پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

گفت‌وگویی دوستانه با ساسان رستم‌نژاد مدیر توسعه کسب‌وکار مشاوران توسعه آینده
گفت‌وگویی دوستانه با ساسان رستم‌نژاد
مدیر توسعه کسب‌وکار مشاوران توسعه آینده


تهیه و تنظیم: زینب سنجری
کارشناس ارشد مدیریت دانش
مشاوران توسعه آینده


آغاز سخن

ساسان رستم‌‌نژاد متولد آذرماه در شهر تهران است. مدرک لیسانس مهندسی صنایع خود را از دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب گرفته است و به واسطه علاقه‌ای که به مباحث مشاوره کسب‌وکار داشته‌ در سال 1390 وارد رشته مدیریت کارآفرینی دانشگاه تهران شد و کارشناسی ارشد خود را در این رشته دریافت کرد. در هفت سال اخیر در زمینه مشاوره تحصیلی و مشاوره مدیریت در حوزه‌های مدیریت دانش، تعالی سازمانی، مدیریت برند، تحقیقات بازاریابی و مباحثی از این قبیل مشغول به فعالیت بوده‌ است و در حال حاضر مدیریت واحد توسعه کسب و کار شرکت مشاوران توسعه آینده را بر عهده دارد. در ادامه دقایقی پای صحبت ایشان نشسته‌ام و تجربه 7 ساله ایشان در زمینه مشاوره را برای شما بازگو می‌کنم.
کمی از سوابق کاریتان بگویید


از زمانی‌که در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل بودم همواره دنبال این بودم که در کنار تحصیل فعالیت‌های جنبی هم داشته باشم. اقدامات بسیار خوبی در انجمن علمی مهندسی صنایع و کمیته کیفیت دانشکده فنی و مهندسی واحد تهران جنوب انجام دادیم که تجارب ارزشمندی از آن دوران بدست آوردم. در زمینه کار هم باید عرض کنم که اولین تجربه کاری من که به نوعی ورودم به دنیای کسب‌وکار بود، ایجاد واحد مشاوره تحصیلی در دبیرستان پیشرو، بر مبنای پروپوزال ارائه شده به همراه دو تن از دوستانم به مدیران این دبیرستان بود. کار تدریس ریاضیات دبیرستان و همچنین دانشگاهی را نیز از همان زمان به موازات آن شروع کردم. البته پیش از این موضوع، حدود 2 سال قبل‌تر، با شرکت های Niscert و DAS که از Certification Body (CB)های ISO بودند به عنوان نماینده برگزاری کارگاه‌های سیستم‌های مدیریتی آنان، همکاری می‌کردم ولی این اقدام بیشتر حال و هوای دانشجویی داشت و خودم به عنوان کار جدی به آن نگاه نمی‌کنم. در زمان خدمت سربازی به فعالیت‌های آموزشی و تدریس ادامه دادم و پس از پایان دوران خدمت، در شرکت نیک تدبیر آویژه به عنوان کارشناس پروژه‌های مشاوره مدیریت مشغول به فعالیت شدم. در همان سال هم در مقطع ارشد پذیرفته شدم. حدود سه سال در زمینه‌های مختلف حوزه مشاوره مدیریت تجارب ارزشمندی کسب کردم و پروژه‌های متعددی در زمینه‌های تعالی سازمانی، مستندسازی، مدیریت برند، تحقیقات بازار و... اجرا نمودیم.DSC_2506_2.jpg

چرا مشاوره مدیریت را به عنوان حوزه کاری خود انتخاب نمودید؟
مهم‌ترین علت انتخاب حوزه مشاوره مدیریت، ویژگی‌های فردی و اخلاقی خودم بود. چرا که همیشه دغدغه توسعه مهارت‌های فردی و سازمانی و بهبود را داشته‌ام و احساس می‌کنم مشاوره مدیریت به عنوان حرفه کاری، توانسته تا به الان به این علاقه ذاتی پاسخ بدهد.
و چرا مدیریت دانش را برگزیدید؟

من به هر موضوعی، از دو منظر فردی و سازمانی نگاه کنم و در انتخاب حوزه مدیریت دانش به عنوان حرفه شغلی نیز به این نگاه متعهد بوده‌ام. از منظر نگاه فردی، بحث توسعه مهارت‌های فردی همواره برای من مطرح بوده، زیرا افراد به عنوان یک سیستم پویا، ورودی‌هایی را دریافت می‌کنند و بر اساس آن رشد می‌کنند و در این فرایند نیازمند بهبود و توسعه می‌باشند و این بهبود، زمانی کارا و اثربخش خواهد بود که از تجربیات شخصی خود و دیگران در توسعه مهارت‌هایشان که منجر به توسعه عرض زندگیشان می‌شود، به خوبی بهره ببرند و مبحث مدیریت دانش شخصی به خوبی بیان‌کننده این نگاه است.
در بحث سازمانی، سازمان‌ها با تولید محصول سعی در کسب درآمد دارند اما برای اینکه بتوانند توسعه و بهبودی را داشته باشند طبیعتاً بحث یادگیری، رشد و دانش را مورد توجه قرار دهند و مدیریت دانش سازمانی را می‌توان یکی از معدود راه‌حل‌هایی سازمانی دانست که به خوبی می‌تواند به توسعه و بهبود در سازمان‌ها کمک کند. مدیریت دانش در واقع چتری است که باعث می‌شود سازمان‌ها در طول حیات خود از قطره قطره تجربیات و اندوخته‌هایشان در فرایندهای کاری سازمان مجدداً استفاده کنند که چرخ را از نو اختراع نکنند.
چگونه شد به مشاوران توسعه آینده پیوستید؟


همانطور که عرض کردم علاقه من به حوزه مشاوره مدیریت و به طور خاص حوزه مشاوره مدیریت دانش، باعث شد تا زمانی که به فکر جدایی از مجموعه نیک تدبیر افتادم، مشاوران توسعه آینده را در میان تعداد نسبتا زیادی از گزینه‌هایی که داشتم، انتخاب کنم. از ابتدای ورودم به مشاوران توسعه آینده، سعی کردم با دیدگاه توسعه‌ای به حوزه کاری خودم نگاه کنم به همین جهت، سعی در برقراری ارتباط با بزرگان و متخصصان مدیریت دانش دنیا از طریق شبکه‌های اجتماعی و غیره نمودم؛ همچنین مطالعات شخصی خودم را در زمینه مدیریت دانش افزایش دادم و به منظور معرفی شرکت مشاوران توسعه آینده به کسانی که با ما آشنا نبودند، کانال "مشاوران مدیریت دانش ایران" را در تلگرام و کانال "شرکت مشاوران توسعه آینده" را در آپارات، ایجاد کردم. زمانی که به مجموعه مشاوران پیوستم به عنوان مدیر پروژه و کارشناس ارشد پروژه‌ها مشغول شدم و بعد از گذشت یک سال، با اعتمادی که مدیران شرکت به من کردند، مسئولیت توسعه کسب و کار را عهده دار شدم.
نظرتان در مورد فضای کاری در مشاوران توسعه آینده چیست؟


فضای کاری در یک شرکت را می‌توان به دو بخش قسمت کرد. بخش نخست شرایط فیزیکی مانند سبک تفکیک فضاهای کاری، نوع تجهیزات و نوع چیدمان را شامل می‌شود که این مهم در مجموعه مشاوران به خوبی طراحی و پیاده شده است. بخش دوم مربوط به شرایط روحی و روانی فضای کاری می‌شود که با توجه به وجود روابط دوستانه در بین اعضای شرکت که منجر به ایجاد فضایی پویا، شاد و صمیمی شده است و هم‌چنین اعتماد متقابلی که بین مدیران و پرسنل وجود دارد و اینکه تعامل بین اعضا حرف اول را می‌زند، از این لحاظ نیز مجموعه مشاوران نمره خیلی خوبی می‌گیرد و به خوبی توانسته این فضای مثبت را بین اعضای شرکت نهادینه کند.
کارهایی که در واحد توسعه کسب و کار در مشاوران توسعه آینده انجام داده‌اید چیست؟


ابتدا لازم است تا شرح وظایف واحد توسعه کسب و کار را بیان کنم. وظایف اصلی این واحد به طور خلاصه به صورت زیر است:


• برنامه‏ريزي و‏ پياده‏سازي استراتژي توسعه بازار براي مشتريان جديد
• تجزيه ‏و تحليل بازار براي شناخت فضاي رشد جديد
• تحليل جذابيت‌ها، نيازها و فرصت‌هاي بازار براي ايجاد ارزش‌هاي جديد براي مشتريان و ارائه راهكارهاي مؤثر در اين راستا
• گسترش فرصت‌هاي جديد در كسب‌وكار، تجاري كردن آنها و افزايش سود حاصل از رشد كسب‏وكار جديد
آینده مشاوران توسعه آینده را چگونه می‌بیند؟


به نظر من، شرکت مشاوران توسعه آینده به عنوان نخستین شرکتی که به صورت تخصصی در زمینه ارائه خدمات مشاوره مدیریت دانش کار خود را در سال 1383 آغاز کرد، می‌تواند با تکیه بر مزیت رقابتی خود که همان نگاه تخصصی به مدیریت دانش بوده است، جریان ساز اقدامات نوآورانه در این حوزه باشد و به ارائه خدمات نوین در حوزه کاری خود بپردازد.

ساسان رستم نژاد خارج از شرکت چگونه است؟
من علاقه زیادی به کتاب خواندن دارم و همیشه یک کتاب خوب که اصطلاحا جوابش را پس داده و توسط بزرگان توصیه شده، در کیفم دارم. نقطه اوج کتابخوانی بنده سال 93 بود که آخر سال که حساب کردم دیدم تقریبا در هر دو هفته یک کتاب حدود 300 صفحه‌ای را خوانده بودم!
یکی دیگر از علایقم موسیقی است. این علاقه ریشه در کودکی و نوجوانی بنده داره. پدرم دستی در شاعری و آواز خواندن دارند و هم‌چنین برادر بزرگم زمانی که حدود 10 سال داشتم سنتور میزدند و من هم از روی دست ایشان و بدون کلاس رفتن و دانستن نت، سنتور زدن را یاد گرفتم. این علاقه باعث شد تا به خواندن آواز علاقه پیدا کنم و امروزه طوری شده که زمانی که میخواهم وارد جمعی از دوستان یا اقوام بشوم، از قبل چند قطعه را آماده می کنم چون میدونم باید بخوانم. به طور کلی در آینده نزدیک فراگیری موسیقی را به عنوان یکی از کارهای جدی زندگیم، دنبال می‌کنم.
سفر رفتن و دیدن دنیا و خصوصا ایران، از دیگر علایقم است و ایران‌گردی را به واسطه سفرهای شخصی و همچنین کاری، تقریبا خوب بدان پرداختم، ولی بعد دوم را هنوز موفق نشدم مثل بعد اول به پیش ببرم.DSC_2533_3.jpg
ساسان رستم نژاد از نگاه مشاورانی‌ها چگونه شخصیتی است؟فربد آقالر: ساسان در هر زمان و در هر حالی خوش اخلاق است، سخت‌ترین کارها را آسان می‌گیرد و شروع می‌کند به کار کردن تا بالاخره به یک نتیجه‌ای برسد. انگیزه و پشتکارش قابل تحسین است و از وقتی مدیریت توسعه کسب و کار شرکت مشاوران توسعه آینده را بدست گرفته شاهد تحول چشمگیری در رویکردهای بازار شرکت هستیم. روحیه فعال، انگیزه بالا و خوش خلقی از روحیات مهم وی است و باعث می‌شود هر کسی از کار کردن در کنارش لذت ببرد.
فرید مظفری: به نظر من مهم‌ترین ویژگی شخصیتی ساسان، تلاش برای به روز بودن و توسعه فردی خودش هست. معمولا سعی می‌کند از خیلی از مباحث مرتبط با شناخت خودش و محیط اطرافش غافل نماند و همین کار باعث شده که کارش را با علاقه و شناخت انتخاب کرده و از آن لذت ببرد. می‌توان گفت که در انجام کار خیلی دیر ناامید می‌شود و شروع به انجام کار می‌کند، حتی اگه روش انجام کار مبهم باشد. روابط اجتماعی خوبی دارد و سعی می‌کند با همکارها صمیمی باشد. همین باعث می‌شود وقتی با وی کار می‌کنید حس خوبی از کار تیمی داشته باشید. 
آذر صداقت: از زمانی که افتخار همکاری با آقای مهندس رستم‌نژاد را در شرکت مشاوران توسعه آینده دارم. بسیار فعال، مسئول، اهل مطالعه هستند و با تمام انرژی اهداف سازمانی و شخصی‌ خودشان را دنبال می‌کنند. در کنار همه خصوصیات خوبی که دارند، دو تا مشخصه خاص هم دارند: قد 1 متر و 90 سانتی‌متر و تکیه کلام‌های خاصشان. امیدوارم در اینده خیلی نزدیک شاهد موفقیت‌های چشمگیر ایشان باشیم.


 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت