پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

سرمقاله


باسمه‌تعالی
آغاز یک راه...
امروز مدیریت دانش راه‌حلی آشنا برای مدیران سازمان‌های ایرانی شده است. این مبحث نوین که حتی در آن سوی مرزها دوران جوانی خود را سپری می‌کند، درکشورمان نیز به عنوان رویکردی جدید که می‌تواند حلال بسیاری از معضلات باشد، پذیرفته شده است.
اجرای جدی طرح‌ها و فرآیندهای مدیریت دانش در ایران عمدتاً به سال 1384 باز می‌گردد. در این سال‌ مدیریت دانش با دو نگرش مستندسازی تجارب خبرگان و پیاده‌سازی نرم‌افزارهای مدیریت دانش به خصوص در بخش‌هایی از صنعت نفت کشور آغاز و به سرعت در صنایع نیرو، بهداشتی و درمانی، دفاعی و خودروسازی منتشر شد.
نگرش‌های اجرایی مدیریت دانش نیز با سویه‌های مختلفی همچون مستندسازی دانش پروژه‌ها، مستندسازی‌ها و در نهایت طرح‌های جامع مدیریت دانش شامل فرهنگ‌سازی، ساختار‌سازی و نرم‌افزار تداوم یافت.
پس از 5 سال هم‌اکنون سازمان‌های بسیاری داعیه‌دار فرآیندهای مدیریت دانش ساخت یافته براساس یک مسیر حرکت منظم و نیز اخذ نتایج کوچک و بزرگ از آن هستند.
تحقیقات مشاوران توسعه آینده نشان داده است در حدود 60 سازمان ایرانی که اکثراً دارای ساختار دولتی یا نیمه دولتی هستند، فعالیت‌هایی در حوزه مدیریت دانش داشته‌اند، که در این میان 25% آن‌ها دارای رویکرد اصلی مستندسازی تجارب خبرگان، 15% دارای رویکرد پیاده‌سازی نرم‌افزار مدیریت دانش، 30% آن‌ها دارای رویکرد طرح جامع مدیریت دانش، 10% آن‌ها دارای رویکرد مستندسازی و 20% دارای رویکرد متنوع دیگر (همچون مدیریت آموزش یا پژوهش و امثال آن) بوده‌اند.
این چندگانگی نشان می‌دهد که همچنان نگرشی توانمند نتوانسته شکل‌دهنده و الگو دهنده تلاش‌های مدیریت دانشی درکشور باشد. از همین رو مجامعی که نشر دهنده تجربه‌ها، دیدگاه‌ها و مطالعات حوزه مدیریت دانش در کشور می‌باشند ( همچون کنفرانس ملی مدیریت دانش که دو دوره آن به انجام رسیده است) تا حد زیادی می‌تواند نقشی مؤثر در ساختاردهی تلاش‌های بعدی داشته باشد. در همین راستا و بنابر همین ضرورت مشاوران توسعه آینده به عنوان اولین مجری طرح‌های مدیریت دانش در ایران ( از سال 1384 تاکنون) مجموعه‌ای از راه حل‌های مرتبط با این حوزه را توسعه داده است.
مشاوران توسعه آینده تاکنون افتخار اجرای بیش از 25 طرح مدیریت دانش در صنایع و موسسات گوناگون را داشته که افتخاراتی همچون کسب 4 جایزه ملی مدیریت دانش، ثبت دو نرم‌افزار جامع مدیریت دانش، ارائه بیش از 15 مقاله علمی بین‌المللی، و نیز ثبت بیش از 10000 بسته دانشی در سازمان‌های گوناگون را به دنبال داشته است.
فعالیت‌های جدید مشاوران برای بسط تجربه‌های مدیریت دانش و آگاه‌سازی در زمینه ضرورت آن شامل بخش‌های ذیل است:
1- اجرای دوره‌های تخصصی مدیریت دانش: از آذرماه امسال مشاوران اقدام به اجرای دوره‌های تخصصی در حوزه مدیریت دانش کرده که علاوه بر ارائه مباحث علمی و آموزشی، محلی برای ارائه تجربیات داخلی و خارجی خواهد بود. امیدواریم این دوره‌ها به صورت منظم با همکاری مشاوران داخلی و بین‌المللی تداوم یابد.
2- اجرای وبلاگ تخصصی کافه مدیریت دانش: این وبلاگ به آدرس kmcafe.blogfa.comمحلی برای تضارب آراء و بحث‌های دانشگاهیان، متخصصان، مجریان و مدیران حوزه مدیریت دانش خواهد بود.
این وبلاگ پذیرای دیدگاه‌ها، مقالات، تجربه‌های داخلی و خارجی، پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های حوزه مدیریت دانش است و از آبان‌ماه سال جاری فعال شده است.
3- مجله الکترونیکی همای دانش: مجله پیش رو، تلاشی برای جبران خلاء به وجود امده از نبود منابع علمی و تجربی روزآمد برای ذینفعان مجله الکترونیک با تلاش کارشناسان مشاوران توسعه آینده و نیز با مطالبی که از شما خوانندگان فرهیخته و دانشکار ارائه می‌گردد، تدوین و در بخش‌هایی همچون مقالات مدیریت دانش، رویدادهای مدیریت دانش ایرانی و خارجی، تجربه‌های مدیریت دانش ایرانی و خارجی، معرفی کتاب و مقاله و امثال ان، ارائه می‌شود.
طبیعتاً غنای این نشریه الکترونیک تنها وابسته به ارائه دیدگاه‌های اصلاحی شما عزیزان و نیز ارائه مطالب وزین که به نام شما درج می‌گردد، می‌باشد.
امید است ارائه این راه‌حل‌های سه‌گانه از سوی مشاوران توسعه آینده در کنار تلاش‌های سایر مجریان و متولیان مدیریت دانش در سازمان‌های ایرانی بتواند قدمی در جهت بهبود فرآیندهای مدیریت دانش در کشور باشد، که در همین آغاز نیاز خود را متواضعانه به اندیشمندان و صاحبنظران اعلام می‌نمائیم تا باشد که سرانجامی مطلوب‌تر میسر شود.

با امید دانش‌افزایی
دکتر نوید نظافتی

مدیرعامل شرکت مشاوران توسعه آینده

 درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت