پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

استقرار استراتژی مدیریت دانش در جایگاه مناسب

آیا تاکنون این پرسش به ذهنتان خطور کرده است که تعیین استراتژی مدیریت دانش سازمان برعهده چه کسی است؟
و یا به‌عنوان پرسشی دیگر، آیا تاکنون اندیشیده‌اید که این استراتژی می‌بایست در کجا "استقرار" پیدا کند؟ تحلیل‌گران سنتی حوزه KM، معتقدند که مدیریت دانش باید به‌عنوان یک وظیفه جداگانه و مستقل در درون سازمان تلقی شده و به عبارتی واحدی مجزا جهت پرداختن به امور مدیریت دانش ایجاد شود. این کار نیازمند کارکنان اختصاصی مانند متصدی امور مدیریت دانش، مهندسان دانش و در برخی موارد، یک رهبر سطح C (مدیر ارشد اجرایی)، از جمله مهندس ارشد دانش است. رویکرد استقرار مدیریت دانش تحت عنوان یک واحد مجزا در درون یک سازمان لزوما اشتباه نیست، این درحالیست که روش¬های جایگزین بسیاری برای افرادی که نمی‌خواهند از این رویکرد استفاده نمایند، وجود دارد.
هدف از اجرای هر برنامه مدیریت دانش، این است تا با ایجاد یک محیط کار دیجیتال و سالم، دانش، اطلاعات و داده‌ها بتوانند آزادانه به بخش‌های مورد نیاز در یک سازمان، جریان یابند. تحقق چنین هدف مثبت و موفقی نیازمند یک تلاش عظیم و همه جانبه از سوی تمامی بخش‌های کلیدی یک سازمان است، علاوه بر آن وجود یک دیدگاه و درک مشترک از چنین سیتمی می‌تواند حرکت به سمت این هدف را بهبود و سرعت آن را ارتقاء بخشد.
• اولین قاعده کلی در اجرای یک استراتژی مدیریت دانش در سازمان این است که مشارکت یکپارچه‌ای بین تمامی واحدها وجود داشته باشد. به‌همین دلیل آنچه در اجرای موفق یک نظام مدیریت دانش سازمانی موثر خواهد بود لزوما سمت رهبران و میزان قدرت آن‌ها نیست بلکه آنچه پیش برد اهداف مدیریت دانش در یک سازمان را تضمین می‌کند، توانایی و مهارت‌های یک رهبر مدیریت دانش به‌منظور ایجاد تغییرات کلان سازمانی است.
• استقرار مدیریت دانش در واحدهایی که اهداف مشابهی با استراتژی‌های KM سازمان شما دارد بسیار موثرتر است زیرا هم‌راستا بودن اهداف مدیریت دانش با واحد متولی آن نتایج مطلوب‌تری را برای سازمان به‌دنیال خواهد داشت.
1. آیا سازمان شما سعی در افزایش مشارکت کارکنان به‌عنوان یک خروجی اولیه مطلوب از KM دارد؟ در این صورت ممکن است بخش منابع انسانی سازمان شما بتواند این استراتژی شما را مدیریت و محقق نماید.
2. آیا هدف شما از مدیریت دانش بهبود یادگیری و ارتقاء دانش در میان تیم‌های فنی است؟ تیم کیفی سازمان، گزینه مناسبی جهت استقرار KM برای اجرای این استراتژی می‌باشد.
3. آیا شما به تغییرات اساسی توأمان در رابطه با نحوه فعالیت سازمان و یادگیری فکر می‌کنید؟ مهندس ارشد مدیریت دانش می‌تواند شما را در استقرار این استراتژی پشتیبانی کنند.
• آیا تصور می‌کنید که واحد فناوری اطلاعات می‌تواند تمامی عملکردهای مدیریت دانش را در بر داشته باشد؟ بخش عمده‌ای از این موضوع مربوط به حصول اطمینان از مسائل مربوط به حفاظت بخش IT از مدیریت دانش است. پاسخ هر استراتژیست خبره حوزه مدیریت دانش پس از بیان این پرسش این است که واحد فناوری در یک سازمان، بخش بسیار مهمی در پیاده‌سازی مدیریت دانش است اما خود به‌تنهایی نمی‌تواند عامل اصلی تغییر سازمانی باشد. فناوری همواره باید در خدمت اهداف کسب و کار مرتبط با با برنامه‌های مدیریت دانش در یک سازمان قرار گیرد. لذا باید از میزان برابری افراد و فرآیند‌هایی که در جهت تحقق استراتژی مدیریت دانش به‌کار گرفته شده‌اند، به یک میزان بهره¬گیری شود و تمرکز تیم اجرایی مدیریت دانش نباید تنها برروی بخش خاصی باشد. به عبارتی دیگر پراکندگی متوازن کارکنان سازمانی در تمامی مراحل اجرای مدیریت دانش از اهمیت بسیار برخودار است.
• تمامی تصمیمات مرتبط با تکنولوژی باید توسط گروهی متشکل از ذی¬نفعان اصلی کسب و کار سازمان مدیریت شود. یک سازمان حاکمیتی قوی که دارای قدرت تصمیم‌گیری و نمایندگان ارشد از تمام واحدهای کلیدی تجاری است، باید تصمیمات تکنولوژیکی خاص خود را برای حمایت از اهداف مدیریت دانش در اختیار داشته باشد. اهمیت این موضوع به‌ویژه زمانی پررنگ‌تر خواهد شد که واحد IT متولی اجرای برنامه مدیریت دانش در سازمان شما باشد.
• در نهایت مسئولیت‌های اجرایی استراتژی مدیریت دانش باید در سراسر سازمان به اشتراک گذاشته شود و همه افراد در آن مشارکت داشته باشند. نوع واحدی که مسئولیت اصلی اجرای مدیریت دانش را برعهده دارد چندان مهم نیست بلکه مشارکت گسترده رهبران، کارکنان و یادگیری آن‌ها از مفهوم مدیریت دانش است که می‌تواند کل سازمان را به کمک مدیریت دانش به نقطه ایده‌آل خود برساند. همانند هر تغییر کلان مدیریتی، اجرای مدیریت دانش و دستیابی به اهداف آن نیز نیازمند یک همبستگی و مشارکت همه جانبه به‌عنوان رکن اصلی هدایت سازمان است. اگر در داخل سازمان شخصی را برای هدایت سازمان در این مسیر نیافتید می‌توانید از یک مشاور با تجربه در این زمینه بهره‌مند شوید.
بنابراین به‌هنگام تصمیم‌گیری برای یافتن محل استقرار استراتژی مدیریت دانش در یک سازمان، رویکرد شما باید متمرکز باشد. با بهره‌گیری از این نکات کلیدی می‌توان از سازگار بودن عملکرد مدیریت دانش با استراتژی کلی سازمان اطمینان حاصل کرد. علاوه بر تمامی موارد یاد شده افزودن رهبری پرشور و باانگیزه به این زنجیره سازمانی، می‌تواند نتایج شفاف و قابل سنجشی را در کسب و کار مورد نظرتان ایجاد نماید و ضمن بالا بردن میزان مشارکت و همکاری بین کارکنان، به نوعی دستورالعمل مناسب برای موفقیت هر چه بیشتر سازمان تدوین نماید.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت