پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

سرمقاله
سرمقاله


سومین کنفرانس ملی مدیریت دانش در تاریخ 19 و 20 بهمن ماه سال جاری در محل همایش‌های بین‌المللی رازی به انجام رسید. زمانی که اولین کنفرانس ملی مدیریت دانش در سال1387 در همین مکان به انجام رسید، فضای موضوع در کشور، حتی ادامه آن تا کنفرانس دوم را مبهم جلوه می‌داد. اما خوشبختانه شاهد بودیم که کنفرانس سوم نیز برپا و البته اطلاعیه‌هایی برای کنفرانس چهارم در بهمن 1390 ارائه گردید.


 کنفرانس ملی از نقاط قوت مناسبی برخوردار بود که از جمله آن می‌توان به نظم در برگزاری‌ و اجرای آن، برخورداری از تعداد بالای اعضای هیأت علمی و اجرای روال‌های کاملاً رایانه محور برای امور ارائه و ارزیابی مقالات اشاره نمود. در کنفرانس سوم همچنین حضور پررنگ صاحب‌نظران بین‌المللی مدیریت دانش که با وجود محدودیت‌های کنونی برای کشورمان در سطح مطلوبی ظاهر شدند، کاملاً به چشم می‌خورد و همین مسأله می‌تواند به توسعه دیدگاه‌ها به مسائل فراملی مدیریت دانش بینجامد.


نکته جالب توجه در کنفرانس سوم نسبت به کنفرانس اول و دوم کاهش تعداد شرکت کنندگان از طرفی و بهبود کیفیت قابل توجه مخاطبان در آشنایی با مدیریت دانش از طرف دیگر بود. درصد قابل توجهی از مخاطبان این کنفرانس اطلاعات اولیه و حتی پیشرفته خوبی در زمینه مدیریت دانش داشتند و این نشانگر اثرمطلوب فعالیت‌های فرهنگ‌سازی در حوزه مدیریت دانش در سطح ملی بوده است که البته خود کنفرانس ملی نیز در این میان نقش به‌سزایی داشته است.


شاید به دلیل همین کیفیت ذهنی مطلوب مخاطبان بوده که در مواردی اعتراضاتی جدی به کیفیت مقالات و برخی سخنرانی‌ها و سطح پایین آن‌ها انجام می‌شد. به نظر می‌رسد با وجود گزینش علمی مقالات توسط تیم‌های مختلف هیأت داوران از میان بیش از 400 مقاله و استخراج نهایی کمتر از 30 مقاله، همچنان مطالب برخی ارائه‌ها ضعیف تصور می‌شده است. همچنین برخی سخنرانان (و بخصوص سخنرانان داخلی) به ارائه مباحثی تکراری بسنده کرده بودند که احتمالاً بازنگری در نحوه تدوین سخنرانی‌ها را می‌طلبد.


شاید اگر توجه مسئولان محترم کنفرانس علاوه بر اجرای منظم کنفرانس و کیفیت مدعوان خارجی از این پس به مطالب ارائه شده و حتی کاهش تعداد مقالات پذیرفته شده معطوف شود، بتوان به سرعت به استانداردهای یک کنفرانس بین‌المللی مدیریت دانش نزدیک شد.


از مهمترین دستاوردهایی که این کنفرانس به شکلی ویژه به آن پرداخت، جایزه ملی مدیریت دانش بود.کنفرانس ملی مدیریت دانش به دلیل داشتن پشتوانه همایش علمی چندین دانشگاه و اعضای هیأت علمی ( که تقریباً شامل همه فعالان علمی عرصه مدیریت دانش می‌شود) به خوبی به عنوان متولی جایزه ملی مدیریت دانش ظاهر شده است و به خصوص در جایزه امسال، با اطلاع رسانی به موقع شاخص‌های 9 گانه جایزه ملی به سازمان‌ها ( از خرداد ماه امسال) فرصتی مغتنم برای محک زدن فعالیت‌های مدیریت دانشی سازمان‌ها به وجود آورده است. به نظر می‌رسد توسعه اطلاع‌رسانی جایزه ملی مدیریت دانش و نیز ارائه دقیق‌تر شاخص‌ها می‌تواند حرکت به سوی استانداردهای ملی مدیریت دانش را ممکن سازد.


با همه این احوال کنفرانس ملی مدیریت دانش در وضعیت کنونی فرصتی بی‌بدیل برای ارائه دستاوردهای اجرایی و علمی مدیریت دانش کشور و مجالی برای تضارب آرا در این باره است که مطمئناً با تلاشی که دست‌اندرکاران آن به همراه علاقه‌مندان مدیریت دانش خواهند نمود، چشم‌اندازی درخشان‌تر را تصویر می‌کند.نوید نظافتی
مدیر عامل شرکت مشاوران توسعه آینده


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت