پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

دانش و مدیریت دانش باز

داده باز :
داده باز، داده‌ای است که می‌توان بدون محدودیت و نیاز به اخذ مجوز و همچنین بصورت رایگان از آن استفاده کرد. امکان دسترسی در فرمت‌های گوناگون، ویرایش، ترکیب و بکارگیری مجدد از دیگر ویژگی‌های داده باز هستند.
دانش باز:
دانش باز، به معنی داده‌ای باز و مفید است که قابلیت استفاده و بکارگیری مجدد دارد. وجه کلیدی باز بودن، شامل دسترسی آزاد، استفاده، توزیع مجدد و مشارکت همگانی و جهانی است. در یکی از تعاریف دانش باز، دانش و باز بودن بصورت مجزا تعریف می‌شوند:
دانش، مربوط به ۱) محتوای موسیقی، فیلم و کتاب ۲) داده‌های علم، تاریخ، جغرافی و ... ۳) اطلاعات درباره دولت و سازمان‌ها است و باز بودن به معنای وجود ساختاری به‌منظور برقراری ارتباط و حمایت از ترکیب و بکارگیری مجدد دانش است.
دارایی دانش باز در دو بٌعد تعریف می‌شود که در شکل ---- نشان داده شده است. محور عمودی یا محور دارایی باز، به معنی فرآیند تغییر و پیشرفت از gratisبه libre است.
صفت free در زبان انگلیسی با یکی از این دو معنی به کار می‌رود: رایگان (برای قیمت صفر) و آزاد (بدون محدودیت یا با محدودیت کم). این ابهام در کلمه free می‌تواند درجاهایی که تمایز این دو معنی مهم است، باعث بروز مسائلی شود، چرا که این عبارات معمولاً در قوانین مرتبط با استفاده از اطلاعات مانند حق تکثیر و ثبت اختراع به کار می‌رود.
اصطلاحات gratis و libre برای طبقه‌بندی مالکیت فکری در حوزه پروانه‌ها و محدودیت‌های قانونی آن‌ها، به طور خاص در مورد برنامه‌های رایانه‌ای، استفاده می‌شوند. اصطلاح gratis به معنای دسترسی به دانش بصورت رایگان و اصطلاح libre به معنای دسترسی به دانش بدون محدودیت است.
دانش باز، در محیط باز نوآوری خلق می‌شود. محیط باز نوآوری، دارای چارچوب مالکیت فکری و منبع دانش عمومی است که در آن از توسعه، ارزیابی، استفاده و توزیع مجدد دانش حمایت می‌‌شود. در یک محیط باز، هر یک از بخش‌ها، قسمتی از محدودیت موجود در محیط را برای بخش دیگر از بین می‌برد و زنجیره باز دانش، بخش‌های مختلف را به هم متصل می‌کند. برای مثال، صنایع و شرکت‌ها از داده‌های بازی که از ادارات دولتی و حاکمیتی بدست آورده‌اند در بخش تحقیق و توسعه خود استفاده کرده و خروجی آن را بصورت مقالات و با دسترسی آزاد منتشر می‌کنند. در این حالت، تعداد زیادی از کاربران عمومی می‌توانند همانند محققان آزمایشگاه‌های تخصصی، به دانش با کیفیت دسترسی داشته باشند.
در محیط باز نوآوری، رژیم مالکیت معنوی قدیمی به‌عنوان عامل "ضد نوآوری" در نظر گرفته می‌شود. برخی از شرکت‌ها سعی می‌کنند این رژیم انحصاری را تضعیف کرده و از بین ببرند. بنابراین، دانش باز علاوه بر یک الگوی دانش یک ساز و کار حاکمیتی نیز است.

تعاریف مختلف دانش باز از نقطه نظرهای گوناگون:
منظور از دانش باز در تبادلات علمی، برقراری ارتباط بین انواع مختلف اطلاعات باز برای پشتیبانی از ترکیب و استفاده مجدد از اطلاعات است. کشف، شناسایی، جذب دانش خارجی و یکپارچگی آن با دانش داخل شرکت، مبین معنی دانش باز مورد استفاده در کسب و کار است. همچنین، سیاست باز، دسترسی بدون محدودیت به خدمات، بهبود استفاده از منابع باز و ارتقا سطح خدمات عمومی به معنای ایجاد حاکمیت باز است.
مدل مدیریت دانش باز
این مدل شامل ۲ بعد (سیستمی‌ و باز) ، ۴ نوع دانش ( دانش ضمنی، دانش سیستمی، دانش اختصاصی، دانش باز) و ۵ فرم تبدیل است. فرم تبدیل بین انواع دانش، عنصر کلیدی در این مدل است.
مالکیت شخصی (شماره 0)
بهترین راه برای پنهان کردن دانش، حفظ آن در ذهن است. دانش ضمنی، دارایی دور از دسترس سایرین است و پس از سیستمی‎سازی، شانس ایجاد دانش باز فراهم می‌شود.
استراتژی سیستمی‌سازی (شماره ۱)
استراتژی سیستمی‌سازی مدیریت دانش، شامل ایجاد یک شبکه داخلی، بهینه‌سازی زیرساخت فناوری اطلاعات، غنی سازی مخازن دانشی سازمان و راه‌اندازی سیستم مدیریت دانش است. سرعت سیستمی‌سازی دانش در سازمان به کمک فناوری و پیاده‌سازی مدیریت دانش و بکارگیری روش‌هایی مانند مستندسازی، استانداردسازی، گزارش‌دهی و تدوین دستورالعمل در حال افزایش است چرا که دانش سیستمی‌، به عنوان یکی از دارایی‌های سازمان محسوب می‌شود.
استراتژی مالکیتی (شماره۲)
استراتژی مالکیتی بر امنیت و حریم خصوصی شبکه‌ها تاکید دارد و بر حق تالیف، تعیین سطوح دسترسی و طبقه‌بندی دانش متمرکز است. وجه اصلی این راهبرد، بر توجه به مالکیت معنوی معطوف است.
استرتژی باز (شماره۳)
این استراتژی، هسته مدل مدیریت دانش است. اکثر سازمان‌ها دارای۳ نوع دانش (ضمنی، مالکیت فکری و سیستمی سازی شده) هستند و استرتژی دانش باز، نقش مکمل و متمم را دارد که می‌تواند به روند جدیدی تبدیل شود. نقشه راه برای دستیابی به یک استراتژی باز شامل گام‌های زیر می‌باشد:
_تعیین دارایی‌ها و نقشه راه
_یکپارچه سازی منابع داخلی و خارجی
_گسترش کارکرد مدیریت دانش
_ایجاد یک پایگاه دانشی مشترک
_ایجاد یک پلت فرم باز
_تقسیم بندی
_شناسایی
_استفاده از رسانه های اجتماعی
_راه‌اندازی انجمن‌های کاربری
_اختراع باز
_دسترسی باز بصورت پیش فرض
تولد دانش باز (شماره ۴)
این حالت، حالتی ایده‌آل برای خلق دانش باز است. دانش سیستمی شده، بصورت دانش باز و از طریق اینترنت یا شبکه داخلی سازمان در دسترس همگان قرار می‌گیرد.
در ادامه شرکت‌هایی که هر کدام یکی از استراتژی‌ها را در اولویت خود قرار داده‌اند، معرفی می‌شوند:
Lenovo استراتژی سیستمی سازی:
شناسایی همه فعالیت‌ها در جریان کاری
تدوین مقاله دانشی و ذخیره آن در پایگاه دانشی
مشارکت همگانی کارکنان و مهندسان برای نوشتن مقالات دانشی

Huawei استراتژی مالکیت فکری:
تاکید بسیار بر ثبت اختراع کاربردی و کسب رده اول ثبت اختراع در جهان در سال 2014
مدیریت سرمایه فکری و مالکیت سهام کارمندان برای کنترل نرخ هدر رفت استعداد

Xiaomi استراتژی باز:
استفاده از روش‌های اجتماعی سازی برای معرفی دانش فنی به تمامی کارکنان
ایجاد یک شبکه آنلاین برای شنیدن نظرات کاربران به منظور فرهنگ‌سازی در زمینه توجه به نظرات کاربران در تحقیق و توسعه


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت