پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

سازمان دانشی و انجمن‌های خبرگی در رابوبانک استرالیا
سازمان دانشی و انجمن‌های خبرگی در رابوبانک استرالیا مأخذ: International Food and Agribusiness Management Association - Vol 5 Iss 3 2003
Brad Hinton
تهیه و تنظیم: ارژنگ یزدی،
کارشناس ارشد مدیریت دانش، مشاوران توسعه آینده


یکی از ویژگی‌های شرکت‌های دانشی موفق، تمایل سازمان در استقبال از دانش و رهبری دانش به عنوان شرط حیاتی موفقیت در محیط کار است. سازمان‌های یادگیرنده به دنبال فعال‌سازی و تشویق استفاده از دانش در سرتاسر سازمان هستند (سنگه 1992). به عنوان بخشی از این استراتژی، انجمن‌های خبرگی  دارای کاربردهای عملی می‌باشند.
انجمن‌های خبرگی


انجمن‌های خبرگی، شبکه‌های مشارکتی و تعاملی از اشخاص هستند که موضوع کار آن‌ها به طور کلی در حوزة دانش تعریف می‌شود. انجمن خبرگی به عنوان یک ابزار برای تسهیل اشتراک دانش در محیط یادگیری عمل می‌کند. این انجمن‌ها در سال‌های اخیر، به یکی از ویژگی‌های ادبیات مدیریت دانش تبدیل شده و کاربری آن‌ها در کسب‌وکار، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. انجمن‌های خبرگی در ابتدا، از کارگروه‌های شخصی غیررسمی و داوطلبانه با دانش و تخصص خاص ظهور کرد. وضعیت محل کار فعلی و یا روابط اجتماعی غالباً برای خلق حس جمعی در انجمن ضروری به نظر می‌رسد. مثالی که اغلب به آن استناد می‌شود، کارشناسان دستگاه‌های فتوکپی شرکت زیراکس است که در اتاق مخصوص نوشیدن قهوه، در مورد مشکلات کاری با همکاران خود بحث می‌کنند و اطلاعات درباره راه‌حل‌های مؤثر را کسب می‌نمایند. این مثالی از یک مورد کلاسیک و غیررسمی شبکه‌های اجتماعی است. در برخی از محل‌های کار، این جلسات غیررسمی از طریق تأمین اتاق ناهارخوری یا آشپزخانه، ماشین‌های قهوه و معماری فضای کار، تشویق می‌شود.


هرجا که اراده‌ای برای اشتراک اطلاعات و تجربه به صورت مفید و با هم‌فکری اعضای انجمن وجود داشته باشد، انجمن خبرگی می‌تواند ظهور یابد. مشارکت در تشکیل شبکه از ضرورت‌های انجمن خبرگی می‌باشد. درحالی‌که تعاملات شخصی می‌تواند به پرورش ارتباطات و اعتماد در گروه کمک نماید (و در نتیجه ماهیت «انجمنی» آن را تقویت نماید)، انجمن خبرگی می‌تواند به صورت مجازی نیز برگزار شود. بدین معنی که کاربران ممکن است از لحاظ فیزیکی در یک محل مشغول به کار نباشند. کاربران نباید لزوماً عضو یک شرکت باشند، بلکه انجمن می‌تواند توسط اشخاص در خارج از هر چارچوب نهادی تأسیس شود همانند انجمن خبرگی کشاورزان یک منطقه.


جالب است که به ماهیت و میزان همه‌گیر شدن فرصت‌های شبکه‌سازی غیررسمی توجه داشته باشیم. کنفرانس‌ها، صبحانه‌های کاری و جلسات تشکل‌های تجارت محصولات کشاورزی، همگی تبادل اطلاعات با همکاران، هم‌پیمانان و رقبای ممکن را در قلب خود جای دادند. کشاورزان در رستوران در مورد انواع محصولات جدید و در یک فضای اجتماعی غیررسمی با یکدیگر گفتگو می‌کنند. شبکه‌های شخصی یک تابع کلیدی در این نوع اجتماعات است. گفتگو و یادگیری از یکدیگر از طریق کانال‌های غیررسمی می‌تواند یک حالت بسیار مؤثر از تولید دانش باشد. انجمن‌های خبرگی می‌تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد. به گفته ونگر و اشنایدر (2000) «افراد در انجمن‌های خبرگی، تجربیات و دانش خود را  به گونه‌ای خلاق و همراه با جریان آزاد اطلاعات به اشتراک می‌گذارند که موجب ترویج و تقویت رویکردهای جدید در برخورد با مشکلات می‌گردد.» این رویکردهای جدید می‌تواند منافع مثبت ملموس به همراه داشته باشد.
به گفته اشتارک و هیل (2001)، «انجمن‌های خبرگی یک وسیلة نقلیه برای انتشار دانش و قابلیت تأثیرپذیری از دارایی‌های فکری در سراسر شرکت ارائه می‌دهند.» لثر و اشتارک (2001) تعدادی از مزایای ملموس انجمن‌های خبرگی را شناسایی کرده‌اند:


• کاهش زمان یادگیری کارکنان جدید
• سرعت بیشتر در پاسخ به نیازهای مشتریان و سؤالات آن‌ها
• کاهش دوباره‌کاری و جلوگیری از «اختراع مجدد چرخ»
• تولید ایده‌های جدید برای محصولات و خدمات


بنابراین انجمن‌های خبرگی ابزار ارزشمندی برای سازمان‌هایی که مایل به استفاده از دارایی‌های دانشی و اطلاعاتی خود هستند، ارائه می‌دهند.
تجربه رابوبانک استرالیا و نیوزلند


رابوبانک استرالیا و نیوزلند از بانک‌های زیرگروه رابوبانک هلند است. این بانک محصولات و خدمات مالی برای مشتریان در صنایع کشاورزی و بخش تجارت محصولات کشاورزی فراهم می‌آورد. در استرالیا و نیوزلند این روند شامل اعطای وام و تأمین مالی برای کشاورزان در سراسر زنجیرة ارزش تجارت کشاورزی است. در طول 10 سال گذشته، تعداد کارکنان بانک حدوداً 3 برابر شده و به 760 نفر رسیده است. این بانک در عمده شهرهای مهم استرالیا و نیوزلند دفتر داشته و بیش از 50 شعبه غیر متمرکز در کل این کشورها دارد. مدیران ارتباطات حساب‌های روستایی و مأموران مالی در این دفاتر، دانش و تجربه قابل‌توجه و گسترده‌ای در زمینة کشاورزی دارند. هدف از پروژه انجمن‌های خبرگی، تحت مالکیت قرار دادن این دانش است. درحالی‌که تمرکز اولیه پروژه بر کارکنان روستایی بانک محدود شده بود، مزایایی که برای کل سازمان و بخش‌های میانی بازار کسب‌وکار به همراه داشت، و خدماتی که به تجارت محصولات کشاورزی پس از خروج از مزرعه ارائه می‌داد، موجب به کارگیری و پذیرش این انجمن‌ها در کل سطوح سازمان گردید و اشتراک و تبادل اطلاعات را در کل شبکه به مقدار زیادی تسهیل نمود. بدین ترتیب نتیجه‌ای که عاید سازمان می‌شود، ارائه اطلاعات بهتر و راه‌حل‌های مناسب‌تر به مشتریان می‌باشد. پیش از پیاده‌سازی انجمن‌های خبرگی، سیستم‌های اطلاعاتی سنتی و کتابخانه‌ها قبلاً در این بانک وجود داشت. بنابراین دسترسی به اینترانت و مدارک و اسناد الکترونیکی و لینک به وب‌سایت‌های اینترنتی مرتبط بر اساس موضوعات خاص، برقرار گردید که همانند یک پورتال کوچک عمل می‌کرد.
 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت