پشتیبانی
رزومه مشاوران توسعه آينده
مدیریت دانش چیست؟
درباره ما | ارتباط با ما | همكاري با ما
اخبارمحصولاتكارفرمايانكتابخانهپرسشهاي متداولسايتهاي مرتبطتصاوير

مجله الكترونيكي مطالعات مديريت دانش

مقدمه ای بر مدیریت دانش در صنعت بانکداری

مقدمه ای بر مدیریت دانش در صنعت بانکداری
تهیه و تنظیم: هاجر صداقت،
کارشناس ارشد مدیریت دانش، مشاوران توسعه آینده


امروزه صنعت بانکداری و میزان توسعه آن به‌عنوان یکی از شاخص‌های مهم در اقتصاد مطرح می‌باشد. آنها از یک سو به‌منظور رعایت استانداردهای کنترل ریسک و از سوی دیگر برای مدیریت صحیح مجموعه خود نیازمند دسترسی به‌موقع به اطلاعاتی هستند که در داخل یا خارج سازمان تولید می‌شود. از سویی بانک‏ها و موسسات مالی بر جمع‏آوری، پردازش، آنالیز و تهیه اطلاعات تکیه دارند تا نیاز مشتریان را برآورده کنند و در نتیجه با کسب رضایت مشتری، افزایش درآمد حاصل گردد. بانک‏ها در میان اولین پذیرندگان تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات بودند و از مزایای آن در فعالیت‏های روزانه خود استفاده کرده‌اند. در سراسر دنیا بانک‌ها و موسسات مالی به سیستم و تکنولوژی اطلاعات بسیار وابسته شده‌اند، به‌طوریکه یکی از فاکتورهای کلیدی موفقیت آنها کاربرد و گسترش کارآمد سیستم اطلاعات در حوزه‌های مختلف می‌باشد.


تحقیقات بر روی 300 بانک اروپایی نشان می‌دهد که تا ابتدای سال 2000، بانک‌ها با درک ضعیف و رویکرد محافظه‌کارانه، تنها بر تکنولوژی اطلاعات تمرکز داشته‌اند و نسبت به فرهنگ سازمانی جهت بهره‌گیری بهینه از این تکنولوژی بی‌توجه بوده‌اند. این دیدگاه سبب تأخیر در توسعه مدیریت دانش در بخش بانکداری شده است. از سال 2005 با تغییرات سریع تکنولوژی، ارتقای انتظارات مشتریان و رقابت شدید، بانک‌ها به رشد در جنبه‌های گوناگون شامل مدیریت دانش هدایت شدند. با این حال تنها 20% از بانک‌های اروپای غربی از نرم‌افزارهای کاربردی مدیریت دانش استفاده می‌کردند. با افزایش رقابت، بانک‌ها درک کردند که برای بقا در فضای رقابتی باید لزوماً به مدیریت دانش و توسعه زیرساخت‌های آن توجه کنند، از جمله دلایل لزوم پیاده‌سازی مدیرت دانش در بانک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


1. پاسخ‌گویی به تغییرات سریع تکنولوژی، ارتقا انتظارات مشتریان و رقابت شدید سازمان‌های خصوصی و خارجی بانک‏ها
2. دسترسی به اطلاعات کارآمد و به‏موقع در همه فرآیندهای سازمان شامل برنامه‏ریزی، کنترل، تصمیم‏گیری و ارزیابی
3. استفاده از استعدادهای موجود
4. نتایج کارآمدتر و کاهش ریسک ناشی از تصمیم‌گیری بر پایه دانش
5. افزایش نوآوری و بهبود عملکرد
6. حجم زیادی از داده در محصولات و خدمات چندگانه (حساب‏ها، وام‏ها، بیمه، مشاوره‏های مالی) و در نقاط تعاملی مختلف (ATM، اینترنت، موبایل)


در نتیجه بانک‌ها تمرکز صرف خود از تکنولوژی را به منابع انسانی تغییر داده و دریافتند که تنها جذب و نگهداری کارکنان با استعداد مهم نیست بلکه ایجاد استراتژی برای استفاده از این استعدادها در سازمان نیز حائز اهمیت است، که این امر با پیاده‌سازی مدیریت دانش مقدور است.


 در حال حاضر مدیریت دانش به ‌عنوان یک اولویت در برنامه بانک‌ها مطرح است و دسترسی به اطلاعات کارآمد و به موقع را در همه فرآیندها شامل برنامه‌ریزی، کنترل، تصمیم‌گیری و ارزیابی تسهیل می‌کند. و مدیران را در تدوین استراتژی، فعالیت‌های تاکتیکی و عملیاتی به بهترین صورت برای دستیابی به اهداف مطلوب سازمان کمک می‌کند، که سبب افزایش رضایت مشتری، مدیریت منابع انسانی و در نهایت بهبود عملکرد سازمانی شده است.
در برنامه‌های پیاده‌سازی مدیریت دانش در بانک‌ها باید در نظر داشت شاخص‏های سخت همچون زیرساخت IT، پایگاه‏های داده و برنامه‏های نرم‏افزاری به‏خوبی توسعه یافته‏اند زیرا به‏شدت به IT وابسته‏اند. این در حالی است که توجه شاخص‏های نرم همچون توسعه منابع انسانی، ارتقای فرهنگ یادگیری در بانک‌ها وجود ندارد یا بسیار ضعیف است.


 


درباره ما | ارتباط با ما | اخبار | محصولات | کارفرمایان | کتابخانه | مجله مطالعات مدیریت دانش | پرسشهای متداول | سایتهای مرتبط | تصاوير | همکاری با ما | نقشه سايت