پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

سرمقاله

باسمه‌تعالی


مدیریت دانش درسال 1390


     بهار یادآور امکان آغازهای شکوفا پس از زمستان است و می‌تواند نماد فراز و نشیب‌های امیدبخش در زندگی انسانها باشد.مدیریت دانش ایرانی نیز چندمین بهار خود را پشت سر می‌گذارد و می‌توان گفت به تفسیر اهالی مشاوران توسعه آینده شش سال از کاشت اولین نهال آن می‌گذرد و در این سال‌ها نهال‌های گوناگون در این زمین بکر بر زمین نهاده شد که اگرچه برخی از آنها گرفتار سرمازدگی‌ها، طوفان‌ها، کم‌‌آبی و حتی شکسته‌ شدن در بازی‌های کودکانه شدند، اما بسیاری از آنها کم و بیش پابرجا مانده‌اند و دایره‌های متحدالمرکز عمر خود را بیش از پیش می‌کنند و نوید آینده‌ای روشن و ثمربخش را می‌دهند. طبیعتاً نمی‌توان در این زمان کوتاه انتظار یک باغ پر از درخت‌های تنومند را داشت، اما همین شروع اولیه، افقی از بهترین‌ مناظر را ممکن جلوه می‌دهد.
    طی بررسی‌هایی که واحد تحقیق و توسعه مشاوران در سال گذشته به انجام رساند، از سال 1384 تاکنون نزدیک به 41 طرح مدیریت دانش نسبتاً جدی (مبنای جدی بودن برون‌سپاری مبالغ بالای دویست میلیون ریال) در کشور انجام شده است که به صورت تقریبی بودجه معادل بیست میلیارد ریال را به خود اختصاص داده است. در میان این 41 طرح نزدیک به 30% طرح‌ها به اتمام و نتیجه نرسیده‌اند که اغلب به دلیل جابه‌جایی مدیران، چالش‌های عمیق فرهنگی، مشکلات وانحلال‌های سازمانی و ضعف مشاورها و مجریان پیاده‌سازی مدیریت دانش بوده است.
    علت‌های گوناگونی سازمان‌ها را به اجرای مدیریت دانش در این 6 ساله معطوف کرده که طبق اندازه‌گیری انجام شده می‌توان این علت‌ها را به ترتیب شامل مواردی همچون :"توسعه عمومی موضوع و علاقه‌مندی مدیران ارشد یا میانی"، " ابلاغ‌ها و دستورالعمل‌های بالادستی"، " مشکلات عدیده کاری ناشی از مدیریت دانش‌ها در حوزه عملیاتی و ستادی"، " مشاهده نمونه‌های مطلوب انجام شده و حس رقابت"، " نگرانی از دست دادن خبرگان در اثر بازنشستگی و غیره" برشمرد.
    نگاهی اجمالی به این نتایج در کنار سایر بررسی‌ها نشانگر آن است که مدیریت دانش ایران همچنان در دوران طفولیت خود به سر می‌برد که تعداد پروژه‌ها و حجم کلی آنها دلیلی جدی بر این امر است. در همین رابطه به نظر می‌رسد خطرناکترین مسأله برای این طفل نوپا، رشدی ناگهانی و بدون برنامه است. اگر چه سرمایه‌گذاری بر موضوع مدیریت دانش از سوی سازمان‌ها هنوز به مقدار نسبتاً مطلوب نیز نرسیده است، اما گمان می‌رود، جرقه‌هایی برای رشد چشمگیر وجود دارد.
    هم‌اکنون بسیاری وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و موسسات بنا بر ضروریات و نیز فضای به وجود آمده در اثر فعالیت‌های سال‌های گذشته، به مدیریت دانش علاقه‌مند شده‌اند. اما این علاقه‌مندی صرف نمی‌تواند تضمین‌کننده فضایی امیدوارکننده باشد، چرا که شروع‌های یکباره و عدم نتیجه بخشی می‌تواند باعث ایجاد پیش فرض شکننده بودن طرح‌های مدیریت دانش شود. برهمین اساس مناسب‌تر است که دست‌اندرکاران مدیریت دانش در کشور در سال 90 با احتیاط بیشتری عمل نمایند.
    توجه جدی به مباحثی همچون "مبرز نمودن مدیریت دانش در سیاست‌های کلان نظام اداری کشور که در سال 1389 ابلاغ گردید"، " مذاکره با مدیران ارشد وزراتخانه‌ها و سازمان‌های مؤثر برای اهمیت‌دهی به ساختار سازمانی برای مدیریت دانش"، " ارائه دستاوردهای مدیریت دانش درسال‌های اخیر در مجامعی همچون کنفرانس ملی مدیریت دانش"، " توجه جدی‌تر و توسعه جایزه ملی مدیریت دانش"، " توسعه طرح‌های مدیریت دانش در شرکت‌های خصوصی و غیردولتی"، " الگوسازی‌های مدیریت دانش در سازمان‌های ایرانی"، " توسعه دوره‌های کارشناسی ارشد مدیریت دانش"، " توسعه علمی مبحث مدیریت دانش در سطح دانشگاه‌ها" و " تجمیع توان‌های کارشناسی و علمی مدیریت دانش در کشور" می‌تواند آغازی بر دوران شکوفایی دوباره مدیریت دانش در کشور باشد.
به امید آن روز
مدیرعامل مشاوران توسعه آینده
دکتر نوید نظافتی


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت