پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

ابزارها و روندهای مدیریتی در شرکت Bain & Company
ابزارها و روندهای مدیریتی در شرکت Bain & Companyتهیه و تنظیم: مهندس حمیدرضا نظری
کارشناس ارشد مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده
1. مقدمه


شرکت "بین اند کمپانی" یکی از مطرح‌ترین شرکت‌های مشاوره مدیریت و کسب و کار با سابقه‌ای چهل ساله و دارای 46 دفتر در 29 کشور دنیا است.  این شرکت از سال 1993 اقدام به انتشار مطالعاتی تحت عنوان "روندها و ابزارهای مدیریتی" کرده است که آخرین ویرایش این مطالعه در سال 2011 چندی پیش انتشار یافته است. در این مقاله به ارائه نتایج آن و جایگاه مدیریت دانش به عنوان یک ابزار مدیریتی در مطالعه شرکت بین اند کمپانی پرداخته می‌شود.
2. ابزارهای مدیریتی و روند بکارگیری آن‌ها در سال 2011

با توجه به بحران اقتصادی سال گذشته در اکثر کشورهای آمریکایی و اروپایی، شرکت‌های مختلف در این کشورها به دنبال افزایش درآمد خود در مرحله گذار از بحران اقتصادی هستند. شکل 1 نشان می‌دهد که اکثر شرکت‌های مورد مطالعه قویاً اولویت اقدامات خود در سه سال آینده را افزایش درآمد می‌دانند و بنابراین به دنبال ابزارها و رویکردهای مدیریتی می‌باشند که مشخصاً در افزایش درآمد آن‌ها تأثیرگذار ‌باشد.Untitled 20.png 


شکل1: رشد درآمد بر حسب درصد مخاطبان


نکته‌ای که در سراسر مطالعه شرکت بین اند کمپانی بارها به آن اشاره شده است نقل قولی از سوی مدیران اجرایی و عامل شرکت‌های مورد مطالعه است، مبنی بر اینکه بحران اقتصادی و نوسانات گوناگون محیطی توانایی‌ها و قابلیت‌های شرکت‌های آن‌ها را به گونه‌ای افزایش داده است که در برابر چنین تلاطمات محیطی به خوبی دوام می‌آورند. این نکته که از سوی بیش از دو سوم مدیران به آن اشاره شده است می‌تواند دروس فراوانی را برای سازمان‌های ایرانی به دنبال داشته باشد.


تمامی سازمان‌های مورد مطالعه، اقدامات مدیریت دانش را در طول زمان در کنار دیگر ابزارهای مدیریتی به کار گرفته‌اند. مجموعه این اقدامات، دانش سازمان نسبت به محیط درونی و بیرونی خود را به گونه‌ای گسترش داده و عملیاتی ساخته است که سازمان را تأثیرگذار بر موج تلاطمات و نوسانات محیطی نموده است نه صرفا موجودیتی تاثیرپذیر از محیط.


از دیگر سو 80% مدیران شرکت‌های مورد مطالعه همچنان معتقدند سرمایه‌گذاری در نوآوری در مقایسه با فعالیت‌های مدیریت و کاهش هزینه در موفقیت درازمدت سازمان بیشتر تأثیرگذار است. بنابراین خلق دانش برای سازمان‌ها بحران‌زده و یا به تازگی از بحران بیرون آمده اهمیت دو چندان می‌یابد و اکثریت آن‌ها معتقدند به کمک خلق دانش و نوآوری می‌توانند افزایش درآمد موردنظر را محقق کنند و به حیات خود ادامه دهند.
68% مدیران شرکت‌های مورد مطالعه رضایت کارکنان و مشتریان خود را عاملی کلیدی در افزایش درآمد و رشد شرکت‌ خود می‌دانند. مدیریت دانش ابزاری است که دارای ابعاد فرهنگی و انسانی جدی می‌باشد که متاسفانه این ابعاد غیرفنی و نرم کمتر مورد توجه واقع گشته است. اهمیت‌دهی به دانشکاران سازمان‌های مورد مطالعه و کسب رضایت آن‌ها درسی بزرگ برای سازمان‌های ایرانی می‌تواند باشد که در حوزه فعالیت‌های مدیریتی خود از جمله مدیریت دانش کمتر به کارکنان و انگیزش آن‌ها اهمیت می‌دهند.


25 ابزار مقبول و محبوب مدیریتی که امروزه در سازمان‌های بزرگ دنیا به کارگیری می‌شوند در جدول 1 مشاهده می‌شود.Untitled 101.png 
جدول 1: 25 ابزار مرسوم و محبوب مدیریتی


مطالعات بین اند کمپانی نشان می‌دهد پنج ابزار که سازمان‌ها در سال 2011 بیشتر به سمت آن‌ها حرکت خواهند کرد عبارتند از: نوآوری، برنامه‌ریزی اقتضایی و سناریوسازی، بهینه‌‌سازی قیمت‌ها و کیفیت مدیریت وفاداری و رضایت مشتری و مدیریت دانش. همان طور که قبلا بیان شد رشد درآمد اولویت سه سال آینده این شرکت‌هاست. بنابراین این پنج ابزار از دیدگاه مدیران شرکت‌های مورد مطالعه بیشترین نقش را در افزایش درآمد آن‌ها خواهد داشت. درسی که سازمان‌های ایرانی از این مورد می‌توانند بگیرند نقش این پنج ابزار و مدیریت دانش در افزایش درآمد سازمان است.
نکته‌ای که از سوی غالب سازمان‌های ایرانی مغفول واقع شده است پیوند مدیریت دانش با افزایش درآمد سازمان است. متاسفانه سازمان‌ها بعضا یا به شکل دستوری و یا با هدف صرف داشتن عنوان مدیریت دانش در سازمان خود به این سو حرکت کرده و می‌کنند. در حالی که سازمان‌های دنیا برای افزایش درآمد خود و ایجاد ارزش افزوده در شرایطی که به لحاظ مالی و بودجه در مضیقه بیشتری قرار دارند، نوآوری و مدیریت دانش را به عنوان ابزارهای کلیدی به کار می‌گیرند.Untitled 131.pngUntitled 132.png 

جدول 2: تغییرات مورد انتظار در استفاده از ابزارهای مدیریتی


در طول سال‌های 1993 الی2010 ده ابزار مدیریتی پرطرفدار در بین سازمان‌های مورد مطالعه بین اند کمپانی در بین شرکت‌های بزرگ- درآمد بالای 2 میلیارد دلار، متوسط- درآمد بین 600 دلار تا 2 میلیارد دلار و کوچک- با درآمد کمتر از 600 میلیون دلار، در جدول 3 نشان داده شده است.Untitled 15.png 
جدول 3: ده ابزار مدیریتی برتر و محبوب بین سازمان‌ها


در سال 2010 استفاده از ابزارهای مدیریتی مورد اشاره و میزان رضایت کسب شده در بین سازمان‌های مورد مطالعه متفاوت بوده است.موارد استفاده.png


شکل 2: موارد استفاده و میزان رضایت از ابزارهای مدیریتی در سال2010


برنامه‌ریزی راهبردی تنها ابزاری است که دارای بالاترین میزان رضایت و استفاده در بین سازمان‌ها بوده است. هرچند مدیریت دانش در بین ابزارهای فوق در ربع اول نمودار قرار دارد و دارای میزان رضایت و استفاده بالایی در بین مجموع سازمان‌های مورد مطالعه در سال 2010 نبوده است، اما تفکیک منطقه‌ای سازمان‌ها موارد جالبی را نشان می‌دهد.


• مطالعه تطبیقی در اروپا بیشترین استفاده را داشته است. این امر محتملا به دلیل فضای عدم اطمینان حاکم بر بازارهای اروپایی می‌باشد.
• مدیریت روابط با مشتری و برنامه‌های بکارگیری شبکه‌های اجتماعی در آمریکای شمالی بسیار مورد عنایت و اقبال بوده است. در آمریکای شمالی تأکید مدیران بر جلب رضایت و رعایت حقوق مشتری بسیار بالاست و نقش آن را در تثبیت و افزایش درآمد خود کلیدی می‌دانند. از دیگر سو به دلیل ضریب نفوذ بالای اینترنت، زیرساخت‌های مطلوب فناوری اطلاعات و توانایی‌ها و مهارت‌های افراد در آمریکای شمالی بهره‌گیری از ابزارهای شبکه اجتماعی در سازمان‌های این منطقه بیشتر بوده است.
• شرکت‌های آسیایی بیشترین استفاده را از مدیریت دانش به عنوان ابزاری در مدیریت دارایی‌های ناملموس خود داشته‌اند.
• شرکت‌های منطقه آمریکای لاتین از اکثر ابزارهای مدیریتی مطرح شده استفاده کرده‌اند. در این میان کوچک‌سازی بیشترین رویکرد مورد استفاده از سوی آن‌ها بوده است.


مطالعات بین اند کمپانی نشان می‌دهد مدیریت دانش در طی 18سال گذشته با نوساناتی در میزان بکارگیری روبرو بوده است. هرچند در طی این سال‌ها میزان کلی رضایت از این ابزار مدیریتی در بین سازمان‌ها تقریبا ثابت بوده است و بعضا رشد نیز داشته است.میزان رضایت.jpgشکل 6: میزان رضایت و استفاده از مدیریت دانش
3. جمع‌بندی

در مطالعه صورت گرفته از سوی بین اند کمپانی نام هیچ یک از سازمان‌های ایرانی دیده نمی‌شود. علی‌رغم این موضوع نتایج حاصل از این مطالعه می‌تواند برای سازمان‌های ایرانی بسیار مفید باشد.


1- شرایط حاکم بر سازمان‌های ایرانی در طی سالیان گذشته به دلیل تحریم‌های صورت گرفته از سوی جامعه جهانی این سازمان‌ها را در موقعیتی قرار داده است که اکنون توانسته‌اند به کمبودهای ناشی از تحریم‌ها فائق آیند. بنابراین تجارب مدیریتی و فنی بسیار ناب و ارزشمندی درون این سازمان‌ها وجود دارد که در مقاطع مختلف می‌تواند به آن‌ها کمک کند و ضرورت مدیریت این تجارب انکارناپذیر است.


2- مدیریت دانش در دنیا به عنوان ابزاری که می‌تواند در افزایش درآمد سازمان نقش ایفا کند شناخته می‌شود. این رویکرد در عموم سازمان‌های ایرانی وجود ندارد و حرکت به سوی مدیریت دانش غالبا ناشی از بکارگیری این رویکرد مدیریتی از سوی رقبا و یا مطرح‌شدن این موضوع در مجلات و مقالات به شکل گسترده بوده است.


3- اکثر شرکت‌های آسیایی و منطقه آمریکای لاتین- به عنوان کشورهایی در حال توسعه- از مدیریت دانش بهره گرفته و می‌گیرند. به عبارتی در فضای بلوغ و روند رو به رشد سازمان‌ها، مدیریت دانش بیشترین استفاده و رضایت‌مندی را داشته است. سازمان‌های ایرانی می‌توانند با مطالعه دقیق شرایط این شرکت ها، نیازمندی‌های خود را در حوزه دانش و مدیریت دانش تدوین کنند و در این مسیر گام نهند.


امید است روند استفاده از ابزارهای مدیریتی در سطح سازمان‌های ایرانی به خصوص مدیریت دانش از صرف حضور در کنفرانس‌ها و سمینارها  خارج شده و سازمان‌ها واقعا به منظور کسب ارزش افزوده در این مسیر حرکت نمایند و شاهد باشیم که سازمان‌های ایرانی با منطقی مشخص، مجموعه‌ای از ابزارهای مدیریتی را با جهت‌گیری‌های روشن به کار گیرند.


مأخذ: سایت رسمی شرکت Bain&Company
http://www.bain.com/publications/articles/Management-tools-trends-2011.aspx
http://www.bain.com/Images/BAIN_BRIEF_Management_Tools.pdf


 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت