پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مصاحبه با پروفسور اریک چویی، استاد مدیریت دانش دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگمصاحبه مشاوران توسعه آینده با پروفسور اریک چویی،
استاد مدیریت دانش دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ

Eric Tsui 2.jpg 
مصاحبه کننده: نیکو راحتی
کارشناس ارشد مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده
مقدمه:
پروفسور اریک چویی، استاد  مدیریت دانش گروه مهندسی صنایع و سیستم‌ها در دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ کنگ بوده و در طی 5 سال گذشته به برگزاری کارگاه‌های عمومی و اختصاصی بی‌شماری  در زمینۀ مدیریت دانش پرداخته‌اند. ایشان همچنین مشاورۀ سازمان‌های عمومی و خصوصی بسیاری را در استرالیا، هنگ‌کنگ، سنگاپور، مالزی و برونئی بر عهده داشته‌ و مقالات بسیاری در زمینۀ مدیریت دانش به چاپ رسانده‌اند. مصاحبۀ مشاوران توسعه آینده با پرفسور چویی را در ادامه می‌خوانید.

جناب دکتر چویی، تشکر می‌کنم که برای بازدید از غرفۀ مشاوران توسعه آینده تشریف آوردید. اجازه بدهید بحث را با ارزیابی شما از وضعیت علمی مدیریت دانش آغاز کنیم. به نظر شما مباحث علمی در حوزۀ مدیریت دانش از چه نقاط قوت و ضعفی برخوردار هستند؟

همان‌گونه که همه می‌دانیم، برای معرفی موفقیت‌آمیز و اثربخش طرح‌های مبتنی مدیریت دانش باید بر سه رکنِ انسان، فرایند و تکنولوژی تأکید شود. در این میان تکنولوژی از قوت کاملاً خوبی برخوردار است اما به نظر من فرهنگ مردم و مدیریت تغییر هنوز به میزان کافی قوی نشده‌اند. بنابراین گاهی اوقات افراد در برابر استفاده از تکنولوژی مقاومت می‌کنند و درک نمی‌کنند که یک تکنولوژی برای چه منظور در اختیار آن‌ها قرار گرفته است. لذا این موارد باید در مدیریت دانش مورد توجه قرار گیرند. به همین دلیل موضوعاتی که سخنرانان امروز صبح  در بارۀ آن‌ها به سخنرانی پرداختند بیشتر در رابطه با افراد، مدیریت تغییر و محیط کار بود و به تکنولوژی کمتر می‌پرداخت.

موضوع دیگری که در رابطه با مدیریت دانش مطرح است این است که تمایل افراد به اشتراک‌گذاری دانش یک موضوع است و توانایی افراد در تبدیل دانش ضمنی خود به دانش آشکار موضوعی دیگر است. چالش اصلی که ما در پیاده‌سازی مدیریت دانش تاکنون با آن مواجه بوده‌ایم، این بوده که افراد اغلب قادر نیستند تا دانش ضمنی موجود در اذهان خود را استخراج کرده و به‌گونه‌ای بنویسند که قابل فهم برای خوانندگان باشد. پیشنهاد شما برای حل  این مشکل چیست؟

به نظر من امروزه بهترین روش برای مدیریت دانش، استخراج و کدگذاری آن نیست. کار مهم‌تری که در این زمینه باید صورت بگیرد ایجاد محیطی است که دانش ضمنی از طریق بحث و گفتگو بتواند به راحتی استخراج و اشتراک‌گذاری گردد. بنابراین تمرکز ما نباید بر استخراج هرچه بیشتر دانش و ورود آن‌ها به یک سیستم باشد، بلکه در عوض تمرکز باید بر ایجاد جو، محیط و فرهنگی باشد که افراد بتوانند در آن به راحتی گفتگو نموده و به اشتراک‌گذاری دانش بپردازند.

بنابراین شما فکر می‌کنید توسعه CoP ها در سازمان می‌تواند کمک بیشتری به سازمان نماید؟


دقیقاً، این یکی از مواردی است که می‌تواند مؤثر باشد و از موارد دیگر می‌توان به داشتن کافه‌های دانش بیشتر و مرورهای بعد از عمل اشاره نمود. بنابراین تکنولوژی‌های موجود نمی‌توانند به تنهایی در اشتراک‌گذاری دانش مؤثر باشد.

فعالیت‌های شما بیشتر بر چه زمینه‌هایی از مدیریت دانش متمرکز است؟

زمینه‌های اصلی فعالیت‌های من عبارتند از تکنولوژی‌های مدیریت دانش، طبقه‌بندی‌ها، یادگیری الکترونیکی و یادگیری ترکیبی.

با توجه به اینکه یکی از زمینه‌های کاری اصلی  شما تکنولوژی‌های مدیریت دانش می‌باشد و از نرم‌افزار مدیریت دانش MTAShare در غرفه مشاوران توسعه آینده بازدید نموده‌اید، قابلیت‌های MTAShare را چگونه ارزیابی می‌کنید؟


MTAShare نکات قوت بسیاری دارد که بعضاً خاص MTAshare هستند و من در سایر سیستم‌های مدیریت دانش نظیر آن را ندیده‌ام. در عین حال مواردی نیز وجود دارند که در صورت بهبود می‌توانند عملکرد سیستم را ارتقا دهند. با توجه به اینکه شما برنامه‌هایی در جهت انجام این بهبودها در آیندۀ نزدیک دارید، من فکر می‌کنم این نرم افزار بتواند به زودی به یک نرم افزار بسیار قوی مدیرت دانش تبدیل شود.

چه  توصیه‌ای برای سازمان‌های ایرانی در پیاده‌سازی مدیریت دانش دارید؟


توصیه اول من به سازمان‌های ایرانی همان توصیه‌هایی است که به همۀ سازمان‌ها می‌کنم. اینکه بر نیازهای سازمان خود تمرکز کنند و هیچ‌گاه نقش افراد و مدیریت تغییر را فراموش نکنند. تکنولوژی در بسیاری از موارد می‌توانند از مدیریت دانش پشتیبانی کند اما تنها در صورتی که به درستی توسط افراد استفاده شود.


 
گزارش برگزاری سومین کنفرانس مدیریت دانشسومین کنفرانس مدیریت دانش در تاریخ 19 و 20 بهمن ماه سال 1389 در مرکز همایشهای بین المللی رازی با حضور بیش از 900 نفر شرکت کننده جهت تبادل تجربیات، دانش و دستاوردهای صاحب نظران، در محیطی گرم و صمیمی برگزار گردید. امسال، از میان بیش از 400 مقاله ارسالی، 34 مقاله در بخش ارائه شفاهی و 43 مقاله در بخش پوستر جهت ارائه در دو روز کنفرانس پذیرفته شد که تعداد 5 مقاله (3 مقاله در بخش ارائه شفاهی و 2 مقاله در بخش پوستر ) به عنوان مقالات برتر کنفرانس معرفی گردید و از آنها قدردانی شد. دکتر سید مهدی الوانی ریاست کنفرانس سخنران آغازگر مراسم افتتاحیه بودند، همچنین این مراسم با سخنرانی دکتر آشوک جاشاپارا، دکتر مجید فتحی، دکتر ری ویلیامز، دکتر اریک چویی، دیوید گورتین و دکتر عباس افرازه ادامه یافت. این کنفرانس، طی دو روز در 5 سالن مجزا، به طور رسمی و همزمان فعالیت داشته که در این میان ارائه 77 مقاله، 29 سخنرانی ، 8 سمینار آموزشی با موضوعات کاربردی، ارائه موردکاوی تجارب سازمانهای منتخب برتر جایزه ملی، کلینیک مشاوره، برپایی نمایشگاههای جانبی، میز گرد و کارگاه های آموزشی از جمله فعالیتهای حائز اهمیت بوده که استقبال بسیار زیادی را به دنبال داشت. شرکت کنندگان سمینارهای آموزشی علاقه زیادی به موضوعات مطرح شده نشان دادند و سعی نمودند بدین وسیله برای مشکلاتی که با آنها مواجه اند راه حل مناسبی پیدا کنند و به همین دلیل قسمت پرسش و پاسخ زمان بیشتری را نسبت به زمان در نظر گرفته شده به خود اختصاص داد. کلینیک مشاوره نیز بطور همزمان در دو روز کنفرانس با حضور اساتید مشاوره آقایان دکتر نوید نظافتی و دکتر عباس افرازه برپا شد که چند نماینده از موسسات و سازمانهای متقاضی جهت مشاوره برای حل مشکل خود مراجعه داشتند. در انتهای روز دوم، میز گرد نهایی کنفرانس تحت عنوان مدیریت دانش و آینده سازمانها با حضور دکتر سید مهدی الوانی(ریاست کنفرانس)، دکتر آشوک جاشاپارا، دکتر مجید فتحی، دیوید گورتین، دکتر ری ویلیامز، دکتر اریک چویی ، دکتر سعید خرقانی(دبیر کنفرانس)، دکتر محمدرضا حمیدی زاده(دبیر علمی کنفرانس)، دکتر علی حسین کشاورزی و همچنین دکتر فریبا عدلی برگزار گردید. در مجموع با توجه به برآورد نهایی نظرسنجی از حضار، این کنفرانس محل بسیار مناسبی برای تبادل اطلاعات و همچنین دست یابی به یک نگرش والا درباره مدیریت دانش بوده است. نظر مثبت شرکت کنندگان نشانه رضایت آنان از موضوعات و سخنرانی ها بود که اغلب حضار این کنفرانس را یک منبع غنی برای تبادل اطلاعات پیرامون تجارت و بازار شناخته اند. در پایان، مراسم اختتامیه با تشکر از حضار و اهداء لوح سپاس به اساتید، سخنرانان، ارائه دهندگان مقاله و همچنین منتخبین سازمان‌ها و شرکت‌های برتر جایزه ملی و نیز عکس یادگاری به اتمام رسید.
ekhtetamieh(1).jpg


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت