پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

5 راه برای جهت‌گیری بهتر مدیریت دانش در سال 2018

شکست‌ها و موفقیت‌هایی که در سال گذشته در زمینه پیاده‌سازی مدیریت دانش در سازمان‌های مختلف به دست آمدند، مبنای مناسبی برای جهت‌گیری بهتر درسال 2018 می‌باشند. درس آموخته‌های حاصل از این تجارب می‌بایست در دسترس دیگر سازمان‌ها قرار گیرد تا بتوانند فعالیت‌های مدیریت دانش خود را با رویکردی بهتر آغاز نمایند. در این نوشتار، 5 راه برای توسعه یک استراتژی موفق مدیریت دانش در سال 2018 آورده شده است:
1. شروع کوچک و هدفمند منطبق با یکی از نیازها یا مشکلات سازمان
شروعی کوچک به همراه اهداف واضح، روشن و نزدیک، به شما این امکان را می‌دهد تا به بردهای سریع دست پیدا کنید و ارزش واقعی مدیریت دانش را قبل از ایجاد وقفه در حمایت‌ها و جهت‌دهی‌های بالادستی به نمایش بگذارید. به مشکلات ملموس و حساس به زمان یا فرصت‌های تجاری که برای رهبران کسب و کار مهم است حمله کنید و پس از دستیابی به موفقیت، تلاش‌ها و فعالیت‌های مدیریت دانش را از آنجا گسترش دهید.
به طور مثال جرقه اولیه مدیریت دانش در شرکت داروسازی Abbot از نیاز سازمان به کاهش میزان دانش‌های ازدست رفته شرکت بوجود آمد. زمانی‌که یکی از بخش‌های این شرکت از دیگر بخش‌ها جدا می‌شد، حجم وسیعی از دانش شرکت در معرض از دست رفتن قرار می‌گرفت. به همین منظور تمامی تلاش‌های مدیریت دانش برای دستیابی به دو هدف متمرکز شد:
 کسب دانش مرتبط با محصولات
 حمایت از تسهیم دانش قبل از آنکه درس‌آموخته‌های سازمانی در خلال این تغییرات بزرگ از دست برود.
همسوسازی کسب و به اشتراک گذاری دانش با این دسته از نیازهای ضروری سازمان، به شما کمک می‌کند تا هزینه، زمان و انرژی صرف شده برای مدیریت دانش را توجیه‌پذیر کنید. این رویکرد در زمان توسعه مدیریت دانش می‌تواند به دیگر واحدها یا مشکلات سازمان تسری پیدا کند و مشکلات ضروری آن واحدها را حل نماید.
2. همسوسازی چشم‌انداز مدیریت دانش با استراتژی کلی کسب و کار
اتصال مدیریت دانش با نیازهای استراتژیک سازمان، یکی دیگر از راه‌های موفقیت بلند مدت مدیریت دانش می‌باشد. وقتی که چشم‌انداز مدیریت دانش خود را با اهداف سازمان همسو می‌کنید، در نتیجه این دو به هم گره خورده و چشم‌انداز مشترکی تولید می‌شود که به راحتی در میان کارکنان قابل گسترش است. این موضوع همچنین باعث می‌شود ایجاد یک مثال متقاعد کننده برای فعالیت‌های مدیریت دانش آسان‌تر شود.
برنامه‌های مدیریت دانش در شرکت فضانوردی و دفاعی Rockwell Collins به دو شاخه مدیریت دانش و آموزش تقسیم می‌شود. در این شرکت فعالیت‌های مدیریت دانش با برنامه‌های مالی و استراتژیک شرکت که جهت‌گیری‌ها و فعالیت‌های پنج سال آینده شرکت را تعیین می‌کنند گره خورده است.
3. شناسایی نیازهای ضروری به منظور تسریع در دستیابی به اهداف
برنامه مدیریت دانشی که غرق در فعالیت‌های خود شود و به مشکلات سازمان بی اهمیت باشد، مطمئنا دچار رکود خواهد شد. برنامه های موفق به طور مداوم در حال تغییر و سازگاری با فناوری، انتظارات کارکنان و نیازهای سازمانی هستند لذا هوشمندانه است که برنامه مدیریت دانش خود را به طور مداوم در برابر دیگر برنامه‌های سازمانی محک بزنید تا بتوانید پیشرفت‌های صورت گرفته را اندازه‌گیری کنید، نیازهای ضروری را شناسایی کنید و مطمئن شوید که برنامه شما از اتفاقات به روز سازمان عقب نباشد.
یکی از راه‌های ارزیابی برنامه مدیریت دانش، استفاده از مدل‌های ارزیابی بلوغ می‌باشد. شناسایی گپ‌ها به شما کمک می‌کند که استراتژی مدیریت دانش خود را با نیازهای کسب و کارتان همسو کنید و برنامه مدیریت دانش را در قسمت‌هایی از سازمان که مورد نیاز است گسترش دهید. شرکت نفتی شل در سال 2012 برنامه‌های مدیریت دانش خود را مورد ارزیابی قرار داد. نتایج حاصل از این ارزیابی یکی از دلایلی بود که این شرکت رویکرد مدیریت دانش خود را به طور کلی تغییر داد و با یک استراتژی و مدل عملیاتی جدید و همچنین راه حل‌های مدیریت دانش در سطح سازمانی به فعالیت پرداخت. این موضوع به آنها کمک کرد که فعالیت‌های مدیریت دانش را در راستای اهداف شرکت جهت‌دهی کنند و به جای تمرکز بر جزیره‌های دانشی در برخی تیم‌ها و واحدها، یک برنامه عملیاتی جامع در سطح شرکت داشته باشند.
4. حرکت در جهت ایجاد یک برنامه ثابت مدیریت دانش برای سازمان
بهترین راه برای رشد و توسعه یک برنامه مدیریت دانش چیست؟
دستیابی به موفقیت‌های سریع و واکنش به نیازهای جدید سازمان، بهترین راه برای رشد سریع برنامه مدیریت دانش می‌باشد. اکثر برنامه‌های بلوغ یافته مدیریت دانش به دنبال دستیابی به اهداف زیر هستند:
 ثبات مدیریت دانش در تمام شرکت
 ارتقا سطح استانداردسازی
 دستیابی به مزیت نسبی
مدیریت دانش در بسیاری از سازمان‌ها از یک بخش یا فرآیند (معمولا یکی از آنها با بیشترین نیاز ضروری) شروع می‌شود و سپس به بیرون از آن گسترش می‌یابد. شرکت NextEra Energy یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید نیروی هسته‌ای و انرژی پاک در دنیا است. این شرکت پس از آنکه انجمن‌های خبرگی را برای بخش تولید قدرت خود راه‌اندازی کرد، این موفقیت را ابزاری برای توسعه مدیریت دانش در سطح شرکت قرار داد. برنامه جامع مدیریت دانش NextEra Energy علاوه بر حمایت از انجمن‌های خبرگی، مدیریت محتوا و سرعت و دقت انتقال اطلاعات را نیز ارتقا بخشید. همچنین باعث شکسته شدن گروه‌های دانشی کوچک و انتقال دانش آنها به کل مجموعه شد.
5. منعطف کردن و تکمیل استراتژی مدیریت دانش در راستای کسب و کار
یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از رکود در برنامه‌های مدیریت دانش، ارزیابی مجدد و بروزرسانی اولویت‌های استراتژیک مدیریت دانش می‌باشد که موجب شتاب بخشیدن به آن خواهد شد.
گروه مهندسین ارتش ایالات متحده استراتژی مدیریت دانش خود را با نیازهای تجاری یکپارچه کرده است و از این طریق مطمئن شده است که فعالیت‌های حال و آینده مدیریت دانش در راستای بهبود عملکردش قرار دارد.
زمانی که ارتباط فعالیت‌های مدیریت دانش خود را با سازمانتان تعمیق بخشید، می‌توانید آن را در مسیری هدایت کنید که مطمئن هستید باعث ایجاد ارزش برای سازمان می‌شود پس در ابتدای سال 2018 نگاه عمیقی به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مدیریت دانش در سازمان خود بیاندازید و تغییراتی ایجاد کنید که برنامه مدیریت دانش بتواند در موفقیت سازمان نقش بسزایی داشته باشد.

درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت