پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

استقرار مدیریت دانش و MVP (کمینه محصول پذیرفتنی)

در سیستم‌‌های تولید ناب، مفهومی به نام کمینه محصول پذیرفتنی وجود دارد که دارای ارزش بسیاری است. به دلیل نقش به‌‌سزایی که این مفهوم در تولید ناب ایفا کرده است، می‌‌توان در پروژه‌‌های استقرار مدیریت دانش در سازمان‌‌ها نیز از آن استفاده نمود.
مفهوم کمینه محصول پذیرفتنی (MVP) به این معنی است که ساده‌‌ترین و راحت‌‌ترین نسخه محصول که همچنان برای مشتریان ارزش افزوده ایجاد می‌‌کند، تولید و ارائه شود. در سیستم‌‌های ناب، اولین نسخه تحویلی به مشتری MVP خواهد بود.
به‌‌طور مثال یک شرکت نرم‌‌افزاری، برای ایجاد یک MVP می‌‌تواند پایه‌‌ای‌‌ترین نسخه ممکن محصول خود را طراحی کرده و به مشتری ارائه بدهد تا اینکه:
• بازخورد مشتریان را دریافت نماید؛
• محصول را در زمان استفاده ارزیابی کند؛
• قبل از آغاز مرحله بعدی و انتشار نسخه جدید با جزییات و قابلیت‌‌های کامل‌‌تر، بتواند سود مناسبی را دریافت نماید.
این رویکرد را در مورد استقرار مدیریت دانش در سازمان، زمانی که در حال پیاده‌‌سازی مدیریت دانش در نخستین پایلوت انتخابی هستیم نیز می‌‌توان در پیش گرفت.
در تعریف مفهوم کمینه محصول پذیرفتنی دو نکته بسیار مهم است:
1- محصول ارائه شده می‌‌بایست مقبول و قابل استفاده باشد. به عبارت دیگر این محصول باید مشکلات مشتری را برطرف نماید، ارزش افزوده ایجاد کرده و یک تجربه کاملا متمرکز برای متقاضیان اولیه محصول فراهم نماید. شکل زیر کاملا بیانگر موضوع مطرح شده است. 

MVP-Minimum-Viable-Product-.gif
طبق تصویر بالا اگر قصد کنیم که اولین خودرو را بر اساس سیستم تولیدی ناب تولید کنیم، قطعا ابتدا چرخ‌‌ها، بعد محور و بعد از آن بدنه خودرو را به عنوان MVP آن ارایه نخواهیم داد، زیرا هیچ یک از آن‌‌ها قابلیت کاربری برای مشتری نخواهد داشت. در صورتی که می‌‌بایست در ابتدا اسکیت، سپس اسکوتر، و بعد از آن موتورسیکلت طراحی و تولید کرده، تا اینکه مشتری بتواند حمل نقل با چرخ متحرک را کاملا تجربه کند.
2- محصول ارایه شده باید شامل حداقل‌‌ترین امکانات باشد. در واقع این محصول باید کمترین مجموعه‌‌ای از امکانات کامل را برای ایجاد ارزش افزوده به مشتری داشته باشد، زیرا این نخستین فرصتی است که می‌‌توان از تجربه مشتری در هنگام استفاده محصول را تشخیص داده و ارزیابی کرد و با استفاده از آن بتوان مراحل بعدی توسعه محصول را به خوبی طی نمود.
نسخه مدیریت دانش مفهوم کمینه محصول پذیرفتنی در واقع اولین پایلوت مدیریت دانش خواهد بود. در حقیقت نخستین مرحله از پیاده‌‌سازی تکنیک‌‌های مدیریت دانش برای متقاضیان اولیه می‌‌باشد، تا اینکه بتوان مفهوم مدیریت دانش را ارزیابی کرد و همچنین ارزش افزوده برای مشتری ایجاد کرد.
لازم به ذکر است در حوزه مدیریت دانش قسمتی که به‌‌عنوان MVP بتواند قابل استفاده باشد، ابزار و فرآیندها نیستند بلکه چارچوب آن خواهد بود.
هیچ یک از اجزای مدیریت دانش از جمله ابزار، تکنولوژی، فرآیند و یا نقش‌‌ها به تنهایی بیانگر ارزش مدیریت دانش نخواهند بود. برای ایجاد ارزش افزوده می‌‌بایست ساختاری از وظایف، فرآیندها، تکنولوژی‌‌ها و تیم راهبردی تعریف کرده تا اینکه بتوان جریان دانشی مناسبی بین صاحبان دانش و کاربران ایجاد نمود و بدین صورت برای سازمان سودرسانی کرد. بنابراین کمینه محصول پذیرفتنی ساده‌‌ترین چارچوب و ساختار ممکن برای پیاده‌‌سازی خواهد بود.
به‌‌طور مثال، اگر بخواهیم واحدی از سازمان را به‌‌عنوان پایلوت انتخاب کنیم که نیاز به اشتراک‌‌گذاری دانش بین بخش‌‌های مختلف کاری دارد، می‌‌بایست یکی از دو رویکرد زیر را اجرا نمود.
1- رویکرد رایج و اشتباهی که می‌‌تواند در این خصوص به کار گرفته شود، استفاده از برخی فناوری‌‌ها از جمله Yammer و یا Jive و متقاعد کردن کارکنان برای استفاده از آن است. به‌‌طوریکه این ابزار نه کمینه محصول است( زیرا هر یک از این فناوری‌‌ها کاملا توسعه یافته و با امکانات فراوان هستند) و نه قابل استفاده ( زیرا تکنولوژی به تنهایی ارزشی برای سازمان ایجاد نمی‌‌کند).
2- رویکرد مناسب، معرفی ساختاری است که در آن یک هماهنگ کننده جلسات (نقش) وجود دارد تا بتواند جلسات بحث و گفتگو(فرآیند) را با استفاده از تماس‌‌های کنفرانسی تلفنی (تکنولوژی) به صورت ماهانه تنظیم نماید تا اینکه خبرگان، دانش‌‌های کلیدی سازمان را مشخص کنند ( راهبرد). وقتی سیستم کمینه بتواند برای سازمان ارزش افزوده ایجاد نماید، آنگاه گروه‌‌های تخصصی می‌‌توانند تا زمانی که چارچوب کامل مدیریت دانش که بتواند تمام نیازهای آن‌‌ها را برطرف نماید، از سیستم کمینه استفاده کنند.
بنابراین، مدیریت دانش ناب و چابک بر روی ارایه کمینه چارچوب مدیریت دانش مقبول برای کسب و کار تمرکز دارد تا اینکه برای آن ارزش افزوده ایجاد کرده، مفهوم مدیریت دانش را ثابت کند و همچنین درس‌‌های فراوانی برای طراحی و توسعه سیستم کامل مدیریت دانش به همراه داشته باشد.

استقرار مدیریت دانش همراه با عدم قطعیت‌‌های فراوان است. رویکرد ناب و چابک را به کار بگیرید، با رویکرد کمینه مقبول شروع کنید، تخته اسکیت مدیریت دانش خود را معرفی کرده و آن را با کاربران سازمان ارزیابی کنید، از بازخوردها درس بگیرید و نسخه بهبود یافته بعدی را طراحی نمایید.

تهیه و تنظیم: رضا یقینی

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت