پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

سرمقاله
مدیریت دانش و گذار به دوره نومدیریت دانش مانند هر مقوله و دیدگاه مدیریتی دیگر، از زمان تولد خود تا کنون سیر تکاملی را پشت سر نهاده است. اگرچه توافقی کلی در مورد آغاز مدیریت دانش وجود ندارد، اما جمع کثیری اولین جرقه‌های آن را از رویکردهای کارل اریک سیوبی (1) به سرمایه‌های ناملموس سازمانی (2) می‌دانند.


توجه به سرمایه‌های ناملموس سازمانی در حدود 20 سال پیش باعث گردید بسیاری از سازمان‌ها به فکر بهبود مدیریت سرمایه‌های ساختاری(3)، سرمایه‌های ارتباطی(4) و سرمایه‌های دانشی(5) خود بیافتند و طبیعتا در سال‌های بعد این تفکر با ابزارهای گوناگون از جمله گروه‌ابزارها(6)، محافل رسمی و غیر رسمی دانشی(7)، ویکی‌ها(8) و ... تقویت شد.


اما گذشت یک دهه از آغاز این حرکت کافی بود که سازمان‌ها از رویکرد مبتنی بر تسهیم دانش(9) در سازمان‌های خود به رویکردی جدید بر اساس خلق دانش(10) تغییر مسیر دهند. اگر دغدغه اصلی در دهه‌ی پایانی گذشته در مدیریت دانش، حداکثر سازی تبادلات دانشی در سازمان و شعار ” بدانیم آنچه را که می‌دانیم“ بود، در عصر جدید مدیریت دانش، تأکیدها بر خلق دانش‌های مزیت بخش و شتاب دهنده متمرکز گردید. سازمان‌ها با حرکت به سوی تدوین استراتژی‌های دانشی سعی در شناسایی دانش‌های کلیدی متمایز کننده بر اساس نظر زاک(11) شدند.


در دیدگاه زاک، سازمان‌ها می‌توانند از سه نوع دانش محوری(12)، دانش پیشرفته(13) و دانش نوآورانه(14) برخوردار شوند. دانش‌های محوری به معنای پایین‌ترین سطح لازم از یک دانش کلیدی برای ورود به یک صنعت خاص می‌باشد. دانش‌های پیشرفته، شامل دانش‌هایی است که با تضمین حداقل مزیت رقابتی در فیلدهای کلیدی دانش، امکان رقابتی پایدار را برآورده می‌سازد. و اما دانش‌های نوآورانه، دانش‌هایی است که در مدتی معین، باعث فاصله گرفتن سازمان از رقبا و برتری در بازار می‌گردد.


اگر در دهه آغازین مدیریت دانش تمرکز بر حداکثر سازی تسهیم دانش درون سازمانی در سطح دانش‌های محوری یا دانش‌های پیشرفته بود، در رویکرد جدید تمرکز بر خلق دانش در سطوح نوآورانه است. همین امر مقدمه مفهوم نوین خلاقیت مبتنی بر دانش(15) گردید. هم‌اکنون نیز می‌توان موج سوم در مدیریت دانش یعنی خلق ارزش مبتنی بر دانش را به عنوان جدیدترین رویکردی که دنیای مدیریت دانش را با چالش‌های توسعه دهنده روبه‌رو می‌سازد در نظر گرفت.


نگاهی به عملکرد سازمان‌های ایرانی در گذشته، اگرچه رشد قابل قبولی در برخی شاخه‌های صنعت در مدیریت دانش را نشان می‌دهد، اما نشانگر توجه صرف به موج اول مدیریت دانش یعنی تسهیم حداکثری دانش است.
شاید اکنون زمان مناسبی باشد تا سازمان‌ها با یک جهش در مبحث مدیریت دانش، مدیریت دانش مبتنی بر خلق دانش – که البته ابزارها و رویکردهای خاص خود را خواهد داشت – را تجربه نمایند. بدیهی است همانطور که در موج اول مدیریت دانش مبتنی بر تسهیم دانش، بومی‌سازی راهبردها تا حد قابل قبولی به انجام رسید، امید است بومی‌سازی راه‌حل‌های موج دوم نیز زمینه‌ساز ایجاد بهترین عملکردها در حوزه خلق دانش مبتنی بر نوآوری گردد.


باتشکر
نوید نظافتی- مشاوران توسعه آینده


1  Carle Erik Sieuby
2  Intangible Asset
3  Structural Asset
4  Relational Asset
5  Knowledge Asset
6  Group wares
7  BA
8  Wikis
9  Knowledge Sharing
10  Knowledge Creation
11  Zack
12  Core knowledge
13  Advanced knowledge
14  Innovative knowledge
15  knovation


 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت