پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

ابزار جذب دانش حمایت‌کننده از انجمن‌های خبرگی در شرکت Pirelli
ابزار جذب دانش حمایت‌کننده از انجمن‌های خبرگی در شرکت Pirelliامیر خسروانی
سردبیر و مدیر ارشد پروژه
مشاوران توسعه آینده
مقدمه


انجمن‌های خبرگی  (COPها) گروهی از افراد هستند که در مورد یک موضوع معین، تخصص و علاقه‌مندی‌های خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و به منظور تعمیق یادگیری در حوزه کاری خود، دائماً به تعامل و همکاری اقدام می‌ورزند. انجمن‌ها به صورت خودبه‌خود در سازمان به‌وجود می‌آیند و به عنوان مراکز مهم برای خلق دانش تخصصی مرتبط با موضوعات خاص به شمار می‌روند. بنابراین سازمان‌ها به ایجاد و توسعه انجمن‌های خبرگی علاقه‌مند هستند و تمایل دارند برای مشکلات جدید، راه‌حل‌های نوآورانه پیدا کنند و این کار را از طریق به‌خاطر سپردن راه‌حل‌های اتخاذ شده در گذشته و تطبیق آن با موقعیت‌های جدید به انجام می‌رسانند. بدین معنا، انجمن‌های خبرگی را می‌توان چابک  در نظر گرفت، زیرا: انجمن‌ها به دلیل دارا بودن قابلیت به اشتراک گذاری دانش در میان اعضای خود و جذب دانش از شرکت‌کنندگان جدید، قادرند خود را به سرعت با محیط منطبق نموده و به تغییرات و حوادث غیرمنتظره و غیرقابل پیش‌بینی، فرصت‌های بازار و الزامات مشتری، به بهترین شکل، پاسخ گویند. به‌طور خاص، چابکی انجمن‌های خبرگی زمانی آشکار می‌شود که آن‌ها جهت یافتن راه‌حل‌های نوآورانه برای یک مشکل وارد عمل می‌شوند. در این مورد، انجمن‌ها فرآیند مذاکره و گفتگو را آغاز می‌کنند که در نهایت به تعامل با سایر انجمن‌های خبرگی ختم می‌شود. این فرآیند به راه‌حلی منجر می‌شود که نشان‌دهندة هم‌جوشی و تلفیق صلاحیت‌های مختلف است (به این فرآیند در اصطلاح شیءوارگی  می‌گویند).


یک موضوع بسیار مهم که اخیراً در حوزه مدیریت دانش  مورد پژوهش قرار گرفته، توسعه ابزارها و روش‌هایی است که به انجمن خبرگی در بهبود اثربخشی  و در نتیجه افزایش چابکی حین انجام فعالیت‌های خود، کمک می‌کند. سخت‌ترین مرحله در روند طراحی ابزارهای حمایت‌کننده از انجمن خبرگی، چگونگی مدل کردن هستة دانشی  آن‌هاست. اگرچه بسیاری از متدولوژی‌های مهندسی دانش نظیر CommonKADS و MIKE، به عنوان راه‌حل‌های استاندارد و عمومی، برای حل این معضل، پیشنهاد شده است، حوزه‌های دانشی بسیاری وجود دارند که اعمال این راه‌حل‌ها در مورد آن‌ امکان‌پذیر نیست. دلیل اصلی این است که چنین حوزه‌هایی، مشکلات بسیار خاص را در بر می‌گیرند و مشخصة آن‌ها خلق تصادفی دانش ضمنی است که نمی‌تواند از طریق به‌کارگیری متدولوژی‌های طراحی شده برای حوزه‌های ناهمگن، جذب و تسخیر شود.


در این مقاله، پروژه مدیریت دانشی به نام P-Truck معرفی می‌شود که با همکاری واحد تولید تایرهای کامیون شرکت پیرلی  و دانشگاه میلان ایتالیا به اجرا درآمده است. هدف پروژه P-Truck، طراحی سیستم مدیریت دانش حمایت‌کننده از متخصصان در فرآیند تصمیم‌گیری درباره مراحل مختلف چرخه عمر تایر‌های کامیونی است. به طور خاص، ماژول جذب دانش  P-Truck یا به اختصار KEPT، به عنوان یک ابزار انعطاف‌پذیر جهت اکتساب ، نمایش و نگهداری  دانش تخصصی که منشاء آن انجمن‌های خبرگی مرتبط با فرآیند تولید تایر کامیون است، توصیف خواهد شد. KEPT به عنوان یک چارچوب مفهومی  و محاسباتی  جهت نگهداری و به‌اشتراک‌گذاری تجربه و تخصص در میان انجمن‌های خبرگی مختلف نیز عمل می‌کند. این یک روش معتبر برای افزایش چابکی انجمن خبرگی در فرآیند تصمیم‌گیری خود است و به آن‌ها کمک می‌کند تا شایستگی‌های اساسی خود را به‌روز رسانی نمایند و روند مذاکره و تبادل نظر میان انجمن‌ها را تسریع می‌کند. در بخش بعدی، به طور خلاصه، فرآیند تولید تایر کامیون را توضیح داده و شرح می‌دهیم که چرا می‌توان آن را فرآیندی بسیار توزیع‌شده و چابک در نظر گرفت. پس از آن، مروری کوتاه بر سیستم مدیریت دانش P-Truck، با تمرکز بر ماژول KEPT خواهیم داشت و با ارائه ویژگی‌های معماری آن به توصیف مدلی خواهیم پرداخت که KEPT بر اساس آن بناشده است.
فرآیند تولید تایر کامیون

فرآیند تولید تایر کامیون، فرآیندی بسیار دانش‌بر و توزیع‌شده است که می‌توان آن را به طور تقریبی به فازهای زیر تقسیم‌بندی کرد:• طراحی ترکیبات شیمیایی لاستیک: جسم مرکب لاستیکی، آمیزه‌ای از عناصر سازندة متفاوت است، که با هدف دستیابی به کارایی موردنیاز (همانند توان کششی ، استحکام و مقاومت در برابر خستگی  و غیره) با دقت فراوان انتخاب می‌شوند. طراح در خصوص ترکیبات شیمیایی آمیزه، نوع عناصر سازنده و مقدار هر یک از آن‌ها، تصمیم‌گیری می‌نماید.• مخلوط کردن : مواد خام باید به منظور به‌دست آوردن آمیزه‌ای همگن، به طور مناسب مخلوط شوند.
• محصول نیم‌ساخته: تقویت‌کننده‌های فلزی، به جسم مرکب لاستیکی اضافه شده و اجزاء مختلفی که تایر از آن‌ها تشکیل شده را تولید می‌کند.
• مونتاژ : اجزاء نیم‌ساخته بر روی هم سوار می‌شوند تا محصول ناتمام که اصطلاحاً به آن تایر خام  گفته می‌شود را تولید نمایند.
• عملیات حرارتی-شیمیایی : تایر خام در دستگاه‌های پرس، "پخته" می‌شود تا به خصوصیات حرارتی-مکانیکی مورد نیاز دست یابد.


مهم‌ترین فازها از میان مراحل فوق، طراحی ترکیبات لاستیک، مخلوط کردن و عملیات حرارتی است. از آن‌جا که انجام صحیح هر یک از این فازها در به دست آمدن محصول نهایی با تمامی ویژگی‌های حرارتی-مکانیکی مورد نیاز به شدت مؤثر است، هر یک از این فازها توسط یک انجمن خبرگی خاص هدایت می‌شود. شکل 1 خلاصه فرآیند تولید تایر کامیون را از نقطه‌نظر تعاملات میان انجمن‌ها نشان می‌دهد.تعاملات میان انجمن‌های خبرگی مختلف.png


شکل 1: تعاملات میان انجمن‌های خبرگی مختلف که در کار تولید تایر کامیون مشارکت دارند
به‌طور معمول، تولید یک تایر جدید کامیونی، با تعیین عناصر سازنده‌ای که جسم مرکب لاستیکی باید دارا باشد، آغاز می‌گردد. این کار توسط انجمن خبرگی طراحان ترکیبات شیمیایی انجام می‌شود و به منظور برآورده‌سازی الزامات حرارتی- مکانیکی محصول نهایی، نوع و مقدار هریک از سازنده‌ها، باید به دقت تعریف شود. این الزامات معمولاً توسط کارشناسان فروش و بازاریابی و یا خود انجمن خبرگی طراحی ترکیبات، پیشنهاد می‌شود. سپس، متخصصان فنون آمیزه‌کاری، گام‌ها و مراحل مختلف فرآیند آمیزه‌کاری را تعریف می‌کنند. در نهایت، متخصصان جوش حرارتی، فرآیند عملیاتی پخت تایر خام را به گونه‌ای تعریف می‌نمایند که خروجی همان محصول مورد انتظار باشد. کل فرآیند فوق (که با فلش‌های پررنگ در شکل 1 نشان داده شده است)، کاملاً توزیع‌شده است؛ بدین معنا که به‌جز تعاملات مربوط به جریان مواد، هیچ نوع فعل‌وانفعالی میان سه انجمن خبرگی اصلی صورت نمی‌پذیرد. بنابراین هر انجمن خبرگی، فعالیت‌های خود را با استفاده از تخصص موجود در انجمن، به اتمام می‌رساند. با این وجود، برخی از شرایط خاص ممکن است بروز نماید که در آن، انجمن‌های خبرگی مختلف، به منظور حل معضلی مشترک، ورای فعالیت‌های روتین خود، باید با یکدیگر تعامل داشته باشند. به طور خاص، دو نوع مهم از این‌گونه تعاملات شناسایی شده که در شکل 1 با خط‌چین نشان داده شده‌اند. این دو نوع عبارتند از: تعامل متخصصان آمیزه‌کاری با طراحان ترکیبات و تعامل متخصصان فنون پخت با طراحان ترکیبات. این فعل و انفعالات نشان‌دهندة روند مذاکرات در میان انجمن‌های خبرگی شرکت پیرلی است. به عنوان مثال، چنین مذاکراتی زمانی آغاز می‌شود که متخصصان آمیزه‌کاری یا جوش حرارتی، به دلیل برخی ناهنجاری‌های موجود در جسم مرکب لاستیکی (مثلاً عدم وجود یک یا چند عنصر سازنده)، قادر به انجام صحیح فعالیت خود نیستند. در خلال این مذاکرات است که انجمن‌های خبرگی درگیر در تولید تایر، چابکی خود را نشان می‌دهند. به طور خاص، فعالیت انجمن طراحان ترکیبات، سطح بالایی از چابکی را از خود نشان می‌دهد چرا که اعضای آن، دائماً در حال بحث و تبادل نظر هستند و این مسئله آن‌ها را از دو انجمن دیگر متمایز می‌کند.
ساختار کلی پروژه مدیریت دانش در پیرلی

هدف از پروژة مدیریت دانش P-Truck، حمایت از متخصصان دست‌اندرکار طراحی و تولید تایر کامیون است و از مجموعه‌ای از سیستم‌های مبتنی بر دانش  (KBS) ساخته شده که هر یک از این سیستم‌ها به یکی از مراحل و فرآیندهای تولید تایر اختصاص داده شده‌اند. سه وظیفة اصلی که یک سیستم مدیریت دانش  (KMS) باید بر عهده بگیرد عبارتند از:• ضبط دانش : یک سیستم مدیریت دانش باید در مواقع لزوم، اجازه اصلاح دانش را به کاربران بدهد و ابزارهای ویژه برای استخراج و ثبت دانش را در خود جای دهد و همچنین امکان ایجاد تغییر و نگهداری پایگاه دانش به وجود آمده را فرآهم آورد. این کارکردها به ویژه زمانی مهم هستند که منابع تأمین دانش، همان اعضای انجمن خبرگی باشند که در این صورت، انجمن‌ها به طور طبیعی تمایل دارند دانش خود را از طریق ورود شرکت‌کنندگان جدید به روز رسانی نمایند.
• ذخیره‌سازی دانش: هر سیستم مدیریت دانش، باید قادر باشد به طور مداوم، دانش مربوط به ساختار یک فاز عملیاتی و ارتباطات موجود میان اجزاء و مؤلفه‌های آن فاز را ذخیره نماید.
• به‌کارگیری دانش: سیستم مدیریت دانش باید ابزارهای خاص به منظور استفاده از دانش مرتبط با یک فرآیند را فراهم نماید.ساختار کلی نرم‌افزار مدیریت دانش P-Truck.png


شکل 2: ساختار کلی نرم‌افزار مدیریت دانش P-Truck
هرگاه پیاده‌سازی یک برنامة مدیریت دانش به معنی بهره‌برداری از تعدادی سیستم مبتنی بر دانش باشد، پردازش دانش  (KP)، باید به عنوان یک وظیفة اضافی در لیست فوق، درنظر گرفته شود. پردازش دانش می‌تواند به عنوان یک مشخصه سیستم‌های مبتنی بر دانش قلمداد شود و به روندی اشاره دارد که در آن، سیستم مبتنی بر دانش، از طریق استنتاج مبتنی بر دانش ذخیره شده، به راه‌حلی باکیفیت برای مسئله و معضل به وجود آمده دست می‌یابد. ساختار کلی سیستم مدیریت دانش P-Truck که در شکل 2 نشان داده شده تمامی موانع فوق را برطرف می‌کند. همان‌طور که در شکل مشخص است، سه جزء اصلی در این سیستم به چشم می‌خورد: رابط کاربری، ماژول KEPT و یک قسمت سوم به نام ماژول پردازش دانش  (KPM)، که مسئول استفاده و به‌کارگیری دانش است و خود از سیستم‌های مبتنی بر دانش حمایت‌کننده از مراحل مختلف فرآیند تولید تایر تشکیل می‌گردد. در ادامه هر یک از این بخش‌ها را معرفی می‌کنیم.• رابط کاربری: مجموعه‌ای از رابط‌های کاربری تحت وب است که توسط مرورگرهای معمول، اجازه دسترسی به ابزار مدیریت دانش P-Truck را می‌دهد. بدین ترتیب، سیستم در آن واحد، توسط بیش از یک عضو انجمن خبرگی قابل استفاده است و محدودیت‌های فضایی از بین می‌رود. این ویژگی P-Truck، چابکی انجمن‌های خبرگی را بهبود می‌دهد، چرا که اعضای یک انجمن که غالباً در یک منطقه وسیع پراکنده هستند، در حل مسائل و مشکلات کاری توانمند می‌شوند. قابلیت انجمن‌های خبرگی در یافتن راه‌حل در شرایط بحرانی در اثر دشواری یا عدم امکان برقراری ارتباطات با دیگر اعضا به شدت کاهش می‌یابد. توسعه معماری توزیع‌شده برای سیستم در حل مشکل فوق بسیار مؤثر است.• KEPT مسئولیت گام‌های ذخیره‌سازی و ضبط دانش در سیستم P-Truck را بر عهده دارد. به طور خاص، یک مخزن دانش  (KR) برای نشان دادن دانش تخصصی متعلق به انجمن‌های خبرگی طراحی شده و در عین حال مدیر مخزن دانش  (KRM)، امکان به روزرسانی مخزن دانش را در موقع لزوم فراهم می‌کند. شکل 3 نشان می‌دهد که چگونه ماژول KEPT، با دیگر ابزارهای سیستم مدیریت دانش P-Truck، ارتباط برقرار می‌کند و نحوه تعامل این زیرسیستم‌ها چگونه است. KEPT طوری طراحی شده تا قادر باشد با بخش بایگانی مستندات شرکت پیرلی ارتباط برقرار نموده و اطلاعات عمومی در خصوص فرآیند تولید تایر کامیون از قبیل خصوصیات عناصر سازنده و ویژگی‌های ماشین‌آلات را بازیابی کند. به منظور دستیابی به این هدف و به‌دست آوردن یک رابط کاربری قابل تنظیم، که به طور منطقی باید بین دستگاه‌های ذخیره‌سازی (نظیر مخزن دانش و سیستم اطلاعات پیرلی) و دیگر ماژول‌های سیستم مدیریت دانش P-Truck واقع شود، ماژول پوشة پایگاه داده  طراحی و ایجاد گردید. این ابزار، در حقیقت موارد جستجو شده را از KEPT دریافت نموده و آن را به پرسش مناسب و قابل اجرا بر روی بایگانی خاص (یعنی پایگاه داده پیرلی) ترجمه می‌نماید. ماژول KEPT به تفضیل در بخش بعدی شرح داده خواهد شد.اجزای تشکیل دهندة سیستم مدیریت دانش P-Truck در شرکت پیرلی.png


شکل 3: اجزای تشکیل دهندة سیستم مدیریت دانش P-Truck در شرکت پیرلی• ماژول پردازش دانش (KPM): همان‌طور که قبلاً گفته شد، سیستم مدیریت دانش P-Truck، از مجموعه‌ای از زیرسیستم‌های مبتنی بر دانش ساخته شده که به این مجموعه، ماژول پردازش دانش می‌گویند؛ چراکه این ماژول، ابزارها و روش‌های مناسب جهت تفسیر و استفاده از تمامی دانش‌های مدل‌سازی شده در KEPT را فرآهم می‌کند. بخش پردازش دانش شامل زیرسیستم‌های زیر است:


1. ترکیبات: به منظور حمایت از فعالیت‌های متخصصان طراحی ترکیبات شیمیایی؛
2. مخلوط کردن: حمایت‌کننده از دانش، تخصص و تجربه فاز آمیزه‌کاری
3. عملیات پخت حرارتی: به منظور کمک به کارشناسان فنی مسئول مرحله پخت حرارتی
4. تنظیم: حمایت از متخصصان شناسایی ناهنجاری‌های فرآیندی که می‌تواند در روند تولید تایر به وجود آید و بر کیفیت محصول نهایی تأثیر می‌گذارد.


هر یک از زیر سیستم‌های فوق به انجمن‌های خبرگی مربوطه در برآورده سازی اهدافشان یاری می‌رسانند. به ویژه که انجمن‌های خبرگی فعال در هر یک از این فازها، در پیداکردن سریع دگرگونی‌های نامتعارف که ممکن است در یک یا چند فاز از چرخه تولید تایر به وجود آید و بر مشخصه‌های حرارتی-مکانیکی محصول نهایی تأثیر بگذارد، بسیار چابک عمل می‌نمایند.
KEPT: ابزار جذب دانش در پروژه مدیریت دانش شرکت پیرلی

در این بخش، ماژول KEPT، بیشتر شرح داده خواهد شد و توضیح می‌دهیم که چگونه این ابزار، دانش حاصل از انجمن‌های خبرگی دخیل در پروژه مدیریت دانش را کسب و ارائه می‌کند و چگونه به سایر قسمت‌های سیستم اجازه می‌دهد که دانش را در کار روزانه استفاده نمایند. همان‌طور که در شکل 3 مشخص است، KEPT، با تمام قسمت‌های موجود در ماژول پردازش (KPM)، تعامل دارد و بدین ترتیب مسئول مدیریت تمامی دانش‌هایی است که در انجمن‌های خبرگی مختلف ساخت تایر، تولید می‌گردد. درحال حاضر، KEPT فقط بر انجمن خبرگی طراحی ترکیبات متمرکز است و تنها این بخش تاکنون پیاده‌سازی شده است. این تصمیم به دلیل اهمیت فرمولاسیون آمیزه در فرآیند تولید تایر، اتخاذ شده است. طراحان ترکیبات، نوع و مقدار عناصر شیمیایی آمیزه لاستیکی را به منظور به دست آوردن خصوصیات حرارتی-مکانیکی خاص، تعیین می‌کنند. انجمن خبرگی طراحی ترکیبات، بسیار مهم است و تصمیمات آن‌ها، فازهای بعدی در فرآیند تولید را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. به طور خاص، گام‌های مخلوط کردن و عملیات حرارتی، تحت تأثیر فعالیت طراحان ترکیبات قرار دارد. دانش این انجمن، تنها به شیمی محدود نمی‌شود و تخصص گسترده‌ای از نحوة مخلوط کردن عناصر و مواد سازنده تا پخت تایر خام را نیز در بر می‌گیرد. طراحی و توسعه ماژول KEPT، به ساخت یک چارچوب اشتراک دانش در میان انجمن خبرگی طراحان ترکیبات، اختصاص داده شده تا قابلیت‌های آنان در حل مسائل و مشکلات مربوط به فرمولاسیون جسم مرکب لاستیکی را بهبود و ارتقا دهد. یک مدل رسمی و یکنواخت، از نحوة نمایش هستة دانش دخیل در این فرآیند، توسط انجمن خبرگی طراحان لاستیک ارائه گردید. این مدل بر اساس "ماشین ترکیب انتزاعی " (ACM) تهیه و تدوین شد.


اجزاء اساسی که در طراحی مدل دانشی درنظر گرفته می‌شوند، عبارتند از: تایر، دستورالعمل‌های ساخت، آمیزه‌کاری و عناصر سازنده. محصول نهایی فرآیند تولید، تایر می‌باشد. یک فاز پراهمیت از این فرآیند، شامل مونتاژ تعداد زیادی از قطعات همانند تقویت‌کننده‌های فلزی یا مخلوط کردن ترکیبات شیمیایی لاستیک است که در نهایت به ایجاد تایر خام می‌انجامد. فرمولاسیون ترکیبات لاستیکی، که هدف و کارکرد نهایی تجزیه‌وتحلیل انجمن خبرگی طراحی است، توسط لیستی از نوع مواد تشکیل دهنده و مقدار مرتبط با هر یک از آن‌ها توضیح داده می‌شود که به آن دستورالعمل  می‌گویند. در مدل رسمی ACM (مکانیزم ترکیب انتزاعی) و بر اساس اصطلاحات خاصی که طراحان ترکیبات به کار می‌برند، ساختار این دستورالعمل (Recipe)، به سه مفهوم اصلی تقسیم‌بندی می‌شود: خانواده ، ترکیب  و سیستم. عناصر و مواد سازنده، برطبق خواص فیزیکی و شیمیایی مشترک در مجموعه‌هایی گروه‌بندی می‌شوند که به آن خانواده می‌گویند. هر یک از مواد تشکیل دهنده تنها می‌تواند به یک خانواده تعلق داشته باشد. به منظور توصیف ویژگی‌های هر یک از خانواده‌های مواد شیمیایی، مجموعه‌ای از خصیصه‌ها به آن‌ها نسبت داده می‌شود. به عنوان مثال، کائوچوی طبیعی، روغن و دوده (کربن سیاه) عناوینی هستند که برای توصیف خانواده‌ای از مواد تشکیل دهنده به‌کار می‌روند. هر دستورالعمل آمیزه‌کاری را می‌توان به صورت لیستی از زیرمجموعه‌های خانواده ساختاربندی کرد که به آن ترکیب (Combination) می‌گویند. به عنوان مثال یک دستوالعمل می‌تواند ترکیبی از کائوچوی طبیعی، روغن و دوده باشد (شکل 4).شکل 4 مثالی از دستورالعمل آمیزه‌کاری.png


شکل 4: مثالی از دستورالعمل آمیزه‌کاری
برخی از مواد ترکیب شونده، در ایجاد خواص آمیزه لاستیکی از جهات شیمیایی و فرآیندی، نقش ایفا می‌کنند. چنین مواد ترکیب‌شونده‌ای، با یکدیگر تجمیع شده و گروهی از ترکیب‌شونده‌ها به نام سیستم را تشکیل می‌دهند. هر سیستم، در دستورالعمل آمیزه‌کاری، نقش ویژه‌ای بر عهده دارد؛ به عنوان مثال سیستم الاستومری، از ترکیبات کائوچوی طبیعی یا مصنوعی تشکیل می‌گردد و نقش آن ایجاد خواص و قابلیت ارتجاعی  در آمیزه لاستیکی است. هر آمیزة ترکیبات لاستیکی، توسط مجموعه‌ای از ویژگی‌های آمیزه  (BFs) همانند استحکام کششی یا سختی، تعریف می‌شود درحالی‌که تایرها به وسیلة میزان کارایی تایر  (TPs) همانند مقاومت در برابر رطوبت یا مسافت پیموده شده مشخص می‌شوند. BF و TP ممکن است به صورت کیفی (توضیحات یا نظرات کارشناسان) یا کمی (نتایج آزمایشات) تعیین شوند.


نوآوری در محصولات در برخی موارد با اعمال تغییراتی در محصولات قبلی حاصل می‌شود. در مدل دانشی پیرلی، این گونه تغییرات، همان اصلاحاتی  (RIs) هستند که با هدف بهبود فرمولاسیون دستورالعمل آمیزه‌کاری به اجرا درمی‌آیند. در مورد ترکیبات لاستیکی، طراحان تعیین می‌کنند که چه تغییری باید در دستورالعمل‌های قدیمی ایجاد شود تا ویژگی‌های آمیزه‌کاری (BF) و نتیجتاً کارایی تایر مطابق درخواست و نیاز مشتری، بهبود یابد. برخی از نمونه‌های چنین تغییراتی عبارتند از: افزایش مقدار ماده سازنده در دستورالعمل یا جایگزینی یک ماده با ماده دیگر که متعلق به یک خانواده هستند. دانش دخیل در این نوع از تصمیم‌گیری‌ها بسیار اساسی و حائز اهمیت است؛ از این رو، هدف سیستم‌های مدیریت دانش نظیر P-Truck، باید ذخیره‌سازی این دانش‌ها باشد. در تجزیه‌ و تحلیل حوزه دانشی، دو نوع ارتباط مهم میان دانش‌ها یافت شد: ارتباطات ترکیبات شیمیایی و ارتباطات طراحی. اولین ارتباط، اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل را با BF مرتبط می‌سازد، در حالی‌که ارتباط دوم، رابطه میان BF و TP را توصیف می‌نماید. روابط میان طراحی و ترکیب‌بندی آمیزة لاستیکی، نشان دهنده شایستگی‌های اصلی طراحان کامپاند است. نمونه‌هایی از این روابط، همان شیءوارگی تجربیات اعضای انجمن‌خبرگی طراحان کامپاند است که توسط یک مقدار سطح همبستگی  و مقدار تناسب ، تعریف می‌گردد. این روابط به شکل یک ماتریس T در جدول 1 نشان داده شده‌اند.


مدل دانشی توصیف شده، در طراحی و توسعه ماژول‌های KR و KRM در سیستم KEPT به کار می‌رود. ماژول KR به منظور تأمین فضای ذخیره‌سازی مداوم برای تجربیات و تخصص‌های طراحان کامپاند تکامل یافته و ماژول دوم (KRM)، امکان اعمال تغییرات روی KR را فراهم می‌نماید. ماژول KRM در حقیقت اجازه می‌دهد تا اکتساب، حذف، به روز رسانی و اشتراک اقلام دانشی (نظیر خانواده، ویژگی‌های آمیزه‌کاری و کارایی تایر و همچنین نحوه ارتباطات ترکیب و طراحی) برای کاربران فراهم آید. ارائه و نمایش دانش در KEPT، بسیار شبیه ماتریس T است و ارتباطات میان اقلام دانشی نیز با همان واژگان تعریف شده در جدول 2 صورت می‌پذیرد.example of T–Matrix.png

جدول 1: مثالی از ماتریس TT–Matrix vocabulary.png

جدول 2: فهرست علائم و مشخصات ماتریس T
ماژول KR، به صورت پایگاه داده تحلیل و اجرا شده است. این تصمیم بدین علت گرفته شد که تکنولوژی پایگاه داده، مدیریت اطلاعات ذخیره‌شده به صورت دائمی را آسان می‌کند. مشاهده می‌شود که هسته دانش استفاده شده توسط اعضای یک انجمن خبرگی درگیر در یک فعالیت پیچیده (به عنوان مثال طراحی کامپاند)، به صورت مجموعه‌ای کوچک از روابط "کیفی"، قابل خلاصه‌سازی است. این روابط با استفاده از واژگان بسیار ساده توضیح داده می‌شود تا به کاربران KEPT اجازه دهد دانش‌های مربوط به طراحی و ترکیب مواد شیمیایی و دانش‌های مرتبط دیگر را به آسانی به اشتراک بگذارند. این مقادیر ارائه‌دهندة رویکردی عمیق در طراحی آمیزة لاستیکی است. ماژول KP، با استفاده از محتویات KEPT، باید قادر به پشتیبانی از متخصصان طراحی کامپاند باشد و اصلاحات دقیق به منظور نوآوری در دستورالعمل آمیزه‌کاری را دائماً به آن‌ها پیشنهاد دهد.
نتیجه‌گیری


در این مقاله، ماژول استخراج دانش سیستم مدیریت دانش شرکت پیرلی که به KEPT، معروف است را توضیح دادیم. این ماژول در ساختار کلی سیستم مدیریت دانش P-Truck، یکپارچه‌سازی و ادغام شده است و امکان به اشتراک‌گذاری دانش در بخش‌های مختلف سیستم را فراهم می‌کند. ماژول KEPT، از انجمن‌های خبرگی مشارکت‌کننده در مرحله اول تولید تایر (یعنی طراحی کامپاند)، حمایت می‌کند. یک مدل دقیق از دانش‌های موجود، با تمرکز بر جنبه‌های معماری همانند برقراری ارتباط با سایر ماژول‌ها، طراحی و پیاده‌سازی گردید. سپس KEPT، بر روی داده‌های واقعی آزمایش شد تا تخمینی از قابلیت‌ها و توانایی‌های آن در حمایت از کارشناسان به دست دهد. نتایج اولیه بسیار امیدوارکننده بود و نشان داد متخصصان طراحی کامپاند به مزایای بسیاری دسترسی پیدا کردند، از قبیل:


• ترسیم یک مدل بسیار دقیق از دانش و تخصص دربارة مواد شیمیایی، آمیزه‌کاری، خصوصیات تایر و ارتباطات میان آن‌ها، که به تبع آن تازه‌واردان انجمن خبرگی می‌توانند انواع فعالیت‌های تکمیل شده در تیم طراحی را سریع‌تر بیاموزند.
• دسترسی راحت و سریع به اطلاعات دستورالعمل‌های قدیمی و بهره‌برداری از آن‌ها به منظور حل مشکلات در کامپاندهای جدید.
• گسترش مدل از طریق غنی‌سازی آن با اطلاعات مواد شیمیایی و روابط جدید.


در میان بخش‌های مختلف سیستم مدیریت دانش مورد بحث در این مقاله، KEPT نقش مهمی ایفا می‌نماید. با اینکه KEPT، مسئول مستقیم اجرای فرآیندهای اکتساب دانش و ذخیره‌سازی آن است، این ماژول همچنین در به‌کارگیری و پردازش دانش نیز مشارکت داشته و ماژول‌های دیگر دستگاه را با دانش‌های مفید تغذیه می‌نماید. این قابلیت به سیستم مدیریت دانش P-Truck اجازه می‌دهد وظایف خود را به خوبی به انجام رسانده و چابکی انجمن خبرگی کامپاند در فرآیندهای توزیع شده را از طریق به اشتراک‌گذاری دانش و پشتیبانی از عملیات و کارهای روزانه پرسنل افزایش دهد.
1  Communities of practice
2  Agile
3  Reification
4  Knowledge management
5  Effectiveness
6  Core knowledge
7  Pirelli Tyres
8  Knowledge elicitation module for P-Truck (KEPT)
9  Acquisition
10  Maintenance
11  Conceptual
12  Computational
13  Tensile
14  Fatigue
15  mixing
16  Assembly
17  Green Tyre
18  Vulcanization
19  Knowledge-based systems
20  Knowledge management system
21  Knowledge capture
22  Knowledge processing
23  Knowledge processing module
24  Knowledge Repository
25  Knowledge Repository Manager
26  Database Wrapper
27  Abstract Compounding Machine
28  Recipe
29  Family
30  Combination
31  Elasticity
32  Blend Features
33  Tyre Performance
34  Interventions
35  Correlation level
36  Proportionality Value


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت