پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

معرفی کتاب: "مدیریت دانش از نظریه تا اجرا"
معرفی کتاب مدیریت دانش از نظریه تا اجرا (Knowledge Management in Theory and


Practice)
مهندس امیر ذاکریKimiz Dalkir.jpg


بیش از یک دهه از طرح جدی مدیریت دانش در محافل حرفه‌ای و دانشگاهی می‌گذرد و در این مدت KM به‌عنوان یک رویکرد و رشته (discipline) جدید به بلوغ نسبی دست پیدا کرده است و اکنون می‌توان خیلی دقیقتر از قواعد، اصول، شیوه‌ها، ابزارها و تجارب مربوط به آن سخن گفت. در کشور ما نیز اقبال زیادی به حوزه مدیریت دانش شده است و این مسئله لزوم دسترسی علاقمندان به کتاب‌های معتبر درسی (textbook) را بیشتر می‌کند. کتابی که در این شماره معرفی می‌کنیم جزء کتب‌ خوب مدیریت دانش است که نویسنده آن خانم  کیمیز دالکیر(Kimiz Dalkir) استاد دانشگاه مک گیل و دارای سوابق چندساله مشاوره در حوزه مدیریت دانش است.
فصل اول کتاب به این سوال که مدیریت دانش چیست؟ پاسخ می‌دهد. می‌توان مدیریت دانش را اینطور تعریف کرد: مدیریت دانش چارچوبی است برای طراحی اهداف، ساختارها و فرآیندهای سازمانی به‌نحوی که سازمان بتواند از آنچه می‌داند برای یادگیری بیشتر و خلق ارزش برای مشتریان خود و جامعه استفاده کند. با این تعریف دیگر یک شیوه و روش یکسان و عمومی برای اجرای مدیریت دانش وجود ندارد، بلکه باید رویکردی متناسب با سازمان طراحی و انتخاب شود. این رویکرد باید چهار توانمندسازی را که در قالب چهار سوال زیر بیان شده است، دربر داشته باشد.
استراتژی و چشم‌اندازی که سازمان را به مدیریت دانایی‌های خود سوق می‌دهد، چیست؟
چه ساختارها و نقش‌هایی باید در سازمان تعبیه شود؟
چگونه فرآیندها و تمارینی برای تشویق کارکنان به تسهیم و استفاده از دانش توسعه دهیم؟
چه ابزارها و بسترهایی برای پشتیبانی از این اقدامات نیاز است؟
این سوالات در بخش‌های مختلف کتاب پاسخ داده شده است.  اولین و مهمترین سوال مربوط به چشم‌انداز و استراتژی است، اصولا چرا دانش را مدیریت کنیم؟ در صفحات ابتدایی کتاب به این موضوع پرداخته شده که چگونه خلق و بکارگیری دانش می‌تواند موتور محرک عملکرد و رشد سازمانی باشد. سازمان‌ها معمولا در اولین گام‌های حرکت به سمت این چشم‌انداز، متوجه می‌شوند که مهمترین و نگران کننده‌ترین وظیفه آنها در این جهت، ترویج هنجارهای اعتماد، همکاری و احترام متقابل است که خودبخود منجر به بارور شدن خلق و تسهیم دانش در سازمان می‌‌شود. در این کتاب فصلی به بررسی چالش‌های فرهنگ سازمانی اختصاص پیدا کرده است.
در ارتباط با مسئله نقش‌ها و ساختارها، واحدهای مختلف سازمانی عموما بطور بخشی عمل می‌کنند و نگران از دست دادن کنترل بر دسترسی و استفاده از اطلاعات حوزه خویش هستند. این کتاب نقش مدیران دانشی مانند مدیر ارشد دانش (CKO) را برجسته می‌کند. رهبری بهره‌برداری جمعی از منافع تسهیم دانش و غلبه بر موانع همکاری میان واحدها بر عهده این مدیران است. در همین حال تسهیم دانش را نمی‌توان صرفا در قالب رویه‌های اجباری پیش برد. برخی از دانش‌های ارزشمند سازمانی در انجمن‌های کاری (Cop) خودسازمانده بوجود می‌آید. یک فصل از کتاب به موضوع انجمن‌های کاری اختصاص پیدا کرده است.
فرآیند و تمارین مدیریت دانش در کتاب نقش محوری دارند. کتاب پس از اینکه مروری بر رویکردهای نظری اصلی در ادبیات مدیریت دانش می‌کند، ترکیب جدیدی از آنها در قالب یک چرخه بهم پیوسته متشکل از سه فرآیند ارائه می‌کند: 1. خلق و به‌دام اندازی دانش، 2. تسهیم و انتشار دانش و 3. اکتساب و به‌کارگیری دانش. این مدل چرخه‌ای مدیریت دانش، سازمان اصلی کتاب را در شش فصل ابتدایی تشکیل می‌دهد.
یکی از جنبه‌های پرجلوه مدیریت دانش، طیف متنوع و گسترده‌ایست از ابزارها، بسترها و زیرساخت‌هایی که برای دسترسی و استفاده مناسب از دانش طراحی شد‌ه‌اند. برخی از این ابزارها با هدف جمع‌آوری و ارائه محتوا به نحوی که بطور کارایی قابل دسترسی باشد، ساخته شده و برخی از ابزارها برای کشف و استخراج دانش مفیدند و برخی تشکیل گروه‌های مجازی یا شبکه‌های اجتماعی را تسهیل می‌کنند. این ابزارها نیز در قالب یک فصل با ساختار مناسب بررسی شده است.
در قسمت‌های مختلف کتاب به نمونه‌های متعددی از شرکت‌های مختلف دنیا از جمله IBM, Xerox, Siemans, Ericsson Canada,  اشاره شده است.
این کتاب در سال 2005 توسط انتشارات Elsevier در 372 صفحه منتشر شده است و مطالعه آن به همه علاقمندان دنیای شگفت‌انگیز مدیریت دانش توصیه می‌شود.


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت