پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مصاحبه مشاوران توسعه آینده با مدیر فناوری اطلاعات شرکت هسا
مصاحبه مشاوران توسعه آینده با مهندس علی محمدی مدیر فناوری اطلاعات شرکت هسامصاحبه کننده: نیکو راحتی
کارشناس ارشد مدیریت دانش
مشاوران توسعه آیندهشرکت هسا (هواپیماسازی ایران) در 28 کیلومتری شمال غربی اصفهان در اراضی بسیار وسیعی قرار گرفته وحدود 250000 متر مربع از آن شامل مراکز طراحی و مهندسی و کارگاههای ساخت و مونتاژ و آزمایشگاهها و آشیانه‌هاست. بهره گیری از پرسنل مجرب و تکنسین‌های مجرب این شرکت را در زمره بزرگترین سازندگان هواپیما و بالگرد و متعلقات آنها قرار داده است. مدتی است استقرار مدیریت دانش در شرکت هواپیماسازی ایران شروع شده است. هسا با حدود 5 هزار نفر پرسنل از شرکت های دانش بنیان است در عرصه فناوری های پیشرفته در سطح ملی فعالیت می‌کند.003.jpg
جناب آقای علی‌محمدی با سلام ، و تشکر از اینکه این فرصت را در اختیار ما قرار دادید. آشنایی با فعالیت‌‌های مدیرت دانش در شرکت هسا که تنها شرکت فعال هواپیماسازی ایران است، برای ما و خوانندگان ما جذابیت بسیاری دارد.  مشتاق هستیم که با فعالیت‌‌‌های مدیریت دانش در شرکت هسا بیشتر آشنا بشویم. برای شروع لطفا بفرمایید تاکنون چه فعالیت‌‌هایی در زمینه مدیریت دانش به انجام رسانده‌اید؟

ممنونم از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید. بحث مدیریت دانش در شرکت هسا قریب به دو سال است که شروع شده. در این راستا عمده فعالیت‌‌های انجام شده در زمینه فرهنگ‌سازی، ایجاد ساختار سازمانی مدیریت دانش در لوای پژوهش و فناوری در شرکت هسا بوده است.‌  در زمینه فرهنگ سازمانی که عمده چالش‌های مدیریت دانش را تشکیل می‌‌دهد، افراد علاقه‌مند در این حوزه شناسایی و گزینش شدند و برای ارتقای توانمند‌ی و سطح اطلاعات آن‌‌ها در زمینه مدیریت دانش  به سمینارهای تخصصی گوناگون فرستاده شدند، آموزش‌های مختلفی در این راستا دیدند. در این راستا از اساتید گوناگون استفاده کرده‌ایم و شکر خدا تا الان که در خدمت شما هستیم توانسته‌ایم شرایط بسیار مناسبی را برای استقرار مدیریت دانش در هسا ایجاد بکنیم.
بنابراین عمده‌ترین محوری که بر آن تمرکز نموده‌‌اید، محور فرهنگ سازمانی بوده است؟

بله، فرهنگ سازمانی بوده و در کنار آن در زمینه نرم افزار و یکپارچه‌سازی دانش‌سازمانی و جمع‌آوری دانش افراد هم مدیریت دانش نیز فعالیت‌‌هایی انجام شده است.
جناب مهندس علی محمدی، چه عواملی باعث شد که شرکت هسا به فکر پیاده‌‌سازی مدیریت دانش بیافتد؟ چه ضرورت‌هایی برای این منظور احساس کرده‌‌اید که دو سال است بر این موضوع تمرکز دارید؟

شرکت هسا یک شرکت دانش بنیان است و متشکل از چندین صنعت و مرکز مهم می‌باشد که در هرکدام از آن‌ها به فراخور فعالیتی که دارند دانش‌های بسیاری تولید می‌شود. این موضوع می‌طلبید که ما فرایندی را برای گردآوری دانش‌های تولید شده و اشتراک‌گذاری آن‌‌ها تبیین بکنیم.
عمده‌ترین چالشی که طی این دو سال در رابطه با پیاده‌سازی مدیریت دانش با آن مواجه بوده‌اید چه چیز‌هایی بوده‌اند؟

همانطور که خود به‌خوبی مستحضر هستید، بحث مدیریت دانش یک بحث بین رشته‌ای است و طبق تحقیقات به عمل آمده عمده‌ چالش‌هایی که پیاده‌سازان با آن مواجه هستند، چالش فرهنگی و کسب حمایت مدیریت ارشد است. در این راستا، طی جلساتی که با کمک اساتید دانشگاه و مشاورین محترم داشته‌ایم، توانسته‌ایم حمایت مدیریت ارشد را در این بحث کسب بکنیم، به آن ساختار بدهیم و افرادی را برای این امر منصوب بکنیم و این موضوع تا کنون بسیار به پیشرفت بحث مدیریت دانش در هسا کمک نموده‌ است.‌
چه برنامه‌هایی برای آینده مدیریت دانش دارید؟


ما انشاا.. سعی داریم که انجمن‌های خبرگی را در هسا به صورت جدی راه‌اندازی بکنیم. این انجمن‌ها در هسا از قبل وجود داشته است ولی ما اکنون می‌خواهیم آن‌ها را با رویکرد مدیریت دانش راه‌اندازی بکنیم.‌ ما در هسا حوزه‌های بسیاری داریم که می‌‌توانیم در قالب انجمن‌های خبرگی دانش‌‌ها را ثبت و ضبط و استفاده نماییم.
چرا فکر می‌کنید که انجمن‌های خبرگی اینقدر حائز اهمیت هستند؟

ساختاری که ما درهسا داریم، ساختاری ماژولار است. در این ساختارهای ماژولار حوزه‌های مشترک فراوانی وجود دارد. انجمن‌‌های خبرگی ابزاری هستند که می‌توانند این حوزه‌‌ها را به هم مرتبط بکنند و دانش‌های هر فیلد را به هم نزدیک کند و به ارتقای توانمندی افرادی  که در آن حوزه‌ها در حال فعالیت هستند کمک نماید.
در اینجا لازم می‌دانم که عرض کنم بحث مدیریت دانش در هسا شکر خدا بسیار جدی گرفته شده و مادر این راستا یک کمیته راهبری داریم. این کمیته راهبری متشکل است از مدیران و معاونینی که مسئولیت‌های کلیدی دارند و بسیار به بحث مدیریت دانش مرتبط هستند مانند مدیران بخش‌های فناوری، آموزش، تعالی، منابع انسانی، سازمان‌‌ها و روش‌ها و فناوری اطلاعات. شرکت هسا یک شرکت هایتِک است و زیرساخت فناوری اطلاعات بسیار قوی دارد که این موضوع به مدیریت دانش ما بسیار کمک نموده‌ است؛ به گونه‌ای که شرکت هسا توانسته است جایزه ملی مدیریت دانش را کسب کند.
بعد از این دو سال تلاش در این زمینه،  مدیریت دانش چه کمکی به بهبود عملکرد و فرایندهای شرکت هسا نموده است؟ آیا نقش مثبت مدیریت دانش بر فرایندهای شرکت را احساس نموده‌اید یا هنوز مدیریت دانش اثرات خود را نشان نداده است؟

ما در بحث مدیریت دانش توانسته‌ایم فرایندها و دستورالعمل‌هایی را تدوین بکنیم که این موضوع خود کمک کرده که افراد به ما نزدیک شوند و دانشهایشان را در اختیار بگذارند. در حال حاضر دستورالعملی به نام تالیف کتب و مقالات داریم که بر اساس آن بابت تالیفاتی که در سازمان انجام می‌شود، ماهانه مبالغی پرداخت می‌کنیم. از زمانی که این برنامه شروع شده است، شکر خدا حجم تولیدات دانشی ما افزایش یافته است. رصدهای ما نشان داده است که اگر زیرساخت و بستر (نرم‌افزار، دستورالعمل وفرایندها) را درست بکنیم و افراد احساس بکنند که دانش ‌آن‌ها ارج نهاده می‌شود و قدر و سهم آن پرداخت می‌شود،  مطمئناً  به اشتراک گذاری دانش رغبت پیدا می‌کنند.
خوب، حجم دانش‌ها افزایش یافته، کیفیت آن‌ها چطور؟ آیا واقعا آنقدر خوب هست که شما بتوانید به راحتی در شرکت به‌کار ببرید و مدعی باشید که دانش جدیدی در شرکت خلق شده است؟

بله، من خیلی خوشبختم که اعلام کنم تولید مقاله ما از سطح کشور فراتر رفته و مقالات ما در ژورنال‌های ISI چاپ و در کنفرانس‌های بین‌المللی معتبر ارائه می‌شود. حجم تولید دانش در قالب مقاله و کتاب زیاد داریم.
آیا همه این افزایش تولید پس از پیاده‌سازی مدیریت دانش در شرکت اتفاق افتاده است؟

خیر،  این تولید دانش از قبل بوده و مدیریت دانش به آن سامان داده است.
آیا مدیریت دانش علاوه بر سامان‌دهی این فرایند را بهبود و ارتقا نیز داده است؟


بله، ما در قالب فعالیت‌های مدیریت دانش، دستورالعمل‌های شرکت در خصوص تولید دانش را بازنگری کرده‌ایم و نواقصمان را برطرف کرده‌ایم و همین به مشارکت بیشتر افراد کمک نموده است.
همکاری‌ شرکت هسا با مشاوران توسعه آینده چگونه بوده است؟ مشاوران چه کمکی در زمینه مدیریت دانش به شما نموده‌است؟

ما در پیاده‌سازی مدیریت دانش از نقطه نظرات مجموعه مشاوران توسعه آینده بالاخص آقای دکتر نظافتی و بقیه دوستان فعال در این شرکت استفاده نموده‌ایم. دو سال قبل در فالب جلسه‌ای میان مدیران و معاونان شرکت در خدمت آقای دکتر نظافتی بودیم و ایشان یک ارائه نیم‌روزه داشتند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. شرکت مشاوران توسعه آینده به نظر من در زمینه پیاده‌سازی مدیریت دانش شرکت موفق بوده و توانسته جای خود را در میان شرکت‌های ایرانی به خوبی باز بکند و تاجایی که من رصد کرده‌ام فعالیت خوبی داشته است.
ممنون از حسن نظر شما، آیا مشاوران توسعه آینده در انتقال تجربیات موفق بوده است؟


براساس تجاربی که شرکت مشاوران توسعه آینده در پیاده‌سازی طرح‌های خود کسب کرده، نقاط قوت و ضعف این موضوع را پیداکرده و در جلساتی که ما با روسای شرکت هسا داشته‌ایم، این تجارب به ما منتقل شده و در راستای بهبود بخشیدن به فرایندهای کاری شرکت استفاده کرده‌ایم.


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت