پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب: مدیریت دانش شخصی- از منظر فردی، سازمانی و اجتماعی
عنوان کتاب: مدیریت دانش شخصی- از منظر فردی، سازمانی و اجتماعیدیوید پاولین / جی گورمن (2011)
نشر گوور انگلستان / بها: 135 دلار / 269 صفحهPersonal knowledge management.jpgترجمه و تلخیص: ارژنگ یزدی
کارشناس مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده


دست‌اندرکاران تهیه کتاب معتقدند این کتاب نمونه‌ای از خلاقیت علمی و عملی را ارائه می‌دهد که با بکاربردن آن دانش به منابع ما ارزش افزوده می‌دهد. همچنین درک ما را نسبت به حوزه مدیریت دانش افزایش خواهد داد که به طور مستقیم منجر به رشد و توسعه دانش شخصی در درون و بیرون ساختار سازمانی می‌گردد. این کتاب جذاب به شیوه مطلوبی نگاشته شده و اثبات می‌کند که مدیریت دانش شخصی (1) چیزی بیشتر از تنها یک مفهوم مجرد مدیریتی است و حوزه‌ی جدیدی از بدنه‌ی دانش را پیش روی ما قرار می‌دهد. مدیریت دانش به عنوان یک حوزه تحقیقاتی هنوز در حال رشد بوده و نویسندگان این کتاب به آشکارساختن ارتباط بین مدیریت دانش شخصی و مدیریت دانش (2) بسیار اهتمام کرده‌اند.


ویراستاران کتاب به نام‌های پاولین و گورمن ادعا می‌کنند که این کتاب اولین کتابی است که به طور اختصاصی به مقوله‌ی PKM پرداخته و مدیریت دانش شخصی را این گونه تعریف می‌نماید:


" مجموعه‌ی دانسته‌ها، مهارت‌ها و توانمندی‌های در حال تحول که موجب می‌شود اشخاص بتوانند در محیط اجتماعی و سازمانی متغیر و بسیار پیچیده به حیات خود ادامه داده و پیشرفت نمایند." مؤلفان کتاب با یک مقدمه‌ی بسیار طولانی تلاش می‌کنند که جایگاه PKM را با توصیف آن به عنوان "فرزند" مدیریت دانش مشخص نمایند. سپس بحث را توسط ترکیبی از موضوعات مختلف همانند روانشناسی، شناخت از خود، فلسفه، علوم مدیریتی، آموزش و ارتباطات و مباحث دیگر پرو بال می‌دهند. در این کتاب ابتدا دو منظر منحصر به فرد برای دنبال کردن استراتژِی PKM پیشنهاد می‌شود:


یک منظر فردی و شخصی که سه سوال را پیش روی ما می‌گذارد:


1) چگونه دانش‌هایمان را نمایش دهیم و چگونه آنها را در مالکیت خود قرار دهیم؟
2) نقش شبکه‌های اجتماعی در PKM چیست؟
3) چگونه ارزش دانش در محیط پرتکاپو و در حال تغییر حفظ می‌شود و یا چگونه از تغییرات اجتناب ناپذیر در شرایط محیط، پیشی می‌گیرد؟


و یک منظر گسترده‌تر و عملگرایانه‌تر سازمانی که سه سوال دیگر را دنبال می‌کند:


1. چگونه دانشکاران به پیش بینی کننده و یا خالق دانش تبدیل می‌شوند؟
2. آیا می‌توان بین انگیزه‌های متضاد PKM و KM سازمانی هماهنگی برقرار کرد به گونه‌ای که هر دو حوزه قابل درک و فهم باشد؟
3. نقش دولت در فراهم آوردن تخصص‌ها و مهارت‌های PKM برای شهروندان چیست؟


کتاب مدیریت دانش شخصی در دوازده فصل و به صورت دانشگاهی و عملگرایانه توسط 18 مؤلف با تجربه و همچنین دو ویرایستار و استاد دانشگاه نگاشته شده است که در ادامه به شرح مختصری از برخی از فصول کتاب می‌پردازیم.


فصل یک توسط ویراستار کتاب نوشته شده و به بررسی "ماهیت و ارزش مدیریت دانش شخصی" می‌پردازد. در این فصل نویسنده به بیان جایگاه PKM در ارتباط با KM پرداخته و بیان می‌کند که PKM به طور مشخص با KM تفاوت داشته و باید به عنوان یک شاخه جدید از KM قلمداد شود. همچنین در این فصل بحث می‌شود که چگونه هر یک از اشخاص می‌توانند توسط پنج جنبه‌ی مختلف استراتژی PKM مزایای رقابتی خود را حفظ کنند. این پنج جنبه عبارتند از: مدیریت، یادگیری مادام‌العمر، ارتباطات و مهارت‌های برقراری ارتباط با دیگران، استفاده از فناوری، پیش بینی و سبقت گرفتن.


به نظر نویسندگان فصل دوم ماحصل هر دو دوره پیش از رنسانس و عصر روشنگری پس از آن به عنوان شرطی برای دانش و حقیقت، مفقود شده و این بر تعریفی که ما از دانش داریم تأثیر منفی گذارده که به نوبه خود دیدگاه ما را به PKM تغییر می‌دهد. بر این اساس نقش دانشی شخص را در قالب واژه Person-in-role تعریف می‌کند. ایده Person-in-role به مفهوم فرآیندهایی است که ورودی ها و خروجی‌های گوناگون را تبدیل نموده و بر اینکه هر فرد چگونه دانش خود را در نقش مدیر دانش شخصی مدیریت می‌کند تأثیر می‌گذارد. مؤلف در توصیف بیشتر موضوع به مفهوم دانش و خرد از منظر ارسطویی پرداخته و بین دانش بالقوه و دانش تکامل یافته، تفاوت قائل می‌شود. به نظر مؤلف مفهوم "فرونسیس" به معنای توانایی قضاوت در مسائل مهم، برای PKM بسیار حیاتی است.


در فصل 5 اهمیت مدیریت دانش شخصی به عنوان بدنه‌ی دانش بیشتر آشکار می‌شود هنگامیکه بیان می‌شود "هوش سیستمی به عنوان عدسی در مدیریت دانش شخصی" عمل می‌کند. مؤلفان این فصل نشان می‌دهند چگونه PKM و KM هر دو بر یک رویکرد منشعب از تکنولوژی استوار هستند. PKM به هوش سیستمی وابسته است و دانشکاران برای مدیریت دانش شخصی خود از تکنولوژی استفاده می‌کنند و از این نظر بسیار شبیه (مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی) MIS است.


در فصل 7 ایده‌ی جدایی ناپذیری اشخاص از جامعه مورد بررسی قرار گرفته و چارچوب مدیریت دانش شخصی را براساس جداناپذیری اشخاص از جامعه تصور می‌کند. نویسندگان این فصل مفهوم "شبکه‌های اجتماعی دانش" را مطرح نموده که براساس مهارت‌های ذاتی چنین شبکه‌هایی را خلق و به توضیح این مطلب می‌پردازد که چگونه می توان ارتباطاتی که از برهمکنش‌های اجتماعی به دست می‌آید را حفظ نمود.


در فصل 8 در تعامل با دیدگاه منشعب از تکنولوژی که دیدگاه غالب تئوری‌های KM و PKM است نویسندگان تلاش دارند ایده‌ی PKM را به صورت "مدیریت ارتباطات شخصی: یافتن مسیری برای خلق دانش بازتولیدکننده" بیان دارند. نویسندگان در این فصل "ماهیت دوگانه‌ی خلق دانش" را معرفی می‌کنند و نشان می‌دهند " دانش در میان ماهیت دوگانه اتصال و انفصال، خلق و نگهداری می‌شود". و توضیح می‌دهند که این ماهیت دوگانه، یک بینش تئوری و یک مفهوم عملگرایانه را برای علاقه‌مندان به مدیریت دانش مشخص فراهم می‌کند. دیدگاهی که نویسنده در این فصل بیان می‌کند، "دیدگاه اتصال" در PKM نام دارد و بر اصول زیر استوار است:


1. برای خلق دانش باید با دیگران ارتباط برقرار کرد.
2. یک دوره تجدید شونده از انفصال در روابط در فرآیند مدیریت و خلق دانش شخصی مورد نیاز است.


عنوان فصل 9 " دانش از طریق اطلاعات" است و یک موضوع دارای معانی ضد و نقیض بر مبنای ساختار ایدئولوژی و فلسفی از PKM را توصیف می‌کند و سعی دارد ایده PIM (مدیریت اطلاعات شخصی(3)) را به ذهن خواننده القا کند. نویسنده ایده‌ی PKM را بدین ترتیب مورد بررسی قرار می‌دهد که وی معتقد است دانش تنها از طریق اطلاعات است که فهمیده و بیان می‌شود و سه نکته‌ی اساسی را در این فصل ابراز می‌دارد:


1) اطلاعات یک شي است در حالیکه دانش این ماهیت را ندارد.
2) مدیریت دانش تنها از طریق مدیریت اطلاعات می‌تواند شکل بگیرد.
3) PKM یک زیرمجموعه‌ی PIM است.


فصل10 به بررسی جنبه‌های مختلف مدیریت دانش در ارتباط با دانشکاران می‌پردازد. عنوان این فصل عبارتست از " مدیریت دانش شخصی و توانمندی‌های دانشکاران" که با ذکر تعریف و مثال‌هایی از انواع دانشکاران آغاز کرده و در ادامه بیان می‌دارد که چگونه اطلاعات شخصی در مدیریت دانش می‌تواند برای ارتقای کیفی و کمی و عملکرد دانشکاران به کار گرفته شود.


در فصل 11 به بیان ارتباط بین مدیریت دانش شخصی و یادگیری سازمانی (4) پرداخته می‌شود. در این فصل نویسندگان به بررسی مباحثی نظیر یادگیری شخصی و یادگیری سازمانی پرداخته و در ادامه به منظور هماهنگی بین اهداف و مقاصد سازمانی و یادگیری شخصی به توضیح ارزش دانشکاران در سازمان می‌پردازد. سه استراتژی برای پر کردن فضای خالی بین یادگیری سازمانی و شخصی پیشنهاد می‌شود.:


1. هماهنگی اهداف یادگیری شخصی و سازمانی
2. درک صحیح فاکتورهای یادگیری سازمانی و شخصی
3. در نظر گرفتن فرآیند یادگیری شخصی در فرآیند یادگیری سازمانی


در فصل آخر یعنی فصل 12 به " اهمیت مدیریت دانش شخصی در اجتماع دانشی" پرداخته می‌شود. نویسندگان با ارتباط PKM به ساختار" اجتماع دانش جهانی" بحث را آغاز می‌کنند و بیان می دارند که هدف نهائی و اساسی PKM در حالت ایده‌آل رسیدن به جامعه‌ای است که در آن شهروندان به طور چشمگیری دانش‌مدار باشند. چنین شهروندانی به مزایای رقابتی گسترده‌ای مجهز‌اند که تحت عنون " فشار جهانی مرتبط با دانش" نشان می‌دهد دانشکاران و اجتماع چگونه با دانش سر و کار دارند.
این کتاب ایده‌های کاربردی زیادی را مطرح می‌کند که از بسیاری جهات به سود سازمان‌ها است.


از جمله منافعی که از این کتاب عاید می‌شود می‌توان به افزایش مؤثر قابلیت‌ها و توانمندی‌های دانشکاران و مدیران دانشی و افزایش کارائی و تولید دانش در سازمان اشاره کرد. یکی دیگر از جنبه‌های جالب توجه این کتاب تصاویر و جداول متعددی است که نویسنده برای بیان مفاهیم و فرآیندها به کار برده است.


کتاب مدیریت دانش شخصی از منظر شخصی سازمانی و اجتماعی برای خوانندگان معمولی مناسب نیست و نیازمند پیش‌زمینه‌ای از مطالعات در مبحث KM می‌باشد. اما برای شاغلین در زمینه KM، دانشگاهیان و محققان مناسب بوده و برای فارغ‌التحصیلان به طور خارق‌العاده‌ای سودمند است زیرا دارای اطلاعات تکنیکی، ایده‌های خلاصه شده و مفاهیم فلسفی عمیق است.
1 Personal Knowledge management (PKM)
2 Knowledge management (KM)
3 Personal Information Management (PIM)
4 Organizational Learning (OL)


مأخذ: http://jbsq.org/wp-content/uploads/2011/06/June-2011-J.pdf


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت