inc. Chapter 7: KnowledgeManagement inPractice: MakingTechnology Work atDaimlerChrysler*GopikaKannan,WilfriedAulbur, and Roland Haas

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت