پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب: رویکردی منسجم بر مدیریت دانش، نوشته دکتر آشوک جاشاپارا


معرفی کتاب: رویکردی منسجم بر مدیریت دانش9648742916_240.jpgآشوک جاشاپارا
ترجه: دکتر مصطفی کاظمی
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد
مرجان فیاضی – مجتبی کفاشان
معرفی:


کتاب رویکردی منسجم بر مدیریت دانش ترجمه‌ای از کتاب Knowledge Management, An Integrated Approach نوشته آشوک جاشاپارا است و توسط دکتر مصطفی کاظمی، مرجان فیاضی و مجتبی کفاشان ترجمه و به همت انتشارات تعاونی کارآفرینان فرهنگ و هنر منتشر شده‌است. دکتر جاشاپارا محقق معروف حوزه مدیریت دانش و استاد کالج رویال هالووی دانشگاه لندن است. به‌نظر می‌آید کلمه منسجم از این جهت در عنوان کتاب گنجانده شده‌ است که نویسنده به گفته خود در کتابش به هر سه رویکرد رایج در میان کتاب‌های مدیریت دانش یعنی رویکرد منابع انسانی، رویکرد کاربردی و رویکرد سیستم‌های اطلاعاتی توجه داشته است.
ساختار فصول این کتاب بر اساس چرخه‌ای که برای مدیریت دانش ارائه شده، سامان پیدا کرده است. این چرخه مدیریت دانش را در 5 مرحله به شکل زیر بررسی می‌کند.


 Untitled.png


نویسنده پس از بیان مقدمه‌ای تاریخی و مفهومی به مدیریت دانش، فصلی را به "چشم‌انداز فلسفی دانش" اختصاص داده است.  در این فصل، علاوه بر دو نگاه فلسفی رایج در ادبیات مدیریت دانش یعنی نگاه رایل و پولانی، چهار نظریه فلسفه عمومی نیز بررسی شده است تا به خواننده کمک کند نگاهی هم به پیش‌فرض‌ها و زمینه‌های حاکم بر مدل‌ها و مفاهیم مدیریت دانش داشته باشد. این نگاه فلسفی، در برخی جاهای دیگر کتاب نیز به‌چشم می‌خورد و از این جهت کتاب برای افرادی که علایق فلسفی دارند و می‌خواهند با عمق بیشتری با مفاهیم و مدل‌های مدیریت دانش آشنا شوند، مفید است.
در فصل سوم کتاب به یادگیری سازمانی و تفاوت‌های یادگیری فردی و گروهی پرداخته شده و البته در فصل نهم نیز سازمان یادگیرنده و اصول آن از نگاه سنگه و سایر محققین بیان شده است.
فصل چهارم و پنجم کتاب به ابزارها و سیستم‌های مدیریت دانش اختصاص پیدا کرده و نمونه‌هایی از این سیستم‌ها از جمله سیستم‌های مدیریت اسناد و مدارک، سیستم‌های پشتیبان تصمیم و سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتریان معرفی شده است. نویسنده در فصل ششم نگاه خود را بر مدیریت راهبردی سازمان‌ها متمرکز کرده و پس از سیری در مکاتب استراتژی، به دیدگاه‌های منبع‌محور و سپس دانش‌محور در استراتژی اشاره کرده است. این فصل به خواننده کمک می‌کند ضمن آشنایی با نقش استراتژیک دانش در سازمان‌های امروزی، ظهور و گسترش اقتصاد دانش‌بنیان را بیشتر لمس کند.
در فصل هفتم کتاب به نقش و اهمیت فرهنگ در مدیریت دانش پرداخته شده و سپس در فصل هشتم بر مدیریت تغییر به‌عنوان لازمه گذر سازمان‌ها به سمت مدیریت بهتر سرمایه‌های دانشی تاکید شده است. راهبرد مدیریت تغییر در سه مرحله خروج از انجماد، اجرای تغییر و تثبیت مجدد تشریح شده است. برای طی‌کردن یک فرآیند تغییر حساب‌شده، باید ضمن آشنایی با ماهیت تغییر، درکی از پاسخ‌های احتمالی افراد سازمان به تغییر داشت و در ضمن از نقش ویژه رهبران سازمانی در مدیریت تغییر و اجرای راهبردهای تغییر نباید غافل شد. بعلاوه یک تغییر پایدار مستلزم آموزش، فرهنگسازی و پاداش‌دهی است، همه این موراد در این فصل کتاب به بحث گذاشته شده است. در فصل آخر کتاب نیز نویسنده مروری بر مهمترین درس‌هایی که در این کتاب بیان شده می‌کند.
هرچند شاید نتوان این کتاب را در زمره کتاب‌های برجسته مدیریت دانش قرار داد، بعلاوه ترجمه نیز به‌سختی می‌تواند مفاهیم متن اصلی را کامل منتقل کند و ترجمه این کتاب‌ نیز نارسایی‌هایی دارد، با این وجود چون معمولا مطالعه یک کتاب فارسی برای ما خیلی آسان‌تراست، مطالعه این کتاب نیز قابل توصیه و مفید است.

مهندس امیر ذاکری
کارشناس ارشد مدیریت دانش، مشاوران توسعه آینده
دانشجوی دکترای صنایع دانشگاه صنعتی پلی تکنیک تهران


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت