پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

5 نوع مکالمه که تنها برای مدیریت دانش کاربرد دارد

مدیریت دانش ترکیبی از مدیریت محتوا و مدیریت گفتگو است، اما کدامیک از گفتگوها مورد نیاز ماست؟
به‌طور کل گفتگو به‌عنوان بهترین ابزار مدیریت دانش موجود شناخته شده است. مفهوم دانش و درک درست می‌تواند از طریق گفتگو به اشتراک گذاشته شود، اما نه از طریق هر نوع گفتگویی.
مشکل این است که گفتگوها کارکردهای بسیاری دارند و به اشتراک‌گذاری دانش تنها یکی از آن‌هاست. بنابراین درک چگونگی کار گفتگوها و توانایی تاثیرگذاری بر سبک‌های گفتگو از طریق تسهیلگری، ابزار حیاتی برای مدیریت دانش است.
در اینجا 5 نوع متداول گفتگو وجود دارد. " این یک لیست جامع نیست!"

گفتگوی کوتاه
گفتگوی کوتاه یک ارتباط اجتماعی است که در آن برقراری ارتباط، نسبت به خود کلمات از اهمیت بیشتری برخوردار است. "سلام، حال شما چطور است؟ چه روز خوبیه!" تمام این‌ها در واقع به این معناست که "من شما را می‌بینم، من شما را به رسمیت می‌شناسم، من می‌خواهم با شما یک پیوند اجتماعی برقرار کنم".
شوخی کردن و هم‌نشینی یک نوع گفتگوی کوتاه است. سخن چینی نیز یکی دیگر از این موارد می‌باشد (هرچند سخن‌چینی نوعی گزارش و تحلیل است). برای مثال، اغلب تعاملات در فیس‌بوک، یک نوع گفتگوی کوتاه است. گفتگوی کوتاه نقش اجتماعی حیاتی دارد، اما دانش را به اشتراک نمی‌گذارد.

هم‌بستگی اجتماعی
هم‌بستگی اجتماعی مانند گفتگو کوتاه است، اما هدف، کسب هم‌بستگی اجتماعی از طریق توافق می‌باشد. یادآوری یکی از ابزار هم‌بستگی اجتماعی است. "آیا شما به یاد دارید زمانی که ...." و یا "آیا شما لحظه ای را در نیمه دوم بازی دیدید که در آن....". دکمه "like" نیز از دیگر ابزار انسجام اجتماعی است.
مشکل مکالمات هم‌بستگی اجتماعی این است که افراد می‌تواند حقیقت را کاملا مخفی کنند. در بررسی نشان داده شد که چگونه فشار اجتماعی منجر می‌شود که اغلب افراد با آنکه می‌دانند مطلبی نادرست است، اما به توافق می‌رسند، تا با سایر گروه‌ها مخالفت نداشته باشند. "خواهی نشوی رسوا هم‌رنگ جماعت شو!".
تسهیل‌‌کنندگان در جلسات مدیریت دانش می‌بایست از ابعاد همبستگی اجتماعی آگاه باشند و به‌طور فعال به‌دنبال صداهای مخالف باشند. "در به اشتراک‌گذاری دانش، تنها سمتی باشید که سمت حقیقت است".

گزارش‌دهی و بررسی
این موارد مکالماتی هستند که در آن مردم حقایق و نظرات برخی را بیان می‌کنند. جلسات پروژه از جمله مکان‌هایی است که این مورد به وضوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود حیاتی بودن، این جلسات بسیار سطحی می‌باشند و به جای درک عمیق تنها به تسهیم حقایق پرداخته می‌شود. اگر گزارش‌‎دهی و بررسی تنها نوع مکالمه‌ای است که در پروژه‌های شما اتفاق می‌افتد، شما باید برخی از فرآیندهای دیگر مانند بازنگری پس از اقدام (AAR) و Retrospect را به کار بگیرید.

بحث و جدل
این یک نوع مکالمه "پیروزی / شکست" است. یک نفر عقیده‌ای دارد و از نظر خود در برابر عقاید دیگران دفاع می‌کند. اغلب این موضوع به جایگاه افراد گره خورده است. "من یک خبره هستم، باید برای حفظ جایگاه خود در سازمان از عقیده خود دفاع کنم و اگر این‌کار را انجام ندهم، جایگاه خود را از دست خواهم داد". بحث یک حالت خفیف‌تری از جدل است، اما هر دو "بحث و جدل" مفهوم برد را به دنبال دارد. در بحث و جدل، مردم به‌منظور پیدا کردن نقاط ضعف، به اظهارات مخالفان خود گوش می‌دهند و سوال می‌کنند. بسیاری از بحث‌ها‌ در لینکدین بحث و جدل هستند. استفاده بحث و جدل برای به اشتراک‌گذاری دانش ناامید کننده است. همانطور که توماس جفرسون گفت: "من هرگز شاهد نمونه‌ای از دو مورد اختلاف نظر نیستم که با استدلال یکی دیگری را متقاعد کند."

گفتمان
گفتمان ابزار اصلی برای اشتراک دانش در سازمان‌ها است. هدف از گفتگمان نه برنده شدن و نه متقاعد کردن و موافقت است، بلکه رسیدن به سطح عمیق‌تری از درک جمعی است. در گفتمان، مردم به سخنان دیگران گوش فرا می‌دهند تا درک کنند که چرا این دیدگاه‌ها را حفظ می‌کنند. گفتمان به مهارت‌های شنیداری و همچنین مهارت‌های گفتگو نیاز دارد. مردم در گفتمان اجازه می‌دهند تا نظراتشان به چالش کشیده شود (و در واقع، از این چالش استقبال می‌کنند). در گفتمان، همه به صحبت خود ادامه می‌دهند. گفتمان نیازمند اعتماد و پذیرش است. گفتمان یک سبک مکالمه بسیار دشوار است و نقش تسهیل‌کننده در آن حیاتی است. تسهیل‌کننده مکالمه را تماشا می‌کند، چالش‌های گروه را در نظر می‌گیرد، فرضیه‌ها را مورد سوال قرار می‌دهد، صداهای مخالف را می‌شنود، روند گفتگو را دنبال می‌کند و فرآیند مکالمه را در مسیر دستیابی به هدف بیان شده با درک مشترک حفظ می‌کند.
بدون تسهیل خوب، گفتمان به راحتی می‌تواند به بحث و جدل و یا حتی بیشتر به بیان عقاید، هم‌بستگی اجتماعی و گفتگو کوتاه تبدیل شود و فرصت برای به اشتراک گذاری دانش موثر از بین برود.
اطمینان حاصل کنید که شما به عنوان بخشی از مدیریت مکالمه بر روی گفتگو تمرکز دارید.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت